המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 18.10.2009
18/10/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 18.10.2009

בתקציר: עבאס: החמאס גררה את ישראל למלחמה בעזה * איראן: פיגוע התאבדות נגד אנשי משה"מ * שר הפנים הסעודי: סוריה לא מונעת הסתננויות לעיראק * "אל ערביה": מיליארדי דולרים שיצאו מאיראן נתפסו בתורכיה * אחמדי-נז'אד: לצרף את איראן למועבי"ט *  זכות ההתנגדות כלולה במסמך הפיוס הפלסטיני

 

עבאס: החמאס גרר את ישראל למלחמה בעזה

בעקבות אימוץ דו"ח גולדסטון אמר יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, כי הרש"פ הזהירה את החמאס מפני פלישה ישראלית לעזה, אם לא יחודש הסכם התהדיאה, אך חמאס המשיכה לירות טילים לעבר ישראל, כשאת מחיר התגובה הישראלית משלמים תושבי עזה. הוא שב וטען כי מנהיגי חמאס ברחו למצרים בזמן המלחמה בעזה. בתגובה לטענה זו מתכוון בכיר החמאס, מחמוד אל- זהאר, להגיש תביעת דיבה נגד יו"ר הרש"פ.

www.maannews.net , 17.10.09;  אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 17.10.09 

 

בכיר רש"פ: חמאס מכשילה את הפיוס בגלל קשריה עם איראן

סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, הציג את תנאי התנועה לחתימה על מסמך הפיוס הפלסטיני: ביטול התנאים שהציבה ארה"ב הנוגעים למפת הדרכים ועקרונות הרביעייה הבין-לאומית; הסכמה של הערבים והקהילה הבינ"ל להכיר בחמאס, אם תזכה בבחירות; הסרת המצור מעל עזה וקביעת מכניזם לפתיחת מעבר רפיח; שחרור אנשי החמאס מבתי הכלא במצרים. מזכ"ל נשיאות הרש"פ, אל-טייב עבד אל-רחים, טען כי חמאס מכשילה את הפיוס בשל קשריה עם איראן והציג את דברי הרמטכ"ל האיראני שטען לפני כחודשיים כי תמיכתה של איראן בחמאס היא סוג של השקעה שנועדה לשפר את מעמדה האזורי.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 18.10.09

 

הרש"פ שחררה עצורי חמאס; זכות ההתנגדות במסמך הפיוס הפלסטיני

מנגנון המודיעין הצבאי בקלקיליה שחרר מן הכלא 12 עצורי חמאס עפ"י הוראה ממחמוד עבאס, יו"ר הרש"פ. מקורות ביטחוניים מסרו כי צעד זה הוא מחווה שנועדה לקדם את הצלחתו של הפיוס הפלסטיני. מחמוד עבאס, יו"ר הרש"פ, הצהיר כי אם יושג הסכם פיוס פלסטיני, יתקיימו הבחירות ברש"פ ב-28 ביוני 2010; אם לא יושג הסכם, הן יתקיימו ב-24 בינואר 2010 כקבוע בחוק. יצוין כי מסמך הפיוס הפלסטיני, המוצע ע"י מצרים, כולל סעיף הקובע כי מנגנוני הביטחון הפלסטינים יכבדו את זכות העם הפלסטיני להתנגדות

www.maannews.net ,17.10.09 ;  אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 16.10.09; אל-איאם (רש"פ), 14.10.09 

 

חמאס ופת"ח נאבקות על כס השלטון

אל-ע'ד (ירדן), 15.10.09/ עמאד חג'אג' 

 

בעל טור באל-אח'באר: לא ניתן לעבור בשתיקה על מאמרו של אל-סודירי

ז'אן עזיז, בעל טור ביומון הלבנוני אל-אח'באר, תקף את מאמרו של עורך היומון הסעודי אל-ריאד, תורכי אל-סודירי, שקרא להחזיר את לבנון לשליטת סוריה וטען שאל-סודירי חוזר על דברים שאמר אורי שגיא, ראש המודיעין הישראלי לשעבר, בשנת 1997. עזיז טען כי היומון  הסעודי אל-ריאד טעה בפרסום המאמר; היומון הסורי אל-וטן חטא בהעתקתו; ובעלי בריתה של סעודיה בלבנון טעו בשתיקתם נוכח הפרסום.

אל-אח'באר (לבנון), 15.10.09

 

שר הפנים הסעודי: סוריה לא מונעת הסתננויות לעיראק

גורמים שהיו בכנס שרי הפנים של המדינות השכנות לעיראק (14.10.09) מסרו ששר הפנים הסעודי, הנסיך נאיף בן עבד אל-עזיז, הביך את עמיתו הסורי ברמזו שסוריה אינה מונעת מעבר מחבלים משטחה לעיראק. ברמזו לאיראן, אמר הנסיך כי על שכנותיה של עיראק לסייע לה מבלי שדבר יהווה עילה להתערבות בענייניה.

אל-וטן, (סעודיה); אל-חיאת (לונדון), 15.10.09

 

דרכונים סודאניים תקפים גם בישראל

ממשלת סודאן הסירה מן הדרכונים שהיא מנפיקה סעיף הקובע כי הדרכון אינו תקף בישראל. בכיר סודאני הכחיש כי מדובר בצעד של הכרה בישראל או נורמליזציה עמה.

www.sudantribune.com, 13.10.09

 

אסד נכח בתמרון עוצבתי של צבא סוריה

סוכנות הידיעות הסורית דיווחה כי נשיא סוריה והמפקד הכללי של צבא סוריה, בשאר אל-אסד, נכח בתרגיל משולב של עוצבה קרבית בצבא סוריה, שנערך במסגרת המאמצים לשמירה על כוננות גבוהה, שתבטיח את השבת הזכויות הסוריות במלואן.

סו"י סאנא (סוריה), 18.10.09

 

ח"פ עיראקים: יש הוכחות למעורבות הסורית בפיגועים בעיראק

חברי פרלמנט עיראקים מסרו ליומון אל-שרק אל-אוסט כי בידי עיראק הוכחות למעורבותה של סוריה בפיגועי בגדאד ב-19.8.09 כולל עדויות של טרוריסטים שקיבלו סיוע ממנגנוני הביטחון הסורים, תמונות מהאוויר של בסיסי אימונים בסוריה ושיחות טלפון. 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 17.10.09

 

זרם שיעי בלבנון: כוחות יוניפי"ל נותנים גיבוי לחזבאללה

בעקבות הפיצוץ שאירע ב- 12.10.09 בכפר טיר פלסיה שבדרום לבנון, פרסם "מפגש ההשתייכות הלבנונית", זרם שיעי קטן המתנגד לחזבאללה, גילוי דעת בו קרא להוציא את כוחות יוניפי"ל מדרום לבנון והאשים אותם במתן גיבוי להפרות מצד חזבאללה להחלטה 1701 ובאי מילוי תפקידם כראוי.

www.nowlebanon.com, 15.10.09

 

סוריה: נעצר פעיל זכויות אדם בן 77

שלטונות סוריה עצרו את העו"ד הסורי הית'ם אל-מאלח, פעיל זכויות אדם בולט שזומן לחקירה שלשום(14.10.09). אל-מאלח, בן 77, היה ממייסדי אגודת זכויות האדם בסוריה ועמד בראשה. מקורות העריכו כי הוא נעצר בשל הופעתו בערוץ טלוויזיה שבבעלות פעילי אופוזיציה סורים.

www.syriahr.com , www.thisissyria.net 15.10.09

 

בנו של קדאפי מונה לתפקיד בכיר בשלטון

סיף אל-אסלאם אל-קדאפי, בנו של שליט לוב, מועמר אל-קדאפי, מונה רשמית לתפקיד מתאם ההנהגה העממית-חברתית בלוב. במסגרת תפקיד זה יפקח אל-קדאפי על הפרלמנט ועל הממשלה, ולפיכך ייחשב לאדם השני בחשיבותו בממשל הלובי. היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי סיף אל-אסלאם אל-קדאפי שוקל בימים אלה את הצעת התפקיד.
אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 19.10.09;
אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 17.10.09, 13.10.09

 

בכירים במשמרות המהפכה האיראנים נהרגו בפיגוע התאבדות

הארגון הסוני-בלוצ'י ג'נדאללה נטל אחריות לפיגוע ההתאבדות (18.10.09) בעיר סרבאז שמחוז סיסתאן-בלוצ'יסטאן (דר'-מז' איראן) בו נהרגו בכירי משמרות המהפכה, ובהם סגן מפקד זרוע היבשה, נור-עלי שושתרי, מפקד כוחות משמרות המהפכה במחוז סיסתאן-בלוצ'יסטיאן, רג'ב עלי מוחמד-זאדה ומפקדי כוחות משה"מ בערים איראן-שהר וסרבאז. יו"ר המג'לס, עלי לאריג'אני, טען כי ארה"ב, המסייעת לגורמי טרור במחוז, אחראית לפיגוע והושטת היד של אובמה לאיראן היא מצג שווא. לפי דיווחי השלטונות בפיגוע נהרגו 29 אנשים. נציג המחוז במג'לס, קרא להוציא להורג את אחיו של מנהיג ג'נדאללה העצור באיראן. מדיווח של פרס טי-וי עולה כי במקביל אירע פיגוע נוסף נגד שיירת משה"מ, באזור פישין במחוז,  וגם בו היו נפגעים

מהר, אילנא, אירנא, פארס, פרס טי-וי (איראן), אתר ג'נדאללה 18.10.09

 

יחסי תורכיה – ישראל

אח'באר אל-ערב (איחוד האמירויות), 18.10.09/ עאמר אל-זועבי

 

איראן תנסה לתווך בתימן

שה"ח האיראני מנוצ'הר מותכי אמר כי הוא מתכוון לבקר בקרוב בתימן כדי לתווך בין השיעים לממשלה ולהעביר לנשיא, עלי עבדאללה צאלח, מסר מהנשיא אחמדי-נז'אד. יו"ר וועדת חוץ וביטחון של המג'לס, עלא אל-דין בורוג'רדי, מסר כי עלי אכבר ולאיתי, יועצו הבכיר של מנהיג איראן ח'אמנאי, ביקר לאחרונה בתימן.

מהר, איסנא (איראן), 17.10.09

 

איראן מאיימת להפסיק את שתה"פ עם בריטניה בחקר עתיקות

דובר משה"ח האיראני, חסן קשקאוי, אמר כי סירובה של בריטניה להשאיל לאיראן את "הצהרת כורש" הוא מעשה בלתי מוסרי וכי הארגון למורשת התרבות באיראן יפסיק את שתה"פ עם בריטניה בחקר עתיקות אם המוזיאון הבריטי לא ישאיל לה את הפריט בתוך חודשיים. הצהרת כורש (משנת 538 לפנה"ס) הכירה בזכויות הפולחן של מיעוטים דתיים ובמסגרתה חזרו יהודים שהיו תחת שלטונו למולדתם.

ח'וראסאן (איראן), 13.10.09

 

יומון איראני: ארה"ב מאחורי הטרור באפגניסטן ופקיסטן

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי ארה"ב עומדת מאחורי פיגועי הטרור באפגניסטן ופעילות הטאליבאן ואל-קאעדה בפקיסטן, במטרה לשכנע את נאט"ו והקונגרס בארה"ב להגדיל את כוחות המערב באפגניסטן.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 13.10.09

 

אחמדי-נז'אד: לצרף את איראן למועבי"ט

בפגישה עם האינטלקטואל המצרי, פהמי הוידי, קרא נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, לצרף את ארצו למועבי"ט; כן קרא למצרים לעמוד לצד איראן בנושאי האזור. הוידי שיבח את פועלן של איראן ושל תורכיה בנושא הפלסטיני וקרא למדינות ערביות לנהוג כמותן.

אילנא (איראן), 14.10.09 

 

איראן מעוניינת להתקבל כחברה בברית שנחאי

מוחמד רזא רחימי, סגנו של נשיא איראן, אמר בוועידת 'ברית שנחאי' בבייג'ין כי איראן רוצה לעבור ממעמד של משקיפה בברית למעמד של חברה וכי בקשתה נתמכת בידי רוב חברות הברית. ברית שנחאי הוקמה לצורך קידום השת"פ הכלכלי והביטחוני בין סין, רוסיה, קזחסטן, קירגיסטן, טג'יקיסטן ואוזבקיסטן.

אילנא (איראן), 15.10.09

 

האקר איראני: אנו פועלים בשת"פ עם המשטר

בהרוז כמאליאן, ראש קבוצת ההאקרים האיראנית 'אשיאנה' שבה 15 חברים, אמר כי הקבוצה משתפת פעולה עם מרבית הארגונים הממשלתיים והצבאיים באיראן וכי בעת מתקפת ישראל בעזה וב'יום ירושלים' (18.9.09) פרצו חבריה ל-1500 אתרים ישראליים וכן למאות אתרים דניים, בתגובה לפגיעה בנביא מוחמד.

 אירנא (איראן), 17.10.09

 

אתר איראני: הצעת לברוב לפיוס בין ישראל לאיראן - חוצפה

בתגובה לדברי שר החוץ הרוסי, סרגיי לאברוב, כי רוסיה מזמינה את איראן ואת ישראל לכונן ביניהן יחסים, טען אתר האינטרנט האיראני תאבנאק כי דברים אלה הם סוג של חוצפה ואינם הגיוניים.

תאבנאק (איראן), 16.10.09

 

דו"ח גולדסטון שופך אור על המפלצתיות של ישראל 

אל-חיאת (לונדון), 17.10.09/ חביב חדאד