המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 20.12.2009
20/12/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 20.12.2009

 

בתקציר:  לבנון תסיר עפ"י דרישת סוריה את החלטה 1559 מסדר היום של מועה"ב * סוריה וצרפת חתמו על הסכמי שת"פ כלכלי * אל-קרדאוי: אומת האסלאם תירש את תרבות המערב הכושלת * איתאללה מונתזרי, בכיר אנשי הדת מבקרי המשטר באיראן – נפטר * סעודיה: בת 75 הולקתה בגין ייחוד עם גברים

 

ביקור היסטורי של ר"מ לבנון, סעד אל-חרירי, בסוריה

ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי בא לביקור (19.12.09) בסוריה במהלכו נפגש עם הנשיא בשאר אל-אסד ועם בכירים סורים נוספים. אל-חרירי הגיע לסוריה ללא פמליה ולאחר שסוריה התעקשה שלא לשלוח לו הזמנה רשמית לביקור ושלא לבטל את צווי הזימון של בכירים לבנוניים, שחלקם ידועים כמקורבי אל-חרירי, לחקירה בחשד לזיוף עדויות בעניין רצח אביו, רפיק אל-חרירי. טרם הגעתו לדמשק אמר אל-חרירי ליומון אל-חיאת כי הביקור אינטרס לבנוני עליון וכי הוא משאיר מאחור את כל המחלוקות בין שתי המדינות. לדבריו, נושא חקירת רצח אביו לא עומד על הפרק בדיונים בין סוריה לבנון והוא מטופל על ידי ביה"ד הפלילי הבינלאומי. היומון הסורי אל-ת'ורה דיווח כי הנשיא אסד הדגיש בפגישתו עם חרירי את רצונה של ארצו לכונן יחסים אופטימאליים עם לבנון, בציינו שיחסים מצוינים ואסטרטגיים כאלה מגנים על האינטרסים המשותפים לשתיהן. אסד הבטיח כי סוריה לא תחסוך במאמצים להידוק יחסיה עם לבנון ושמירה על בטחונה ויציבותה. סוכנות הידיעות הסורית, סאנא, דיווחה כי בות'ינה שעבאן, היועצת המדינית של הנשיא אסד, ציינה כי חרירי הגיע כאורחו של הנשיא אסד וכי הקרח בין שני הצדדים נשבר והם דנו בנושא קביעת הגבולות בין המדינות וצעדים בנושא זה יינקטו בזמן ובצורה המתאימים. שעבאן הוסיפה כי המועצה העליונה הלבנונית-סורית תמשיך לפעול.   

אל-חיאת (לונדון), 20.12.09 , אל-ת'ורה (סוריה), 20.12.09, סו"י סאנא (סוריה), 20.12.2009

 

 לבנון תסיר עפ"י דרישת סוריה את החלטה 1559 מסדר היום של מועה"ב

היומון הלונדוני אל-חיאת דיווח כי סוריה ביקשה רשמית מממשלת לבנון לפעול להסרת החלטה 1559, הקוראת לפירוק הנשק של כל המיליציות בלבנון מסדר יומה של מועה"ב וכי שה"ח הלבנוני, עלי אל-שאמי, אמר (17.12.09) בתדריך לשגרירים הזרים בלבנון כי החלטה 1559 "מתה והסתיימה". היומון אל-שרק אל-אוסט מסר כי הנשיא הלבנוני, מישל סולימאן, אמר לנשיא אובמה בפגישתם (14.12.09) בוושינגטון, כי לא ניתן לטפל בנשק של חזבאללה במסגרת החלטה 1559 וכי נושא זה יטופל בדיאלוג פנים לבנוני. גם היומון הלבנוני אל-ספיר דיווח כי משרד החוץ הלבנוני יפעל להסרת ההחלטה מסדר היום של מועה"ב.

אל-חיאת, אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 18.12.09, אל-ספיר (לבנון), 17.12.09

 

התקררות היחסים בין ישראל וארה"ב

אל-ביאן (איחוד האמירויות הערביות), 20.12.09 / עאמר אל-זעבי

 

סוריה וצרפת חתמו על הסכמי שת"פ כלכלי

סוריה וצרפת חתמו (17.12.09) על הסכמי שת"פ בתחום התחבורה במסגרתם תתמוך צרפת בחברות צרפתיות שישקיעו בסוריה ותממן את פרויקט המטרו בדמשק. שרת הכלכלה והתעשייה של צרפת אמרה כי בשתי המדינות יש רצון "לפצות על הזמן שאבד" ולהגביר את שתה"פ הפוליטי, הכלכלי והתרבותי במטרה לחזקו בעתיד. בהתייחסה לסנקציות האמריקאיות על סוריה אמרה: " צרפת היא צרפת וארה"ב היא ארה"ב, לצרפת יש את המדיניות הכלכלית העצמאית שלה בכל התחומים."

אל-ת'ורה (סוריה), 18.12.09

 

שגריר קטר בסוריה: סוריה מדינה חשובה, על כל הערבים לעמוד לצידה

שגריר קטר בסוריה, מאג'ד ר'אנם אל-עלי, אמר כי היחסים בין ארצו לסוריה מצוינים וכי שתי המדינות מקיימות שת"פ פוליטי, כלכלי וחברתי פורה, וכן מחזיקות בראיה משותפת לעתיד, הן של סוריה וקטר והן של האומה הערבית כולה. הוא תיאר את סוריה כשחקנית חשובה באזור בהיותה על קו התפר בין העולם הערבי לאירופה, וקרא לכל הערבים לעמוד לצידה.

www.sana.sy, 18.12.2009 

 

בכיר בחמאס: הודנה תמורת מדינה פלסטינית והכרה בזכות השיבה

בכיר בחמאס, אוסאמה חמדאן, אמר כי התנועה מוכנה להודנה עם ישראל לתקופה של עשר שנים תמורת נסיגה ישראלית לגבולות ה-4 ביוני 1967, הקמת מדינה פלסטינית עצמאית וריבונית, פירוק ההתנחלויות בגדמ"ע ובירושלים והכרה בזכות השיבה.

כל אל-ערב (ישראל), 18.12.09 

 

אל-מאלכי ידון עם מובארכ ביחסי עיראק ושכנותיה

ר"מ עיראק, נורי אל-מאלכי, יגיע למצרים (20.12.09) כדי לדון עם הנשיא מובארכ בנושאים פוליטיים וכלכליים, בהם מעורבות שכנותיה של עיראק בפיגועי הטרור שאירעו בה לאחרונה וקשייה של תורכיה לגשר במשבר בין עיראק לסוריה. כן תידון אפשרות שמוסד אל-אזהר ייקח חלק ביישוב המתיחות בין שיעים לסונים בעיראק.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 18.12.09

 

אל-קרדאוי: אומת האסלאם תירש את תרבות המערב הכושלת

ראש איחוד חכמי הדת המוסלמים, השיח' יוסף אל-קרדאוי, אמר בעת קבלת פרס הוקרה על שירותו למען  האסלאם והמוסלמים במלזיה, כי ישנם סימנים המבשרים על ניצחונו של האסלאם, וכי האומה האסלאמית מוכנה לרשת את תרבות המערב האפלה והכושלת.

אל-ערב (קטר), 20.12.2009

 

איתאללה מונתזרי, בכיר אנשי הדת מבקרי המשטר באיראן - נפטר

האיתאללה הבכיר חוסין עלי מונתזרי (87), מי שאמור היה לרשת את מקומו של מייסד המשטר, איתאללה רוחאללה ח'ומיני, והודח על ידו ב-1989, מת בביתו בקום ממחלת לב (19.12.09). מונתזרי, שהיה בכיר אנשי הדת באיראן והמנהיג הדתי שתמך בתנועה הירוקה, היה ידוע בביקורתו על עקרון משטר 'חכם ההלכה' ועל שלטונו העריץ של ח'אמנאי. הוא טען שהפיכת חכם ההלכה לשליט משחיתה את הדת ומזיקה לה. לדבריו, אנשי הדת צריכים לחזור למעמדם כיועצי השליט ומבקריו במקרי של מעשי עוול. מונתזרי היה נתון לרדיפות המשטר, והושם במעצר בית בין השנים 1997-2002. עם ההודעה על דבר מותו, החלה נהירה רבתי לקום, הבזארים בערים רבות נסגרו ומתקיימות תהלוכות אבל בערים המרכזיות.

אירנא, פארס, אילנא (איראן),  www.khandaniha.eu, www.salaamnews.com , 20.12.09


המקור לתמונה: www.khandaniha.eu, 20.12.09

 

לאריג'אני לפגישה עם עם מובארכ; יומון איראני: קהיר פועלת נגד חמאס

יו"ר המגלס האיראני, עלי לאריג'אני, בא למצרים וצפוי לדון עם הנשיא מובארכ ביחסי שתי המדינות;  היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי המחסום שבונה "משטר קמפ דיוויד" של קהיר, כדי למנוע הברחות לרצועת עזה, מעיד על רשעותו ובוגדנותו. היומון הוסיף כי בשל עוינותה של  קהיר לפלסטינים וחתירתה לחיסול החמאס, היא מכשילה את ניסיונות הפיוס הפנים פלסטיניים, כופה על חמאס תקופת כהונה נוספת של אבו מאזן ומשתפת פעולה עם פת"ח בביצוע הפיכה נגד חמאס בעזה.

אל-עאלם, ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 20.12.09

 

איראן מייצרת דור חדש של צנטריפוגות

ראש הארגון לאנרגיה אטומית באיראן, עלי אכבר סאלחי, אמר כי איראן מייצרת דור חדש של צנטריפוגות להעשרת אורניום וכי הצנטריפוגות החדשות, מסוגIR3 & IR4    ייכנסו לפעולה עד חודש מרץ 2011 .

פארס (איראן), 18.12.09

 

אוזלת היד המערבית מול תוכנית הגרעין האיראנית

אל-ג'רידה (כווית), 17.12.09

 

סעודיה: בת 75 הולקתה בגין ייחוד עם גברים

משרד הפנים הסעודי הוציא לפועל עונש של ארבעים מלקות שנגזר על אזרחית סורית בת 75 ועל שני גברים שנעצרו יחד עמה בשל ייחוד אסור בין גברים לנשים. גזר הדין בוצע מייד לאחר שערעור שהגישו השלושה נדחה בידי בית המשפט העליון לערעורים.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 18.12.09