המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 5.11.2009
5/11/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 5.11.2009

 

בתקציר: סגן שה"ח של חמאס: יש קשרים עקיפים עם המערב * השופט הפלסטיני העליון: ליהודים אין זכות על ירושלים * סוריה וחזבאללה: האוניה שנתפסה נשאה סחורה בלבד *  בכיר במשה"מ לחניכי בסיג' בני 13: קחו דוגמא מהשהידים * אמיר קטר: להכיר בתוצאות הבחירות בפלסטין

 

סוריה וחזבאללה: האוניה שנתפסה נשאה סחורה בלבד

במסע"ת בתום ביקורו באיראן הכחיש שה"ח הסורי, וליד אל-מעלם, את טענות ישראל כי האוניה שנתפסה על ידה, נשאה נשק איראני או ציוד צבאי ליצור נשק בסוריה וטען כי האוניה נשאה סחורה. אל-מעלם הביע צערו על קיומם של "פירטים רשמיים שמבקשים לפגוע בסחר בין סוריה ואיראן". חזבאללה פרסם גילוי דעת בו הכחיש כל קשר ל"נשק שהאויב הציוני טוען שהוא הפקיע מספינה".

סו"י סאנא (סוריה), www.elaph.com , 5.11.09

 

סגן שה"ח של חמאס: אנו מקיימים קשרים עקיפים עם המערב

סגן שה"ח של חמאס, אחמד יוסף, אמר כי תנועתו מקיימת קשרים עם ארה"ב והאיחוד האירופי בתיווך שוויצרי וכי לאחרונה נפגשו משלחות מצרפת ושוודיה שבאו לעזה עם ממשל החמאס. ראש המשרד המדיני של חאמס, ח'א'לד משעל, נפגש בדמשק (4.11.09) עם משלחת של ה-CNI – המועצה לאינטרסים לאומיים (גוף אמריקאי שעוסק במדיניות ארה"ב במזה"ת), ודן עימה בנושא הפלסטיני. חברי משלחת של בית הנבחרים הבריטי שנפגשו (2.11.09) בדמשק  עם ח'אלד משעל, אמרו כי לא ניתן להגיע לשלום אמיתי ללא דיאלוג ישיר עם חמאס, שזכתה באמון הפלסטינים בדרך דמוקרטית ושקופה.

www.paltoday.com, www.palestine-info.info, 4.11.2009; www.palestine-info.info, 3.11.2009

 

 אמיר קטר: להכיר בתוצאות הבחירות בפלסטין

בנאום במועצת השורא הקטרית (3.11.09) אמר אמיר קטר, חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני, כי מדינות רבות איבדו את אמינותן בשל אי הכרתן בתוצאות הבחירות הדמוקרטיות שהיו בפלסטין [שבהן ניצחה חמאס]. האמיר קרא להימנע מהתערבות חיצונית בסכסוך הפנים-פלסטיני, ולגבש עמדה ערבית-אסלאמית מאוחדת נגד התוקפנות הישראלית בירושלים.

אל-ראיה (קטר), 4.11.2009

 

בכיר בחמאס: אנחנו מאחדים כוחות עם איראן נגד אמריקה

חבר המשרד המדיני של חמאס, מחמוד אל-זהאר, אמר ליומון הכוויתי אל-ראי כי הברית בין חמאס לאיראן נועדה רק לשם איחוד האויבים של אמריקה והוסיף כי תנועתו מקבלת סיוע מנוצרים אירופאים.

אל-ראי (כווית), 3.11.2009

 

הילרי קלינטון ואנגלה מרקל בכיס הקטן של ישראל

אל-דסתור (ירדן), 5.11.09/ ג'לאל אל-רפאעי 

 

השופט הפלסטיני העליון: ליהודים אין זכות על ירושלים

השופט הפלסטיני העליון וראש המועצה העליונה למשפט הלכתי של הרש"פ, השיח' תיסיר אל-תמימי, אמר שירושלים היא הבירה הדתית, הפוליטית והרוחנית של מדינת פלסטין, ושליהודים אין זכות עליה.

www.paltoday.com, 3.11.2009

 

חמאס מחפשת מוצא חוקי לביצוע גזרי דין מוות

שר הפנים והביטחון הלאומי של חמאס, פתחי חמאד, אמר כי משרדו מחפש מוצא חוקי שיאפשר ביצוע גזרי דין מוות גם ללא אישורו של יו"ר הרש"פ, כפי שדורש החוק הפלסטיני. יצוין כי ב-29.10.09 דן בית המשפט הצבאי בעזה פלסטיני למוות בגין שת"פ עם ישראל.

פלסטין (עזה), 3.11.2009; www.paltoday.com, 29.10.2009

 

אחמדי נז'אד לשה"ח הסורי: להרחיב את שתה"פ אל כל מדינות האזור

נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, אמר לשה"ח הסורי, וליד אל-מעלם, המבקר בטהראן, כי עתיד שתי המדינות והאינטרסים שלהן כרוכים זה בזה וכי תנאי האזור משתנים לטובתן, ולכן חשוב שהתיאום ביניהן יורחב אל שאר מדינות האזור ויוביל ליצירת כוח מדיני-כלכלי-תרבותי במזה"ת. על רקע דיווחים אודות מחלוקת בין שתי המדינות בנושא תימן, אמר שה"ח האיראני מותכי לאל-מעלם, כי איראן תומכת באחדות הלאומית ובשלמותה הטריטוריאלית של תימן. האתר הסורי המקורב למשטר הסורי, שאמפרס, דיווח כי בכינוס הוועד המרכזי של מפלגת הבעת' הסורית, אמר הנשיא אסד כי לא חל שינוי ביחסים המצוינים עם איראן, אך אין זה אומר שלא תהיינה מחלוקות בנושאים רבים.

איסנא, אילנא (איראן), 4.11.09; www.champress.net , 5.11.09

 

ח'אמנאי: גל המתנדבים למערכה יהיה גדול מאשר במלחמה מול עיראק

בנאום בפני סטודנטים ערב ציון יום ההשתלטות על שגרירות ארה"ב באיראן (4.11.79), אמר המנהיג עלי ח'אמנאי כי אם תותקף איראן, מספר המתנדבים שיתגייסו למערכה יהיה גדול בהרבה ממספרם במלחמת איראן-עיראק (1980-1988). מאמר בשבועון משמרות המהפכה, צבח-י צאדק, העריך כי מתחזקת האפשרות להתקפה אמריקאית-ישראלית על איראן ואיים בתגובה קטלנית שלא תוגבל בזמן ובמקום, ותכלול גם את מדינות ערב שתשתפנה פעולה עם התוקפים. 

אתר המנהיג (איראן), 3.11.09; צבח-י צאדק (איראן), 2.11.09

 

מפגינים באיראן: "ח'אמנאי רוצח"

מפגינים בטהראן קראו בתהלוכות לציון 30 שנה לכיבוש השגרירות האמריקאית. "ח'אמנאי רוצח, שלטונך מבוטל" ו"מוות לדיקטטור."

מקור: יוטיוב 4.11.09 http://www.youtube.com/watch?v=Ab-t-uyYnUI

 

יועץ ח'אמנאי: ח'אמנאי הוא מחליפו של המשיח

יחיא רחים צפוי, יועצו של מנהיג איראן עלי ח'אמנאי, אמר כי ח'אמנאי הוא מחליפו של המהדי (משיח בשיעה) וכי זה עניין רציני.

איסנא (איראן), 2.11.09

 

בכיר במשה"מ לחניכי בסיג' בני 13: קחו דוגמא מהשהידים

בכנס חניכי בסיג' בני 13 בבנדר-עבאס (דרום איראן), קרא מפקד חיל הים במשמרות המהפכה, מורתזא ספארי, לחניכים לקחת דוגמא מהשהיד מוחמד חוסיין פהמידה שהיה המתאבד האיראני הראשון – בהיותו בן  13  הוא פוצץ עצמו תחת טנק עיראקי - ובכך להרתיע את ארה"ב ו"זנבותיה". הוא הזהיר כי בשל חששו מרוח מסירת הנפש, פועל האויב כדי לעקור רוח זה מקרב הצעירים, וקרא להם לנטרל מזימה זו. הצעירים קראו בכנס "מסירת הנפש היא גאוותנו", "מוות לאמריקה" ו"מוות לישראל."

ספאה ניוז (איראן), 4.11.09

 

קלינטון בדרכה מישראל לארה"ב: ההתנחלויות התרבו בשערה  

אל-אקתצאדיה (סעודיה), 3.11.09/ פהד אל-ח'מיסי 

 

אמיר קטר נפגש עם אחמדי-נז'אד

אמיר קטר, חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני, הגיע היום (5.11.09) לאיראן ונפגש עם נשיא איראן, אחמדי-נז'אד. השניים דנו ביחסים בין המדינות ובעניינים אזוריים ובינ"ל.

www.qnaol.net, 5.11.2009

 

איראן: מרקל מושפעת מהלובי הציוני

דובר משה"ח האיראני, ראמין מהמאן-פרסת, אמר כי קריאתה של קנצלר גרמניה, אנגלה מרקל, בפני הקונגרס האמריקאי, להנהיג אפס סובלנות כלפי תכנית הגרעין של איראן, מושפעים מתעמולת הלובי הציוני ומנוגדים לאינטרסים של האומה האמריקאית.

מהר (איראן), 5.11.09

 

בכיר איראני: בקרוב נחנוך תחנות כוח גרעיניות

יו"ר הארגון האיראני לאנרגיה גרעינית לשעבר, ע'ולאם רזא אקאזאדה, אמר כי בעתיד הקרוב תחנוך איראן תחנות כוח גרעיניות חדשות שתבנה בעצמה.

מהר (איראן), 1.11.09

 

עימותים בין החות'ים לכוחות הביטחון הסעודיים

בעימותים (4.11.09) בגבול סעודיה-תימן בין כוחות הביטחון הסעודיים לבין מסתננים חות'ים מתימן, נהרג אחד מאנשי הביטחון הסעודיים ונפצעו אנשי ביטחון אחרים. בתגובה לאירוע, טען היומון הסעודי אל-וטן כי החות'ים פועלים כסוכנים של איראן וכי ניסיונות ההסתננות שלהם לסעודיה נועדו להפוך את המרד שלהם לבעיה אזורית שתחולל עימות בין סעודיה לאיראן. היומון הזהיר כי כל ניסיון לפגוע בביטחונה של סעודיה יטופל בחומרה וקרא לחות'ים לנתק כל קשר עם איראן.

אל-וטן (סעודיה), 5.11.09

 

 איחוד האמירויות – בסיס ריגול של נאט"ו

איראן דיילי (איראן), 3.11.09

 

סעודיה: קמפיין לשוויון זכויות בין גברים לנשים

פעילת זכויות הנשים הליבראלית הסעודית, וג'יהה אל-חוידר, הכריזה על "קמפיין הצמידים השחורים" הקורא לשוויון זכויות בין גברים לנשים במדינה. משתתפי הקמפיין יענדו את הצמידים כאות לתמיכתם במתן זכויות לאישה הסעודית. הרקע לקמפיין הוא יום השנה ה-19 להפגנתן (6.11.90) של 47 נשים נגד פרסום הפתווא האוסרת נהיגת נשים במדינה. ההפגנה התבטאה בשעתה בנהיגה של חצי שעה ברכב, שבעקבותיה נעצרו 47 נהגות ע"י השלטונות.  

www.metransparent.com, 4.11.09

 

חידוש פעילות האחים המוסלמים בסוריה נגד המשטר

אתר אופוזיציה סורי, סוריון.נט, דיווח כי המדריך הכללי של האחים המוסלמים בסוריה, עלי צדר אל-דין אל-ביאנוני, הכריז על חידוש פעילות הארגון נגד המשטר הסורי, לאחר שהוקפאה במשך שנה. בהודעתו טען ביאנוני כי המשטר ממשיך לפגוע בזכויות האדם ולפעול נגד הארגון והדגיש כי הצהרות התמיכה של המשטר בהתנגדות חסרות כיסוי והוא חותר בהתמדה להסכם שלום עם ישראל.

www.sooryoon.net, 4.11.09

 

אל-קדס אל-ערבי: קלינטון – עו"ד של השטן

מאמר המערכת של היומון אל-קדס אל-ערבי כינה את שה"ח האמריקאית, הילרי קלינטון, "פרקליטה של השטן" משום שהגנה על בנימין נתניהו ועל הצלחתו בכפיית עמדתו על הממשל האמריקאי לפיה צריך להתחיל במו"מ עם הפלסטינים ללא הקפאת ההתנחלויות.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 3.11.09  

 

מצרים: נעצרה חולייה של ארגון "הגי'האד"

רשויות מצרים עצרו לאחרונה 17 איש השייכים לארגון "הג'יהאד" במחוז אל-דקהליה כשברשותם כלי נשק וחומרי נפץ שיועדו לפעולות טרור.

www.elaph.com , 5.11.09 

 

הילרי קלינטון – מריונטה בידי ישראל

אל-ראא'ד (סודאן), 3.11.09/ בושרא