המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
ליברל קטרי מזהיר: מתנהל ג'יהאד נגד ליברלים ערבים
22/3/2010

 

ליברל קטרי מזהיר: מתנהל ג'יהאד נגד ליברלים ערבים

 

ב-8 בפברואר 2010 פרסם הליברל הקטרי, ד"ר עבד אל-חמיד אל-אנצארי, מאמר ביומון הכוויתי אל-ג'רידה,[1] בו הוא מזהיר מפני ההסתה נגד החילוניים והליברלים הערבים - המתבטאת גם בקריאה לג'יהאד נגדם. אל-אנצארי קורא למדינות ערב לחוקק חוקים האוסרים הסתה ולבצע שינויים נדרשים במערכת החינוך והדת.

להלן תרגום קטעים מהמאמר:

לגיטימיות לג'יהאד נגד הליברלים והחילונים

"לפני כשבועיים הרצה [השיח' נאצר בן סולימאן אל-עומר] בלהט בפני חסידיו ואוהדיו [הרצאה] שדמתה מאוד לדרשה דתית מסיתה. השיח' המפורסם, נמנה על המטיפים האסלאמיים והוא אחד המנהיגים הבולטים של ההתעוררות האסלאמית, הזוכה לתארים שיח' ודוקטור ומשמש בעליו של אתר האינטרנט הדתי 'אל-מסלם'.[2] [בהרצאה] הוא קרא לנוער המשולהב לג'יהאד נגד החילוניים והליברלים שבארצותיהם, במקום לצאת לג'יהאד בעיראק ובאפגניסטן. השיח' הדוקטור אמר: 'באים אלי נערים הכמהים ללכת לאפגניסטן ולעיראק לג'יהאד למען אללה; ואני משיב: למרות שארצות אלה הן ארצות ג'יהאד ... אל תלכו לשם כדי לקיים ג'יהאד'. ובכן מה יעשו הנערים ששולהבו מדרשתו הג'יהאדיסטית ...? היכן יתנו לה פורקן?

 

[אל דאגה] השיח' לא משאיר את חסידיו במבוכה. הוא ממהר להנחותם אל החלופה הטובה ביותר, ובלשונו -  'הג'יהאד הגדול ביותר', [וכך] הוא אומר: 'הג'יהאד נמצא כאן בפניכם, זהו הג'יהאד נגד החילונים והליברלים, שהם מוסלמים למראית עין'. [על השאלה]: כיצד יקיים הנוער את הג'יהאד נגד החילונים והליברלים, עונה השיח' הדוקטור: 'כל אחד על פי כוחו ויכולתו'. כלומר, כל האפשרויות פתוחות בפני הנוער, החל מג'יהאד בכתיבה ועד לג'יהאד בקללות, בנאצות ובהאשמה בבגידה וכלה בג'יהאד בחרב.

 

[ובכן] החילוניים והליברלים, המוסלמים למראית עין, אליהם מתכוון השיח' הדוקטור בהרצאתו הם כל אלה – בעיקר מי שנמצא מחוץ לסעודיה -  הניצבים מול השיח' ומתנגדים למצעו הרעיוני, הפוליטי והחברתי. אלה הם המשכילים, הוגי הדעות, אנשי התקשורת והסופרים בעלי הדעות החופשיות, היוצאים נגד אמירותיהם של בעלי הדעות הקיצוניות. מדובר במי שקוראים לשיח דתי פייסני בינינו לבין עצמנו ובינינו לבין העולם. אלה המעודדים פתיחות כלפי תרבויות בנות זמננו, המגנים על חירויות הכלל, התומכים בזכויות האישה והדוגלים בהגעתה למשרות של הנהגה ... אלה הם הדורשים לשנות את תוכניות הלימודים הדתיות, לחדש את השיח הדתי ולרסן את [שיח הדרשות] במסגדים, כדי שלא יהפכו לבמות פוליטיות המסיתות נגד האחר, השונה. אלה הם המתייצבים  נגד האלימות הדתית שהתפשטה באזור, וקוראים תגר על קונספציות דתיות שגויות ...לדעת השיח', כל האנשים האלה הם מוסלמים למראית עין ומותר לצאת נגדם לג'יהאד.

 

הרצאה זו של השיח' הדוקטור היא הסתה לאלימות ... היא מזכירה לנו את דבריו של בן לאדן, לפני ארבע שנים, נגד הוגי הדעות הערבים הליברלים, אותם הוא תיאר כמלגלגים על הדת והסית נגדם את הנוער. [דברי השיח'] מהווים את אותה הסתה, הנשמעת עדיין בחלק מרשתות הטלוויזיה, הן מפיהם של מגישי תוכניות והן מפיהם של מרואיינים, המזדהים עם רעיון צר אופקים זה ומעוררים את הנטיות השפלות ביותר בנפשו של הערבי. הם מתקיפים בלהט את הליברלים הערבים בטענה שהם סוכנים [זרים] ובוגדים כיוון, שלטענתם הם מגלים אהדה לאג'נדה המערבית ומבקרים בקביעות את מאפייני הנחשלות והקנאות בתרבות הערבית.

 

הסכנה שבקריאה לג'יהאד נגד החילוניים והליברלים אינה מתמצה רק בחיזוק התשתית של אידיאולוגיה אלימה זו, ולא רק בהעמקת תרבות הקיצוניות בנפשו של הנוער המשולהב או בהפצת רגשות של שנאה ופלגנות בקרב בני חברה אחת. הסכנה הגדולה הטמונה [בקריאה לג'יהאד כזה] היא בהטעיית נערים נוספים וסיבוכם בפעולות מזיקות ומעשים טיפשיים נגד אזרחים החולקים על דעתם של השיח'ים שלהם...

 

שתיקה נוכח דברי הסתה קיצוניים אלה מכשילה את כל המאמצים שממשלות האזור משקיעות בהפצת תרבות של דו שיח ושל זכויות אדם, ובחיסון הנוער נגד רעיונות קיצוניים. לכן מן הראוי שכל המשכילים, אנשי התקשורת ואנשי הדת הנאורים יעשו יד אחת כדי לסכל רעיון שלוח רסן זה, יתמודדו עימו, יסתרו אותו ויביאו למיטוטו. אין ג'יהאד נגד בני מולדת אחת ולא משנה עד כמה עמדותיהם הפוליטיות או הדתיות שונות. אין הבדל בין שיח המאשים בכפירה ומתיר דמם של סופרים, משכילים או אומנים, בטענה שהם כופרים או חוזרים בהם מהאסלאם, לבין דברי הסתה הקוראים לג'יהאד נגדם, בטענה שהם מוסלמים למראית עין. שניהם מעודדים שנאה בקרב בני חברה אחת ומתירים שימוש באלימות נגד חלק מהם.

 

המעבר מהאשמה בכפירה לקריאה לג'יהאד

אלה המאשימים אחרים בכפירה יודעים כיום כי קצה נפשן של החברות שלנו מהשיח שלהם, והן מגנות את חילול קדושת המסגדים ואת השימוש בהם למטרות פוליטיות ותעמולתיות. לכן הם פנו לטקטיקה חדשה של האשמת הליברלים בצביעות דתית כצידוק חוקי לג'יהאד נגדם. מצער הדבר שמי שאמון על ההטפה נפל לרמה כזו של שנאה כלפי בעלי דעות חופשיות תוך ניסיון לחסל עמם חשבונות ע"י השימוש במונח הג'יהאד נגדם.

 

חסן סאלם כתב בעיתון הלונדוני אל-חיאת ... כי אחד מאנשי הדת הדוגמאטיים בסעודיה אמר: '[המונח] מוסלמי למראית עין יוחס בתקופתו של הנביא למי שכלפי חוץ הראה שהוא מוסלמי ואילו בתוך תוכו היה כופר. מאוחר יותר אדם כזה נקרא כופר, ובימינו הוא נקרא חילוני. החילוניים הם הכופרים והם המוסלמים למראית עין'. לאט לכם השיח'ים המטיפים. מדוע שלא תנהגו כמו הנביא מוחמד, שידע מיהם המוסלמים למראית עין מבין חבריו, ועם זאת לא ציווה לצאת נגדם לג'יהאד, ואף העדיף לחיות עמם ולנהוג עמם בכבוד, והשאיר לאללה להתחשבן איתם. ראוי יותר למי שנושא על כתפו את שליחות האסלאם והמטיף לערכיו, להאיץ בחסידיו מקרב בני הנוער לצאת לג'יהאד הטוב ביותר בתחומי הפיתוח, החינוך והבניה, במקום להשתמש ביכולותיהם כדי להרוס ולהרוג? למה שלא תדרבנו אותם להעריך את החיים ולכבד את האדם? מדוע שלא תנחו אותם לערוך ג'יהאד של הרוח נגד הנטיות השליליות? מדוע שלא תפקחו את עיניהם אל אתגרי הזמן ... ותנחו אותם לשוחח ולהתווכח עם המתנגדים לכם השיח'ים בכבוד ובטיעונים טובים יותר [משל הצד השני]...

 

האידיאולוגיה הליברלית מאיימת על הקיצונים בסעודיה

ההטפה לג'יהאד נגד הליברלים לא צמחה בחלל ריק. ברור לכל שהזרם הליברלי בסעודיה צמח והפך לפעיל עם העלייה ברמת חופש הביטוי בחברה הסעודית, [וככזה] הפך יעד ליריביהם של בעלי הדעות הליברליות.

 

כעת, בצל שיח מסית זה, ששם לו למטרה את הליברלים הערבים, כיצד ניתן להגן עליהם? כיצד הם ובני משפחותיהם יהיו בטוחים? וכיצד ניתן לערוב לכך שנער נאיבי כלשהו לא יעז לפגוע בהם ולנהוג בהם באלימות במחשבה שזהו סוג של ג'יהאד חוקי?

 

גם אני וגם אחרים דרשנו בכמה מאמרים [שכתבנו] לייבש את מעיינות התרבות הקיצונית ואת שלוחותיה, ולהפוך את השיח הדתי לאנושי יותר על ידי פיתוחו והיפתחותו לתרבויות אנושיות שונות ופתיחותו למטרות הנעלות של השריעה. אני ורבים מבין המתעניינים ברפורמה הדתית, דרשנו לרסן את [הדרשות] במסגדים ובפרט [הדרשות] של יום שישי ולאסור להשתמש בהן למטרות לא חוקיות, כפי שקורה היום כאשר הן משמשות לאג'נדה פוליטית צרה, לתעמולה פרטית של השתבחות עצמית, להפצת רעיונות קיצוניים, ולהסתה נגד סופרים ומשכילים, המתנגדים לבעלי במות אלה ונגד ספרים וחיבורים רעיוניים ואומנותיים.

 

דרשתי לשבור את המונופול של מטיפים אלה על הדרשות במסגדים. דרשתי גם לשנות את תוכניות הלימודים הדתיות, המבוססות על חשיבה חד צדדית, על הסתרת המימד האנושי ועל תרבות השינון. כמו כן קראתי לשחרר את מערכת החינוך משליטתם של ... הקיצוניים. אולם דברים אלה דורשים אסטרטגיה לטווח ארוך ולכן אני סבור שהגיעה העת שמדינות ערב יחוקקו חוקים, האוסרים הסתה לשנאה והמאפשרים לכל הוגה דעות חופשי, שנפגע מדרשתו המסיתה של מטיף במסגד, לתבוע אותו ... ירדן היא המדינה היחידה שהעזה והחליטה להתמודד עם המסיתים לשנאה באמצעות חוקים האוסרים הסתה והאשמה בכפירה. זהו צעד הראוי לתמיכה. שתיקה נוכח השיח המסית היא עבירה קשה, אולם מתן אפשרות למסיתים לדרוש במסגדים הוא פשע גדול יותר.

 

הגיעה העת להבהיר לכל המטיפים במסגדים כי הצהרת ג'יהאד כמוה כהצהרת מלחמה, שהוא בעצם עניין הנתון לסמכותו של השליט ולא של השיח'. זכות ההכרזה על ג'יהאד בתוך המדינה ומחוצה לה אינה נתונה לשיח' גם אם הוא מדרגה גבוהה. לכן אין מנוס מלחוקק חוקים שיסדירו עניין זה במטרה למנוע אנרכיה, להגן על כבוד האדם ולהבטיח את יציבות החברה ושלומה".[1]  אל-ג'רידה (כווית), 8.2.2010