המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מאמרים בסוריה: ההתנגדות - הדרך היחידה להשבת הזכויות
28/10/2009

 

מאמרים בעיתוני הממסד בסוריה: ההתנגדות - הדרך היחידה להשבת הזכויות

 

העיתונות הממסדית הסורית פרסמה לאחרונה מאמרים בשבח ההתנגדות המזוינת, כדרך היחידה להשבת הזכויות והשטחים הערבים.[1] הבולטים שבהם היו מאמרו של יו"ר הועדה לענייני חוץ בפרלמנט הסורי, סלימאן חדאד, שטען כי שלום יושג רק ע"י ההתנגדות וקרא להילחם למען פלסטין בגבולות 1948 ומאמרו של אסעד עבוד, עורך היומון הממסדי אל-ת'ורה, שטען שאין מנוס מעימות עם ישראל. להלן תרגום חלקים מהמאמרים:

 

"שלום יושג רק באמצעות לוע הרובה"

במאמר ביומון הסורי הממסדי אל-ת'ורה טען סלימאן חדאד, יו"ר ועדת חוץ בפרלמנט הסורי, כי השלום עם ישראל  הוא כמעט בלתי אפשרי וקרא לארה"ב ולקהילה הבינ"ל ללחוץ על ישראל למלא את החלטות האו"ם. לדבריו, אם זה לא ייעשה, "האזור יעמוד בפני בחירות קשות וההתנגדות תהיה האופציה היחידה של העם הערבי והפלסטיני..."

 

חדאד מבחין בין שלוש קבוצות בעולם הערבי: "חלק [מהערבים] הסכימו לנוסחה שגויה ולא מקובלת של שלום עם ישראל ללא כל תמורה. חלק אחר עדיין מהסס אם להתקדם או לסגת והם צריכים לקבל הכרעה. אנו קוראים להם [למהססים] בשם הצדק וההיסטוריה ובשם מיליוני החללים שנפלו משנת 48' לא להקריב את העניין. ישנה קבוצה נוספת באומה הערבית שעומדת היום וצועקת בקול רם לא לוותר על זכות כלשהי ולא לוותר על אף גרגר אדמה. קבוצה זו יודעת ש[הערבים] נתנו יותר ממה שאפשר ועצם הסכמתם לקווי 67' הוא ויתור שלא תיארנו לעצמנו שנסכים לו. ויתור זה נדחה ע"י אויב שהגיע מקצוות תבל כדי לכבוש את אדמתנו, להרוג את עמנו, לטמא את המקומות הקדושים לנו ולדבר גבוהה-גבוהה על הזכויות. [אויב זה] מאמין שהשלום יושג רק באמצעות לוע הרובה. אנחנו אומרים לו היום שגם אנו השתכנענו שהשלום יושג רק באמצעות לוע הרובה...

 כיום אופציית ההתנגדות היא האופציה היחידה. זוהי בחירה שנכפית עלינו....יש להכין את ילדינו ואת עמנו לקראתה. עלינו לשלב בתוכנית הלימודים את תרבות ההתנגדות ומניעיה. עלינו להתאחד ולקרוא לכל בני החורין בעולם לתמוך בנו, לתמוך בזכותנו... עלינו להתחיל [לפעול] בדרך שתוביל לשלום ולהילחם למענו.

זהו פיקדון שקיבלנו מאבותינו. אם לא נצליח לממשו, נורישו לילדינו... נכין להם את כל הכלים שיבטיחו את המשך [המאבק] עד הניצחון. נלמדם מהם הגבולות האמיתיים של פלסטין. אלה אינם גבולות 67' שהערבים ויתרו עליהם ...פלסטין שאנו דורשים היא מראש הנקרה ועד רפיח, מסהל אל-ח'יאם [בדרום לבנון] ועד מפרץ עקבה. ישראל היא ישות מדומה שגזלה את אדמותינו, הניסה את עמנו והרגה מיליונים מקרבו..."[2]            

 

"אין מנוס מעימות"

אסעד עבוד, עורך היומון הסורי הממסדי אל-ת'ורה, קרא למדינות ערב לא ללכת שולל אחר ניסיונות המערב לצייר את איראן כאויבת הערבים ולהבין שהאויב האמיתי הוא ישראל וש"אין מנוס מעימות [עימה] מאחר שהם לא מותירים לנו כל ברירה. בכל יום נמשכים ההתנחלות, הייהוד והפשעים נגד אל-אקצא. תמיד יש [עוד] שהידים, אסירים, מעצרים ופשעים. מי ניצב מול כל אלה ואיך?

 

במסגרת הבשורות הטובות על הפיוס הפלסטיני עליהן דיבר ח'אלד משעל אולי תתאפשר אינתיפאדה פלסטינית שלישית. במסגרת כישלון כל המאמצים הערבים להגיע לשלום אולי נחזיר את העניין [הפלסטיני] להיות עניין ערבי ואסלאמי.

לאור השאיפה הלגיטימית לשמור על זכויותינו, על תרבותנו ועל פלסטין ואל-אקצא שלנו, איראן היא כוח אמיתי שאינו מסתיר את עמידתו לצד התומכים בזכות זו ואינו מסתיר שאין בכוונתו לתקוף בצורה כלשהי את כל מדינות האזור או מדינה כלשהי בו.

 

אני סמוך ובטוח שכל מדינות האזור וכל המדינות הערביות והאסלאמיות מבינות את הסכנה ואת העובדה שמקור הסכנה אינו הטילים של איראן או מתקני הגרעין שלה אלא ישראל..."[3]   [1]  http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/20658.htm

[2]  אל-ת'ורה (סוריה), 7.10.2009

[3]  אל-ת'ורה (סוריה), 30.9.2009