המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בעל טור סעודי: אובמה - נשיא ההתמוטטות של אמריקה
8/12/2009

 

בעל טור סעודי: אובמה - נשיא ההתמוטטות של אמריקה

 

במאמר ביומון אל-שרק אל-אוסט מבכה חמד אל-מאג'ד, ממייסדי אגודת זכויות האדם הלאומית הסעודית ומרצה לחינוך את התבוסות של ארה"ב בתחומים הצבאי, הפוליטי והכלכלי. לדבריו, כישלונותיה של ארה"ב משפיעים על מדינות רבות וצריכים להדאיג במיוחד את אלה הנלחמות בטרור. אל-מאג'ד כותב כי אמנם אובמה הצליח להיות הנשיא השחור הראשון של ארה"ב אולם, ייתכן שבקרוב יתווסף לו התואר נשיא "התמוטטויות המאוחדות של אמריקה". להלן קטעים ממאמרו:

 

"ההודאה בצניחת המורל של החיילים [האמריקאים] הנלחמים בחזית על אדמת אפגניסטן במחקר [שערך] הצבא האמריקאי אינה מפתיעה אותי. היה מפתיע אילו לא היה המורל צונח. הדבר הקשה ביותר לכל צבא בעולם - הוא לשכנע את חייליו ומפקדי החטיבות שלו בתועלתה של מלחמה. מחקר מעין זה מהווה אינדיקציה טובה לכך שחיילים כמו אלה - אינם משוכנעים מספיק ב[צדקתה] של המלחמה הזו. [עובדה] זו היא אשר גרמה למורל גבוה וללחימה [טובה יותר] של היריב, הטאליבאן, מאלה של כוחות הברית בהנהגת ארה"ב. מספרם של הלוחמים המתנדבים בשורות הטאליבאן הוכפל והמורל שלהם גבוה, ומשום כך גם הוכפלו התקפותיהם הצבאיות ... במקביל לצניחת המורל של החיילים האמריקאיים [באפגניסטן], השתפר המורל של החיילים בעיראק, לא משום שמצב הלחימה שלהם טוב יותר, אלא משום שממשלת ארה"ב הודיעה לחייליה בעיראק על תחילת הנסיגה ההדרגתית משם.  

 

אחד הסימפטומים להתמוטטות אחרת של ארה"ב במישור הפוליטי [הקשורה] באזורינו הבוער, היא הודעתו של נשיא [הרש"פ], מחמוד עבאס, בעל הברית של ארה"ב, על כוונתו לא להתמודד בבחירות לנשיאות הרש"פ. אם נתעלם מ[כנות ההצהרה] – תהיה היא אמיתית או מעשה לוליינות - הרי שבהצהרותיו של אבו מאזן שנלוו להחלטה על אי ההתמודדות ניתן היה [לחוש] בתוכחה וברוגז כלפי בעלת בריתו, ארה"ב עד לכדי כעס. למען האמת, אין לגנות את אבו מאזן, שכן הוא רואה את יריבתו הקשה, תנועת החמאס, שולטת בשטח, כאשר הפופולארית שלה גבוהה אפילו בגדמ"ע... אבו מאזן נשען על ידידותו עם ארה"ב כששכנע את מנהיגיה להפעיל לחץ על ישראל שלכל הפחות תקפיא את ההתנחלות הציונית בשטחים הפלסטינים הכבושים. אולם ארה"ב לא התייחסה לאבו מאזן ולא למבוכה שגרמה לו, וממשלת ישראל המשיכה לפרוש את התנחלויותיה, כך ששני צדדים יריבים, ישראל וחמאס, הרוויחו מכך:  ישראל באמצעות גזילות נוספות; חמאס זכתה בפופולאריות נוספת כשהיא מנופפת בסיסמא: 'לא אמרנו לכם?'

 

התמוטטות נוספת [התרחשה] בסומליה.. הנשיא הסומלי, הרצוי מבחינת ארה"ב, הבטיח לה להשיב [את שליטתו] על הבירה, מוגדישו, מידי התנועות האסלאמיות החמושות. זוהי ידיעה שצריך לשים לב אליה והיא מקבילה לידיעה 'אדם נשך זנב' [של כלב]. זה היה הגיוני לראות כהישג את בלימת ההתקפה של קבוצות אלה,  אולם אם הניסיון של נשיא המדינה להשיב את השליטה על הבירה נחשב להישג, אזי זו אֵם כל ההתמוטטויות.

 

במישור הכלכלי, התמוטטו לאחרונה כמה בנקים אמריקאיים כשהודיעו על פשיטת רגל. בנקים אלה מצטרפים לכמה בנקים אמריקאיים מכובדים  שפשטו רגל עם תחילת כהונתו של אובמה. גם שיעור האבטלה [מעיד על] ההתמוטטות, עד אשר נדמה למשקיף מן הצד כי שיעור האבטלה דומה למכונית המתדרדרת ללא בלמים. אם ארה"ב מתעטשת, כל העולם חוטף נזלת. ההתמוטטות הפוליטית שלה במלחמתה נגד הטרור והתמוטטותה הכלכלית גרמה לעולם כולו לשקוע בבוץ פוליטי וכלכלי. איש לא יודע כיצד ייצא הכוכב שלנו מהמערבולת. לכישלונה של ארה"ב באפגניסטן, בעיראק ובסומליה תהיה השפעה על המדינות אשר נאבקות בטרור ובקיצוניות. מדינות אלה צריכות להתכונן לשלב שאחרי ההתמוטטויות והנסיגות האלה, משום שלא נראה באופק ניצחון אמריקאי-מערבי מכריע נגד [הקיצוניות והטרור].

 

אובמה נלחם בחרי אף כדי להיות הנשיא השחור הראשון של ארה"ב והוא הצליח בכך. אולי בעתיד יוסיפו לו את התואר-'נשיא ההתמוטטויות המאוחדות של אמריקה.' "[1]

 [1] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 16.11.2009