המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 27.1.2010
27/1/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 27.1.2010

 

בתקציר: עבאס יקים ועדה לחקירת אירועי המלחמה בעזה * תימן: חילוקי דעות בנוגע לוועידת לונדון *  מצרים: נדחתה תביעה להפסיק את שידורי אל-מנאר * ח'אמנאי: חיסולה של ישראל – ודאי * אל-חיאת: מיטשל הציע מסע דילוגים לקידום שלום כולל * יומון איראני: העם עלול לכבוש את שגרירות בריטניה

 

אל-חיאת: מיטשל הציע מסע דילוגים לקידום שלום כולל

היומון אל-חיאת דיווח מפי בכיר פלסטיני כי השליח האמריקאי למזה"ת, ג'ורג' מיטשל, הציע ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בפגישתם בירדן (24.1.10), לנהל מו"מ על שלום כולל באזור באמצעות מסע דילוגים בין סוריה, לבנון, ישראל והפלסטינים. מיטשל גם הציע לקדם צעדים בוני אמון בין ישראל לפלסטינים ובהם העברת השליטה המנהלית והביטחונית מישראל לרש"פ בכמה אזורים, הסרת מחסומים ושחרור אסירים.

אל-חיאת (לונדון), 27.1.10

 

אנשי פת"ח דורשים משרות ותפקידים באש"פ וברש"פ

בדיוני המועצה המרכזית של הפת"ח, דרשו החברים להחזיר לפת"ח את השליטה במשרדים מרכזיים בממשלה הפלסטינית ולמנות מקרב אנשי פת"ח מזכיר חדש לוועד הפועל של אש"פ ואת הממונה על רשות השידור הפלסטינית. תפקידים אלה נמצאים בידי יאסר עבד רבה, שאיננו איש פת"ח.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 27.1.10

 

עבאס יקים ועדה לחקירת אירועי המלחמה בעזה

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, החליט להקים ועדת חקירה עצמאית לחקירת הטענות כלפי הפלסטינים בדו"ח גולדסטון, כולל האחריות לירי טילים מעזה לישראל. הרש"פ מסרה כי ביקשה מן הליע"ר להקים ועדה כזאת מטעמה, אך עקב סירובה של חמאס לבקשה, הקימה הרש"פ ועדה משלה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 27.1.10

 

תימן: חילוקי דעות בנוגע לוועידת לונדון

היום (27.1.10) נערכת בלונדון ועידה בינ"ל לתמיכה במאבקה של ממשלת תימן בטרור, בה משתתפות, בין היתר, תימן ארה"ב, בריטניה, צרפת, רוסיה, תורכיה, סעודיה, מצרים ומדינות המפרץ. ארגונים אזרחיים בתימן שלחו איגרת לר"מ בריטניה, גורדון בראון, בה הביעו חשש שממשלת תימן תנצל את הוועידה והתעניינות הבינ"ל בה כדי לבוא חשבון עם יריבים פוליטיים במסווה של מאבק בטרור; בכיר ראשי השבטים בתימן, צאדק אל-אחמר, כינה את הוועידה "[וועידת] סייקס-פיקו", שבאה לחלק את תימן. ערב הועידה הכריז מנהיג המורדים החות'ים, עבד אל-מאלך אל-חות'י, על הפסקת אש עם סעודיה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), עוכאז (סעודיה), 27.1.10;  www.almenpar.org, 26.1.10

 

בתי קברות בעיראק: מתנצלים, איננו מקבלים מקרי 'מוות טבעי'

אל-קדס (רש"פ), 26.1.10

 

תימן: תאי אל-קאעדה הגיעו אלינו מסעודיה ומעיראק

יחיא עלי אל-ראעי, יו"ר הפרלמנט של תימן, אמר שתאים של אל-קאעדה נמלטו לתימן מסעודיה ומעיראק בגין הלחץ שהופעל על הארגון במדינות אלה. לדבריו, הם הצליחו לחדור לתימן בשל היותה טרודה במלחמה נגד המורדים החות'ים.

עוכאז (סעודיה), 26.1.10

 

נדחתה תביעה להפסיק את שידורי אל-מנאר במצרים

בית משפט במצרים דחה תביעה להפסיק את שידורי ערוץ אל-מנאר של החזבאללה ולבטל את רישיונו, משום שלא נמצאו בתביעה די ראיות המצדיקות את הטענה שהערוץ פוגע באינטרסים של מצרים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 27.1.10

 

יומון קטרי: קטר תשקיע בסוריה 12 מיליארד דולר

היומון הקטרי אל-שרק דיווח על התחממות ביחסים הפוליטיים והכלכליים בין קטר לסוריה וכי ההשקעות הקטריות בסוריה צפויות להגיע בשנים הקרובות ל-12 מיליארד דולר. נימסר כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, צפוי לבוא  לקטר (28.1.10) לפתיחת החגיגות "דוחה – בירת התרבות הערבית לשנת 2010".

אל-שרק (קטר), 26.1.10

 

סעודיה תרמה 50 מיליון דולר להאיטי

סעודיה הכריזה על תרומה בסך 50 מיליון דולר לעזרת האיטי. סוכנות AFP מסרה כי זו התרומה הגדולה ביותר שניתנה ממדינה במזה"ת.

אל-ריאד (סעודיה), 26.1.10

 

ח"פ מטעם חזבאללה: קושניר הוא מוקיון

בתגובה לדברי שה"ח הצרפתי, ברנרד קושניר, שהזהיר כי חזבאללה עלול לפתוח במלחמה בדרום לבנון, כדי להסיט את תשומת הלב מהמשבר באיראן, אמר חסין אל-מסאווי, ח"פ מטעם חזבאללה: "אם  מוקיון כמו קושניר הוא שה"ח של צרפת, הדבר מצביע על קיצה הקרוב של ארצו". מסאווי הדגיש שחזבאללה ימשיך להחזיק בנשקו, בין אם זה מוצא חן בעיני קושניר ובין אם לאו.

אל-מסתקבל (לבנון), 27.1.10

 

האו"ם בין ההצהרות הלוחמניות של ישראל ושל חזבאללה

אל—וטן (קטר), 24.1.10 / אילי צליבא

 

סודאני השליך נעל על בשיר

במהלך כנס בח'רטום (25.1.2010) השליך אזרח סודאני את נעלו לעבר הנשיא עומר אל-בשיר. הנעל החטיאה את מטרתה והאיש נעצר. סוכנות ידיעות ממשלתית טענה שהאיש לוקה בנפשו. עדי ראייה מסרו שכוחות הביטחון מנעו מעיתונאים שהיו במקום מלדווח על המקרה, החרימו את מצלמותיהם ווידאו שאיש ממשתתפי האירוע לא יעביר צילום ממנו לעיתונות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 26.1.10

 

ח'אמנאי: חיסולה של ישראל - ודאי

בפגישה עם נשיא מאוריטניה, מוחמד אולד עבד אל-עזיז, אמר מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי כי חיסולה של  ישראל הוא ודאי והשגתו תלויה במעשיהן של מדינות האסלאם. הוא קרא למדינות ערב לנתק את קשריהן עם ישראל כפי שעשתה מאוריטניה ולמדינות אפריקה למנוע הקמת בסיסים אמריקאים בשטחיהן. יצוין כי במאוריטניה קיימים מחצבי אורניום.

פארס (איראן),  26.1.10

 

עורך יומון איראני: העם עלול לכבוש את שגרירות בריטניה בטהראן

עורך היומון רסאלת, מוחמד כאזם אנבארלואי, טען כי העם עלול לכבוש ולהשבית את שגרירות בריטניה בטהראן בשל תמיכתה הפעילה במחאה נגד המשטר, אם הממשלה לא תנתק או לפחות תצמצם את יחסיה עימה. משרד המודיעין האיראני טען כי במהומות יום העאשוראא' בטהראן (27.12.09) נעצרו שני דיפלומטים גרמנים ששיתפו פעולה עם תומכי התנועה הירוקה. 

רסאלת, irib.ir, (איראן), 27.1.10

 

איראן דורשת להסגיר קבוצה מונרכיסטית בארה"ב

איראן דרשה מארה"ב, באמצעות נציג שוויץ בטהראן, להסגיר לידיה חברי קבוצה מונרכיסטית בשם טונדאר, הפועלים בארה"ב, בטענה למעורבותם ברצח המדען מסעוד עלי מוחמדי (12.1.10) בטהראן. יצוין כי הדיווח על לקיחת האחריות של טונדאר לחיסול המדען הופיע באתר אינטרנט מזויף בשם טונדאר, שהקים המשטר, במסגרת מאבקו בארגוני אופוזיציה. ראה דיווח ממרי :  http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/23724.htm

מהר (איראן), 25.1.10

 

דובר משה"ח האיראני: שגרירנו בבגדד איש משה"מ

דובר משה"ח האיראני ראמין מהמן-פרסט, אישר כי שגרירה החדש של ארצו בבגדאד הוא בכיר משמרות המהפכה, חסן דאנא-פר, וטען כי המינוי נעשה בשל "מצב המלחמה" בעיראק. היומון אל-ג'רידה, טען כי בגדאד טרם אישרה את המינוי. מהמאן-פרסט גם מסר שמשלחת רופאים מארה"ב תבוא לאיראן בקרוב, כדי ללמוד מניסיונה בתחום הרפואה. הוא שלל נוכחות של מדינות ערביות בשיחות הגרעין עם איראן.

אילנא (איראן), אל-ג'רידה (כווית), 26.1.10

 

השנה הראשונה לכהונת אובמה

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 24.1.10 / אמג'ד רסמי