המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 3.12.2009
3/12/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 3.12.2009

 

בתקציר: אל-וטן: הממונה על תיק הגרעין האיראני בא לסוריה *  תימן סירבה בשנית לארח את מותכי * לבנון: אושרו קווי היסוד של הממשלה * מנהיג מוסלמי באירופה: הגזענות כלפינו כמו זו שהיתה כלפי היהודים * שר האנרגיה הרוסי לא התחייב למועד הפעלת הכור בושהר * יומון איראני: אובמה גרוע מבוש

 

לבנון: אושרו קווי היסוד של הממשלה

בתום ישיבה בת ארבע שעות, אישרה ממשלת לבנון את קווי היסוד שלה, תוך הסתייגות של חמישה שרים נוצרים והתנגדות של שר נוסף לסעיף הנוגע לנשק חזבאללה ולזכותו להשתמש בכל האמצעים לשחרור השטחים הלבנונים. אחד השרים טען כי סעיף זה סותר את החוקה הלבנונית הקובעת כי לממשלה אחריות בלעדית על ענייני מלחמה ושלום.

אל-אח'באר (לבנון), 3.12.09 

 

"ה-14 במרץ" מגיב למצע חזבאללה החדש: הארגון כופה דרכו על לבנון    

חסן נאסרללה, מזכ"ל חזבאללה, הציג (30.11.09) את המצע (הקודם הוצג ב-1985) המעודכן של הארגון, הכולל קריאה לבניית לבנון מאוחדת בעלת משטר המייצג את רצון העם ואינו מחולק עפ"י העדות; המצע מציג את הממשל האמריקאי כמקור לטרור בעולם וכאויב האומה האסלאמית ורואה בהתנגדות דרך יחידה למאבק בו; המצע רואה בישראל "ישות סרטנית", שולל כל הסדר מדיני והכרה בה, ומדגיש את תפקידה של ההתנגדות כל עוד קיים איום ישראלי על לבנון ובהעדר יכולת למדינה להתמודד עם איום זה; המצע מדגיש את הקשר של לבנון עם סוריה ומרכזיותה של איראן בעולם האסלאמי. מתאם המזכירות הכללית של כוחות ה-14 במרץ, פארס סעיד, תקף את המצע וטען כי חזבאללה מנסה להציג עצמו כיורשה של בריה"מ במאבקו בשליטה האמריקאית וכנציג המדוכאים בעולם, דבר המלמד על יוהרתו של הארגון. עוד טען סעיד כי המסמך מתעלם מהסכם טאא'ף, שהוא בבחינת החוקה בלבנון ועל כך שחזבאללה מנסה לכפות את תפיסתו בנוגע לאסטרטגית ההגנה של לבנון ופוגע במרקם חייה הפנימיים.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), www.moqawama.com, 1.12.09

 

הוועדה לחקירת אסון השטפונות בג'דה מנסה ליפות את המציאות

אל-וטן (סעודיה), 3.12.09 / ג'יהאד עורתאני

 

אסד ומזכ"ל המועצה הסורית-לבנונית דנו בהידוק יחסי המדינות

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, נפגש עם מזכ"ל המועצה העליונה הסורית-לבנונית, נסרי ח'ורי, ודן עימו בהידוק הקשרים בין סוריה ולבנון במסגרת פעילות המועצה. יצוין כי בשנים האחרונות היו קריאות בלבנון לבטל את המועצה, אשר מהווה למעשה ביטוי לחסותה של סוריה על לבנון.  

סו"י סאנא (סוריה), 2.12.09 

 

מנהיג מוסלמי באירופה: הגזענות כלפינו זהה לזו שהיתה כלפי היהודים

יו"ר איחוד הארגונים האסלאמיים באירופה, שכיב מח'לוף, אמר בתגובה להחלטה של שוויץ לאסור בניית צריחים במסגדים, כי "הרוח הגזענית שניצבת מולנו כמוסלמים היא אותה הרוח שהיתה כלפי היהודים מכיוונו של אדולף היטלר ערב מלחמת העולם השנייה" וכי הסכנה הגדולה היא בכך שרדיפות המוסלמים נעשות במסווה של דמוקרטיה, שלא כמו הרדיפות הישירות נגד היהודים בתקופה הנאצית. שיח' אל-אזהר, מחמד סיד אל-טנטאוי, אמר כי ההחלטה בשווייץ נוגדת את חופש הפולחן ועלולה לעודד קיצוניות.

 אל-גומהוריה (מצרים), 2.12.09; www.islamonline.net, 1.12.2009

  

בעקבות החוק בשוויץ האוסר על בנית מינרטים

פלסטין (רש"פ), 1.12.09 /  עלאא' אללקטה

 

ביטול עונשי המאסר לעיתונאים בבחריין

במסגרת דיונים על הצעת חוק העיתונות והפרסום, הסכים הפרלמנט הבחרייני לבטל את הסעיפים המאפשרים הטלת עונשי מאסר לעיתונאים בשל תביעות שהוגשו נגדם במסגרת עבודתם.

אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות), 2.12.2009

 

אחמדי-נז'אד: איננו חייבים לעדכן את סבא"א על בניית מתקני הגרעין

בנאום באצפהאן (2.12.09) הודיע הנשיא אחמדי-נז'אד שאיראן תייצר בעצמה דלק גרעיני ברמה של 20% ואת כל הדרוש לה, והיא תדחה את תנאי המערב. בראיון טלוויזיוני, טען כי איראן לא מחויבת לדווח על תכנון ובניית מתקנים גרעיניים כיוון שזו תעשייה מקומית, ולפי חוקי סבא"א, יש לדווח עליהם רק חצי שנה לפני הזרקת הגז לצנטריפוגות. לדבריו, הצעתה של איראן להעביר 400 ק"ג אורניום מועשר ברמת 3.5% בתמורה לקבלה בו-זמנית של אורניום ברמה של 20%, נדחתה ע"י המערב. הוא תקף את תמיכתה של מוסקבה לגינויה של איראן במועצת הנגידים וטען כי היא לוקה בהבנת תנאי העולם כיום.

אירנא (איראן), 2.12.09; אילנא (איראן), 1-2.12.09

 

דיווח נוסף על מתיחות ביחסי חזבאללה-איראן

מקור לבנוני מסר לאתר האיראני שיעה און ליין כי בין איראן לבין חזבאללה שוררת מתיחות בעקבות התעקשותו של הארגון לחולל שינויים מבניים בתוכו. לאחרונה דווח על מתיחות בין נשיא איראן אחמדי-נז'אד לבין מזכ"ל חזבאללה חסן נאסרללה. 

שיעה און ליין (איראן), 1.12.09

אל-וטן: הממונה על תיק הגרעין האיראני בביקור בסוריה  

היומון אל-וטן דיווח כי סעיד ג'לילי, ראש המועצה העליונה האיראנית לביטחון לאומי והממונה על תיק הגרעין, הגיע לדמשק (2.12.09) לביקור בן יומיים במהלכו ייפגש עם הנשיא אסד ובכירים נוספים וכן עם ח'אלד משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס. מקורות בשגרירות איראן בדמשק מסרו ליומון כי צפויים ביקורים של בכירים איראנים נוספים בסוריה בימים הקרובים.

אל-וטן (סוריה), 3.12.09

 

תימן סירבה בשנית לארח את מותכי

מקורות תימניים דיווחו כי תימן סירבה בשנית (הביקור הקודם נועד ל-19.10.09), בתוך פחות מחודשיים, לארח משלחת איראנית בראשות שה"ח האיראני, מנוצ'הר מותכי, שהיתה אמורה לבוא לצנעא כדי לדון במשבר בין שתי המדינות. המשבר בין שתי המדינות פרץ לאחר שתימן האשימה את איראן בתמיכה במורדים החות'ים שנועדה לערער את יציבות הממשל בתימן.  

אל-וטן (סעודיה), 3.12.09

 

שר האנרגיה הרוסי סירב להתחייב למועד הפעלת הכור בבושהר

שר האנרגיה הרוסי, סרגיי שמטקו, סירב בביקורו בטהראן לקבוע מועד להפעלת הכור בבושהר ואמר כי אין צורך בהתחייבות מפורשת ודי בכך שמוסקבה מחויבת לפרויקט, וכי הוא יושלם "בקרוב".

אירנא (איראן), 1.12.09

 

איראן טובעת באורניום מועשר

 

אל-וטן (קטר) / אילי צליבא

 

יומון איראני: אובמה רע יותר מבוש

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי תקף את הנשיא אובמה על חלקו המרכזי בהחלטת סבא"א נגד איראן, וטען כי הוא עוין אותה יותר מבוש. דובר משה"ח האיראני, ראמין מהמאן-פרסת, תקף את רוסיה בגין תמיכתה בהחלטת סבא"א נגד איראן ודרש ממנה להבהיר את עמדתה ביחס לתוכנית הגרעין של איראן.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 2.12.09; מהר (איראן), 1.12.09

 

שה"ח האיראני תקף קריאתו של שה"ח הגרמני לסנקציות

שה"ח האיראני, מנוצ'הר מותכי, תקף את קריאתו של שה"ח הגרמני, גידו וסטרוולה, להטיל סנקציות נוספות על איראן וקרא לו לעיין ב-NPT כדי

להבין את חובות סבא"א כלפי המדינות החברות בארגון ברמזו לכך שהמערב חייב לספק לאיראן דלק גרעיני לצורכי מחקר, גם אם הוא ברמת 20%.

פארס (איראן), 3.12.09

 

רפסנג'אני קורא לאחדות בראשות ח'אמנאי

בביקורו במשהד טען האשמי רפסנג'אני כי המשבר הפנימי באיראן חמור ורמז שמדיניות הגרעין של יריבו הפוליטי אחמדי-נז'אד גרמה לקונצנזוס בינ"ל נגד איראן. הוא קרא לאחדות תחת הנהגתו של ח'אמנאי.

פארס (איראן), 3.12.09

 

סו"י פאנא: נקבע מיקומם של אתרי ההעשרה החדשים באיראן

סו"י האיראנית פאנא מסרה כי מיקומם של חמשת האתרים החדשים של מתקני ההעשרה, עליהם הכריז הנשיא אחמדי-נז'אד (29.11.09), יהיה בצפון איראן ובאזור דארחווין שליד אהואז, בדרום מערב איראן. סגן נשיא איראן, מוחמד רזא רחימי, פרסם רשימת חברות בתחום חלקי חילוף וציוד גרעיני שהממשלה החליטה להעניק להן פטור ממיסים והקלות נוספות.

פאנא (איראן), 1.12.09;   פארס (איראן), 1.12.09

 

עתיד הנוכחות האמריקאית באפגניסטאן

אל-ג'רידה (כווית), 1.12.09

 

בכיר איראני: אנו שוקדים על השבחת הצנטריפוגות

חבר המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן, עלי באקרי, אמר כי איראן פועלת להשבחת הצנטריפוגות משום שאיכותן חשובה לה ממספרן. לדבריו, איראן מחזיקה במרבית מאגר האורניום הדרוש לה הודות לשני מכרות אורניום בשטחה וייבוא אורניום מארצות אחרות.

מהר (איראן), 1.12.09

איראן: איומים בהעלאת מחיר הנפט

שר הנפט האיראני, מסעוד מיר-כאט'מי, איים כי חרם נפט על איראן יביא להאמרת מחירו בעולם. הנשיא אחמדי-נז'אד אמר כי לא ניתן לבודד את ארצו משום שהעולם זקוק לה יותר משאיראן זקוקה לו, בהיותה המדינה החשובה ביותר במזה"ת ובשל השפעתה המכריעה באזור ובעולם. הוא טען כי איראן תתגבר בקלות ממקורותיה העצמיים על חרם נפט אם יוטל עליה והזהיר כי ארצו תקטע כל יד שתתקוף אותה. אתר פרס טי וי דיווח כי איראן מבקשת להפוך את המטבע הלאומי שלה, הריאל, לסחיר בעסקאות בינ"ל.

אבתכאר, אילנא (איראן), 2.12.09;  פרס טי וי (איראן), 29.11.09

מונתזרי: התנועה הירוקה מייצגת את רוב העם

איתאללה חוסין עלי מונתזרי, מבכירי מבקרי המשטר באיראן, טען כי התנועה הירוקה מייצגת את דרישות מרבית העם האיראני וכי הישגיה הפנימיים והבינ"ל אינם ניתנים לערעור. לדבריו, העם יפסיק למחות רק אם ימומשו זכויותיו החוקיות וכי טבח, מעצרים לא חוקיים, עונשים כבדים ואיומים אינם מרתיעים אותו.

אתר איתאללה מונתזרי (איראן), 1.12.09

 

בכיר צבאי איראני: אפשר ונפלוש לסומליה

מפקד חיל הים של צבא איראן, חביבאללה סיארי, אמר כי במקרה הצורך תפלוש איראן לעומק שטח סומליה על מנת לעצור את הפיראטים הסומלים.

אירנא (איראן), 29.11.09