המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 25.10.2009
25/10/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 25.10.2009

 

בתקציר: אל-ברגות'י: גורל הכיבוש לא יהיה טוב מגורל הנאציזם * הסכם הגנה בין כווית לצרפת *  אסד: עלינו לבחון את הסכם שתה"פ עם האיחוד האירופי * פתווא בירדן: אין לשלם ריבית בקנייה בכרטיס אשראי * ועידה בקהיר: מעורבותה של איראן באפריקה מסוכנת * "אל-סיאסה": על הלבנונים להפגין נגד חזבאללה

 

צו נשיאותי לקיום הבחירות ברש"פ בינואר 2010

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, הוציא צו נשיאותי שלפיו יתקיימו בחירות לנשיאות ולמועצה המחוקקת הפלסטינית ב-24 בינואר 2010. בכך מימש את איומו כלפי תנועת החמאס לקיים את הבחירות במועדן אם זו לא תחתום על הסכם הפיוס.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 24.10.09

 

תמימי קורא לפלסטינים לגיוס כללי למען מסגד אל-אקצא

השיח' תיסיר אל-תמימי, ראש המועצה העליונה למשפט הלכתי, קרא בדרשת יום שישי במערת המכפלה לבני העם הפלסטיני לגיוס כללי ולהתייחס ליום ראשון (25.10.9) ולימים שאחריו כאל ימי זעם למען ירושלים. הוא קרא לכל מי שיכול, לשים פעמיו למסגד אל-אקצא, כדי למנוע מקבוצות יהודיות קיצוניות לנסות לחדור אליו.

אל-קדס (ירושלים), 24.10.09

 

החמאס: "המוסד לזכויות משפחות החללים" ישכון בירושלים

המועצה המחוקקת הפלסטינית בעזה [חמאס] אישרה בקריאה שנייה את הצעת החוק להקמת המוסד לזכויות משפחות החללים. עפ"י ההצעה המשרד הראשי של המוסד יקום בירושלים, ואולם זמנית הוא ישוכן במקום אחר. בכוונת המוסד להעניק לכל משפחה של חלל סכום חד פעמי של  2,000 דולר, קצבה חודשית של 250 דולר ופטור מתשלום בבתיה"ס ובאוניברסיטאות.

www.paltoday.com, 22.10.09

 

מרואן אל-ברגות'י: גורל הכיבוש לא יהיה טוב יותר מגורל הנאציזם

מרואן אל-ברגות'י, חבר הוועד המרכזי של הפת"ח הכלוא בישראל, אמר כי הוועידה השישית של הפת"ח קיבלה בבירור את קריאת אנשי הפת"ח מזה שנים לשלב את אופציית ההתנגדות עם המו"מ, כיוון שהוכח כי אין די במו"מ להשגת החירות והעצמאות. הוא הדגיש כי מאגר הלוחמים הפלסטינים לא מוגבל והעם הפלסטיני שידע אינתיפאדות ומרידות לא יוותר על זכויותיו הלאומיות. לדבריו, הסתלקות הכיבוש היא ודאית וגורלו לא יהיה טוב יותר מגורל הנאציזם והפאשיזם.

אל-קדס (ירושלים), 22.1.09 

 

התמרון האווירי הישראלי-אמריקאי:

אובמה בין יונת השלום לנץ הישראלי

אל-מסתקבל (לבנון), 22.10.09/ חסן בלייבל 

 

המל"פנציגת הפלסטינים באיחוד הפרלמנטארי הבינ"ל

מזכ"ל המועצה המחוקקת הפלסטינית, אבראהים ח'רישה, מסר כי האיחוד הפרלמנטארי הבינ"ל החליט כי המל"פ תהיה חברה מלאה באיחוד בתור נציגת הפלסטינים.

www1.wafa.ps, 21.10.2009

 

בכיר בחמאס: שינוי לטובה בעמדת המערב כלפינו

חבר המועצה המחוקקת מטעם חמאס, מושיר אל-מצרי, אמר כי ביטול ביקורו המתוכנן של שה"ח הצרפתי, ברנאר קושניר במזה"ת בשל סירובה של ישראל לאפשר לו לבקר בעזה, מלמד כי צרפת בפרט והמערב בכלל מתחילים לשנות לטובה את יחסם לפלסטינים ומבינים שחמאס היא גורם חשוב שאין להתעלם ממנו.

www.palestine-info.info, 21.10.2009 Mushir al-masri

 

בחריין: הצעת חוק האוסרת נורמליזציה עם ישראל

הפרלמנט הבחרייני צפוי לדון (27.10.09) בהצעת חוק האוסרת כל מגע עם ישראל: לנסוע אליה או לקיים עמה קשרים מכל סוג שהוא. עפ"י הצעת החוק, יינתן עונש מאסר וקנס כספי לכל מי שיפר את האיסור.

אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות), 25.10.09

 

הסכם הגנה בין כווית לצרפת

שר ההגנה הכוויתי, השיח' ג'אבר אל-מובארכ אל-חמד אל-צבאח, חתם (21.10.09) עם עמיתו הצרפתי על הסכם הגנה בין כווית לצרפת המחליף הסכם קודם ביניהן משנת 1992. היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי ההסכם החדש כולל ערבות צרפתית לביטחונה של כווית ולהגנתה במקרה ותותקף.

 אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 22.10.09

 

אל-אח'באר: אל-קאעדה מתכוון לפגוע בשגרירות מצרים בלבנון

היומון אל-אח'באר דיווח כי אחד ממנגנוני הביטחון בלבנון קיבל (ב-20.10.09) דיווח על כוונה של פעילי אל-קאעדה השוהים במחנה עין אל-חלוה לבצע פיגוע נגד שגרירות מצרים בלבנון באמצעות רכבים ממולכדים.

אל-אח'באר (לבנון), 22.10.09

 

אסד: על סוריה לבחון את הסכם שתה"פ עם האיחוד האירופי

במסיבת עיתונאים משותפת עם נשיאת פינלנד אמר נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, כי הידוק יחסיה של ארצו עם מדינות ערב קודם להידוק היחסים עם אירופה וארה"ב. לדבריו, סוריה והאיחוד האירופי צריכים לקיים ביניהם שת"פ טוב בטרם יחתמו על הסכם שת"פ המלווה בפרטים העלולים לעורר מחלוקות. לדבריו, סוריה תומכת ברעיונותיו של אובמה בנושא השלום במזה"ת, אולם "עד כה שמענו רק סיסמאות מבלי שהתקיים דיון בפרטים עם אף גורם, גם לא עם סוריה". הוא ציין כי היוזמות שהוצעו לאיראן בנושא הגרעין לא תאמו את ה-NPT וכל מדינה אחרת במקום איראן היתה דוחה אותן.

אל-ת'ורה (סוריה), 23.10.09    

 

איראן גונבת מהערבים ומיתממת

אל-וטן (סעודיה), 23.10.09/ ג'יהאד עוורתאני  

 

"אל-סיאסה": על הלבנונים להפגין נגד חזבאללה

מאמר המערכת ביומון הכוויתי אל-סיאסה, הידוע בהתנגדותו לחזבאללה, קרא לאזרחי לבנון לקיים תהלוכות מחאה לא אלימות נגד הנשק של 'מפלגת איראן' [הכוונה לחזבאללה] והמליציות הלבנוניות והפלסטיניות שלה ולתבוע מסעד אל-חרירי להקים ממשלה, גם במחיר עימות מזוין עם חזבאללה.

אל-סיאסה (כווית), 24.10.09

 

ח"פ לבנוני לשעבר: חזבאללה מקים קבוצות חמושות בטריפולי

חבר הפרלמנט הלבנוני לשעבר מצבאח אל-אחדב טען כי חזבאללה מקים קבוצות חמושות חדשות בטריפולי, בעיקר באזור "באב אל-תבאנה" והזהיר מפני התפרצות עימות מזוין בעיר.

אל-מסתקבל, אל-נהאר (לבנון), 23.10.09  

 

עונש מלקות לסודאניות בגין לבוש

בית משפט בח'רטום גזר עונש של עשרים מלקות וקנס של 100$ על שתי צעירות סודאניות בגין "לבוש לא-מהוגן". השתיים נעצרו בחודש יולי שעבר יחד עם העיתונאית לובנא חוסיין בגין לבישת מכנסיים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 23.10.09

 

סעודיה: עונש מלקות לעיתונאית

שופט בג'דה גזר 60 מלקות על רוזאנה אל-יאמי, מפיקה בערוץ LBC, בגין מעורבותה בהפקת פרק של התכנית "קו אדום עבה", שבה תכנים מיניים בוטים. רשמית נטען שהעונש הוא על עבודתה בערוץ לא-מורשה. מזכ"ל אגודת העיתונאים, עבדאללה אל-ג'חלאן, אמר שהאגודה עוקבת אחר הנושא, אך אינה מעורבת בו משום שאל-יאמי וצוותה אינם חברים באגודה. אל-יאמי אמרה שכל מלקה שתספוג היא מלקה לכל העיתונאים

אל-וטן (סעודיה), 25.10.09 

 

מחלקת הפתוות בירדן: אין להשתמש בכרטיסי אשראי הגובים ריבית

המחלקה הכללית להוצאת פתוות בירדן פרסמה פתוא האוסרת שימוש בכרטיסי האשראי ויזה-כארד ומאסטר-כארד בשל היותו כרוך בתוספת ריבית במקרה של איחור בתשלום, וריבית אסורה ע"פ הקוראן.

אל-ערב (קטר), 23.10.2009

 

בכיר אפגני: איראן מעורבות בערעור היציבות באפגניסטן

בכיר בצבא אפגניסטן, ר'ולאם פארוק, רמז כי איראן העבירה 14 טילים ארוכי טווח להראט שבאפגניסטן, אשר נחשפו ע"י צבאה, וכי יש באיראן קבוצות המעורבות בערעור הביטחון במערב אפגניסטן. לדבריו, אופוזיציונרים אפגנים חמושים מתאמנים במחנות באיראן כדי לבצע פיגועים באפגניסטן.

Alarabiya.net, 18.10.09

 

לבנון, פלסטין ותימן - חומר הבעירה ל"תכנית הגרעין האיראני"

אל-ע'ד (ירדן), 24.10.09/ עמאד חג'אג' 

  

מדען איראני: העלמנו את כישלון השיגור של ספיר-1

פעיל בארגון החלל האיראני, פתחאללה אומי, הודה כי שיגור הטיל ספיר-1 ביוני 2008 נכשל בשל תקלה במנועיו שגרמה להפעלת מנגנון ההשמדה של הטיל וטען כי הדיווח על הצלחת השיגור היה מסיבות פוליטיות.

מהר (איראן), 21.10.09

 

אתר איראני: סעודיה שלחה 1000 חיילים לסייע לצבא תימן

אתר הטלוויזיה האיראנית אל-עאלם דיווח כי סעודיה שלחה לתימן אלף חיילים לסייע לה בלחימה נגד הכוחות החות'ים וכן סיוע כספי של מיליוני דולרים.

אל-עאלם (איראן), 22.10.09

 

רוסיה: שתה"פ הצבאי עם איראן יימשך

בכירים רוסיים הבהירו כי שתה"פ הצבאי עם איראן ומכירת נשק הגנתי יימשך, וכי רוסיה תמשיך להציע למכירה את מערכות ההגנה S-300.

אילנא (איראן), 23.10.09

 

"תמרונים משותפים לישראל וארה"ב": היעד -  הערבי שוחר השלום

אל-דסתור (ירדן), 25.10.09/ ג'לאל אל-רפאעי 

 

מנהיג האח"ס: אינני מתפטר; אפרוש בתום הקדנציה

המדריך הכללי של האח"ס, מוחמד מהדי עאכף, הכחיש פרסומים בדבר התפטרותו בשל חילוקי דעות פנימיים בתנועה, ואמר כי יפרוש, כצפוי, בתום הקדנציה (ינואר 2010) ויפנה את מקומו לדור הצעיר. לדבריו, הוא איננו מעוניין בהתנגשות עם המשטר, כיוון שישראל וארה"ב מפיקות תועלת מסכסוכים בין מוסלמים. כן אמר שהוא לא ממליץ למפל"ד להריץ את גמאל מובארכ כמועמד לנשיאות, משום שכל הכוחות הפוליטיים מתנגדים לו.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 24.10.09

 

ועידה בקהיר מזהירה מפני השפעתה הגוברת של איראן באפריקה

בוועידה בשם "הפעולות האיראניות במזרח אפריקה ובקרן אפריקה והשלכותיהן על הביטחון האזורי", שנערכה בקהיר (21.10.09) ביוזמתו של "המרכז הבינ"ל למחקרים עתידיים ואסטרטגיים", הזהירו מומחים מצרים וערבים מפני ההשפעה האיראנית הגוברת באפריקה והשלכותיה השליליות על הביטחון הלאומי המצרי והערבי. ד"ר עאדל סלימאן, מנהל המרכז, אמר כי במזרח ובקרן אפריקה מתנהלים מאבקים בין גורמים חיצוניים - בעיקר בין איראן לישראל והמעצמות - וכי איראן מעורבת בבעיות בסודאן, בסומאליה ובתימן

אל-חיאת (לונדון), 23.10.09