המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 21.2.2010
21/2/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 21.2.2010

 

בתקציר: יומון סעודי: סנקציות על איראן – יחזירו אותה לדרך הנכונה *  חבר קונגרס אמריקאי: לשבור את המצור על עזה * פיאד משבח את ההתנגדות העממית * נעים קאסם: נושאי דרכונים אירופאים - סכנה ללבנון * האפיפיור יקיים כינוס מיוחד על מצב הנוצרים באזור * שגריר כווית באיראן: המפרץ הוא פרסי

 

ר"מ צרפת מאיים בצעדים נוספים נגד איראן

במסע"ת עם עמיתו הסורי, הזהיר ר"מ צרפת, פרנסואה פיון, כי נגד איראן יינקטו צעדים נוספים אם לא תציג הצעות חדשות, והביע תקווה שסוריה תסייע לפתרון משבר הגרעין האיראני. הוא שיבח את ההתקרבות בין ארצו לבין סוריה וציין כי בקרוב תפעל צרפת מול סוריה, תורכיה וישראל כדי לחדש את המו"מ העקיף בין סוריה וישראל. במהלך הביקור חתמו סוריה וצרפת על 11 הסכמים ומזכרי הבנות בתחום התרבות, ההשכלה, התיירות והאנרגיה, חידשו את מזכר ההבנות על מכירת 14 מטוסי אירבאס וחתמו על הסכם למכירת שני מטוסי נוסעים קטנים. פיון קרא לפעול לפירוק המליציות בלבנון מנשקן.  

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), אל-ת'ורה (סוריה), 21.2.10.

 

שה"ח הסורי: לא נאפשר כניסת פקחי סבא"א לאתרים נוספים

במסע"ת עם שה"ח האוסטרי, דחה שה"ח הסורי, וליד אל-מועלם, את טענת סבא"א כי לארצו יש תוכנית גרעין צבאית והדגיש שסוריה משתמשת באנרגיה גרעינית למטרות אזרחיות בלבד. עוד אמר כי סוריה תדחה דרישות של סבא"א, החורגות מההסכמים עליהם חתמה ותמנע כניסת פקחים לאתרים נוספים. על היחסים עם ארה"ב, אמר כי בביקורו האחרון בסוריה (17.2.10) הציג ויליאם ברנס, תת מזכירת המדינה האמריקאית לעניינים מדיניים, תוכנית חיובית להידוק היחסים בין המדינות, אך הדגיש כי ארצו תסרב לנתק יחסיה עם איראן. הוא תמך בזכותה של איראן להשתמש באנרגיה גרעינית למטרות אזרחיות והדגיש את זכותם של אחרים, במיוחד מדינות האזור, לוודא שאין לאיראן תוכנית גרעין צבאית.

אל-ת'ורה (סוריה), 21.2.10 

 

איראן: נוכל להתאים דלק גרעיני ברמה של 20% לכור בטהראן

דובר משה"ח האיראני, ראמין מהמאן-פרסת, אמר כי בכוחה של איראן להתאים את הדלק הגרעיני ברמה של 20% שהעשירה לצרכי הכור בטהראן (לפורמט צלחות) וכי צפויים הישגים בתחום זה. לדבריו, איראן החלה להתאים דלק גרעיני למוטות או צלחות במפעל המרה שהקימה באספהאן לפני כשנה.

אירנא (איראן), 20.2.10   

 

יומון סעודי: סנקציות על איראן – יחזירו אותה לדרך הנכונה

היומון הסעודי אל-וטן טען כי איראן היא אחד הגורמים העיקריים למתיחות במזה"ת, וכי הטלת סנקציות כלכליות עליה עשויה להחזירה לדרך הנכונה, אך צעד זה תלוי במדינות החברות במועצת הביטחון, בפרט רוסיה וסין.

אל-וטן (סעודיה), 21.2.10

 

בחירות במדינות ערב

אל-ערב אל-יום (ירדן), 21.2.10 / נאצר אלג'עפרי

 

חבר קונגרס אמריקאי: לשבור את המצור על עזה

חבר המועצה המחוקקת בעזה ויו"ר הוועדה העממית למאבק במצור, ג'מאל אל-ח'ודרי, בירך את קריאתו של בריאן בירד, חבר הקונגרס האמריקאי שביקר בעזה בשבוע שעבר, לשבור את המצור על עזה באמצעות ביקורים נוספים של חברי קונגרס ברצועה ושליחת ספינות סיוע בתיאום עם האו"ם.

www.palestine-info.info, 20.2.10

 

אל-זהאר: הבוגדים לא יחזרו לרצועת עזה

בכיר החמאס, מחמוד אל-זהאר, אמר כי תנועתו תאסור חזרתם של "מי שבגדו במולדתם ובעמם והרגו פלסטינים" לרצועת עזה, לאחר החתימה על הסכם הפיוס, ברמזו על בכירים ברש"פ. בתגובה, האשימה תנועת הפת"ח את אל-זהאר בהכשלת הפיוס. על רצח בכיר החמאס מחמוד אל-מבחוח בדובאי, אמר אל-זהאר כי המערב נלחם נגד האסלאם ומשתף פעולה עם ישראל במטרה להעביר את המערכה אל מחוץ לפלסטין, והדגיש כי החמאס ערוכה למהלך כזה.

אל-חיאת (לונדון), www.palestine-info.info, 20.2.10

 

פיאד משבח את ההתנגדות העממית

ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, שיבח את ההתנגדות העממית בכפר בלעין בעצרת לציון שש שנים למאבק נגד הקמת גדר ההפרדה.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 20.2.10

 

נעים קאסם: נושאי דרכונים אירופאים - סכנה ללבנון

בעקבות חיסול בכיר החמאס, מחמוד אל-מבחוח, בדובאי אמר סגן מזכ"ל חזבאללה, נעים קאסם, כי

אנשים הנושאים דרכונים אירופאים עלולים להוות סכנה ללבנון, דבר המחייב את המדינה לנקוט צעדים מיוחדים כדי להגן על העם הלבנוני.

www.alintiqad.com, 19.2.10

 

האפיפיור יקיים כינוס מיוחד שידון במצב הנוצרים באזור

בפגישתו בוותיקן עם ר"מ לבנון, סעד אל-חרירי, הודיע האפיפיור בנדיקטוס ה-16 על כוונתו לקיים כינוס מיוחד של ההגמונים של הכנסיות במזה"ת, כדי לדון במצב הנוצרים באזור. הוא שיבח את הדו קיום בין הנוצרים למוסלמים בלבנון המאפשר לנוצרים למלא תפקיד בולט במדינה בניגוד למתרחש בעיראק, בפלסטין ובמדינות אחרות והציג את לבנון כדוגמא לחיקוי. אל-חרירי אמר כי הוא דבק במודל הדו קיום ובחלוקה השוויונית בין הנוצרים למוסלמים, כפי שמופיע בחוקה וטען כי הגירת הנוצרים מלבנון קשורה לחוסר הביטחון וחוסר היציבות במדינה.

אל-מסתקבל (לבנון), 21.1.10

 

אובמה ותוכנית השלום שלו שבויים בידי ישראל

www.aljazeera.net, 18.2.10 / פאדי אבו חסן

 

איראן: בכיר במשה"מ שינה שמו כדי להתבדל מפיצל הסעודי

בכיר במשמרות המהפכה של איראן, מיר-פיצל באקרזאדה, שינה את שמו לסיד-מוחמד, כדי לבדל עצמו מהמלך פיצל אל-סעוד וממשפחת המלוכה שלו אותה הגדיר "אויבי האל".

אילנא (איראן), 20.2.10

 

אל-סיאסה: משאיות נשק של  חזבאללה בהסוואה של אמבולנסים

היומון אל-סיאסה מסר כי לאחרונה מסווה חזבאללה מכוניות ומשאיות שבידיו, כך שייראו כמו אמבולנסים ומשאיות של הצבא הלבנוני, כדי להקל על העברת נשק וציוד למצבוריו בדרום לבנון. בנוסף הארגון צייד את נהגי הרכבים הללו במסמכים מזויפים שיקלו עליהם את המעבר במחסומי צבא לבנון וכוחות יוניפי"ל.

אל-סיאסה (כווית), 21.2.10

 

שגריר כווית באיראן: המפרץ הוא פרסי

השגריר הכוויתי באיראן, אחמד אבראהים אל-זפירי, אמר בביקורו בבושהר לסו"י האיראנית מהר, כי המפרץ הפרסי הוא שמו של המפרץ מבראשית ועד עולם, ואיש לא יוכל לשנות עובדה זו.

מהר (איראן), 18.2.10

 

מאמר באל-אח'באר רומז: בכירים לבנונים משתפים פעולה עם ישראל

מאמר ביומון אל-אח'באר, המקורב לחזבאללה, טען כי הארגון אינו לוחץ כיום על ממשלת לבנון ומנגנוני הביטחון שלה כדי שירדפו ויעצרו משתפי פעולה עם ישראל, אך הוא ממשיך לעקוב אחר משת"פים אלה ובזמן המתאים יביא למעצר של עשרות מהם. המאמר רמז כי בקרב משת"פים אלה יש מנהיגים, פוליטיקאים ומעצבי דעת קהל בלבנון.

אל-אח'באר (לבנון), 19.2.10

 

מצרים: מחאה על איסור מינוי שופטות במועצת המדינה

ארגוני נשים וזכויות אדם במצרים קיימו עצרת מחאה מול מועצת המדינה – גוף משפטי העומד מעל בתי הדין המנהלתיים ומוסמך להכריע בסכסוכים בין רשויות המדינה ולבטל החלטות ממשלה - בעקבות החלטתה לאסור מינוי נשים כשופטות במועצה זו. יצוין כי בערכאות משפטיות אחרות במצרים עובדות נשים כשופטות.

אל- גומהוריה (מצרים), 19.2.10

 

תלונה נגד אחמדי-נז'אד: על הסרת הצבע הירוק מהדגל

יו"ר וועדת המג'לס לביטחון לאומי, חוסין סובחאני-ניא, ואתר האינטרנט עסר-י איראן, גינו את לשכת הנשיא אחמדי-נז'אד לאחר שהסירה בטקסיה את הצבע הירוק מהדגל הלאומי, כדי לבדל עצמה מהתנועה הירוקה ודרשו מהנשיא להחזיר את הצבע הירוק לדגל.

מהר, עסר-י איראן (איראן), 17.2.10 

 

לשכת אחמדי-נז'אד: היכן הצבע הירוק בדגל?