המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 23.2.2010
23/2/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 23.2.2010

 

בתקציר: איראן: לכדנו את מנהיג ג'נדאללה * יומון סעודי: אחמדי-נז'אד ייפגש עם נאסרללה ומשעל בדמשק * אל-ראי: ראשי צבאות מדינות המפרץ ייפגשו בכווית * קדאפי סירב לפגוש את מחמוד עבאס * אל-אח'באר: יוזמת סרקוזי מבטיחה את יהדותה של מדינת ישראל *  הסכם מסגרת לשלום בדארפור

 

יומון קטרי: ארה"ב בוחנת הסרת סוריה מרשימת המדינות התומכות בטרור

היומון הקטרי אל-וטן דיווח כי הממשל האמריקאי שוקל ברצינות להסיר את סוריה מרשימת המדינות התומכות בטרור, לאחר שהסירה אותה מרשימת המדינות שיש לגביהן אזהרת מסע. לדברי היומון, בחודשים הקרובים צפויים עוד צעדי התקרבות לסוריה, כחלק מבחינת מדיניותו של ממשל בוש כלפיה.

אל-וטן (קטר), 22.2.10  

 

יומון סעודי: אחמדי-נז'אד ייפגש עם נאסרללה ומשעל בדמשק

היומון הסעודי עכאט' דיווח כי בביקורו של נשיא איראן, אחמדי נז'אד, בסוריה (25.2.10) הוא ייפגש עם הנשיא אסד, עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל, ומזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, ובכירים נוספים באופוזיציה הלבנונית, ויציג את נכונותה של איראן לסייע לגורמים אלה אם יותקפו ע"י ישראל.    

עכאט' (סעודיה), 23.2.10

 

איראן: לכדנו את מנהיג ג'נדאללה

שר הפנים האיראני, מצטפא מוחמד-נג'אר, אמר כי מנהיג הארגון הסוני-בלוצ'י ג'נדאללה, עבד אל-מלכ ריגי, נלכד במבצע חשאי של כוחות המודיעין האיראניים מחוץ לאיראן  (בפקיסטן), והוא מועבר לאיראן.  פרס טי.וי. דיווחה כי ריגי נעצר בטיסה מדובאי לקירגיסטן ולדברי שר המודיעין האיראני, חידר מוצלחי,  ריגי שהה יממה לפני שנתפס בבסיס אמריקאי, שם סופקו לו תעודות כדי שיוכל לנוע בין פקיסטן ואפגניסטן. ארגון ג'נדאללה, הנלחם במשטר האיראני, נטל באוקטובר 2009 אחריות להרג 40 מאנשי משמרות המהפכה. איראן האשימה את פקיסטן באחריות לפעילות הארגון משטחה ואיימה לתפוס את חבריו בשטח פקיסטן, אם זו לא תפסיק את פעילותם.

פרס טי. וי, פארס (איראן), 23.2.10  www.khandaniha.eu   

 

אל-ראי: ראשי הצבאות של מדינות המפרץ ייפגשו בכווית

היומון הכוויתי אל-ראי דיווח מפי מקור צבאי כי ראשי הצבאות של המדינות החברות במועצת שתה"פ במפרץ צפויים להיפגש (2.3.10) בכווית ולדון במתיחות הגוברת בין איראן למערב, במצב הביטחוני הרעוע בעיראק וההתפתחויות בגבול סעודיה-תימן. נמסר כי ראשי הצבאות מתכוונים להגדיל את סדר הכוחות הצבאיים של מדינות המפרץ ולהדק את שתה"פ ביניהן בכל התחומים.

אל-ראי (כווית), 23.2.10

 

 ההכנות לפסגה הערבית (במרץ)

אל-קדס (רש"פ), 22.2.10 / נאצר אלג'עפרי

 

 אל-קדאפי סירב לפגוש את מחמוד עבאס

היומון אל-קדס אל-ערבי דיווח כי נשיא לוב, מועמר אל-קדאפי, סירב לפגוש את יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, שביקר בלוב (21.2.10) על אף הפצרותיו של האחרון. דווח כי עבאס והבכירים הלוביים עמם נפגש לא הגיעו להסכמה על הרכב המשלחת הפלסטינית לפסגה הערבית, בחודש הבא בלוב, נוכח בקשתו של ראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל, להשתתף בפסגה כנציג התנועה, או כחבר במשלחת הפלסטינית. עוד נמסר כי אל-קדאפי מצפה שהחתימה על הסכם הפיוס הפלסטיני תיעשה בלוב, לאחר ביצוע כמה שינויים במסמך, ואולם הרש"פ מתנגדת לכך ותובעת שההסכם ייחתם במצרים.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 23.2.10

 

אל-אח'באר: יוזמת סרקוזי מבטיחה את יהדותה של מדינת ישראל

היומון הלבנוני אל-אח'באר טען כי היוזמה לחידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים, שעליה רמז (22.2.10) נשיא צרפת ניקולא סרקוזי במסע"ת משותפת עם יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, כוללת ערבויות מצד ארה"ב והאיחוד האירופי לנושאים הבאים: כל מו"מ יבטיח את יהדותה של מדינת ישראל ואת הפסקת ההסתה נגדה; חצי מירושלים תהיה בירתה של המדינה הפלסטינית העתידית; האיחוד האירופי ישתתף בכוח לשמירת הביטחון בשטחים הפלסטיניים כדי למנוע פלישות ישראליות; קרן בינ"ל שמדינות המפרץ יהיו התורמות הראשיות לה תסייע בפיצוי המתנחלים והפליטים. לדברי היומון, קיימת אופטימיות בנוגע לקבלת היוזמה בפסגה הערבית הקרובה בלוב, תוך הכללת שינויים שיאפשרו להציגה כיוזמת השלום  הערבית.

אל-אח'באר (לבנון), 23.2.10

 

לאריג'אני ליפן

יו"ר המג'לס האיראני, עלי לאריג'אני, ואיש אמונו של מנהיג איראן ח'אמנאי, ייצא (23.2.10) לביקור בן 5 ימים ביפן, במהלכו ייפגש עם בכירי המדינה. יצוין כי לאחרונה הביעה יפן נכונות לשת"פ גרעיני עם איראן ולקיום עסקת הגרעין בשטחה.

מהר (איראן), 20.2.10

 

אתר איראני: פעילות להדחת רפסנג'אני ממועצת המומחים

 אתר האינטרנט עסר-י איראן, כי חברים במועצת המומחים מבקשים להדיח את האשמי רפסנג'אני מראשות המועצה (בעלת סמכויות הפיקוח על המנהיג ח'אמנאי) ואפשר שבישיבה הקרובה (בשבוע זה) של המועצה תערך הצבעה להדחתו.

עסר-י איראן (איראן), 22.2.10

 

היום בדוחה: הסכם מסגרת לשלום בדארפור

היום (23.2.10) ייחתם בדוחה הסכם מסגרת לתהליך השלום בדארפור בין ממשלת סודאן לארגון מורדי דארפור - התנועה לצדק ושוויון. החתימה תהיה במעמד נשיאי סודאן, צ'אד ואריתריאה, שליט קטר ושליח הנשיא אובמה לסודאן סקוט גריישון. במקביל, הציעה מצרים לנציגי הקונגרס הלאומי והתנועה העממית לשחרור סודאן, המכונסים בקהיר לדיונים על עתיד סודאן, לדחות את הבחירות המתוכננות לאפריל 2010 ואת משאל העם על עתיד דרום סודאן שנועד לשנה הבאה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 23.2.2010

 

איראן חופרת קבר לדמוקרטיה בעיראק

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 22.2.10 / אמג'ד רסמי

 

עבאס: הכללת אתרים אסלאמיים בין אתרי מורשת ישראל – התגרות חמורה

בתגובה להחלטת ישראל לצרף את מערכת המכפלה וקבר רחל לרשימת אתרי מורשת ישראל, אמר יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, כי זוהי התגרות חמורה שעשויה להביא למלחמה דתית. ר"מ החמאס, אסמאעיל הניה, קרא בעקבות ההחלטה לאינתיפאדה חדשה בגדה. התקשורת הפלסטינית דיווחה על גינויים נרחבים להחלטה. בין המגנים: ממשלת הפת"ח, הוועד הפועל של אש"ף, ממשל החמאס, אגודת חכמי הדת של פלסטין, וכן מזכ"ל הליע"ר עמר מוסא ומדינות שונות בעולם הערבי.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), www.maannews.net, www.wafa.ps, 22-23.2.10

 

נציג איראן בלבנון: תקיפה ישראלית באיראן תפגע בארה"ב

מיופה הכוח בשגרירות איראן בבירות, מיר מסעוד חוסיניאן, הזהיר כי לתקיפה ישראלית באיראן יהיו השלכות מכאיבות לכוחות האמריקאיים באפגניסטן, בעיראק ובלבנון; בעצרת באיראן, לזכר מפקדי ארגון חזבאללה ובראשם עמאד מוע'ניה, שיבח איתאללה מוחמד תקי מצבאח יזדי (פטרונו של אחמדי-נז'אד), את מסירותו של מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, לשלטון חכם ההלכה, וציין כי נאסרללה פועל בהשראתו של מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי. הוא הזהיר שמי שמנסה לחסל את מאמיני האל, סופו שיחוסל בעצמו.

קודסנא (איראן), רסא ניוז (איראן), 20.2.10

 

ראש העצרת הכללית של האו"ם: ההגמוניה של הקבועות במועה"ב - מזיקה.

יו"ר העצרת הכללית של האו"ם, עלי עבד אל-סלאם אל-תריכי (לובי), אמר ליומון אל-שרק אל-אוסט, כי באו"ם מתקיימת פעילות שנועדה לחולל רפורמות בארגון כדי להחזיר את מעמדו, אשר אבד בגלל ההגמוניה של החברות הקבועות במועצת הביטחון. לדבריו, הבעיה הפלסטינית נוצרה בעקבות החלטת העצרת הכללית להעניק "תעודת לידה לישות הציונית." הוא הצביע על חשיבותו של המאבק בטרור, אך טען כי תחילה יש לטפל בסיבותיו, בהן, הכיבוש, הקיפוח, העוני והאבטלה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 22.2.10  

 

מתנה מחמולה שיעית בלבנון לשגריר הסורי: מגרש למעון הקיץ

שגריר סוריה בלבנון, עלי עבד אל-כרים עלי, ביקר אתמול באזור ואדי פיסאן שבמחוז אל-הרמל הלבנוני על גבול סוריה-לבנון, שם נערכה לכבודו עצרת המונים בהשתתפות נציגים של חזבאללה, אמל, מישל עון ומפלגת הבעת' בלבנון. במהלך העצרת העניקה חמולת אל-ג'עפר (שיעית) לשגריר הסורי שטח אדמה עליו יקום מטה הקיץ של השגרירות הסורית בלבנון. היומון אל-נהאר טען כי זהו הביקור הראשון של בכיר סורי באזור זה מאז נסיגת הכוחות הסורים מלבנון בשנת 2005.

אל-נהאר (לבנון), 22.2.10 

 

קבלת הפנים לשגריר הסורי במחוז אל-הרמל בלבנון

 

צאלחי: נקים שני מפעלי העשרה בחודש הבא

יו"ר הארגון לאנרגיה אטומית של איראן, עלי אכבר צאלחי, הודיע כי איראן תחל בחודש הבא בבניית שני מתקנים נוספים להעשרת אורניום וכי המתקנים, שיהיו בעלי כושר ייצור דומה למתקן בנטנז, ימוקמו בלב ההרים כדי למנוע אפשרות לפגוע בהם. לדבריו, הצנטריפוגות שיותקנו יהיו מדגם חדש.

איסנא (איראן), 22.2.10  

 

ניסיון התנקשות באמאם סעודי

כוחות הביטחון הסעודיים עצרו (19.2.10) אלמוני שניסה להתנקש בחייו של אמאם במסגד הנביא באל-מדינה, השיח' צלאח אל-בדיר, בעת תפילת שחרית במסגד. הדיווח בעיתונות הסעודית זכה לגל תגובות בקרב גורמים סונים ושיעים והיו כמה כלי תקשורת שהכחישו את קיומו של האירוע.

www.slaati.com, (סעודיה), 19.2.10; אל-וטן (סעודיה), 21.2.10

 

דיווח: תכנית המשטר האיראני להשבת השקט

מקורות איראניים מסרו לאתר אל-ערביה כי המשטר מבקש להשיב את השקט למדינה, ע"י שחרור הדרגתי של כל עצורי המהומות עד לראש השנה הפרסי (21.3.10) וכי במסגרת זו כבר שוחררו בערבות ממעצרם סגן הנשיא לשעבר עלי אבטחי, ותיאורטיקן תנועת הרפורמות, סעיד חג'ריאן, שהבטיחו להימנע מפעולות מחאה. במסגרת תכנית זו ישובו כוחות משמרות המהפכה לבסיסיהם אך יישארו במצב כוננות. 

Alarabiya.net,   21.2.10 

 

מותכי: אזהרות שה"ח הסעודי נובעות מהשפעה אמריקאית

שה"ח האיראני, מנוצ'הר מותכי, התייחס בביטול לדברי שה"ח הסעודי, סעוד אל-פיצל, שהזהיר מפני מירוץ חימוש גרעיני במזה"ת והשתלטות איראנית על מיצרי הורמוז ואמר כי דברי אל-פיצל נובעים מהשפעה אמריקאית שיש להתנער ממנה. 

אל-עאלם (איראן), 22.2.10

 

ההתנגדות מונעת מהיהודים לבלוע את העולם

אביץ' ואסוד (סוריה), 22.2.10 /  ח'אלד קטאע