המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 9.12.2009
9/12/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 9.12.2009

 

בתקציר: שר ההגנה האיראני מאיים לתקוף את הנשק הלא קונבנציונאלי של ישראל * אל-קדס אל-ערבי: משעל הציע לתווך בין איראן לתימן * הפטריארך המרוני בלבנון: אסור שיהיו שני צבאות במדינה * האופוזיציה בסודאן: ההפגנות יימשכו * קהיר: סטודנטיות מחו נגד האיסור לעטות רעלה במהלך הבחינות

 

סגן שה"ח הסורי: כל האופציות פתוחות להשבת הגולן

סגן שה"ח הסורי, פיצל אל-מקדאד, אמר שסוריה עדיין חותרת לשלום, אך יודעת כי מו"מ לא יוביל לדבר ולכן כל האופציות פתוחות בפניה כדי להשיב את אדמותיה. לדבריו, לסוריה יש זכות לבצע התנגדות מול הכובש, כמו זו שהובילה לשחרור דרום לבנון.

אל-דאר (כווית), 9.12.09

 

מקורבי סוריה בלבנון מסתייגים מביקורו של סולימאן בארה"ב   

מקורביה של סוריה בלבנון  אמרו ליומון אל-אח'באר, המקורב לאופוזיציה הלבנונית, כי הם אינם מרוצים מביקורו של הנשיא הלבנוני, מישל סולימאן, בארה"ב שיחל ב-10.12.09, משום שהביקור עלול לפגוע ביחסיו של סולימאן עם נשיא סוריה אסד.

אל-אח'באר (לבנון), 9.12.09

 

הפטריארך המרוני בלבנון: אסור שיהיו שני צבאות במדינה

הפטריארך המרוני הלבנוני, נאסרללה בוטרוס צפיר, הביע התנגדות לקיומם של שני צבאות במדינה - הצבא הלבנוני הסדיר וצבאו של חזבאללה אשר לדבריו, "יום אחד מפנה את נשקו אל ישראל וביום אחר לתוך הזירה הפנימית". צפיר קרא לשלב את חזבאללה יחד עם נשקו במסגרת הצבא הלבנוני הסדיר.

אל-מסתקבל (לבנון), 9.12.09   

 

אל-קדס אל-ערבי: משעל הציע לתווך בין איראן לתימן

העיתון אל-קדס אל-ערבי דיווח כי זמן קצר לאחר שתימן סירבה לארח את שה"ח האיראני, מנוצ'הר מותכי, הציע ראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל, בפגישתו (8.12.09) עם  נשיא תימן, עלי עבדאללה צאלח, לתווך בין שתי המדינות. נמסר כי צאלח הציג למשעל הוכחות חותכות אודות תמיכתה של איראן במורדים החות'ים בצפון תימן, וכי משעל סירב לענות לשאלות העיתונאים בדבר הצעת התיווך.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 9.12.2009 

 

 הפסגה בקופנהגן: המערב אחראי להתחממות העולמית

אל-נדוה (סעודיה), 9.12.09 / עאדל סעיד

 

עבאס בלבנון: נגד יישוב מחדש של הפליטים; אין חלופה לשלום

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, אמר בביקורו בלבנון (7.12.09) כי הוא מתנגד ליישובם מחדש של הפליטים במדינה וכי מצבם ייוותר בעינו עד שתיפתר הבעיה הפלסטינית, ובשלב זה אין כל כוונה להעניק להם דרכונים פלסטיניים. הוא הדגיש כי אין חלופה לתהליך השלום, והרש"פ תילחם בזירה המדינית למען השלום. היומון הלבנוני אל-אח'באר, המקורב לאופוזיציה, דיווח כי בפגישותיו עם בכירים לבנונים, הודה עבאס שההישענות, שלו ושל חבריו, על הציר האמריקאי-ישראלי היתה טעות וקבל על כך שהערבים זנחו את הטיפול בבעיותיהם האמיתיות ובמקום זאת הפכו את איראן לבעיה. בנוגע לפיוס הפנים פלסטיני, אמר עבאס כי הוא אינו מרוצה מהסכם קהיר, אך הוא מחויב לפתרון הסכסוך עם חמאס.

אל-אח'באר (לבנון), 8.12.2009; www.maannews.net, 7.12.2009

 

סוריה ואיראן חתמו על הסכם בתחום האנרגיה

סוריה ואיראן חתמו (6.12.09) על הסכם להרחבת תחנת הכוח ג'נדר שבחומס, מצפון לדמשק, בעלות של כ-240 מליון אירו. הפרויקט יבוצע ע"י חברה איראנית ובמימון סורי. הוא כולל הוספת מתקן לייצור חשמל בעל הספק של 450 מגה-ווט ואמור להסתיים תוך שלוש שנים.  

סו"י סאנא (סוריה), 7.12.09

 

קהיר: סטודנטיות מחו נגד האיסור לעטות רעלה במהלך הבחינות

סטודנטיות מן "האחים המוסלמים" הפגינו נגד האיסור שהטילה הנהלת אוניברסיטת קהיר לעטות רעלה במהלך הבחינות.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 9.12.09  

 

האופוזיציה בסודאן: ההפגנות יימשכו

לאחר פיזורה בכוח של ההפגנה (7.12.09) בח'רטום נגד מפלגת השלטון (הקונגרס הלאומי - קו"ל), ומעצרם של מאות מפגינים, הבטיחו התנועה העממית לשחרור סודאן (תנע"מ) ובנות בריתה מהאופוזיציה כי ההפגנות נגד מפלגת השלטון יימשכו ביתר שאת. יו"ר התנע"מ, סלבה קיר, והנשיא עומר אל-בשיר קראו להרגעת הרוחות ולפיתרון הבעיות בהידברות. עוד נמסר כי בשיר הורה לשחרר את כל העצורים. מזכ"ל התנע"מ, פאגאן אמום, שנעצר ושוחרר (7.12.09) יחד עם ראש הסיעה בפרלמנט, יאסר ערמאן, טען כי  הקו"ל מפרה החוקה ונסוגה מהסכם השלום. בתגובה למעצר השניים הוצתו שני סניפים של הקו"ל בדרום סודאן. נאפע עלי נאפע, מראשי הקו"ל, האשים את האופוזיציה בפעילות חתרנית ופרובוקטיבית.

אל-ראי אל-עאם (סודאן); אל-חיאת (לונדון),  www.sudantribune.com, 8.12.09

 

מפגינים בח'רטום מובלים ברכב משטרתי

 

 

שר ההגנה האיראני מאיים לתקוף את הנשק הלא קונבנציונאלי של ישראל

שר ההגנה האיראני, אחמד וחידי, המבקר בדמשק, איים לתקוף מרכזי נשק לא קונבנציונאלי של ישראל, החרדה להשמדתה בידי איראן. לדבריו, עם תחילת יציאת הכוחות אמריקאים מעיראק (ב-2010) יקיימו תורכיה, עיראק, איראן וסוריה שת"פ ביטחוני קבוע. הוא טען כי ההתערבות הסעודית בתימן מכשירה את הקרקע לקיומו של בסיס ימי אמריקאי-ישראלי במצרי באב אל-מנדב, וכי איראן מוכנה להדק את יחסיה הביטחוניים עם לבנון ועם מדינות המפרץ כדי להבטיח את האינטרסים של מדינות האזור.

פארס, מהר  (איראן), 9.12.09 

 

נמשכות ההפגנות בטהראן, מוסוי לתוקפיו: אם יש לכם משימה להרגני, עשו זאת

סו"י האיראנית פארס דיווחה כי ההפגנות באונ' טהראן נמשכו גם ב-8.12.09 וכי בתו של האשמי רפסנג'אני, פאיזה, נטלה בהן חלק. מנהיג התנועה הירוקה מיר חוסין מוסוי, התריס מול קבוצה של כ-30  אופנוענים שמנעה ממנו לצאת ממשרדו: "אם משימתכם להרוג אותי – עשו זאת". אשתו של מוסוי, ד"ר זהרא רהנוורד, שהותקפה בתרסיס גז ע"י נשות בסיג', אמרה שלבד מהאל היא איננה פוחדת מאיש. בקליפ שהועלה ליו טיוב נראים סטודנטים מאונ' שריף בטהראן קוראים במהלך ההפגנות "סטודנט מוכן למות, אבל לא להיות מושפל", ו"הוי, שכיר חרב (איש בסיג'), הסתלק". באונ' בן עלי סינא בהמדאן דווח כי סטודנטים שמחו נגד המשטר הושלכו מחלונות הקומה השנייה ע"י סטודנטים תומכי המשטר.

כלמה, פארס, אינדה (איראן), 8.12.09;  http://www.youtube.com/watch?v=aRHnCY3bjqQ,  7.12.09; http://khandaniha.eu/items.php?id=939,  http://www.kaleme.org,  8.12.09

 

שה"ח של האמירויות: מעוניינים בשת"פ בלתי מוגבל עם איראן

בפגישתם (8.12.09) בטהראן, החליטו שר החוץ של איחוד האמירויות הערביות, עבדאללה בן זאיד אל-נהיאן, ונשיא איראן אחמדי-נז'אד להגביר את שתה"פ בין מדינות האזור כדי לסכל את מאמצי המערב בראשות ארה"ב להעמיס את בעיותיו על גבם של עמי האזור. בפגישתו עם שר החוץ מותכי דן שה"ח של האמירויות בהגברת הסחר בין שתי המדינות ונחתמו חוזים לשת"פ בתחומים שונים.

www.kuna.net.kw, טהראן טיימס (איראן), 9.12.2009 ; אילנא (איראן),  www.wam.org.ae, 8.12.2009

 

איראן מפריעה לשיח הבינערבי 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון),6.12.09 / אמג'ד רסמי