המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 1.3.2010
1/3/2010


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 1.3.2010

 

בתקציר: לבנון: הוגדל ייצוג האופוזיציה בדיון על נשק החזבאללה * מחלוקות בחמאס על עסקת שליט * שעת': אין כרגע סיכוי למו"מ * כיהאן: איומנו להבעיר את תל-אביב – מבוססים * סעודיה תרמה מיליארד דולר לפיתוח תימן * בקרוב: המכללה האסלאמית הראשונה בארה"ב * אל-קדאפי: לנהל נגד שווייץ מלחמת ג'יהאד

 

אחמדי-נז'אד: לחיידק השחיתות הישראלי אין זכות קיום

בכינוס הסולידאריות הלאומית והאסלאמית למען עתיד פלסטין בטהראן (28.2.10), הכריז אחמדי-נז'אד כי תם עידן ישראל ותומכיה וניכרים אותות הניצחון הסופי עליה. לדבריו, לציונים "הגזענים", אין דת ול"חיידק השחיתות" הישראלי המהוה מקור לאיומים ולמלחמות אין זכות קיום, גם לא על ס"מ מאדמת פלסטין. הוא קרא לישראל להתיר לפלסטינים לשוב לבתיהם ולא – היא תטוהר מן האזור והוסיף כי "האמאם הנעלם" עומד לצד ארגוני ההתנגדות בביצוע חובתם האלוהית. בכינוס הציע שר המודיעין האיראני, חידר מוצלחי, לפתוח באינתיפאדה תקשורתית נגד ישראל, תוך הסתייעות באינטרנט.

כיהאן (איראן), 1.3.10; פארס (איראן), 28.2.10

 

כיהאן: איומנו להבעיר את תל-אביב - מבוססים

היומון כיהאן, המקורב למנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, טען כי לאחר שלכדה את מנהיג ג'נדאללה, עבד אל-מאלכ ריגי, על המערב לקחת ברצינות גם את איומי איראן להבעיר את תל אביב, להטביע את אוניות המלחמה האמריקאיות במפרץ הפרסי ולתקוף את כוחות ארה"ב באזור, אם תותקף; בכנס בסיג', טען סגן מפקד משמרות המהפכה, חוסין סלאמי, כי איראן, האחראית על מחצית מהאנרגיה בעולם, יכולה להקפיא את אירופה בחורף. לדבריו, הטילים של איראן יכולים להגיע לכל מקום בו נמצאים אויביה.

כיהאן (איראן), 1.3.10; פארס (איראן), 28.2.10

 

אחמדי-נז'אד בסוריה

אל-ראיה (קטר), 1.3.10 / פארס קרהבית

 

לבנון: הוגדל ייצוג האופוזיציה בדיון על נשק החזבאללה

נשיא לבנון, מישל סולימאן, הודיע (28.2.10) על חידוש ישיבות "הדיאלוג הלאומי" העוסקות בגיבוש אסטרטגית הגנה למדינה ובגורל הנשק של חזבאללה, שהופסקו ביוני 2006 לקראת הבחירות לפרלמנט. להרכב חברי הדיאלוג כפי שהיה עד יוני 2009, צירף הנשיא סולימאן ארבעה נציגי אופוזיציה, המקורבים לסוריה ולחזבאללה והם: חברי הפרלמנט סולימאן פרנג'יה, טלאל ארסלאן, נג'יב מיקאתי ויו"ר המפלגה הסורית הלאומית-חברתית, אסעד חרדאן. היומון אל-נהאר דיווח כי "כוחות ה-14 במרץ" מתנגדים לשינויים אלה בהרכב חברי הדיאלוג, ומתאם המזכירות הכללית של "כוחות ה-14 במרץ", פארס סעיד, דרש שגם הליגה הערבית תשתתף בדיאלוג הלאומי כמשקל נגד לנציגות החזקה של סוריה ואיראן.

www.alintiqad.com, 28.2.10 , אל-נהאר (לבנון), 1.3.10

 

רוסיה תעניק ללבנון מסוקי 24MI  במקום מטוסי קרב מדגם מיג 29

עם שובו של נשיא לבנון, מישל סולימאן, מביקור בן שלושה ימים ברוסיה במהלכו נפגש עם הנשיא דמיטרי מדבדב ובכירים נוספים, הודיעה לשכתו כי רוסיה נענתה לבקשתה של לבנון להחליף עשרה מטוסי קרב מדגם מיג 29 שעמדה לספק לה במסוקים מתקדמים מדגם MI 24 המצוידים בטילים ובאמצעי לחימה מתקדמים. עוד נאמר בהודעה כי צבא לבנון זקוק למסוקים כאלה יותר מאשר למטוסים מדגם מיג 29.

אל-מסתקבל (לבנון), 28.2.10

 

מחלוקות בחמאס בנושא עסקת שליט

יום לאחר שמחמוד אל-זהאר, מראשי החמאס בעזה, הכחיש בריאיון ליומון הלונדוני אל-שרק אל-אוסט כי התפטר מניהול עסקת שליט, דיווח היומון אל-חיאת מפי אל-זהאר כי הוא הודיע למועצה המחוקקת על התפטרותו. מקורות בחמאס טענו כי הרקע להתפטרות היא מחלוקת הקיימת בין אל-זהאר לבין מפקד גדודי אל-קסאם, אחמד אל-ג'עברי, לגבי תנאי העסקה: אל-ג'עברי תובע לשחרר אסירים שנשפטו לתקופות ארוכות, בעוד אל-זהאר סבור כי אין לטרפד את העסקה בגלל כמה שמות.

אל-חיאת (לונדון), 1.3.10

 

שעת': אין כרגע אפשרות למו"מ

חבר הוועד המרכזי של הפת"ח, נביל שעת', אמר כי אין כרגע אפשרות לקיים מו"מ עם ישראל, ועדיף שהפלסטינים ימשיכו בשנים הקרובות להיאבק בבלעין ובנעלין, לבנות את מוסדות המדינה, לשקם את פת"ח ולרדוף אחר ישראל בעולם, ואולי לאחר מכן התנאים ישתנו ויתאפשר מו"מ אמיתי.

אל-וטן (סעודיה), 26.2.10

 

ר"מ עיראק: שיפור ביחסי סוריה-עיראק מבטל הצורך בבית דין בינלאומי 

ר"מ עיראק, נורי אל-מאלכי, אמר כי השיפור שחל ביחסי סוריה- עיראק עשוי לבטל הצורך בבית הדין הבינ"ל, שדרשה עיראק להקים בעקבות סדרת פיגועים נגד מוסדות שלטון בבגדאד באוגוסט 2009, דבר שיצר את המתח בין המדינות. יצוין כי במסגרת מאבקי בעיראק יגיעו השבוע לסוריה יריביו של אל-מאלכי, טארק אל-האשמי ואיאד עלאוי לפגישות עם בכירים סורים ועם נציגי הקהילה העיראקית שם.

אל-וטן (סוריה), 1.3.10

 

יומון קטרי: על הפלסטינים לפתוח באינתיפאדה כוללת

בעקבות החלטת ישראל לצרף את מערת המכפלה וקבר רחל לאתרי המורשת הלאומיים, קורא היומון הקטרי אל-וטן לאינתיפאדה כוללת בהנהגת רש"פ ובתמיכת מדינות ערב והאסלאם.

אל-וטן (קטר), 28.2.10

 

אל-קדאפי: לנהל נגד שוייץ מלחמת ג'יהאד

נשיא לוב, מועמר אל-קדאפי, אמר כי הג'יהאד הוא מצווה וכי (המוסלמים) לא יוותרו עליו. הוא שלל את מעשי  אל-קאעדה, שאינם עולים בקנה אחד עם הדת, אך ציין כי חובה להלחם מלחמת ג'יהאד בכל הכלים נגד שוויץ, ה"כופרת" שהורסת מסגדים והוסיף כי אם היא היתה גובלת בלוב, הוא היה נלחם בה בשל עוינותה לאסלאם.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 26.2.10

 

תגובת הערבים להכרזת הג'האד של קד'אפי נגד שוויץ

אל-ע'ד (ירדן), 1.3.10 / אבו מחג'וב

 

יומון איראני: התקופה הנוכחית במצרים - שקט שלפני הסערה

מאמר ביומון ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי כשלון "משטר קמפ דיוויד" במצרים להוריש את השלטון לג'מאל מובארכ, נובע מהתנגדותה של החברה לצעד זה ועל מצב של "שקט שלפני הסערה" הקיים במדינה.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 1.3.10

מנהיגי סעודיה והודו חתמו על הסכם שת"פ אסטרטגי

מלך סעודיה, עבדאללה, ור"מ הודו, מנמוהן סינג, חתמו (28.2.10) בריאד על הסכם תיאום ושת"פ אסטרטגי בתחומי ההגנה, הכלכלה, האנרגיה והמאבק בטרור. השניים קראו לאיראן להסיר את החשדות באזור ובעולם ביחס לפרויקט הגרעין שלה ודנו בקידום השלום במזה"ת ובמאמצי סעודיה לייצב את שוק הנפט העולמי.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), אל-ריאד (סעודיה), 1.3.10

 

סעודיה תרמה מיליארד דולר לפיתוח תימן

בתום כינוס מועצת התיאום העליונה בין סעודיה לתימן שהתכנסה בריאד (27-28.2.10), הכריזו שתי המדינות על חיזוק הקשרים ביניהן. סעודיה הכריזה על תרומה של מיליארד דולר לטובת פיתוח תימן, מתוך רצון לתרום ליציבותה.

אל-חיאת (לונדון), 28.2.10; אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 1.3.10

 

יועץ אחמדי-נז'אד: מתנגד לסילוק התנועה הירוקה מהמשטר

בראיון לסו"י מהר, שלל מהדי כולהר, יועצו של אחמדי-נז'אד לענייני תרבות, את סילוק תומכי התנועה הירוקה מן הזירה הפוליטית משום שחלקם משתייך לאליטה של החברה. לדבריו, האחריות למשבר הבחירות מוטלת גם על מקורבי הממשלה.

מהר (איראן), 27.2.10

 

ח'אמנאי: ההתנגדות תוביל את ישראל לתבוסה והשמדה

בכינוס הסולידאריות הלאומית והאסלאמית למען עתיד פלסטין בטהראן (27.2.10) אמר מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, כי ההתנגדות הפלסטינית איחדה את התנועות הפלסטיניות השונות, חיזקה את אמונתן באל והיא מובילה את ישראל ל"תבוסה ולהשמדה". הוא הדגיש חשיבות יצירתו של מזה"ת "אסלאמי חדש", וגינה את הערבים המסרבים לסייע לפלסטינים. מנהיגי הפלגים הפלסטיניים, אשר השתתפו בכינוס, הודו לאיראן על תמיכתה בפלסטינים והדגישו כי ימשיכו בהתנגדות, שהיא הדרך היחידה להשגת ניצחון על ישראל. ראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל, אמר כי ישראל עתידה לחלוף מן העולם; מזכ"ל החזית העממית-המפקדה הכללית, אחמד ג'בריל, אמר כי הבחירה בהתנגדות היא הליכה בדרכו של הנביא מוחמד, וכי ההתנגדות יסדה מזרח תיכון חדש המתחיל מטהראן ומתפרש על כל האזור.

מהר, פרס טי וי (איראן), www.palestine-info.info, 27.2.10

 

ח'אלד משעל ורמדאן עבדאללה שלח עם ח'אמנאי

 

עבד אל-בארי עטואן: פגישת אחמדי-נז'אד–אסד-נאסרללה - "מועצת מלחמה"

העורך הראשי של היומון אל-קדס אל-ערבי, עבד אל-בארי עטואן, כתב כי פגישתם בדמשק של נשיא סוריה, אסד, נשיא איראן, אחמדי נז'אד ומזכ"ל חזבאללה, נאסרללה, היתה בבחינת "מועצת מלחמה", שנועדה לגבש תוכניות וחלוקת תפקידים במידה וישראל תתקוף אחד משלושת הגורמים או את שלושתם יחדיו.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 27-28.2.10

 

מקורב לאחמדי-נז'אד: קרוב סילוקו של רפסנג'אני מהזירה הפוליטית

עורך השבועון פרטו-י סוח'אן, קאסם רואנבח'ש, המקורב לנשיא אחמדי-נז'אד, אמר כי בחצי השנה הקרובה יסולק יו"ר המועצה לקביעת האינטרס של המשטר, האשמי רפסנג'אני, יריבו העיקרי של אחמדי-נז'אד, מן הזירה הפוליטית במדינה. לדבריו, רפסנג'אני קובע את עמדותיו באורח אופורטוניסטי, ואיבד את אמונם של כל החוגים הפוליטיים במדינה.

חקיקת-ניוז (איראן), 28.2.10

 

בקרוב: המכללה האסלאמית הראשונה בארה"ב

בשנת הלימודים הבאה תיפתח בקליפורניה המכללה האסלאמית הראשונה בארה"ב, מכללת אל-זיתונה. זיד שאכר, אחד המייסדים, מסר שהלימודים יהיו מעורבים ופתוחים למוסלמים וללא-מוסלמים וכי לצד לימודי אסלאם, קוראן והשפה הערבית, יילמדו מקצועות מתחומי מדעי הרוח והחברה. חאתם באזיאן, מרצה באוניברסיטת קליפורניה בברקלי ושותף להקמת המכללה, אמר כי שאיפתם של המייסדים היא לשלב את האסלאם ברקמת החיים בארה"ב.

www.islamonline.net, 24.1.10

 

באן קי מון: נשק חזבאללה - הפרה של 1559 ו-1701

בדו"ח שפרסם מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, לגבי יישום החלטה 1701 הוא קבע כי הכוחות הצבאיים שמחזיק חזבאללה מהווים הפרה של החלטות 1559 ו-1701 הקוראות לפירוק הקבוצות החמושות בלבנון מנשקן ודרש מנשיא לבנון, מישל סולימאן, לחדש את ישיבות "שולחן הדיאלוג הלאומי" שאמור לדון בנשק של חזבאללה. לסוריה ולבנון קרא מזכ"ל האו"ם לסמן את הגבולות ביניהן ולהדק את הפיקוח עליהם. הוא דרש מממשלת  לבנון לפרק את הנשק הפלסטיני שמחוץ למחנות הפליטים שבשטחה, וקרא לה לסגור את המחנות הצבאיים של החזית העממית- המפקדה הכללית ופת"ח- אינתיפאדה בגבול לבנון-סוריה. מישראל דרש לסגת מכפר ר'גר ולהפסיק את גיחותיה האוויריות בשמי לבנון המהוות הפרה של 1701.

אל-מסתקבל (לבנון), 28.2.10

 

הגברת אמצעי הבידוק של אזרחים אירופאים הנכנסים ללבנון

בעקבות דרישת חזבאללה, החמיר לאחרונה מנגנון הביטחון בשדה"ת הבינ"ל בבירות את אמצעי הבידוק כלפי אזרחים זרים הנכנסים ללבנון ממדינות שבדרכוניהן נעשה שימוש לצורך חיסול בכיר החמאס אל-מבחוח בדובאי. יצוין כי לפני שבוע אמר סגן מזכ"ל חזבאללה, נעים קאסם, כי בעלי  דרכונים אירופאים עלולים להוות סכנה ללבנון, וקרא לנקוט צעדים מיוחדים כדי להגן על העם הלבנוני.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 27.2.10

 

אחמדי-נז'אד ואסד לועגים להילרי קלינטון

אל-ג'רידה (כווית), 28.2.10 

 

ג'נדאללה: מנהיג חדש במקום ריגי

ארגון ג'נדאללה הודיע כי חאג' מוחמד זאהר בלוצ' הוא המנהיג החדש של הארגון במקומו של עבד אל-מלכ ריגי שנתפס ע"י איראן. האתר האיראני פרס טי וי דיווח כי ריגי אמור היה להיפגש עם השליח האמריקאי המיוחד לענייני אפגניסטן ופקיסטן, ריצ'ארד הולברוק, בשדה"ת בקירגיזסטן כדי לדון בפעילות משותפת נגד איראן, כאשר נתפס בידי איראן. יו"ר המג'לס האיראני, עלי לאריג'אני, קרא לארה"ב להגיב על האשמות נגדה.

פרס טי.וי. (איראן), www.khandaniha.eu , 28.2.10