המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 9.2.2010
9/2/2010

 

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 9.2.2010

 

בתקציר: יומון סעודי: אימונים משותפים לארה"ב וישראל במפרץ * כיהאן: המערב לא ימנע העשרת אורניום ל-20% * ערב יום המהפכה מציגה איראן פיתוחים צבאיים חדשים * ח'אמנאי: ישראל שוקעת במהירות * מצרים נלחמת בהברחות דרך הגבול הימי עם עזה * איש דת קטרי: אין לציין את חג האהבה

 

ח'אמנאי: סנקציות ואיומים לא יועילו נגדנו

בנאום בפני קציני חיל האוויר של צבא איראן, אמר המנהיג עלי ח'אמנאי, כי למרות כל הלחצים, הצליח המשטר להתקדם בתחומי הגרעין והלייזר, והוא יוסיף לעמוד איתן מול כוחות היהירות (המערב בראשות ארה"ב) לקראת כיבוש פסגות הקדמה ולא ייכנע ללחץ הפוליטי והכלכלי.

פארס (איראן), 8.2.10

 

כיהאן: המערב לא ימנע העשרת אורניום לרמה של 20%

היומון האיראני השמרני כיהאן, המקורב למנהיג עלי ח'אמנאי, טען כי המערב איבד את ההזדמנות להותיר את איראן עם אורניום מועשר ברמה של 5% וכעת הוא לא יוכל למנוע ממנה להעשירו לרמה של 20%. לדברי היומון, המו"מ הבא בין איראן למערב יעסוק בהעשרה לרמה גבוהה יותר.

כיהאן (איראן), 9.2.10

 

איראן: מפלגתו של כרובי קוראת למשאל עם

לקראת יום המהפכה באיראן (11.2.10), קראה אעתמאד- מלי מפלגתו של מהדי כרובי, מראשי תנועת המחאה, , לקיום משאל עם בסוגיות יסוד, לחופש עיתונות, להפסקת מעורבותם של ערכאות דתיות ושל חוגים ביטחוניים בפוליטיקה. המפלגה קראה לתומכיה להימנע מאלימות בתהלוכות יום המהפכה. דווח כי לקראת יום המהפכה עצר המשטר עשרות עיתונאים והוא ממשיך בביצוע מעצרים המוניים.

כלמה (איראן), 7.2.10; סהאם ניוז (איראן), 6.2.10 

 

שולחן הדיאלוג עם איראן

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 9.2.10 / אמג'ד רסמי

 

ערב יום המהפכה מציגה איראן פיתוחים צבאיים חדשים

ערב יום המהפכה (11.2.10) הציגה איראן מטוס ניסוי חמקן מתוצרתה וחנכה פסי ייצור למל"טים – "רעד" למשימות תקיפה ו"נזיר" למשימות מודיעין - ופסי יצור לטיל חודר שריון "טופאן 5" ולטיל נגד מסוקים מונחה לייזר "קאאם". בכיר בחיל האוויר האיראני דיווח על פיתוח מערכת טילי נ"מ שיכולותיה עולות על s-300 הרוסי, אשר תופעל בקרוב. בכיר בזרוע היבשה במשמרות המהפכה, נאסר ערב-ביגי, אמר כי לאיראן מגוון טילים שיפתיע את ארה"ב ויהיה תגובה מוחצת לטנקים שלה, אם יתקפו את איראן. שר ההגנה האיראני, אחמד וחידי, אמר כי איראן רואה יכולותיה ההגנתיות כשייכות לאומה המוסלמית.

dolat.ir , מהר (איראן), 8.2.10; אילנא (איראן), 7.2.10; פארס (איראן), 2,6.2.10

 

איתאללה איראני: סיסמאות נגד המשטר - אסורות

ערב ציון יום המהפכה באיראן (11.2.10) אמר איתאללה ג'ואד אמולי כי קריאות כגון "לא לעזה, לא לפלסטין" ו"הרפובליקה האיראנית" [במקום 'הרפובליקה האסלאמית'] מחלישות את המשטר וככאלה הן אסורות לפי השריעה.

אילנא (איראן), 9.2.10

 

ח'אמנאי: ישראל שוקעת במהירות

בפגישה בטהראן עם מזכ"ל הג'האד האסלאמי, רמדאן עבדאללה שלח ובכירי הארגון, אמר מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי כי ישראל נמצאת בשקיעה מהירה והביע תקווה לחיסולה באופן סופי. הוא שיבח את התנגדות הפלסטינים, שבה הבטיח לתמוך, וטען כי כישלונה של ישראל להשתלט על עזה חרף יתרונה הצבאי, הוא נס. שלח אמר כי ארגוני ההתנגדות ערוכים לכל מתקפה ישראלית וידבקו בדרכם עד לניצחון הסופי. על איראן אמר שהיא חזקה מתמיד והישגיה הם מקור גאווה לכל.

מהר (איראן), 7.2.10

 

 

יומון סעודי: אימונים משותפים לארה"ב וישראל במפרץ

היומון אל-ג'זירה דיווח (8.2.10) ששני סטי"לים וכן צוללות ישראליות נמצאות בדרכן למפרץ הפרסי כדי להשתתף בתמרונים עם הצבא האמריקאי. היומון טען (9.2.10) כי הצהרותיו האחרונות של הנשיא אחמדי-נז'אד על העשרת אורניום לרמה של 20% דרבנו את האמריקאים לקיים את התמרונים כהכנה להתקפה על איראן כדי לאלצה לוותר על תכניתה הגרעינית.

אל-ג'זירה (סעודיה), 8-9.2.10

 

תורכי אל-פיצל: לחיצת היד לאיילון איננה ביטוי לשינוי במדיניות סעודיה

הנסיך הסעודי תורכי אל-פיצל, ראש מרכז המלך פיצל למחקרים אסלאמיים, פרסם הודעה בה טען כי לחיצת היד בינו לבין סגן שר החוץ הישראל, דני איילון, היתה במסגרת הבעת התנצלות של איילון על יחסו לשגריר תורכיה בישראל ועל דבריו כי סעודיה איננה מסייעת מספיק לרש"פ. הוא אמר כי אל לישראלים לצפות להכרה סעודית במדינתם וכי עמדתו כלפי ישראל נותרה כפי שהיתה.

אל-ריאד (סעודיה), 8.2.10

 

התפשטות הגרעין במזה"ת

 

אל-אקתצאדיה (סעודיה), 8.2.10 / פהד אל-ח'מאיסי

 

שר לבנוני לשעבר: במלחמה נירה מאות טילים על ערי ישראל

השר הלבנוני לשעבר, ויאם והאב, אמר שהוא מהווה חלק מההתנגדות הלבנונית ואיים כי אם תהיה מלחמה מאות טילים ייפלו על תל אביב "כמנה ראשונה", וכן על כל עיר וכל כל מקום בישראל.

אל-מסתקבל (לבנון), 9.2.10

 

אל-בראדעי – חבר כבוד במפלגת אופוזיציה מצרית

מזכ"ל סבא"א לשעבר, מחמד אל-בראדעי, הסכים להיות חבר של כבוד במפלגת האופוזיציה המצרית "החוקה החופשית", כהכרה בתרומתו למולדת. ראש המפלגה, ממדוח קנאוי, הבהיר כי אם יתמודד אל-בראדעי לנשיאות מצרים, הוא ירוץ כמועמד עצמאי ולא מטעם מפלגה כלשהי.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), אל-ג'רידה (כווית), 7.2.10 

 

סעודיה: משטרת הדת הכריזה מלחמה על הבלקברי

משטרת הדת בסעודיה החליטה לשים קץ ל"שימושים שליליים" שצעירים עושים בטלפון נייד מסוג בלקברי. דוברהּ בריאד, תורכי אל-שליל, אמר שכל מי שמשתמש לרעה במכשיר זה ייענש עפ"י החוק.

www.islamonline.net, 8.2.10

 

איש דת קטרי: אסור לחגוג את חג האהבה

בדרשת יום השישי (5.2.10), קבע השיח' הקטרי מוחמד בן חסן אל-מוריח'י כי על המוסלמים להימנע מלציין את חג האהבה (14.2.10), המבוסס על מפגש אסור בין גבר לאישה ומעודד תועבה בקרב הצעירים. אל-מריח'י קרא למוסלמים לדבוק בחגים המוסלמיים ולוותר על חגי הכופרים.

אל-שרק (קטר), 6.2.10

 

מצרים נלחמת בהברחות דרך הגבול הימי עם עזה

עדי ראייה ברפיח המצרית דיווחו כי מצרים החלה בבניית מתקנים ימיים בגבול עזה לחוף הים התיכון. מקור ביטחוני מסר כי מתקנים אלה קשורים להקמת מעגן לסירות כוחות הביטחון באזור, וכי מטרתם למנוע הברחות מהצד הפלסטיני דרך הגבול הימי.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 8.2.10

 

חמאס ופת"ח: ריצה על המקום   

אל-ביאן (איחוד האמירויות הערביות), 9.2.10  / עאמר אלזעבי

 

אל-קרדאוי: רוצה למות כשהיד המגן על פלסטין

בדרשת יום השישי (5.2.10) גינה ראש איחוד חכמי הדת המוסלמים, השיח' יוסף אל-קרדאוי, את השימוש של הרש"פ בתמונות המתעדות פגישה שלו עם אנשי 'נטורי קרתא' בתעמולתה נגדו וטען כי אין כל מניעה להיפגש עם רבנים אנטי-ציונים, אך שלל כל פגישה או דיון עם רבנים ציונים. אל-קרדאוי הדגיש כי כל חייו תמך בפלסטינים וכי הוא מבקש למות כשהיד למען אללה בעודו מגן על פלסטין. עוד אמר כי על כל מוסלמי מוטלת החובה לשחרר את פלסטין ולהתנגד לציונות העולמית ולתומכים בה.

אל-ערב, אל-ראיה (קטר), 6.2.10

 

אוניברסיטה נוצרית קתולית ראשונה תוקם במצרים

מקור בכנסיה הקתולית הודיע על הקמת אוניברסיטה נוצרית קתולית ראשונה במצרים באלכסנדריה, לאחר שהתקבלו כל האישורים מהמשרד להשכלה גבוהה. נמסר כי על הפטריארך הקופטי שנודה, מופעל לחץ להשגת אישור להקמת אוניברסיטה קופטית בחסות הכנסייה.

אל-מצריון (מצרים), 5.2.10, 8.2.10