המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 7.1.2009
7/1/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 7.1.2009

 

בתקציר: שת"פ מצרי-אמריקאי בנושא תהליך השלום * יומון קטרי: סוריה תגיב אם ישראל תתקוף את חזבאללה * מחאה בסעודיה בעקבות הגברת הבידוק הביטחוני בטיסות לארה"ב * בקרוב – הסכם לקביעת הגבולות הימיים בין איראן, קטר ובחריין * פרטים אודות מבצע  הפיגוע במחנה ה-CIA באפגניסטן

 

פרטים אודות מבצע  הפיגוע במחנה ה-CIA באפגניסטן

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי שלטונות ירדן הטילו סגר על בית משפחתו של המתאבד המאם ח'ליל אל-בלוי שהתפוצץ במחנה הCIA באפגניסטן וגרם למותם של שבעה סוכנים. אחד מאחיו מסר שטרם הוקמה סוכת אבלים.

המאם אל-בלוי נולד ב-25.12.1977 ולו שלוש אחיות וששה אחים, אחד מהם, שיח' אימן, משמש כאמאם במסגד סמוך ויש לו דוקטורט בשריעה. משפחתו של אל-בלוי עברה לירדן מכווית בשנת 1991 וחיה בשכונת אל-נזהה, סמוך למחנה הפליטים הפלסטיני אל-חוסין בבירה עמאן. אל-קדס אל-ערבי דיווח כי קודם לכן גרה המשפחה בזרקאא' וכי הוריו ממוצא פלסטיני. 

 אל-שרק אל-אוסט כתב כי שכן של המשפחה טען כי המאם הוא האדם האחרון שניתן לצפות ממנו לפעולה כזו וכי הוא לא נהג לדבר על דת או על פוליטיקה. אחותו אמרה כי הוא היה אדם שקט ואהב לעזור לאנשים. האם סיפרה כי בנה נהג לקרוא בקוראן אך לא היה קיצוני ולא בעל נטיות דתיות. היומון אל-קדס אל-ערבי מסר כי אמו של המאם אמרה שבנה הכיר את אשתו, דפני בירק, בתורכיה - שם למד רפואה - והיא מתרגמת ספרים מערבית לתורכית. לזוג שתי בנות, לילי ולינה. אשתו של המאם סירבה להאמין שבעלה היה פעיל במודיעין האמריקאי  או הירדני משום שהוא אדם רגוע. היומון גם כתב כי מפיצים תורכיים שהפיצו את ספריה של דפני בירק, מסרו כי אחד הספרים נקרא "מדוע התאסלמו" והשני, "בן לאדן- צ'ה גווארה של המזרח". עוד סיפרו שהיא תרגמה ספר של סדאם חוסיין.

אל-שרק אל-אוסט דיווח כי אמו של המאם אל-בלוי אמרה שבנה נסע לפני כשנה כדי לקבל את תעודת סיום  לימודיו ולהמשיך להתמחות בארה"ב. קרוב משפחה סיפר כי המאם רימה את כולם בנוגע לאמונתו ולכוונותיו וכאשר סיפר שהוא נוסע לבקר את אשתו. אחד מאחיו, העובד בדוביי כמהנדס, אמר כי המאם כעס על מעשי ישראל בעזה ורצה להתנדב שם כרופא, באמצעות איגוד הרופאים הירדנים. לדבריו, המשפחה למדה על מותו של המאם "בהתקפה" משיחת טלפון שהגיעה מאפגניסטן ביום חמישי שעבר בבוקר, מאלמוני שדיבר ערבית עילגת, ומסר לאב כי המאם פוצץ את עצמו בבסיס מודיעין אמריקאי באפגניסטן. אותו אלמוני אמר לאב כי הוא יודע שהבשורה מרה, אך "עליהם לשאת זאת." על אף דיווח זה, טען האב כי למשפחה אין ידיעות בדוקות (על מות הבן) וכי הידיעות בתקשורת סותרות זו את זו.  אל-קדס אל-ערבי דיווח מפי בכיר ירדני שהמאם אל-בלוי נמצא בפקיסטן וכי הוא סיפק ידיעות חשובות מאוד, ואין ודאות כי הוא זה שביצע את הפיגוע.  

אל-שרק אל-אוסט, אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 7.1.10

 

הסוכן הכפול של ה-CIA באפגניסטאן

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 6.1.10

 

נציג משפחות החללים בטקס מטעם חמאס: מוכנים להקריב את ילדינו

בטקס מועם חמאס לכבוד משפחות שהידים בג'יבאליה שברצועת עזה אמר דובר המשפחות: "אנו מוכנים להקריב את ילדינו, את עצמנו ואת כספנו כדי להגיד 'אין אל מבלעדי אללה' וכדי לשחרר את המולדת."

אל-קדס (ירושלים), 7.1.10 

 

שת"פ מצרי-אמריקאי בנושא תהליך השלום

היומון המצרי אל-גמהוריה דיווח כי הדיון המצרי ישראלי על חידוש התהליך המדיני נסב על הכרה של ישראל בגבולות 1967 והכרזה על מזרח ירושלים כבירת המדינה הפלסטינית. לדברי היומון, הדיון על נושאי הפליטים והמים יבוא בעקבות ההסכמה על הגבולות, הסכמה שתאפשר הקמת מדינה פלסטינית וחילופי שטחים. עוד דובר על הסרת מחסומים שהציבה ישראל בשטחי הרש"פ ושחרור 500 אסירי פת"ח כמחווה ישראלית. היומון גם דיווח על רעיון לקיים ועידה מצרית לשלום במזה"ת בחסות אמריקנית באביב הקרוב כפתיחה למו"מ על הסדר הקבע. היומון הלונדוני אל-קדס אל-ערבי חשף דו"ח שהגיע לידיו (לא צוין מקור) בנושא תהליך השלום שאלה עיקריו: ארה"ב בחרה במצרים כשותפה להנעת  תהליך השלום, שיוביל למו"מ בחסות מצרית ואמריקנית בלבד; ר"מ ישראל, בנימין נתניהו, הודיע למצרים כי הוא פועל לחיזוק ממשלתו ויצירת התנאים בישראל לחידוש המו"מ. מובארכ הבהיר לנתניהו שמצרים תהדק את הטבעת סביב צווארה של חמאס ושהיא מציעה לחדש את תהליך השלום תוך שת"פ עם מחמוד עבאס.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), אל-גמהוריה (מצרים), 6.1.10   

 

אל-שרק אל-אוסט: הפיצוץ במרכז של חמאס בבירות - בעת אימון באש חיה

מקורות מסרו כי הפיצוץ במרכז של חמאס בבירות (27.12.09) אירע בעת אימון באש חיה של פעילי התנועה, וכי עקב הפיצוץ המרכז נסגר זמנית. דווח כי חזבאללה הביע מורת רוח מכך שהאימון התקיים בבניין מגורים וללא ידיעתו, וכי הוא הודיע לחמאס שאין בכוונתו להתערב בנושא ולחפות על אנשיה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 6.1.2010

 

איראן בונה טילים – מדינות המפרץ בונות בניינים

אח'באר אלח'ליג' (בחריין), 6.1.10 / עבדאללה מחרקי

 

יומון קטרי: סוריה תגיב אם ישראל תתקוף את חזבאללה  

היומון הקטרי אל-וטן דיווח על החלטה אסטרטגית סורית שלא לאפשר לישראל להביס את חזבאללה וחמאס. היומון הוסיף כי דמשק רואה באיום על ביטחון לבנון איום ישיר עליה והיא לא תשב בחיבוק ידיים אם ישראל תתקוף את חזבאללה.

אל-וטן (קטר), 6.1.10

 

אל-שרק אל-אוסט: בנו של בן לאדן בדמשק

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי בכר, בנו בן ה-16 של אסאמה בן לאדן, הגיע לדמשק (25.12.09) לאחר שהות של שמונה שנים באיראן, בעוד אחותו, אימן, נמצאת עדיין בשגרירות סעודיה באיראן, שם מצאה מקלט. כתב העת הסעודי אל-מג'לה דיווח (28.12.09) כי סוריה מתווכת בין איראן לבין סעודיה בשחרורה של אימן מאיראן לסעודיה.

 אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 6.1.10  http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/23289.htm 

 

מחאה בסעודיה בעקבות הגברת הבידוק הביטחוני בטיסות לארה"ב

בתגובה להכרזת ארה"ב על החמרת הבידוק הביטחוני לנוסעים המגיעים מסעודיה, אמר מנהל אגף העיתונות במשה"ח הסעודי, אוסאמה נקלי, שארצו לא תקבל כל פגיעה בכבוד אזרחיה, בחופש תנועתם  או בענייניהם האישיים מכל סיבה שהיא וכי שגרירות סעודיה בוושינגטון דרשה מארה"ב הסברים בנושא. במקביל דיווח עבד אל-חמיד אבא אל-ערי, האחראי על הביטחון ברשות התעופה הסעודית, על הידוק מיוחד של הבידוק הביטחוני על הטיסות היוצאות לארה"ב, בעקבות בקשה אמריקאית מיוחדת בנושא.

אל-וטן (סעודיה), אל-שרק אל-אוסט (לונדון) 6.1.10

 

הערבים בנמלי התעופה בעולם

אל-ערב אל-יום (ירדן), 7.1.10 / נאצר אלג'עפרי

 

איראן מעוניינת להשפיע בוועידת אפגניסטן

דובר משה"ח האיראני, ראמין מהמאן-פאראסת, אמר כי איראן תשקול בחיוב את השתתפותה בועידת אפגניסטן בלונדון (28.1.10) אם תקבל תפקיד משמעותי בוועידה.

טהראן טיימס (איראן), 6.1.09

 

יו"ר הפרלמנט הסורי: סוריה נחושה להדק יחסיה עם איראן

בנאום שנשא בפרלמנט האיראני, הדגיש יו"ר הפרלמנט הסורי, מחמוד אל-אברש, את נחישותה של סוריה להדק את היחסים האסטרטגים ושתה"פ עם איראן בכל התחומים ואת תמיכתה בזכותה של איראן לאנרגיה גרעינית למטרות אזרחיות בהתאם לחוקים הבינלאומיים. אל-אברש שיבח את תפקידה של איראן בבניית ביטחון מאוזן באזור ואת תמיכתה בחזבאללה ובעם הפלסטיני.

סו"י סאנא (סוריה), 7.1.10 

 

בקרוב – הסכם לקביעת הגבולות הימיים בין איראן, קטר ובחריין

שגריר איראן בקטר, עבדאללה סהראבי, אמר כי ארצו צפויה לחתום עם קטר ובחריין על הסכם לקביעת הגבולות הימיים בין שלוש המדינות, וכי שר הפנים האיראני, מצטפא אל-נג'אר, צפוי לבקר בקרוב בקטר על מנת לגבש הסכם לשת"פ ביטחוני וצבאי בין איראן לקטר.

אל-חיאת (לונדון), 6.1.2010

 

איראן: המשטר מקשיח ידו עם מבקריו

משמרות המהפכה של איראן עצרו מנהלי אתרי אינטרנט בטענה כי העליבו באתריהם את אחמדי-נז'אד ואת הבסיג' ופרסמו שקרים על הרג מפגינים וזיוף הבחירות. צירי מג'לס תומכי אחמדי-נז'אד דרשו לקצר מעשרים לחמישה ימים את הזמן הקבוע בחוק בין פרסום גזר הדין ועד להוצאתם להורג של מפרי הסדר הציבורי. לשכת התובע הכללי בטהראן הודיעה כי חמישה מעצורי מהומות העאשוראא' יובאו לדין וצפויים להוצאה להורג. מפקד הבסיג', מוחמד רזא נקדי, טען כי מתנגדי המשטר מכורים לסמים או מושחתים.  

אירנא (איראן), 7.1.10; פארס (איראן), 6.1.10; כיהאן (איראן), 5.1.10; parlemannews.ir, 4.1.10

 

הסנטור ג'ון קרי לא יבקר באיראן

פריד ג'ון, דוברו של הסנטור האמריקאי, ג'ון קרי, אמר כי קרי לא צפוי לבקר באיראן, מסיבות רפואיות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 5.1.10