המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 18.2.2010
18/2/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 18.2.2010

 

בתקציר: ברנס: חידוש התיאום הביטחוני בין סוריה וארה"ב * שגריר איראן בקטר: שת"פ ביטחוני בין המדינות – בקרוב * חמאס: ננקום את דמו של אל-מבחוח * יועץ ח'אמנאי: מזה"ת אסלאמי יקום במקום המזה"ת האמריקאי  * מצרים: מעצר שניים מתומכי אל-בראדעי * יומון איראני: הפתוא נגד רושדי- בתוקף

 

רמ"מ צרפת: לקראת שותפות מלאה עם סוריה  

ערב ביקורו בסוריה, הכריז ר"מ צרפת, פרנסואה פיון, כי הביקור נועד לבסס שותפות מלאה בין המדינות לטווח הרחוק והביע תקווה להתקרבות בין סוריה לארה"ב. לדבריו, ארצו תומכת בכל מאמצי התיווך בין סוריה לישראל ומוכנה לסייע במו"מ, בתיאום עם תורכיה. בביקור יחתמו הצדדים על תוכנית בהיקף של 150 מיליון אירו בנושא האנרגיה המתחדשת והעסקים הקטנים והבינוניים, ועל הסכמים בתחום התרבות.

אל-וטן (סוריה), 18.2.10 

 

ברנס בסוריה: חידוש התיאום הביטחוני בין סוריה וארה"ב

בתום שתי פגישותיו עם הנשיא אסד - אחת מהן סגורה - אמר תת מזכירת המדינה האמריקאית, ויליאם ברנס, שארה"ב תמשיך בדיאלוג עם סוריה וכי חודשו המגעים עימה בנושא המאבק בטרור, ואף רמז לאפשרות של חידוש התיאום הביטחוני שסוריה ביקשה להפסיקו בעת כהונתו של הנשיא בוש. הנשיא אסד קרא לארה"ב לתמוך בתיווך התורכי וללחוץ על ישראל לקבל את תנאי השלום.  עורך היומון הסורי הממשלתי אל-ת'ורה כתב כי בין ארה"ב וסוריה אין מחלוקות אמיתיות, זולת בנושא ישראל.

אל-וטן, אל-ת'ורה (סוריה), 18.2.10

 

שגריר איראן בקטר: שת"פ ביטחוני בין המדינות - בקרוב

בעת קבלת פנים לשתי ספינות איראניות בנמל דוחה מסר (16.2.10) שגריר איראן בקטר, עבדאללה סהראבי, כי שרי הפנים וההגנה האיראניים, מוחמד מצטפא אל-נג'אר ואחמד וחידי, יבקרו בקרוב בקטר כדי לחתום על הסכם שת"פ ביטחוני, וכי נעשים צעדים להידוק היחסים הצבאיים בין המדינות, כולל ביקור צפוי של רמטכ"ל איראן בקטר בשבוע הבא וביקור קרוב של משלחת מחיל הים הקטרי באיראן.

אל-ערב (קטר), 18.2.10

 

חמאס: ננקום את דמו של אל-מבחוח

ראש הלשכה המדינית של החמאס, ח'אלד משעל, הצהיר בטקס אזכרה לפעיל החמאס, מחמוד אל-מבחוח, כי שלב האיומים חלף והגיעה העת לנקום את מותו והדגיש כי ביכולתה של הזרוע הצבאית של החמאס לעמוד בהתחייבותה לנקום. דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אבו עוביידה, אמר כי ההחלטה להגיב בנקמה על חיסול אל-מבחוח כבר התקבלה.

www.palestine-info.info ,17.2.10    

 

דיווח: משה"מ מאמנים פעילי חמאס בסודאן

אתר אל-קנאת דיווח מפי גורמי מודיעין במערב כי מדריכים של משמרות המהפכה האיראניים מאמנים פעילי חמאס בירי טילי ק"ק בסודאן וכי במחזור אימונים ראשון, לפני חודשיים, השתתפו 14 פעילים שהגיעו לסודאן מעזה. עוד דווח כי משלוחי טילים איראניים מגיעים לח'רטום במטוסי תובלה סודאניים ומאוחסנים במחסנים השייכים לכוח קדס האיראני, סמוך לבירה. צבא סודאן הכחיש את הדיווחים.

www.alqanat.com, 16.2.10; אל-ריאד (סעודיה), 18.2.10

 

ישראל מאחורי הסנקציות על איראן

אל-וטן (קטר), 17.2.10 / איליא צליבא

 

הרש"פ קוראת לערבים להבחין בין טרור להתנגדות

משלחת מטעם הרש"פ, המשתתפת בכנס מומחים לענייני טרור במצרים, קראה למדינות ערב לנקוט עמדה ברורה שתבחין בין טרור לבין זכות העמים להתנגדות לכיבוש.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 17.2.10

 

מצרים: מעצר שניים מתומכי אל-בראדעי

ערב שובו של מזכ"ל סבא"א לשעבר, ד"ר מחמד אל-בראדעי, למצרים (19.2.10), נערכו כוחות הביטחון במדינה באמצעים מוגברים למנוע הפגנות ועצרו לחקירה שני צעירים פעילי תנועת האופוזיציה "ה-6 באפריל", לאחר שתלו כרזות תמיכה באל-בראדעי לנשיאות, וקראו לקיים לכבודו קבלת פנים המונית בשדה התעופה.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 18.2.10

 

דיאלוג אסטרטגי בין מצרים לתורכיה

דובר משה"ח המצרי הכחיש קיומה של תחרות בין מצרים לתורכיה, ואמר כי ב-2-3.3.10 יתקיים הדיאלוג האסטרטגי המצרי-תורכי בקהיר בהשתתפות שרי החוץ של המדינות והוא יתמקד בנושא המזה"ת.

אל-אהראם (מצרים), 17.2.10  

 

יועץ ח'אמנאי: מזה"ת אסלאמי יקום במקום המזה"ת האמריקאי

בפגישה עם שה"ח של ביילרוס, אמר נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, כי שלטונה של ארה"ב באזור יימוג כשלג הנמס בשמש וכי צפויים שינויים  כבירים ביחסים הבינ"ל שהנשיא אובמה לא יוכל למנוע. יחיא רחים צפוי, יועצו הביטחוני של מנהיג איראן ח'אמנאי, אמר כי בהשראת איראן מתגבש מזה"ת אסלאמי שיבוא במקום המזה"ת האמריקאי וכי חזרת עמי אסיה התיכונה והקווקאז לאסלאם הן מבין הישגי המהפכה האסלאמית.

מהר, אילנא (איראן), 17.2.10

 

כיהאן: קלינטון מתוסכלת מההתקדמות הגרעינית של איראן

בתגובה לדברי מזכירת המדינה האמריקאית, הילרי קלינטון, על הטלת סנקציות על משמרות המהפכה, טען היומון האיראני כיהאן, המקורב למנהיג ח'אמנאי, כי ארה"ב שמה למטרה את משה"מ משום שהם מסכלים את תכניותיה באזור ובאיראן וציין בלעג כי דברי קלינטון מבטאים תסכול מהתקדמותה של תכנית הגרעין של איראן. 

כיהאן (איראן), 18.2.10

 

מבזק בעיראק: היום לא ארע פיגוע בבגדאד ואין קורבנות

אל-וטן (סוריה), 18.2.10 / פארס קרהבית

 

יו"ר הסנאט הצרפתי נפגש עם משלחת מחזבאללה

בפגישתם בלבנון (16.2.10) עם יו"ר הסנאט הצרפתי, ז'ראר לארשר אמרו בכירי חזבאללה -  האחראי על היחסים הבינ"ל בארגון, עמאר אל-מוסוי ושני חברי הפרלמנט, עלי פיאד ונואר אל-סאחלי – כי ישראל אחראית לכל המתיחות באזור, וכי ללבנון מלוא הזכות להחזיק בכוח הנדרש כדי להרתיעה מפני תוקפנות.

www.moqawama.org, 16.2.10

 

מנכ"ל רשות השידור הירדני מזהיר מפני "בגידת" ארה"ב במדינות המפרץ

צאלח אל-קלאב, המנכ"ל החדש של רשות השידור הירדנית, כתב במאמרו ביומון הכוויתי אל-ג'רידה, כי אם הידיעות אודות מגעים חשאיים בין ארה"ב לאיראן נכונות, אזי זו "בגידה" של ארה"ב במדינות המפרץ.

אל-ג'רידה (כווית), 16.2.10

 

אחמדי-נז'אד לנאסרללה: היערכו לחיסולה של ישראל

נשיא איראן, אחמדי-נז'אד התקשר (18.2.10) לנשיא לבנון, מישל סולימאן והביע את תמיכתה של ארצו בלבנון בכל התחומים מול איומיה של ישראל. סולימאן הדגיש כי ההתמודדות מול איומים אלה תהיה באמצעות הגברת האחדות הלאומית והכוננות הצבאית. בשיחה שקיים עם מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, קרא אחמדי-נז'אד לחזבאללה להגיב על מתקפה ישראלית צפויה בחיסולה הסופי של ישראל.

אילנא (איראן), www.nowlebanon.com, 18.2.10

 

נאסרללה: אם ישראל תפגיז בדאחיה, נפגיז את תל אביב

בנאום (16.2.10) ביום השנה לרצח עימאד מוע'ניה ועבאס מוסוי, איים מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, כי "אם ישראל תפגיז את הדאחיה אנו נפגיז את תל אביב; אם היא תפגיז את נמל התעופה של בירות אנו נפגיז את נמל התעופה בן גוריון; ואם ישראל תפגיז את מצבורי הנפט, המפעלים או תחנות החשמל שלנו אנו נפגיז את שלה". נאסרללה העריך כי ישראל לא תצא למלחמה בקרוב שכן מאז 2006 היא שרויה במשבר אסטרטגי ואין ביכולתה לשאת מפלה נוספת שעשויה להוביל לסופה. לדבריו, בשנתיים האחרונות היו לחזבאללה כמה הזדמנויות לפגוע במטרות ישראליות "בינוניות", אך לא עשה זאת כיוון שהנקמה על מוע'ניה מצריכה מטרה התואמת את מעמדו. עוד אמר כי ישראל לא תמנע מחזבאללה השגת נשק. היומון אל-ספיר טען כי אין נקודה בשטחי ישראל - מהגליל העליון ועד לאילת-  החסינה מפני טילי חזבאללה.

www.moqawama.org, 16.2.10, אל-ספיר (לבנון), 17.2.10

 

שה"ח התורכי: לאיראן תפקיד מכריע באזור; נהדק את שתה"פ עימה

נשיא איראן אחמדי-נז'אד, אמר בפגישתו בטהראן עם שה"ח התורכי, אחמט דבוטוגלו, כי הידוק היחסים בין שתי המדינות יתרום רבות לביטחון האזור. דבוטוגלו אמר כי תורכיה מכירה בתפקידה המכריע של איראן באזור ומעוניינת בהידוק שתה"פ עימה. מזכיר המועצה לביטחון לאומי באיראן, סעיד ג'לילי, קרא לתורכיה לסייע לאיראן בשבירת המצור על עזה. יו"ר המג'לס לאריג'אני אמר כי האינטרסים המשותפים של שתי המדינות מחייבים אותן לפעול במשותף לפתרון בעיות האזור.

פארס, מהר, irinn.ir  (איראן), 17.2.10

 

אחמדי-נז'אד: ארה"ב רוצה את הבעת' בשלטון בעיראק

במסע"ת בטהראן, אמר נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, כי ארה"ב חותרת להשיב את הבעת' לשלטון בעיראק, לאחר שכבשה את עיראק והרגה מליון עיראקים. לדבריו, סנקציות נפט על איראן לא תהיינה יעילות, בין היתר, כיוון שהיא בונה שני בתי זיקוק. בנושא ההגבלות על העיתונות טען אחמדי-נז'אד כי התקשורת באיראן נהנית מחופש רב וצעדי ממשלתו הם מינימאליים.

אילנא, (איראן), 16.2.10

 

אתר סוני: איראן מטילה מגבלות על הסונים במדינה

אתר האינטרנט הסוני אל-מוסלם דיווח כי השלטון באיראן מונעים מאיש הדת הסוני שיח' אל-אסלאם מולוי עבד אל-חמיד לצאת מאיראן ומטיל הגבלות על המיעוט הסוני במדינה ובהן איסור לבנות מסגד בטהראן. יצוין כי בעבר ביקר אל-חמיד בסעודיה עפ"י הזמנת המלך עבדאללה.

http://almoslim.net 17.2.10

 

קריקטורה בסעודיה: איראן רוצה להשתלט על עיראק

אל-נדוה (סעודיה), 18.2.10 / עאדל סעיד

 

אל-סיאסה: אמיר קטר יבקר באיראן בניסיון למנוע תקיפה צבאית נגדה

מקור דיפלומטי מפרצי בוושינגטון מסר ליומון אל-סיאסה כי בעקבות ביקורה של הילרי קלינטון במפרץ ייצא אמיר קטר, חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני, לאיראן ב"ניסיון אחרון" למנוע פעולה צבאית מערבית נגדה. לדברי המקור, ארה"ב לא תולה תקוות בביקור אך לא מונעת אותו מפאת כבודו של האמיר; במקביל מסרה לשכתו של הנשיא אחמדי נז'אד, כי ר"מ קטר, חמד בן ג'אסם אאל ת'אני, צפוי לבוא בקרוב לאיראן.

אל-סיאסה (כווית), 17.2.10; פרארו (איראן), 14.2.10

 

אל-סיאסה: אנשי אחמד ג'בריל בלבנון מכשירים שטחים לטנקים סורים 

היומון אל-סיאסה דיווח מפי מקור צבאי לבנוני כי קולות הנפץ שנשמעו בימים האחרונים במחנה של הארגון הפלסטיני הפרו-סורי החזית העממית- המפקדה הכללית בראשות אחמד ג'בריל שבגבול לבנון-סוריה, נגרמו עקב ניפוץ סלעים גדולים באזור המחנה. זאת, במטרה להכין משטחי חנייה לטנקים של הצבא הסורי שיגעו לשם בקרוב, מחשש למתקפה ישראלית.

אל-סיאסה (כווית),17.2.10  

 

יומון איראני: הפתוא נגד רושדי- בתוקף

לרגל יום השנה (14.2.10) להוצאת הפתוא של מייסד משטר המהפכה האסלאמית, איתאללה ח'ומיני, נגד סלמאן רושדי, מחבר "פסוקי השטן", טען היומון ג'ומהורי- אסלאמי כי גם בחלוף 21 שנה, הפתוא נגד רושדי הכופר עודנה בתוקף והמוסלמים מצפים להזדמנות לבצעה.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 17.2.10

 

הערבים מתבשמים מצחנתה של ארה"ב

www.aljazeera.net, 15.2.10 / עצאם

 

אל-קרדאוי: אמיר קטר רחץ את ידיו לאחר שלחץ את ידי פרס

במפגש הסיום של "פורום התלמידים של אל-קרדאוי" (11.2.10) אמר ראש איחוד חכמי הדת המוסלמים, יוסף אל-קרדאוי, כי בדרשת יום השישי שנשא בעקבות ביקורו בדוחה (1996) של ר"מ ישראל דאז שמעון פרס, לאחר הטבח בכפר קאנא, הוא הורה למי שלחץ את ידו של פרס לרחוץ את ידיו שבע פעמים, וכי אמיר קטר, חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני, שפגש בו לאחר מכן, נשבע כי רחץ את ידיו ארבע עשרה פעם משום שלחץ את ידיו של פרס פעמיים. בנוסף, שיבח אל-קרדאוי את חופש הביטוי שהוא זוכה לו בקטר, ואמר כי לו היה נשאר במצרים ייתכן שהיה יושב בבתי הכלא לנצח, כפי שקרה לעמיתיו.

אל-ערב (קטר), 13.2.10

 

עמותה מרוקנית מזהירה מפני ייהוד ספרי הלימוד

בעקבות פעילות של יונסק"ו ושל צרפת במדינות ערב והאסלאם בנושא השואה, הזהירה העמותה המרוקנית לתמיכה במאבק הפלסטיני, מפני ייהוד ספרי הלימוד במרוקו ע"י ניסיון "לכפות את הפרשנות הציונית לשואה הנאצית נגד היהודים" בספרי הלימוד במדינות ערב והאסלאם.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 16.2.10