המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 30.11.2009
30/11/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 30.11.2009

 

בתקציר: מקורות בחמאס: יוזמה מדינית חדשה של משעל * עבאס ידון בלבנון בהנפקת דרכונים לפליטים הפלסטיניים * סעד אל-חרירי: ההתנגדות מייצגת קבוצה נכבדת בעם * שה"ח המצרי: נדרוש מאלג'יריה פיצויים * יומון קטרי: המערב הכשיל המו"מ עם איראן * שר האנרגיה הרוסי: נשלים הכור בבושהר בהקדם

 

עבאס דחה הצעה לחתום על הפיוס הפלסטיני בסוריה

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, דחה הצעה של בכירים בסוריה לחתום על הסכם הפיוס בדמשק מחשש שמא הדבר יכעיס את מצרים.

אל-חיאת (לונדון), 28.11.09

 

עבאס ידון בלבנון בהנפקת דרכונים לפליטים הפלסטיניים

אתר האינטרנט אילאף דיווח כי אחד הנושאים המרכזיים שיידונו בביקורו הקרוב של יו"ר הרש"פ בלבנון, הוא הנפקת דרכונים לפליטים הפלסטיניים במדינה.

www.elaph.com ,  27.11.09

 

מקורות בחמאס: יוזמה מדינית חדשה של משעל

מקורות בחמאס מסרו כי ראש הלשכה של התנועה, ח'אלד משעל, מתכוון להציג יוזמה מדינית חדשה, נוכח הקיפאון בתהליך השלום. היוזמה תכלול הסכם פיוס פנים פלסטיני.

אל-חיאת (לונדון), 30.11.09

 

בכיר ברש"פ: ביקור עבאס בוונצואלה – התרסה כלפי ארה"ב

בכיר במשרד ההסברה ברש"פ ובעל טור ביומון הרש"פ "אל-איאם", טען כי ביקורו של יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס אצל נשיא ונצואלה, הוא ביטוי לכעסו על אי עמידתו של הממשל האמריקני בהתחייבויותיו. יצוין כי נשיא ונצאולה החליט לשדרג את היחסים הדיפלומטיים עם הרש"פ לרמה של שגרירות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 30.11.09

 

חמאס: עודנו מתנגדים להחלטת החלוקה

ראש מחלקת הפליטים בחמאס, חוסאם אחמד, אמר כי החלטת החלוקה (181) איננה חוקית וכי החמאס עדיין מתנגדת לה.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 30.11.09

 

סעד אל-חרירי: ההתנגדות מייצגת קבוצה נכבדת בעם

ר"מ לבנון, סעד אל-חרירי, אמר כי ההתנגדות איננה גוף זר במדינה אלא עובדה קיימת, והיא זכתה בבחירות לתמיכה וייפוי כוח מקבוצה משמעותית בעם הלבנוני, שיש לכבדה. הוא הוסיף כי תם פרק חילוקי הדעות שהיו לו עם ההתנגדות וכי הנשק שלה לחלוטין לא ישמש בזירה הפנים לבנונית. יצוין כי לאחרונה הסכימו נציגי כל הכוחות הפוליטיים בלבנון לכלול סעיף בקווי היסוד של הממשלה החדשה המעניק לגיטימציה לחזבאללה לפעול כהתנגדות. ביחס לסוריה אמר אל-חרירי, כי חשוב שבינה לבין לבנון  ישררו יחסי אחווה הנשענים על  הקשרים ההיסטוריים העמוקים והאינטרסים המשותפים לשתי המדינות.

אל-ספיר (לבנון), 27.11.09

 

לבנון: כל הדרכים של וליד ג'ונבלאט מובילות לסוריה

אל-נהאר (לבנון), 26.11.09  / ביאן צאדק

  

שה"ח המצרי: נדרוש מאלג'יריה פיצויים

שה"ח המצרי, אחמד אבו אל-ר'יט אמר כי מצרים מוכנה להרגעת המצב עם אלג'יריה תמורת פיצויים על הנזק שגרמו לחברות מצריות באלג'יריה אוהדי הכדורגל האלג'יראים. עוד אמר כי אלג'יריה הביעה נכונות לדון בבעיות בין המדינות, וכי לוב וסודאן הציעו לתווך ביניהן והליע"ר רוצה בפתרון המשבר.

אל-גומהוריה (מצרים), 30.11.09

 

מופתי מצרים: למחות נגד איסור בניית המינרטים בשווייץ

המופתי של מצרים, ד"ר עלי גומעה, אמר כי תוצאות משאל העם בדבר איסור בניית מינרטים (צריחים) במסגדים בשווייץ פוגעות לא רק בחופש הדת, כי אם ברגשות המוסלמים בשווייץ ובעולם כולו. גומעה קרא למוסלמים החיים בשווייץ לנקוט באמצעים הקבועים בחוק על מנת למחות על תוצאות המשאל.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 30.11.09

 

יומון קטרי: המערב הכשיל המו"מ עם איראן

היומון הקטרי אל-וטן טען כי המערב הכשיל את המו"מ עם איראן וכי החלטת סבא"א לגנות את איראן, משקפת פוליטיזציה של נושא הגרעין מצד המערב. היומון הוסיף כי המערב נשען על עמדתה של ישראל, החותרת להיות יחידה באזור שלה מלאי נשק גרעיני, ולכן לאיראן יש זכות לסרב לדרישות המערב.

אל-וטן (קטר), 29.11.2009

 

שר האנרגיה הרוסי: נשלים את הכור בבושהר בהקדם

בביקורו באיראן, הצהיר שר האנרגיה הרוסי, סרגיי שמאתקו, כי שום מכשול אינו עומד בפני היחסים האסטרטגיים ארוכי הטווח בין שתי המדינות וכי רוסיה תשלים את בניית הכור בבושהר בהקדם האפשרי.

אירנא, irib (איראן), 29.11.09

 

בכיר איראני: הבית הלבן הוא מקדש פגאני

בכנס בסיג' בבניין שגרירות ארה"ב לשעבר בטהראן, אמר חבר המועצה העליונה למהפכה תרבותית, חסן רחים-פור אזרדי, כי הבית הלבן הוא מקדש פגאני וכי מייסד המשטר, איתאללה ח'ומיני, מעולם לא הורה על הפגת המתיחות בין איראן לארה"ב. לדבריו, שליחות הבסיג' היא כלל עולמית והמאבק בארה"ב הוא סם חיים לאיראן; בכיר במשה"מ הודיע כי 12 אזרחים שהתחזו לחברי בסיג' וירו לעבר מפגינים במהומות – נעצרו ויובאו לדין. מנגד, קרא איתאללה חוסין עלי מונתזרי, מבכירי מבקרי המשטר, למליצית הבסיג' להפסיק לדכא את העם ולשרת את דרך האל במקום את דרך השטן.

מהר (איראן), Khandaniha.eu, 29.11.09; אתר איתאללה מונתזרי (איראן), 28.11.09; ג'ואן (איראן), 26.11.09

 

אחמדי-נז'אד מכריז על עוד עשרה מתקני העשרה באיראן

רוז (איראן), 30.11.09/ ניקאהאנג כות'ר

 

בכיר באיראן: הושלמו ההכנות להעשרת אורניום לרמה של 20%

איראן גינתה את החלטת סבא"א לגנותה, את דרישתה להשעות את פעילות המתקן הגרעיני בקום ואיימה בהשעיית שתה"פ עם סבא"א. חבר מערכת היומון כיהאן, מהדי מוחמדי, אמר כי ההכנות הטכניות להעשרת אורניום לרמה של 20% הושלמו וכעת ממתינים לאישור הדרג המדיני בנושא. דרשן תפילת יום השישי של טהראן, אחמד ח'אתמי, אמר בדרשתו כי איראן תעשיר בעצמה אורניום לרמה של 20%.

ח'בר און ליין, ג'ומהורי-י אסלאמי, אילנא (איראן), 29.11.09; פארס (איראן), 28.11.09

 

 מפקד חיל הים של צבא איראן: מטרתנו להיות כוח ימי עולמי

מפקד חיל הים של צבא איראן, חביבאללה סיארי, אמר כי איראן שואפת להפוך לכוח ימי עולמי וכי במאבקה בפיראטים במים הבינ"ל, משתמשת איראן בכלי שיט ימיים ותת-ימיים, במסוקי קרב, בסירות מהירות ובכוחות מיוחדים וכי כוחותיה מפטרלים מבנדר עבאס (דר' איראן) ועד באב אל-מנדב.

טהראן-י אמרוז (איראן), 29.11.09

 

איראן תכשיר קציני אינטרנט

שר המודיעין האיראני, חידר מוצלחי, מסר כי איראן תכשיר קציני אינטרנט למאבק במזימות האויב ברשת.

אבתכאר (איראן), 30.11.09  

 

לבנון: אל-חרירי, באזיקי האופוזיציה, נאלץ לחתום על קווי היסוד

אל-וטן (קטר), 29.11.09 / אילי צליבא

 

קריאות מוות לח'אמנאי בהפגנות ה-4.11 באיראן

בהפגנות ה-4.11.09 לציון 30 שנה לכיבוש השגרירות האמריקאית בטהראן, הסירו מפגינים כרזה בה מופיעה דמותו של מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי. בהפגנה אחרת קראו מפגינים "מוות לח'אמנאי."

יוטיוב, 4-5.11.09

 http://www.youtube.com/watch?v=nVjqewNANCY&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=NArBrta39LA