המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 11.12.2009
11/12/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 11.12.2009

 

בתקציר: מצרים מתכוונת לחדש את דיאלוג הפיוס הפלסטיני  * יומון קטרי משבח את יחסו הטוב של אובמה לאסלאם * קליפ מאיראן: כלי רכב דורסים מפגינים * יומון סורי רשמי: ירושלים כולה - בירת פלסטין  * מישל עון ביקר במפתיע בסוריה * חמאס: לבטל את תחרות מלכת היופי של פלסטין

 

חמאס מגנה כוונה לפעול נגד ערוצים שלה ושל חזבאללה

המועצה המחוקקת בעזה (חמאס) גינתה את הצעת החוק שקיבל בית הנבחרים האמריקני הקוראת להעניש בעלי לוויינים, המאפשרים פעילותם של ערוצי לווין המשדרים דברי הסתה ובהם ערוץ אל-אקצא (חמאס) וערוץ אל-מנאר (חזבאללה).

www.alaqsavoice.ps,  10.12.09

 

מצרים מתכוונת לחדש את דיאלוג הפיוס הפלסטיני

מצרים הודיעה כוונתה לחדש את הדיאלוג הפנים פלסטיני כדי להגיע לפרשנות אחידה של סעיפי מסמך הפיוס המצרי.

אל-חיאת (לונדון), 10.12.09, אל-אהראם (מצרים), 11.12.09

 

חמאס: לבטל את תחרות מלכת היופי של פלסטין

משרד התרבות של חמאס ואגודת חכמי הדת של פלסטין גינו את ההחלטה לקיים תחרות לבחירת מלכת היופי של פלסטין בגדמ"ע, בתמיכתה של ממשלת פת"ח, וציינו כי תחרות כזו פוגעת בכבוד האישה, במסורת האסלאמית והפלסטינית ובערכי העם הפלסטיני, והיא איננה הולמת את המצב הפלסטיני הקשה.

www.palestine-info.info, 9.12.2009

 

אל-סיאסה: למשה"מ תוכנית להשתלט על שגרירויות תימן וסעודיה

היומון הכוויתי אל-סיאסה  דיווח מפי מקורות איראניים כי משמרות המהפכה באיראן הגישו למנהיג המדינה ח'אמנאי תוכנית להשתלטות שגרירויות תימן וסעודיה בטהראן כמו זו שהיתה על השגרירות האמריקאית בטהראן ב-1979. התוכנית, הכוללת חטיפת דיפלומטים סעודים ותימנים, גובשה בהוראתו של ח'אמנאי במטרה לאלץ את שתי המדינות לחדול ממלחמתם במורדים החות'ים.

אל-סיאסה (כווית), 11.12.2009

 

עיראק

 

אל-שרק (קטר),  11.12.2009/ עלאא אל-לקטה

 

יומון סורי רשמי: ירושלים כולה - בירת פלסטין

היומון הסורי הרשמי תשרין תקף את החלטת האיחוד האירופאי בנושא ירושלים וקבע כי העיר היא הבירה הנצחית של פלסטין שאין לחלקה, וכי חלוקתה מהווה צעד לקראת פגיעה בזכות השיבה וזכויות נוספות.

תשרין (סוריה), 10.12.09  

 

איראן וסוריה דנות בהידוק שתה"פ הצבאי

שר ההגנה האיראני, אחמד עלי וחידי, המבקר בסוריה, נפגש עם נשיא סוריה, בשאר אל-אסד ושר ההגנה, עלי חביב, ודן עימם בהידוק שיתוף הפעולה בין צבאות המדינות.

אל-בעת' (סוריה), 10.12.09 

 

יומון קטרי משבח את יחסו הטוב של אובמה לאסלאם

בעקבות זכייתו בפרס נובל לשלום (10.12.09) שיבח היומון הקטרי אל-ראיה את נשיא ארה"ב, ברק אובמה, על יחסו הטוב כלפי האסלאם והמוסלמים ועל התחייבותו לדבוק בעקרונות מוסריים ואסטרטגיים בעת קיום כל פעולה צבאית.

אל-ראיה (קטר), 11.12.2009

 

שר ההגנה האיראני: נתמוך בפלסטינים עד לשחרור ירושלים

שר ההגנה האיראני, אחמד וחידי, אמר בפגישותיו בדמשק עם מזכ"ל הג'האד האסלאמי, רמדאן שלח ועם מזכ"ל החזית העממית לשחרור פלסטין, אחמד ג'יבריל, כי איראן תומכת בהתנגדות הפלסטינית והלבנונית ותעמוד לצד העם הפלסטיני עד להשבת כל זכויותיו ושחרור ירושלים.

IRIB (איראן), 10.12.09

 

מישל עון בביקור פתע בסוריה

יו"ר הזרם הלאומי החופשי בלבנון ובכיר האופוזיציה, מישל עון, בא (9.12.09) במפתיע לדמשק במטוס שהעמיד לרשותו נשיא סוריה, בשאר אל-אסד. השניים דנו בהתקדמות ביחסי סוריה-לבנון וב"אווירה החיובית בלבנון בעקבות הרכבת ממשלת האחדות". היומון אל-ספיר דיווח שאסד הודה לעון על עמדתו התומכת בנשק של חזבאללה ועל סיועו בפתרון משבר בחירת הנשיא ומשבר הרכבת הממשלה. היומון אל-אח'באר דיווח כי אסד הציג את עון כמנהיג הנוצרי הבולט ביותר בלבנון, המשפיע  מעבר לגבולותיה. 

סו"י סאנא (סוריה), 9.12.09 , אל-מסתקבל, אל-אח'באר, אל-ספיר (לבנון), 10.12.09

 

אוניברסיטה באיראן תעניק מלגות לאירופאיות שילבשו חג'אב

נשיא אוניברסיטת כאשאן (במרכז איראן) הודיע על הענקת 10 מלגות בתחום המשפטים לסטודנטיות אירופאיות החפצות לשמור על קוד הלבוש האסלאמי (חג'אב). המלגות הן ע"ש מרווה אל-שרביני, שנורתה למוות בביהמ"ש בגרמניה ע"י גרמני קיצוני, בשל היותה מוסלמית.

אילנא (איראן), 8.12.09

 

אובמה לא ראוי לנובל בגלל אפגניסטן ועיראק

אל-דסתור (ירדן), 10.12.09 / ג'לאל אל-רפאעי

 

שר המודיעין האיראני: נפעל נגד בניו של רפסנג'אני

שר המודיעין האיראני, חידר מוצלחי, טען כי האשמי רפסנג'אני אמר לאחרונה בעיר משהד כי "כל עוד העם תומך במנהיג איראן, ח'אמנאי, עליו להישאר, אולם אם לא יתמכו בו - עליו ללכת." מציטוט של סו"י אירנא עולה כי מוצלחי עיוות את דברי רפסנג'אני שאמר: "כל עוד תומכים בנו - נישאר, אולם אם לא ירצו בנו - עלינו ללכת." מוצלחי הודיע על כוונת המשטר לפעול נגד בניו של רפסנג'אני שלקחו חלק בהפגנות.

אירנא (איראן), 10.12.09

קליפ באיראן: כלי רכב דורסים מפגינים
בקליפ שהועלה ליו טיוב (9.12.09)  נראים כלי רכב של כוחות הביטחון דורסים מפגינים ביום הסטודנט האחרון (7.12.09) בעיר יזד. הבחורה המצלמת קוראת: ראו מה עושים ברפובליקה האסלאמית. 

http://www.youtube.com/watch?v=W9uvtOhOp4E

 

קליפ באיראן: השלטון קונה את הבסיג' בכסף

סטודנטים באונ' אמיר כביר צעקו ביום הסטודנט (7.12.09) "מוות לדיקטטור" והניפו שטרות כסף לעבר הבסיג' במחאה על כך שהמשטר קנה אותם בכסף.

http://www.youtube.com/watch?v=vTvJO5YOU5k , (7.12.09)

 

הדרך מלבנון לדמשק עוברת מעל שגרירויות שתי המדינות 

אל-נהאר (לבנון), 10.12.09 / ארמאן חמצי