המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בעלת טור סעודית: לחזק את התעמולה האסלאמית בד' קוריאה
28/10/2009

 

בעלת טור סעודית: להגביר את התעמולה האסלאמית בדרום קוריאה

 

בעלת הטור הסעודית ד"ר אומימה אחמד אל-ג'לאהמה[1] פרסמה ביומון הסעודי "אל-וטן" מאמר תחת הכותרת "המוסלמים בדרום קוריאה זקוקים לתמיכתנו", בו הביעה את דאגתה מן השיעור הנמוך של המוסלמים במדינה זו ומן התדמית השלילית שיש לאסלאם שם. לפיכך, טענה אל-ג'לאהמה, על הממשלה הסעודית לתמוך, פיננסית ורוחנית, במיעוט המוסלמי בדרום קוריאה, כפי שנהגה בעבר. להלן תרגום המאמר:

 

"... לאחרונה ערך [היומון הבינערבי] 'אל-שרק אל-אוסט' ראיון עם [ד"ר] חמזה קיונג, מרצה למחקרי המזה"ת באוניברסיטת 'שוסיאן' בדרום קוריאה, בו דיבר על הצורך הגדול של המוסלמים בדרום קוריאה בתמיכה חומרית ורוחנית. לדבריו, דרום קוריאה נקייה לחלוטין מ'אסלאמופוביה', אולם עובדה זו אינה מונעת את סילוף תדמית האסלאם שם. לפיכך [המוסלמים בדרום קוריאה] זקוקים לסיוע ולתמיכה מצד המוסדות האסלאמיים הגדולים בעולם המוסלמי.

 

דיווח זה הניע אותי לחקור את ראשית האסלאם בדרום קוריאה, שכן ידוע לי כי האסלאם הגיע [לדרום קוריאה] מזמן. מקורות קוריאניים כבר הוכיחו כי האסלאם הגיע לקוריאה- כפי שהוא הגיע למדינות השכנות - באמצעות סוחרים, שכן אופיים הטוב של המוסלמים גרם לתושבים המקומיים להתפעל מהם ולמהר לקבל את האסלאם. יחסיה של קוריאה עם העולם האסלאמי התחדשו דרך הכוחות התורכיים שהגיעו לקוריאה במהלך מלחמת קוריאה בשנת 1955. בתקופה זו קיבלו הקוריאנים את האסלאם, ובשנת 1963 נוסד האיחוד המוסלמי הקוריאני.

 

המוסלמים בדרום קוריאה פרוסים בשלושה אזורים: סיאול - הבירה, בוסאן וקוואנגו. בשנת 1967 הכיר משרד ההכוונה הקוריאני באיחוד האסלאמי הקוריאני. מספר המוסלמים כיום הוא כ-20 אלף נפש מתוך 40 מיליון קוריאנים. הדבר המצער הוא שמספרם של אלו שקיבלו בעבר את האסלאם בדרום קוריאה הגיע מידי שנה לאלף איש בקירוב, אך מספר זה פחת והלך מאז שנות ה-80, כך ש[כיום] מספר מקבלי האסלאם מידי שנה קרוב ל-250 איש [בלבד]. הבדל גדול זה בין שתי הסטטיסטיקות מציב בפנינו - המוסלמים-  שאלות חשובות הדורשות מענה, ובהמשך [גם] יוזמות אסלאמיות ערביות אקטיביות בתחום התעמולה האסלאמית בדרום קוריאה.

 

היה חשוב לי לעמוד על [מידת] תמיכתה של סעודיה בדרום קוריאה, ועד מהרה מצאתי תמיכה מבשרת טובות, שכן סעודיה היתה, כהרגלה, הראשונה בתחום זה. כמה שנים לאחר שמשרד ההכוונה הקוריאני הכיר באיחוד האסלאמי הקוריאני הגיש המלך פיצל בן עבד אל-עזיז סיוע כספי למשלחת של מוסלמים מקוריאה שהגיעה לפגישה עימו בעת שסייר ביפן בשנת 1971. בסוף שנות ה-70 ביקרו בדרום קוריאה שתי משלחות, סעודית וכוויתית, והציעו להקים בית ספר לילדים המוסלמים במדינה. המלך פהד בן עבד אל-עזיז תרם לפרויקט זה סכום שנתי של 25,000 דולר שנמסר לידי האיחוד המוסלמי הקוריאני.

 

בשנת 2008 דיווח היומון הקוריאני 'קוריאן טיימס' כי מזכ"ל האיחוד האסלאמי הקוריאני, קים הואן יון, הודיע כי ביה"ס [הנ"ל] ייפתח במרץ 2009. סוכנות הידיעות הקוריאנית דיווחה מפי האיחוד המוסלמי הקוריאני כי ביה"ס, שכונה 'בי"ס מוסלמי יסודי ע"ש הנסיך סולטאן בן עבד אל-עזיז', ישמש במה לתיקון תפיסות שגויות על האסלאם. העובדה שהם בחרו [לכנות את ביה"ס] על שמו של יורש העצר מעידה על תפקידו החיובי בהקמתו, כפי שציינה סוכנות הידיעות הקוריאנית 'יונהאב'. באותה ידיעה דווח כי שגריר סעודיה בדרום קוריאה, עבדאללה אל-עיפאן, תרם חצי מיליון דולר לאיחוד המוסלמים.

 

ראוי לציין כי האיחוד מתכנן להקים [במדינה גם] בתי ספר תיכוניים, בית חולים, בית קברות למוסלמים ואוניברסיטה אסלאמית שהנסיך נאיף בן עבד אל-עזיז הבטיח להקימה בעת שביקר בדרום קוריאה. אולם, [תכניות] אלו מתעכבות מכמה סיבות, שהעיקרית ביניהן היא מכירת חלקת האדמה שנועדה למטרה זו. [אולם] אני מאמינה שיימצא לבעיה זו פתרון, תחת חסותו הישירה של הנסיך נאיף.

 

אני מקווה שמקבלי ההחלטות בסעודיה התומכים באופן מתמיד [בעשיית] טוב, יתמכו במוסלמים בדרום קוריאה לא רק בכסף, אלא גם במשלוח תועמלנים ואנשי דת המסוגלים לסייע למוסלמים [במדינה זו] להגשים חלום. כפי שאמר ד"ר חמזה: אחת הבעיות החשובות העומדת בפני המוסלמים בקוריאה הוא החינוך, שכן מצב החינוך הדתי בקוריאה אינו מניח את הדעת. יש להתמקד בחינוך האסלאמי דרך בתי הספר הקוריאניים. דבר זה דורש סיוע מצד מדינות ערביות ואסלאמיות, בעיקר משום שדתות אחרות כגון הבודהיזם, הקונפוציוניזם[2] והנצרות הן בעלות תפוצה רבה בקוריאה ומאמיניהן מקצים תקציב עצום להפצתן. זאת בשעה שהמוסלמים בקוריאה נתקלים בבעיות כלכליות המעכבות הקמת בתי ספר עבורם, מסגדים ומרכזי פרסום.

 

על חשיבות [הקמתם] של מרכזי פרסום וערוצים לווייניים הסביר ד"ר חמזה כי ביכולתם של אלו לפנות אל האחר בשפתו ולפתוח [עמו] בדיאלוג תרבותי שידגיש כי האסלאם מכבד את ייחודם של אחרים. חמזה הוסיף כי האסלאם הוא דת עולמית, רחמנית וטולרנטית... ומה שאנו עדים לו היום בעולם הוא רק גל עכור המציג תפיסות שגויות על האסלאם. גל זה עדיין מתפשט בעולם עקב היתרון ההסברתי שיש ליריבי האסלאם והמוסלמים.

 

לבסוף, אין מנוס מלציין כי הכנסיות הפרוטסטנטיות והקתוליות מתחרות זו בזו בנוגע להפצת משלחות מיסיונריות בדרום קוריאה. דבר זה הפך מדינה זו למרכז אזורי אסיאתי של פעילויות קתוליות מיסיונריות".[3]

 

 [1]  יצוין כי בעבר פרסמה אל-ג'לאהמה כמה מאמרים אנטישמיים: במרץ 2002 היא פרסמה ביומון הסעודי "אל-ריאד" מאמר בו טענה כי היהודים רוצחים ילדים למטרות פולחן בפורים. ראו דוח ממרי

בתגובה למאמר זה פרסם עורך יומון "אל-ריאד" התנצלות. ראו דוח ממרי  

במאמר אחר האשימה אל-ג'לאהמה את משפחת רוטשילד בהתפרצות המשבר הכלכלי בארה"ב.  ראו דוח ממרי: "המשבר הכלכלי בארה"ב - מזימה יהודית-אמריקאית: ראו דוח ממרי

[2]  תורתו של קונפוציוס, גדול הפילוסופים של סין ובעל השפעה מכרעת על תרבותה.

[3]  אל-וטן (סעודיה), 6.9.2009