המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 10.1.2009
10/1/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 10.1.2009

 

בתקציר: משעל: הערבים מתרחקים מאיתנו, איראן תומכת בלא סייג * עבאס: התקשורת בקטר נטפלת אלי * אסד מזמין את עבאס לסוריה * יומון סעודי: חזבאללה קיים תמרון צבאי * נביה ברי תוקף את ארה"ב * מצרים: גאלאווי – אישיות בלתי רצויה * אחמדי-נז'אד: על איראן וסוריה לכונן סדר עולמי חדש

 

פעילים בפת"ח הסגירו עצמם למשטרה הפלסטינית

בעקבות אולטימאטום ישראלי לרש"פ לעצור תשעה פעילים בגדודי חללי אל-אקצא (פת"ח), הסגירו התשעה את עצמם לידי מנגנוני הביטחון של הרש"פ.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 9.1.10

 

אסד מזמין את עבאס לבקר בסוריה

סאיב עריקאת, האחראי על המו"מ באש"פ, שביקר בחשאי בסוריה, העביר ליו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, הזמנה מנשיא סוריה, אסד, לבקר בדמשק. מקורות פלסטיניים אמרו כי עבאס לא ייפגש עם מנהיגי חמאס בסוריה אלא לאחר שיחתמו על הסכם הפיוס.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 10.1.10

 

עבאס: התקשורת הקטרית טופלת עליי האשמות שווא

במפגש עם עורכי עיתונים בקטר (5.1.10) טען יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, כי התקשורת הקטרית טופלת עליו האשמות שווא, מצדדת בקביעות בחמאס ומגבירה את המתיחות בין הרש"פ לקטר. עבאס ביקש מראש איחוד חכמי הדת המוסלמים, יוסף אל-קרדאוי, לבטל את הפתוא שהוציא (9.10.09) נגדו בעקבות  דחיית הדיון באו"ם בדו"ח גולדסטון. עורך היומון הקטרי אל-וטן, אחמד אל-סליטי, כתב בתגובה כי הרש"פ יצאה במסע תקשורתי חריף נגד קטר התומכת ללא סייג בפלסטינים, וכי העיתונאים הקטרים לא יכולים להבליג על כך שאנשי רש"פ התוקפים את קטר בחרו בערוץ אל-ג'זירה ככלי עיקרי להצגת עמדתם בעולם.

אל-וטן (קטר), 6.1.2010

 

הזרוע הצבאית של חמאס מציגה: הנשק שהפתיע את צה"ל

הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז אל-דין אל-קסאם, חשפה כלי נשק חדשים שלה, שהפתיעו, לטענתה,  את צה"ל במלחמה האחרונה בעזה: רקטת נ"ט RPG-29 שפגעה בטנק ישראלי; טיל נ"ט מסוג Tandem [עם ראש קרב כפול] שהרס נגמ"ש; רקטת 107 מ"מ שנורתה אל מבנה בח'אן יונס בו שהו כוחות צה"ל.

www.alqassam.ps, 7.1.2010

 

משעל: הערבים מתרחקים מאיתנו, איראן תומכת בלא סייג

היומון אל-שרק דיווח כי סעודיה הבטיחה לראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל, בביקורו בממלכה (3.1.10) לפעול למען הגמשת עמדתם של מצרים ושל יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס כלפי דרישות החמאס במסמך הפיוס. משעל אמר שבעוד איראן מסייעת לחמאס בלא תנאי, העמדה הערבית מתעלמת מזכויות הפלסטינים ומצרים מנסה להכתיב תנאים לחמאס ולהדק את המצור על עזה ע"י גדר הפלדה.

אל-שרק (קטר), 8.1.2010

 

יועצה של מרקל:  פעילי טרור חדרו למחנות הפליטים בלבנון

היומון אל-נהאר דיווח כי יועצה של קנצלר גרמניה לענייני ביטחון, כריסטוף הויסגן, אמר לבכירים לבנוניים בביקורו בלבנון השבוע, כי פעילי טרור שבאו ממדינות ערב נכנסו לאחרונה למחנות הפליטים בלבנון. הוא ביקש מן הבכירים לפקח היטב על הנעשה בתוך המחנות ומחוצה להם, ובאזור שדה"ת של בירות וציין כי גרמניה מוכנה להעביר ללבנון ציוד שיסייע לה בכך. יצוין כי בכיר תנועת הפת"ח בלבנון, סולטאן אבו אל-עינין, התריע השבוע מפני כוונה של "גורמים חיצוניים" להחדיר פעילים אסלאמיסטים אל מחנות הפליטים בלבנון.

אל-נהאר (לבנון), 8.1.10, אל-מסתקבל (לבנון), 4.1.10

 

יומון סעודי: חזבאללה ערך לאחרונה תמרון צבאי

מקור ביטחוני לבנוני דיווח ליומון אל-מדינה כי חזבאללה ערך לאחרונה תמרון צבאי בהשתתפות כל היחידות הצבאיות שלו מחשש למלחמה חדשה שעלולה לפרוץ עם ישראל. לדברי המקור, במקרה של מלחמה, ישגר חזבאללה את טיליו לעבר עריה הראשיות בישראל.

אל-מדינה (סעודיה), 9.1.10

 

איראן: שיעור לחמאס, סוריה ואל-ג'זירה על הרג השלום באזור 

אל-יום אל-סאבע (מצרים), 9.1.10 / מחמוד אל-סעיד

 

בקת"ב הושלך על שגרירות סעודיה בסטוקהולם

אלמוני השליך בקבוק תבערה על שגרירות סעודיה בסטוקהולם. דובר מטעם משה"ח הסעודי מסר שלא היו התרעות שקדמו לאירוע. זהו מקרה התקיפה השני נגד שגרירות זו בשנה האחרונה. ראה: http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/16252.htm

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 10.1.10

 

נביה ברי תוקף את מדיניות ארה"ב

יו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, טען בפגישתו בבירות (9.1.10) עם משלחת מהקונגרס האמריקאי בראשות הסנטור ג'ון מקיין כי ארה"ב מתעלמת מכך שישראל מפרה יומיום את החלטה 1701 וכי הסיוע האמריקאי לצבא לבנון קטן בהרבה מהסיוע הניתן לישראל. ברי הדגיש בפני מקיין את זכותה של לבנון לבצע התנגדות נגד ישראל והבטיח לתת לו ספר של הסופר הלבנוני אמין מעלוף הדן בכישלון המדיניות האמריקאית. בדבריו לעיתונאים אמר מקיין כי סוריה ממשיכה לסייע לפעילי טרור לעבור ממנה לעיראק.

אל-מסתקבל (לבנון), 10.1.10

 

מצרים: גאלאווי – אישיות בלתי רצויה

משה"ח המצרי הודיע כי חבר הפרלמנט הבריטי שעמד בראש שיירת הסיוע ההומניטארי לרצועת עזה "עורק החיים 3", ג'ורג' גאלאווי, הוא אישיות בלתי רצויה במצרים וכי לא יורשה לשוב אליה. הצעד בא בתגובה לדברי גינוי של גאלאווי כלפי מצרים בתקשורת; בלחץ תורכי-בריטי ויתרה מצרים על מעצרם של שישה מחברי השיירה בגין פגיעה במתקנים ובשוטרים מצריים במעבר אל-עריש.

אל-גומהוריה (מצרים), אל-מצריון (מצרים), 10.1.10

 

אל-אזהר יכשיר דרשנים בריטיים

בסוף חודש זה יקיים מוסד אל-אזהר הכשרה מיוחדת בת שלושה חודשים לדרשנים בריטיים במטרה ללמדם להתמודד עם בעיותיהם של המוסלמים בבריטניה, לתקן כמה מושגים השגורים בפיהם, כגון התייחסותם למדינות המערב כאל מדינות שיש להילחם בהן, ולשפר את כישוריהם כאימאמים.

www.islamonline.net, 8.1.10

 

יורש העצר הבחריני: נסייע לסעודיה להדוף את החות'ים

יורש העצר הבחריני, הנסיך סלמאן בן חמד אאל ח'ליפה, אמר כי ארצו מוכנה לסייע לסעודיה במלחמתה נגד המסתננים החות'ים, וכי יש לה מלוא הזכות להגנה עצמית. מפקד כוחות ההגנה הבחריני, ח'ליפה בן אחמד אאל ח'ליפה, ומפקד הצי המזרחי הסעודי, פהד בן אחמד אל כיאל, דנו (7.1.10) במנאמה בשת"פ בין צבאות המדינות.     

www.alarabiya.net, 8.1.10; אל-וטן (סעודיה), 8.1.10

 

מצב הערבים אז [לוחמים] ועכשיו [נסים]  

אל-ראיה (קטר), 9.1.10 / פארס קרהבית

 

מפקד הבסיג' מרמז שראשי תנועת המחמאה יחוסלו: העם יקח את החוק לידיו

מפקד הבסיג' באיראן, מוחמד רזא נקדי, טען כי דחה דרישה של "מתנדבים" לחסל את ראשי תנועת המחאה לאחר מהומות העאשוראא, בהסבירו שהשלטון יטפל בהם. לדבריו, אם תימשך אוזלת ידו של המשטר בטיפול במנהיגי המחאה עלול העם לקחת את החוק לידיו. התובע הכללי של טהראן, ג'עפרי דולת-אבאדי, אמר כי חמישה מעצורי מהומות העאשוראא, שאם תוכח אשמתם - יידונו למוות, חברים בארגון האופוזיציה מוג'אהדין ח'לק, והוסיף כי לעוד עצורים מצפה גזר דין דומה. לדבריו, סיבת מעצרם של הבהאים במהומות האחרונות לא היתה דתם, אלא פעילותם שכללה אחזקת אמל"ח. פעילי זכויות אדם איראניים הביעו חשש מפני הוצאתם להורג של 12 בהאים שנעצרו לאחרונה ושל מנהיגי הבהאים שנעצרו ביוני 2008.

פארס (איראן), 9.1.10; persian.iranhumanrights.org, 7.1.10 

 

אתר איראני: איראן לא תייבא נפט מזוקק מונצואלה

אתר האינטרנט ג'האן דיווח כי איראן לא תייבא תזקיקי נפט מוונצואלה בשל איכותם הנמוכה, למרות שבין המדינות יש מזכר הבנה בדבר רכישת 20 אלף חביות נפט מזוקק ביום ע"י איראן. איראן מייבאת 21 מליון ליטר נפט מזוקק ביום וספקיותיה העיקריות הן איחוד האמירויות הערביות והודו.

ג'האן ניוז (איראן), 9.1.10

 

אחמדי-נז'אד: על איראן וסוריה לכונן סדר עולמי חדש

נשיא איראן אחמדי-נז'אד אמר בפגישתו עם יו"ר המג'לס הסורי, מחמוד אל-אברש, בטהראן, כי עתיד העולם תלוי בהתפתחויות במזה"ת וכי משימתן של איראן וסוריה, החולקות דעות דומות ואותם אינטרסים ואויבים, היא לכונן סדר עולמי חדש הנשען על אמונה באל, צדק [אסלאמי] ואנושיות. אל-אברש אמר כי איראן וסוריה תמשכנה כחזית אחת, בהתנגדותן ליהירות העולמית [ארה"ב והמערב].

פרס טי וי (איראן) 7.1.10

 

חברת מג'לס באיראן: דיפלומט שוודי נעצר במהומות

זוהרה אלהיאן, חברת ועדת המג'לס לביטחון לאומי, אמרה כי הדיפלומט שנעצר במהומות העאשוראא (27.12.09) הוא שוודי. לדבריה, מעצרו מאשש את התערבות מדינות זרות בענייני הפנים של איראן.

פארס (איראן), 10.1.10

 

ארה"ב שקועה באפגניסטן ועיראק, ומחמיצה את איראן

אל-ביאן (אמירויות), 7.1.10 / עאמר אלזעבי