המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 31.3.2010
31/3/2010


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 31.3.2010

 

בתקציר: תורכי אל-פיצל: ארה"ב בכיס של ישראל * וליד ג'ונבלאט נפגש עם אסד * סמזכ"ל חזבאללה: גאים להשתייך לציר האיראני-סורי * חמאס: מולדתנו - מן הים ועד הנהר * שיח' אל-אזהר התעלם מדרישה לגנות צעדי ישראל בירושלים * מאבק כספי בין רש"פ לחמאס * הפסגה הערבית ללא הכרעות

 

לברוב: ה- 8G אינו מתאים לקבל החלטות בנוגע לאיראן

שה"ח הרוסי, סרגיי לברוב, אמר (31.3.10) כי פגישת ה-8G אינה הפורום המתאים לדיון בצעדים הבאים נגד תכנית הגרעין של איראן, וכי "לא יהיה זה אתי מבחינתנו לקבל החלטה בנושא לפני הזמן." לדבריו, הפורום המתאים לדיון בגרעין האיראני הוא מועצת הנגידים של סבא"א.

פרס טי וי (איראן), 31.3.10

 

תורכי אל-פיצל: ארה"ב בכיס של ישראל

בהרצאה מטעם משה"ח הסעודי, אמר (29.3.10) הנסיך תורכי אל-פיצל, שגריר סעודיה בארה"ב לשעבר, כי ארה"ב נמצאת בכיס של ישראל, הדומיננטית מבין השתיים, וכי הנשיא אובמה פועל תחת השפעתה. לדבריו, בעקבות לחצי ארה"ב על ישראל לסגת מסיני ב-1956, החליטה ישראל ואף הצליחה להשתלט על תהליך קבלת ההחלטות בארה"ב והיא שולטת ברשות המחוקקת, המבצעת והשופטת בארה"ב.

אל-וטן (סעודיה), 30.3.10

 

וליד ג'ונבלאט נפגש עם נשיא סוריה

וליד ג'ונבלאט, מנהיג הדרוזים בלבנון, נפגש (31.3.10) עם הנשיא בשאר אל-אסד בסוריה ודן עימו בהידוק יחסי סוריה-לבנון ובחשיבותה של ההתנגדות מול ישראל. ג'ונבלאט שיבח את עמדותיו של אסד ביחס ללבנון, יציבותה וביטחונה. פגישה זו מהווה נקודת שיא בחידוש בריתו של ג'ונבלאט עם סוריה לאחר נתק ממושך במהלכו טען כי ההנהגה הסורית מעורבת ברצח רמ"מ לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי.

סו"י סאנא (סוריה), 31.3.10

 

סמזכ"ל חזבאללה: גאים בהשתייכות לציר האיראני-סורי

סגן מזכ"ל חזבאללה, נעים קאסם, אמר שארגונו אינו מבקש ממדינות ערב ליטול חלק פעיל בהתנגדות, אך מצפה שלא ישימו מכשולים בפני ארגוני ההתנגדות. הוא ציין שארגונו מתייחס להאשמתו בהשתייכות לציר האיראני-סורי כאות כבוד, אך אמר שאין מדובר בציר אלא בתיאום עמדות בין איראן, סוריה וארגוני ההתנגדות בלבנון ופלסטין. קאסם הכחיש שארגונו תומך בקבוצות שיעיות בסעודיה והבהיר כי שלטונות סעודיה יודעים מה מצופה מהם ביחס לשיעים ודרך שיתופם בענייני הממלכה כאזרחים שווים.

אל-וטן (סעודיה), 31.3.10

 

פדלאללה: גינוי לפיגועים במוסקבה ולטרור הישראלי

חכם הדת השיעי הלבנוני, מוחמד חוסין פדלאללה, גינה את הפיגוע שבוצע במטרו במוסקבה והבהיר כי פגיעה באזרחים חפים מפשע מגונה ע"י האסלאם בין אם מכוונת כלפי אזרחים בניו יורק, במוסקבה, בלונדון, במדריד, בקזבלנקה בעיראק, בפקיסטן ובאפגניסטן. בהודעתו הדגיש פדלאללה את "זכותו של העם הפלסטיני לשחרר את אדמותיו" ודרש לגנות את "הטרור הישראלי" נגד העם הפלסטיני.  

אל-חיאת (לונדון), 31.3.10

 

חמאס: מולדתנו היא מן הים ועד הנהר

בגילוי דעת לציון יום האדמה מטעם לשכת ההסברה של החמאס, נאמר כי מולדתם של הפלסטינים היא מן הים עד הנהר וביכולתם של ערביי ישראל לשוב ולהפתיע כמו באינתיפאדת יום האדמה ב-1976.

www.palestine-info.info 30.3.10

 

שיח' אל-אזהר התעלם מדרישה לגנות צעדי ישראל בירושלים

במסע"ת עם המופתי הפלסטיני לשעבר, עכרמה צברי, דחה שיח' אל-אזהר, ד"ר אחמד מוחמד אל-טייב, בקשת עיתונאים להתייחס לצעדיה של ישראל בירושלים ואמר שגינויה לא יוביל לשינוי והדיבור על נושא ירושלים הינו בזבוז זמן. כמה אנשי דת טענו בתגובה כי שתיקה בנושא המקומות הקדושים, כמוה כפשע.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 31.3.10

 

יומון מצרי: הפלסטינים לא יתפרקו מנשקם לפני מימוש מטרותיהם

ביומון המצרי אל-גומהוריה נכתב לרגל יום האדמה כי העם הפלסטיני לא ישליך את דגל המאבק ולא יתפרק מנשקו לפני שיוגשמו מטרותיו. עוד נכתב כי עליו להתאחד ולרצות להיאבק בכל האמצעים.

אל-גומהוריה (מצרים), 31.3.10

 

מצב הנשים בתימן

אל-ג'מהוריה (תימן), 30.3.10 / כמאל שרף

 

סעודיה: כינוס בנושא המאבק בטרור

סעיד אל-בישי, בכיר במשרד הפנים הסעודי, גילה כי סעודיה הוציאה קרוב ל-98 מיליון דולר על מלחמתה בטרור. אל-בישי דיבר בכנס שכותרתו "הטרור – בין האידיאולוגיה הקיצונית לקיצוניות המחשבה" הנערך באוניברסיטה האסלאמית באל-מדינה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 31.3.10

 

מלחמת כספים בין רש"פ לחמאס

רשות המטבע הפלסטינית ואיגוד הבנקים הפלסטיניים השביתו את הבנקים בעזה במחאה על כך שגורמי הביטחון של החמאס החרימו מבנק פלסטין מיליון וחצי שקלים. פעולת החמאס נתפסת כקריאת תגר על הרש"פ שהקפיאה את הכספים בבנק במסגרת המאבק בהלבנת הון.

אל-איאם (רש"פ), אל-קדס (ירושלים), 30.3.10

 

הפסגה הערבית בלוב ננעלה ללא הכרעות

הפסגה הערבית ננעלה (28.3.10) בלוב ללא הכרעות בנושאים שבמחלוקת, כאשר מנהיגים רבים עזבו את הפסגה טרם מושב הנעילה. מזכ"ל הליע"ר, עמר מוסא, הקריא את הודעת הסיכום ללא נאומים של מנהיגים נוספים, כנהוג בפסגות קודמות. בהודעה נכתב כי באוקטובר 2010 תכונס פסגה שלא מן המניין כדי לדון בהצעה התימנית-לובית להקים איחוד ערבי ובהצעתו של עמר מוסא להקים אגודה שתכלול את מדינות הליע"ר והמדינות השכנות. הליגה קיבלה את הצעת סוריה לתחום ניהול מחלוקות בינערביות למסגרת ערבית. היומון אל-ג'רידה דיווח כי בישיבה הסגורה של מנהיגי ערב דרש הנשיא אסד ממחמוד עבאס לנטוש את תהליך השלום ולחדש את ההתנגדות לישראל; מנהיג לוב, מועמר אל-קד'אפי איים להסיר את תמיכת ארצו מיוזמת השלום הערבית. בות'ינה שעבאן, יועצתו של הנשיא אסד, מסרה כי כמה ממנהיגי ערב הסכימו בישיבה הסגורה לתמוך בכל צורות ההתנגדות ולהפסיק את הנורמליזציה עם ישראל, דבר שאין לו ביטוי בהודעת הסיכום. בעיתונות הערבית דווח כי המנהיגים הערביים התנו את חידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים בהפסקת הבנייה בהתנחלויות, אך הדבר אינו מצוין בהודעת הסיכום.

היומון אל-חיאת דיווח על התקרבות בין מצרים לסוריה במהלך הפסגה ועל נכונותו של הנשיא אסד לבקר בקהיר, אם יוזמן, ולהגיע לפיוס. שה"ח המצרי, אחמד אבו אל-ר'יט, בירך על כך.

אל-חיאת, אל-שרק אל-אוסט (לונדון), אל-ג'רידה (כווית), אל-וטן, תשרין (סוריה), www.alarabiya.net, 29.3.10

 

אין חדש בהודעת הסיכום של הפסגה הערבית

אל-ביאן (איחוד האמירויות), 28.3.10 / עאמר אל-זעבי

 

בכיר לבנוני מקורב לסוריה וחזבאללה מאיים בפגיעה בכוחות יוניפי"ל

בהתייחסו לדיווחים על זימון פעילי חזבאללה לחקירות בנוגע לרצח ר"מ לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, איים השר הלבנוני לשעבר, ויאם והאב, המקורב לסוריה ולחזבאללה, כי התגובה עשויה להיות מכוונת כלפי כוחות יוניפי"ל או ארגונים אחרים של האו"ם, וכי המצב בלבנון עלול לצאת משליטה. לדבריו, ארה"ב משתמשת בביה"ד הבינ"ל כמכשיר ללחצים על חזבאללה ואיראן.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 29.3.10

 

קריאה לפלסטינים: מנעו מהיהודים להרוס את אל-אקצא

השופט השרעי העליון, תיסיר אל-תמימי, קרא לכל הפלסטינים ובפרט לתושבי ירושלים וערביי ישראל, להגיע למסגד אל-אקצא כדי לצאת נגד הניסיונות לפרוץ אליו, וזאת בתגובה לקריאות של קבוצות יהודים להקריב קורבן פסח, להרוס את מסגד אל-אקצא ולבנות את המקדש.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 29.3.10