המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 11.11.2009
11/11/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 11.11.2009

 

בתקציר: חמאס מונעת אירועים לציון יום מותו של ערפאת * עבאס: ישראל והרש"פ היו קרובים מאוד להסכם * אסד: ההתנגדות - חובה לאומית * הצעות לרביזיה בתנועת האח"ס במצרים * שה"ח הלובי:  הנוכחות הסינית באפריקה – פלישה * אחמדי-נז'אד: על אובמה להתעמת עם הציונים

 

בכיר בפת"ח: לא הכרנו ולא נכיר בישראל

חבר הוועד המרכזי של פת"ח, עזאם אל-אחמד, אמר כי תנועת הפת"ח לא הכירה בישראל ולא תכיר בה.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 10.11.09

 

עבאס: ישראל והרש"פ היו קרובים מאוד להסכם

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, אמר כי במו"מ שניהל עם ראש ממשלת ישראל לשעבר, אהוד אולמרט, הם דנו בזכות השיבה, אך הייתה מחלוקת סביב מספר הפליטים שישובו. לדברי עבאס,הם היו קרובים מאוד להשגת הסכם אך בינתיים עלתה לשלטון בישראל ממשלה המעוניינת לנהל מו"מ מנקודת ההתחלה.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 10.11.09

 

חמאס מונעת אירועים לציון יום מותו של ערפאת

תנועת החמאס מנעה (10.11.09) טקסים או התארגנויות של הפת"ח לציון יום מותו של ערפאת שחל ב-11.11.09. במסגרת מהלכים אלה עצרה החמאס את רוב מזכירי ועדות הפת"ח בעזה.

www.alaahd.com  10.11.09

 

חמש שנים למותו של ערפאת

אל-קדס (רש"פ), 11.11.09 נאצר אלג'עפרי

 

אסד: ההתנגדות היא חובה לאומית

בפסגה הכלכלית שערכה הוועדה הקבועה לשת"פ כלכלי ומסחרי של ארגון הוועידה האסלאמית בתורכיה (9.11.09), אמר נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, שההתנגדות היא חובה לאומית והתמיכה בה היא חובה מוסרית והלכתית. לדבריו סוריה דבקה ברצונה להגיע לשלום צודק וכולל, אך כישלון המו"מ להשבת הזכויות המלאות מוביל לאימוץ ההתנגדות. אסד קרא לתמוך בכל דרך בעמידה האיתנה של הפלסטינים.  

סו"י סאנא (סוריה), 10.11.09

 

קונטאר בסוריה: אסד נחוש להשיב את הגולן באמצעות הקרבה ודם

האסיר הלבנוני המשוחרר, סמיר אל-קונטאר, אמר בהרצאה בעיר חלב כי בסוריה יש נשיא הנחוש להשיב את הגולן באמצעות הקרבה ודם. קונטאר הוסיף כי חזבאללה צופה שישראל תתקוף שוב והוא הכין עבורה הפתעות רבות. לדבריו, במלחמה הבאה חזבאללה וסוריה יוכלו לפעול יחד לשחרור הגולן.

www.syria-news.com, 9.11.09

 

בכיר סעודי: הטלנו סגר ימי על תימן

בכיר סעודי אישר כי סעודיה הטילה מצור ימי על חופי צפון תימן, וכי ספינות קרב שלה עורכות חיפושים על כל ספינה חשודה באזור במטרה למנוע הברחות נשק למורדים החות'ים.

אל-נהאר (לבנון), 11.11.09

  

הצעות לרביזיה בתנועת האחים המוסלמים במצרים

בכיר באח"ס, ד"ר עצאם אל-עריאן, הגיש הצעה ללשכת המדריך הכללי לקיים רביזיה בפעילות התנועה, מנגנוניה ומקורות סמכותה כדי להעביר מסר מרגיע למשטר ולחברה במצרים. יוזמה נוספת הגיש מזכ"ל סיעת האח"ס בפרלמנט, ד"ר מוחמד אל-בלתאגי ולפיה יצומצם ייצוגם של האח"ס בפרלמנט עד לגיבוש מצע מפלגתם הפוליטית וקבלת אישור לפעילותה, ובינתיים ימשיכו האח"ס לפעול כתנועה חברתית.

אל-ג'רידה (כווית), 10.11.09 

 

שה"ח הלובי: הנוכחות הסינית באפריקה - פלישה

שה"ח הלובי, מוסא כוסא, אמר ליומון אל-שרק אל-אוסט, בשולי הוועידה הסינית-אפריקאית בשרם אל-שיח' (6-9.11.09), כי הנוכחות הסינית באפריקה היא מעין פלישה המזכירה את ימי האימפריאליזם ביבשת, אשר הקים מושבות ופירק את החברות בה. לדבריו, סין שולחת עובדים לאפריקה מבלי להתחשב באחוזי האבטלה הגבוהים ביבשת, ואח"כ עובדים אלה קונים בתים וחוות, ומתנחלים באפריקה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 10.11.09 

 

הסכמה על פתרון המשבר הפוליטי בסודאן

הקונגרס הלאומי והתנועה העממית לשחרור סודאן סיכמו לפתור בהידברות את המחלוקות ביניהם בנושא חקיקת חוקים הנוגעים לבחירות, שגרמו למשבר פוליטי חריף בסודאן.

אל-ראי אל-עאם (סודאן), 9.11.2009

 

איראן: גוברת הדרישה להעמיד לדין את ראשי תנועת המחאה

177 צירי מג'לס ו-201 ארגוני סטודנטים באיראן דרשו מהרשות השופטת להעמיד לדין את ראשי תנועת המחאה, מוסוי וכרובי, בגין פעילותם נגד המשטר. התובע הכללי של איראן, מוחסני-אז'אי, טען כי האשמות השווא של  כרובי בדבר אונס עצירות, סללו את הקרקע לתעמולת ארה"ב נגד איראן.

איסנא, אירנא (איראן), 11.11.09; אילנא (איראן), 10.11.09 

 

סבא"א תפרסם דו"ח בנושא הגרעין האיראני והסורי

סו"י האיראנית פארס דיווחה כי בשבוע הבא יציג מנכ"ל סבא"א, מוחמד אל-בראדעי, בפני חבר המנהלים של הארגון דו"ח בנושא תוכנית הגרעין של איראן ושל סוריה.

פארס (איראן), 10.11.09

 

ג'לילי: לא ניהלנו מו"מ עם ברנס בז'נבה

מזכיר המועצה לביטחון לאומי של איראן והממונה על השיחות מול ה-5+1, סעיד ג'לילי, אמר כי בפגישתו עם הנציג האמריקאי לשיחות בז'נבה, תת מזכירת המדינה ריצ'רד ברנס, לא נוהל מו"מ. לדבריו, הוא דחה את ניסיונו של ברנס לדבר על נושא הגרעין והבהיר כי עניין זה יידון עם סבא"א ולא בפגישתם.

מהר (איראן), 10.11.09   

 

אחמדי-נז'אד מרגיע: זה רק שתיל של ענף זית

אל-ג'רידה (כווית), 11.11.09

 

אחמדי-נז'אד: על אובמה להתעמת עם הציונים

במסיבת עיתונאים בתורכיה קרא נשיא איראן אחמדי-נז'אד לנשיא אובמה להתעמת עם הציונים וציין כי ארצו נכונה לסייע לארה"ב לחולל שינויים במדיניותה. לדבריו, חיי הציונים הגיעו לקיצם ועל תומכי ישראל לבחור בינה לבין אומות האזור. הוא הגדיר את מי שמחזיק בידיו פצצת אטום "טיפש".

פרארו (איראן), 10.11.09

 

כיהאן: המחוות של ארה"ב – חיוך של השטן

היומון האיראני כיהאן, המקורב למנהיג העליון ח'אמנאי, כתב כי העובדה שארה"ב הקצתה 55 מיליון דולר  בשנה לפעילות נגד איראן, מעידה כי מחוותיה הידידותיות אינן יותר מאשר "חיוכו של השטן". בתגובה לחוק, אישרה הוועדה לביטחון לאומי של המג'לס 20 מליון דולר לחשיפת פגיעה בזכויות אדם בארה"ב.

כיהאן (איראן), 10.11.09