המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 7.3.2010
7/3/2010


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 7.3.2010

 

בתקציר: שעת' אינו צופה התקדמות במו"מ כיום * עבאס מקדם את מפקד כוח 17 הכלוא בישראל * יומון סעודי: ישראל מאחורי הכרת הקונגרס ברצח הארמנים * איראן: סנקציות ירחיקו אותנו מעיסקת הגרעין * יומון סעודי: השיעים יכריעו – נאמנות לעיראק או לאיראן * משעל: ההתנגדות נושמת בזכות ח'אמנאי

 

יומון סעודי: ישראל מאחורי הכרת הקונגרס ברצח הארמנים

היומון אל-ריאד טען כי ישראל עומדת מאחורי הצעת ההחלטה בקונגרס, להכיר ברצח העם הארמני במטרה לגמול לתורכיה על התקרבותה לערבים ולאיראן ועל כך שגינתה את התקפה על עזה. לדברי היומון, התורכים נהגו בארמנים בדומה לאופן בו נהגו מדינות המערב בעמים אותם כבשו בעידן הקולוניאליזם, ופתיחת הפרשה ההיסטורית מחדש רק תשבש את ההתקרבות בין תורכיה לארמניה.

אל-ריאד (סעודיה), 7.3.10

 

גול ואחמדי-נז'אד מהדקים קשרים

נשיא תורכיה, עבדאללה גול, אמר בשיחת טלפון עם עמיתו האיראני, אחמדי-נז'אד, כי שתי המדינות יגנו זו על עמדתה של זו בפורומים בינ"ל והציג את חשיבות הידוק היחסים ביניהן והתייעצויותיהן בנושאים אזוריים וביטחוניים. אחמדי-נז'אד שיבח את מדיניותה של תורכיה, הביע שביעות רצון מעומק היחסים עמה וציין כי מגמת השינוי בעולם משחקת לטובת שתי המדינות ומהווה הזדמנות לכינון צדק עולמי. 

פארס (איראן), 6.3.10

 

איראן: סנקציות ירחיקו אותנו מעסקת הגרעין

נציג איראן בסבא"א, עלי אסר'ר סולטאניה, הזהיר כי ארצו תחזור בה מהסכמתה לבצע את עסקת הגרעין אם יוטלו עליה סנקציות וקרא למדינות המערב ליישם את עסקת הגרעין במתכונת שהציעה איראן. יצוין כי בניגוד לעמדת המערב, איראן עומדת על כך שהעסקה תבוצע על אדמתה.

כיהאן (איראן), 6.3.10

 

אחמדי-נז'אד יבקר באפגניסטן

אחמדי-נז'אד ייצא (8.3.10) לביקור בן יממה באפגניסטן, שם ייפגש עם הנשיא חאמיד כרזאי כדי לדון בדרכים לפתרון הבעיות באפגניסטן ובהידוק היחסים בין המדינות. בפגישה עם ראשי מיניסטריון המודיעין באיראן, טען אחמדי-נז'אד כי פיגועי ה-11.9 הם "שקר מוחץ" שתוכנן ע"י ארה"ב שנועד לספק לה תרוץ לתקוף את אפגניסטן בתואנה של לחימה בטרור.

מהר (איראן), 7.3.10 אילנא (איראן), 6.3.10

 

איראן לטייסים הרוסיים: עזבו בתוך חודשיים

בשל המתיחות המסתמנת בין איראן לרוסיה על רקע נטייתה של מוסקבה לתמוך בסנקציות נוספות על איראן, הורו שלטונות איראן לטייסים הרוסיים המועסקים בשטחה לעזוב את המדינה בתוך חודשיים.

פארס (איראן), 6.3.10

 

איראן מציגה: טיל שיוט קרקע-קרקע

במעמד שר ההגנה האיראני, אחמד וחידי, חנכה איראן פס ייצור של טיל שיוט חדש 'נאצר-1'. לדברי וחידי, הטיל משוגר מן הקרקע וטווחו קצר אך בכוחו להשמיד כלי שיט במשקל 3 טון. לדבריו, בקרוב ניתן יהיה לשגר את הטיל גם ממסוקים ומצוללות.

אילנא (איראן), 7.3.10

המקור: הטלוויזיה האיראנית (איראן), 7.3.10

 

שעת' אינו צופה התקדמות במו"מ במצב הנוכחי

חבר הוועד המרכזי של פת"ח, נביל שעת', אמר כי החזרה למו"מ עם ישראל היא צעד טקטי, הכרחי ומותנה. לדעתו לא תושג התקדמות במו"מ כל עוד ממשלת ישראל "גונבת את המורשת, מסלפת את ההיסטוריה ומייהדת את ירושלים".

אל-איאם (רש"פ), 7.3.10

 

עבאס מקדם את מפקד כוח 17 הכלוא בישראל

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, החליט להעלות לדרגת לואא' (מקבילה לדרגת אלוף) את מפקד כוח 17, מחמוד דמרה הכלוא בישראל משנת 2006

אל-קדס (ירושלים), 6.3.10

 

בחירות במדינות ערב – יש רק אופציה אחת

אל-ג'זירה (סעודיה), 6.3.10/ עבדאללה ג'אבר

 

שר ההגנה האיראני: חתמנו על הסכמי אי-תקיפה עם מדינות במפרץ

שר ההגנה האיראני, אחמד וחידי, מסר כי ארצו חתמה על מזכרי הגנה בילטראליים עם קטר, עומאן וכווית, המבטיחים שלא ייעשה שימוש בשטח של אחת מהן לתקיפה של השנייה. מקורות בכווית הכחישו את קיומו של ההסכם אך ציינו כי כווית חתמה בעבר על הסכמי אי-תקיפה עם מדינות ידידותיות והיא מחויבת לעקרון זה.

אל-ראי (כווית), 6.3.10; www.aljazeera.net, 5.3.10

 

יומון סעודי: ישראל גורמת לאינתיפאדה חדשה

היומון אל-וטן טען כי ההפרות שמבצעת ישראל במקומות הקדושים לאסלאם יגרמו לערבים לזנוח את אופציית השלום ולאמץ את אופציית האינתיפאדה וההתנגדות החמושה, דבר שלא יאפשר למדינות ערב המתונות לשמור על ניטרליות או להמשיך לקרוא לשלום. לדברי היומון, להיעדר שלום תהיה השפעה שלילית שתחרוג אל מעבר לגבולות המזה"ת.

אל-וטן (סעודיה), 7.3.10

 

יומון סעודי: השיעים יכריעו – נאמנות לעיראק או לאיראן

היומון אל-מדינה אמר כי הבחירות הנערכות (7.3.10) בעיראק יכריעו את המאבק במדינה בין השיעים המאמינים בעיקרון ולאית אל-פקיה [כלומר, נאמנות לאיראן] לבין השיעים המאמינים בעיראק.

אל-מדינה (סעודיה),  7.3.10

 

התערבות איראנית לנוכח המחלוקות בחמאס

עקב מחלוקות בחמאס ועימותים פנימיים בהם נהרגו פעילים, כולל כאלה שהתאמנו באיראן, הגיעה לעזה בחשאי, דרך המנהרות, משלחת של המודיעין האיראני שם נפגשה עם מפקד גדודי אל-קסאם, אחמד אל-ג'עברי ונתנה לו אור ירוק לחסל את מי שיחרוג מן הקו האיראני וביקשה למנות לתפקידים בכירים את נאמניה של איראן.

www.alaahd.com, 6.3.10

 

משעל: ההתנגדות נושמת בזכות ח'אמנאי

בראיון לסו"י האיראנית קודסנא, אמר ראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל, כי ההתנגדות חבה את קיומה למנהיג איראן עלי ח'אמנאי, המגן עליה ללא  תנאי והדגיש את חשיבות פגישתם האחרונה של ראשי הפלגים הפלסטיניים עם ח'אמנאי לעתיד ההתנגדות, נוכח ההתפתחויות האזוריות.

קודסנא (איראן), 2.3.10

 

ההכנות לבחירות בעיראק

אל-שרק אל-אוסט (לונדון) / 6.3.10 / אמג'ד רסמי