המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 30.12.2009
30/12/2009


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 30.12.2009

 

בתקציר: אל-שרק אל-אוסט: ר'ג'ר יועבר לידי האו"ם *  שגריר רוסיה בקטר בביקורת מרומזת על בניית הגדר המצרית בעזה * בכיר בפת"ח: לארה"ב תפקיד מרכזי בפילוג הפלסטיני * ראשי הרש"פ ניחמו את משפחות מבצעי פיגוע ירי שחוסלו בשכם * איראן: המשטר ותומכיו במתקפה נגד המפגינים

 

אל-אח'באר: יכולות החמאס כיום זהות ליכולות חזבאללה מ-2006  

היומון הלבנוני אל-אח'באר המקורב לחזבאללה, דיווח כי חמאס הצליחה לשקם את יכולותיה הצבאיות וברשותה ציוד דומה מאוד לזה שהיה בידי חזבאללה ערב מלחמת 2006, הכולל טילים נגד מסוקים, טילי נ"ט המסוגלים לפגוע בטנקים מסוג מרכבה 4, רקטותRPG29  עם ראש כפול, ואמל"ח רוסי מסוג קורנט. עוד דיווח היומון כי מאות פעילי חמאס עברו אימונים אינטנסיביים באיראן, בסוריה ובלבנון, שכללו שימוש בנ"מ ובטילים לטווח בינוני ורחוק (100 ק"מ ומעלה), הכנת מטענים נגד טנקי מרכבה ושיטות הברחה מגוונות. היומון ציין כי גם בזמן המלחמה, הצליחו גורמים התומכים בחמאס לספק לה סיוע צבאי.

אל-אח'באר (לבנון), 30.12.09 

 

פעילי חזבאללה נהרגו בפיצוץ במשרד חמאס בבירות

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי בפיצוץ בדאחיה הדרומית בבירות (26.12.09), נהרגו גם כמה פעילי חזבאללה שניסו לפרק מטען שנשלח למשרד חמאס במקום. היומון דיווח כי גופותיהם הוצאו מהמקום לפני הגעת מנגנוני הביטחון הלבנונים. 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 30.12.09

 

אל-שרק אל-אוסט: ר'ג'ר יועבר לידי האו"ם   

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי יוניפי"ל סיכם עם לבנון ועם ישראל כי ישראל על העברת החלק הלבנוני של כפר ר'ג'ר מידי ישראל לידי האו"ם עד שיתברר גורלו במו"מ עתידי. לפי ההסכם הכפר יישאר מאוחד, בניגוד למצב שהיה קיים לאחר הנסיגה הישראלית מדרום לבנון בשנת 2000 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 30.12.09

 

שגריר רוסיה בקטר בביקורת מרומזת על בניית הגדר המצרית בעזה

שגריר רוסיה בקטר, ולדימיר טיטורנקו, גינה במרומז את בניית הגדר המצרית על גבול עזה בהסבירו שהולך ונקטע עורק החיים האחרון של עזה. הוא טען שהמצור על עזה איננו מוצדק היות וחמאס נבחרה בבחירות דמוקרטיות ע"פ רצון העם. עוד אמר שארצו ניצבת לצד תימן במלחמתה בחות'ים ושתימן זוכה לאספקת נשק משוכלל.

אל-ראיה (קטר), 30.12.2009  

 

בכיר בפת"ח: לארה"ב תפקיד מרכזי בפילוג הפלסטיני

ראש סיעת פת"ח במועצה המחוקקת, עזאם אל-אחמד, טען כי ארה"ב היא גורם עיקרי בפילוג הפנימי הפלסטיני וכי היא הפעילה לחצים על הרש"פ שלא לחתום על הסכם הפיוס.

www.amad.ps 29.12.09

 

פתח וחמאס מתישים את המתווך הערבי

עוכאט' (סעודיה), 29.12.09 

 

אש"ף: ההתנגדות העממית בדרכי שלום – הדרך הטובה ביותר

הוועד הפועל של אש"ף הצהיר במלאת שנה למלחמה בעזה כי ההתנגדות והמאבק העממי בדרכי שלום הם הדרך הטובה ביותר לחשוף את חרפת הפשעים הישראליים ולהעמיק את רגשות החיבה של הקהילה הבינ"ל כלפי המאבק הפלסטיני לחירות ועצמאות. הועה"פ האשים את ממשלת ישראל הנוכחית בהכשלת תהליך השלום, והטיל על חמאס את האחריות על הפילוג הפלסטיני והסבל של תושבי עזה.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 29.12.2009

 

היועצת המדינית של נשיא סוריה: עלייה בקנאות הדתית בסוריה

בת'ינה שעבאן, היועצת המדינית וההסברתית של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, הזהירה בכנס של מפלגת הבעת' בדמשק (29.12.09) כי סוריה ניצבת בפני אתגר גדול של עלייה בקנאות הדתית והדגישה כי הסיבה לכך היא ואקום פוליטי.  

www.sns.sy, 30.12.09

 

ראשי הרש"פ ניחמו את משפחות מבצעי פיגוע ירי שחוסלו בשכם

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, שלח את מזכ"ל הנשיאות, אל-טייב עבד אל-רחים, להביע תנחומים למשפחות שלושת אנשי גדודי חללי אל-אקצא שנהרגו בשכם לאחר שביצעו פיגוע שבו נרצח תושב ישראלי. ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד', הגיע לשכם בעצמו לנחם את המשפחות.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 28.12.09 ; www.nablus.gov.ps , 26.12.09

 

ג'ונבלאט נפגש עם חבר כנסת ושיח'ים דרוזים מישראל

בפגישתו (28.12.09) בקפריסין עם משלחת של שיחי'ם דרוזים וחבר הכנסת הדרוזי סעיד נפאע, הדגיש המנהיג הדרוזי הלבנוני, וליד ג'ונבלאט את חשיבות שמירת הקשר עם הדרוזים בישראל וציין כי נודע לו מח"כ נפאע על ירידה במספר הדרוזים המוכנים להתגייס לצבא בישראל. השר הלבנוני, ואאל אבו פאעור, ממפלגתו של ג'ונבלאט שנכח בפגישה אמר כי הקשרים בין הצדדים החלו כבר בשנת 2000 בירדן, עם הקמת "ועדת הקשר הפאן-ערבי" שנועדה להשיב את הזהות הפאן-ערבית של הדרוזים בישראל, לחדש את קשריהם עם הדרוזים בלבנון ובסוריה ולהעלות את אחוז הדרוזים המתנגדים לשרת בצה"ל.

אל-נהאר (לבנון), 29.12.09

 

איראן דוחפת אפה לעיראק, בעוד העימות בביתה מחריף  

אל-שרק (קטר), 29.12.09 / עלאא' אללקטה

 

 ירדן סיכלה פיגוע נגד מטרות אמריקאיות

שלטונות ירדן עצרו חמישה אנשים שתכננו לבצע פיגוע בציר עמאן-בגדאד נגד משאיות ומיכליות המובילות דלק לצבא ארה"ב בעיראק. מקור ביטחוני ירדני מסר ליומון אל-ריאד שכתבי אישום הוגשו נגד החמישה בית המשפט לביטחון המדינה. כן נמסר ששניים מן החמישה תכננו לבצע פיגוע בישראל.

אל-ריאד (סעודיה), 29.12.09

 

אנשי דת כוויתיים: אסור למוסלמים להשתתף בחגיגות חג המולד

יו"ר ארגון הצדקה בכווית, השיח' בדר אל-חג'רף, ומרצה בפקולטה להלכה מוסלמית באוניברסיטת כווית, ד"ר עבד אל-מוחסן אל-מוטירי, קראו למוסלמים לא להשתתף בחגיגות חג המולד.

אל-סיאסה (כווית), 29.12.09    

 

אל-נהאר: מובארכ העביר למדינות המפרץ מסר מאיראן

היומון אל-נהאר דיווח כי נשיא מצרים, חוסני מובארכ, העביר למדינות המפרץ בהן ביקר בשבוע שעבר  "מסר מרגיע" מיו"ר המג'לס האיראני, עלי לאריג'אני, לפיו איראן תגיב על התקפה ישראלית על מתקני הגרעין שלה בפגיעה במטרות בתוך ישראל בלבד. ואולם אם היא תותקף מבסיסים אמריקאים  במדינות המפרץ -  היא תתקוף בסיסים אלה, ולכן על מדינות המפרץ למנוע התקפה על איראן משטחיהן.

אל-נהאר (לבנון), 29.12.09

 

בכיר איראני: יש לפרק את ארה"ב מנשקה הגרעיני

מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן, סעיד ג'לילי, אמר בביקורו בהירושימה כי עונש המינימום שיש להטיל על ארה"ב בעקבות הפצצת העיר הוא שלילת זכות הווטו שלה במועהב"ט ופרוק נשקה הגרעיני. לדבריו, התפרקותה של ארה"ב מנשקה הגרעיני תיחשב להתנצלותה האמיתית בפני יפן.

איסנא (איראן), 27.12.09 

 

איראן: המשטר ותומכיו במתקפה נגד המפגינים

תומכי המשטר באיראן סגרו בערים מרכזיות משרדים של איתאללות התומכים במפגינים; בשיראז דיכא המשטר הפגנה בה השתתפו עשרות אלפים ממתנגדיו; יו"ר המג'לס, עלי לאריג'אני, קרא לראשי תנועת המחאה להתנער מהמפגינים; מפקדי כוחות הביטחון איימו בביצוע טיהורים בין מתנגדי המשטר בטהראן.

רוז, פארס (איראן), 30.12.09; אתר איתאללה דסתר'יב, ביטאון הסטודנטים באונ' אמיר כביר, אילנא, פארס, (איראן), 29.12.09

 

גורל אחמדי-נז'אד ב-2009 כגורל השאה ב-1979

אלג'רידה (כווית), 30.12.09