המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 27.10.2009
27/10/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 27.10.2009

 

בתקציר: אנשי רש"פ: ירושלים בסכנה; ישראל מתכוונת לחלק את אל-אקצא * "אל-חיאת": עבאס הודיע שלא ירוץ לנשיאות * ג'ונבלאט: סוריה היא המשענת הפוליטית של לבנון * ארה"ב לא תתמוך בתביעה נגד נשיא סודאן * סו"י פארס: איראן תשיב למערב בתוך יומיים * איסור הפצת העיתון לה מונד במרוקו בגלל קריקטורה

 

אל-חיאת: עבאס הודיע שלא ירוץ לנשיאות

מקורות פלסטינים בעזה מסרו ליומון אל-חיאת שמחמוד עבאס אמר במפגש של הפלגים החברים באש"פ, כי לא יתמודד בבחירות הבאות לנשיאות והקציב להם עשרה ימים לאיתור מועמד אחר. לדבריהם, עבאס זועם על ההתקפות עליו בעקבות דחיית הדיון בדו"ח גולדסטון. המקורות הוסיפו כי הממשל האמריקאי דרש מעבאס שלא לחתום על מסמך הפיוס הפלסטיני ואף איים בסנקציות אם דרישתו תסורב. מקורות אחרים מסרו ליומון שהנשיא אובמה התקשר למחמוד עבאס בשבוע שעבר כדי להביע את מחויבותו לתהליך השלום, זאת בעקבות דיווחים על כוונתו של עבאס להתפטר, במחאה על חוסר הטיפול של הממשל בהקפאת ההתנחלויות. מזכ"ל הנשיאות הפלסטינית, אל-טייב עבד אל-רחים, הכחיש כי עבאס איים להתפטר.  

אל-חיאת (לונדון), 27.10.09; אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 27.10.09

 

איש חמאס: לבצע פעולות ג'האד בירושלים ובעומק האויב

מ"מ ראש ועדת ירושלים במועצה המחוקקת הפלסטינית בעזה, אחמד אבו חלביה, קרא לפלגי ההתנגדות הפלסטינית לבצע פעולות ג'האד בירושלים ובעומק האויב הציוני. גדודי עז אל-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, הודיעו כי בכוונתם להמשיך לחטוף חיילים כדי לשחרר אסירים פלסטינים.

www.alqassam.ps, 27.10.2009; www.palestine-info.info, 26.10.2009

 

משעל: גורל ירושלים לא ייקבע במו"מ אלא בעימות

ראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל, הצהיר כי ליהודים אין זכות על ירושלים וכי גורלה לא ייקבע במו"מ אלא בעימות ובהתנגדות. הוא קרא למדינות ערב ולמדינות המוסלמיות ובפרט לטורקיה להגן על ירושלים ולמנהיגי מדינות ערב לסגת מן היוזמה הערבית לשלום או לפחות להקפיאה עקב "התוקפנות" הישראלית נגד מסגד אל-אקצא.

אל-קדס (ירושלים), 26.10.09

 

אנשי רש"פ: ירושלים בסכנה; ישראל מתכוונת לחלק את אל-אקצא

חבר הוועה"פ של אש"פ, אחמד קריע, טען כי ירושלים בסכנה אמיתית ומסגד אל-אקצא מצוי בעין הסערה בשל תוכניותיה של ישראל בירושלים ובמקומות הקדושים. חברת המועצה המחוקקת מטעם הפת"ח, ג'יהאד אבו זניד, טענה כי בכוונת ישראל לחלק את מסגד אל-אקצא כפי שעשתה במערת המכפלה והזהירה מפני אסון שישראל תשא בתוצאותיו. המופתי של ירושלים, השיח' מוחמד חוסיין, אמר כי ישראל מנסה לדכא את הפלסטינים ולעקרם מאדמתם וכי הדבר רק מחזק את דבקותם במקומות הקדושים על אף הקורבנות שיהיו.

אל-קדס (ירושלים), אל-חיאת אל-ג'דידה 26.10.09 

 

הבחירות ברש"פ בצל הפילוג

פלסטין (רש"פ), 26.10.09/ עלאא' אל-לקטה 

 

בכיר בחמאס: להעמיד לדין את עבאס המתחזה לנשיא הפלסטיני

סגן יו"ר המועצה המחוקקת, איש החמאס אחמד בחר, קרא להעמיד לדין את מחמוד עבאס בגין התחזות לנשיא הרש"פ וזאת בעקבות הצו הנשיאותי שהוציא בנושא הבחירות. הוא האשים את עבאס כי ההוא מתכוון לזייף את הבחירות.

www.alaahd.com, 24.10.09

 

היום: פסגה סעודית-קטרית

היום (27.10.09) ייערך בריאד מפגש פסגה בין מלך סעודיה עבדאללה לבין אמיר קטר, שיח' חמד בן ח'ליפה אל-ת'אני. במאמר מערכת ביומון אל-וטן נאמר שהפסגה מהווה דף חדש ביחסי שתי המדינות, ומשלימה את תהליך הידוק הקשרים הבין-ערביים אותו יזמה סעודיה.

אל-וטן (סעודיה), 27.10.09

 

ג'ונבלאט: סוריה היא המשענת הפוליטית של לבנון

בטקס פיוס (25.10.09) בעיירה צופר שבלבנון, בין המפלגה הפרוגרסיבית הסוציאליסטית של וליד ג'ונבלאט למפלגה הסורית הפאן ערבית והחברתית, בירך יו"ר המפלגה הסורית, אסעד חרדאן, בשמו ובשם ג'ונבלאט, את סוריה ונשיאה, בשאר אל-אסד. ג'ונבלאט אמר כי מיקומה הגיאוגרפי של לבנון מחייב אותה להישען על סוריה המייצגת את העורף הערבי וציין כי דבריו לא נאמרים כחנופה, אלא באים מעומק אמונתו הפוליטית. הוא טען כי רק משוגע יכול לחשוב שיש סיכוי לשלום עם ישראל ולהקמת מדינה פלסטינית והדגיש שפתיחת מעבר רפיח הוא תנאי לשיבתה ללב העולם הערבי. 

אל-אח'באר (לבנון), 26.10.09

 

ארה"ב לא תתמוך בתביעה נגד נשיא סודאן

נאסר אל-דין ואלי, מנהל מחלקת אמריקה במשה"ח הסודאני, גילה כי במסגרת התמריצים שלה לסודאן, לא תתמוך ארה"ב בתביעה נגד הנשיא בשיר בביה"ד הפלילי הבינ"ל. ואלי, שמסר את הדברים מפיו של שליח ארה"ב לסודאן, סקוט גריישון, הצביע על תמריצים אמריקאיים נוספים לסודאן ובהם סיוע בשיפור קשריה עם צ'אד, וקידום שיחות דוחה עם מורדי דארפור. נמסר כי סודאן פועלת אף היא לשיפור יחסיה עם ארה"ב. במקביל דיווח ואלי על  לחצים שמפעילה ארה"ב על סודאן לבל תתמוך בחמאס ושתימנע מהידוק קשריה עם   איראן או סוריה, באופן שייפגע באינטרס האמריקאי.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 27.10.09; אל-ראי אל-עאם (סודאן), 26.10.09  

 

סוריה: נעצר איש דת שמתח ביקורת על שיח' אל-אזהר

מנגנוני הביטחון הסורים עצרו את המטיף האסלאמי עבד אל-רחמן כוכי לאחר שמתח ביקורת חריפה בתוכנית "הכיוון הנגדי" בערוץ אל-ג'זירה (20.10.09), על שיח' אל-אזהר, מחמד סיד טנטאוי, בעקבות האיסור שהטיל על לבישת נקאב במוסדות אל-אזהר.

www.all4syria.info, 25.10.09

 

עיראק – בת ערובה של הטרור

אל-חיאת (לונדון), 27.10.09/ חביב חדאד 

 

לבנון: מאסר עולם לפעילי אל-קאעדה

בית הדין הצבאי בלבנון גזר מאסר עולם על עשרה פלסטינים, סורים ולבנונים המואשמים בהשתייכות לתא טרור הכפוף לאל-קאעדה ובגין תכנון לבצע פעולות טרור, הסתרת מבוקשים, ייצור והחזקת חומרי נפץ. שלושה מן הפעילים נאשמים בניסיון לפוצץ מכוניות ממולכדות בזחלה, לפני שנתיים.

אל-נהאר (לבנון), אל-סיאסה (כוית), 25.10.09  

 

אל-קד'אפי כתב סדרת טלוויזיה

מנהיג לוב, מועמר אל-קד'אפי כתב סדרת דרמה שתשודר ככל הנראה ברמדאן הבא. הסדרה דנה בבעיות המעסיקות את הרחוב הערבי ומגיבה להתקפה התקשורתית נגד העולם הערבי והמוסלמי, ביחסים בין האזרח לשלטון ובקשרים ההדוקים בין מוסלמים לנוצרים בעולם הערבי.

www.alarabiya.net, 27.10.09

 

תימן: נתפסה ספינת נשק איראנית 

תימן עצרה ספינה איראנית שנשאה נשק חודר שריון אל הכוחות החות'ים בצפון המדינה. על-פי הדיווח אין זו הספינה הראשונה המעבירה נשק לחות'ים, אך זו הפעם הראשונה בה הודיעה תימן רשמית על הלכידה.

www.alarabiya.net , 27.10.09

 

 

אחמדי-נז'אד: תבוסת ישראל תושג בשת"פ מצרי-איראני

בראיון ראשון לעיתונות הערבית מאז שנבחר לנשיא איראן, אמר אחמדי-נז'אד לעיתוני פהמי הוידי, כי ניתן להביס את ישראל רק באמצעות שת"פ בין מצרים לאיראן וכי איומי ר"מ צרפת על איראן אינם מועילים. הוא שב וטען כי ארה"ב חטפה את ארבעת המדענים האיראנים שנעלמו לאחרונה והדגיש כי למדען שהראם אמירי אין קשר למתקן הגרעיני בקום.

אל-שרק (קטר), אל-ספיר (לבנון) 27.10.09  

למעלה: יחסה של ארה"ב אל העולם הערבי בעידן בוש;

למטה: יחסה של ארה"ב אל העולם הערבי בעידן אובמה

רוז אל-יוסף (מצרים), 27.10.09/ עבד אל-רחמאן    

 

סו"י פארס: איראן תשיב למערב בתוך יומיים

בכיר איראני אמר לסו"י פארס כי איראן תשיב לטיוטת המערב בעניין דלק גרעיני לכור בטהראן, בתוך יומיים.

פארס (איראן), 27.10.09

 

יומון איראני: סעודיה מסייעת לארה"ב להשתלט על באב אל-מנדב

מאמר ביומון האיראני ג'ואן, המקורב למשמרות המהפכה, טען כי סעודיה עוזרת לממשלת תימן במלחמתה בחותי'ם במסגרת סיועה לארה"ב ולישראל להשתלט על מיצרי באב אל-מנדב.

ג'ואן (איראן), 25.10.09

 

יומון איראני: ההתקרבות בין איראן לתורכיה תועיל לשתי המדינות

לרגל ביקורו של ר"מ תורכיה, רג'פ טאיפ ארדואן, באיראן, טען היומון האיראני קדס כי מדיניות החוץ התורכית החדשה הביאה להקמת המשולש אנקרה-טהראן-מוסקבה במקום המשולש אנקרה-תל אביב-וושינגטון וכי ההתקרבות בין איראן לתורכיה תסכל את איומי הסנקציות של המערב נגד איראן ואת לחציו על  תורכיה.

קדס (איראן), 26.10.09 

 

איסור הפצת העיתון לה מונד במרוקו בגלל קריקטורה

שלטונות מרוקו מנעו (23-24.10.09) את הפצת העיתון הצרפתי לה מונד, בשל קריקטורה המוחה על משפטו של הקריקטוריסט המרוקני ח'אלד כדאר. הכותרת של הקריקטוריסט הצרפתי פלנטו היא: "מרוקו שופטת את הקריקטוריסט המרוקני ח'אלד כדאר, שהעז לצייר את משפחת המלוכה". לאחרונה מנע משרד הפנים המרוקני את הפצת היומון "אח'באר אל-יום", בשל  קריקטורה של כדאר, העוסקת אף היא במשפחת המלוכה.

www.arabcartoon.net , 26.10.09