המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 14.10.2009
14/10/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 14.10.2009

 

בתקציר: משעל: על הישראלים לצאת מכל פלסטין * "רוז אל-יוסוף": קטר לחצה לוותר על הדיון בדו"ח גולדסטון * עבאס: מנהיגי חמאס נמלטו לסיני במלחמה בעזה * כינוס מועצת שתה"פ האסטרטגי התורכית-סורית * מצרים: חברי פרלמנט מהאח"ס: לפרוץ לשגרירויות ישראלית * ירידה בהכנסות הנפט של איראן

 

עבאס: מנהיגי חמאס נמלטו לסיני במלחמה בעזה

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, טען כי במהלך המלחמה בעזה נמלטו מנהיגי החמאס באמבולנסים לסיני והפקירו את אנשיהם למות. לדבריו, הוא יפעל בכל דרך כדי להשיב את עזה לרש"פ, חוץ משימוש בנשק ובכוח.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 14.10.09 

 

חמאס: אחיו של דובר התנועה עונה למוות בכלא במצרים

החמאס טענה כי יוסף אבו זוהרי, אחיו של דובר התנועה סאמי, מת עקב עינויים קשים בכלא במצרים, בו היה עצור כששה חודשים, ודרשה להעניש את האחראים לכך. מקורות מצריים טענו כי אבו זוהרי מת בגלל מחלה.

www.palestine-info.info 13.10.09, אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 14.10.09

 

"רוז אל-יוסוף": קטר לחצה לוותר על הדיון בדו"ח גולדסטון

היומון "רוז אל-יוסף" חשף כי נציג קטר במועצת זכויות האדם של האו"ם, עבדאללה אל-דוסרי, ביקש מעמיתו הפלסטיני, אבראהים ח'רישה, כי הרש"פ "תרגיע את העניינים" ותוותר על מאמציה לכנס דיון בדו"ח גולדסטון. הפלסטינים הופתעו מהבקשה הקטרית, בעיקר נוכח הקמפיין שמוביל נגדם ערוץ אל-ג'זירה בנושא זה. באסם ח'ורי, שר הכלכלה הפלסטיני, אמר לאל-ג'זירה, כי בנו של אמיר קטר ובן דודו מחזיקים ב-51% ממניות חברת הטלפונים הניידים הפלסטינית "ג'ואל" – עובדה היכולה להסביר את הרקע לעמדתה של קטר. 

רוז אל-יוסף (מצרים), 11.10.09

 

משעל: על הישראלים לצאת מכל פלסטין

ראש המשרד המדיני של חמאס, ח'אלד משעל, אמר בסיום ועידת הגולן הבינ"ל בדמשק (11.10.09) שפלסטין היא ארץ כבושה שעל הישראלים לצאת ממנה. הוא הדגיש כי פלסטין – ממזרח ועד הים [התיכון], מהצפון ועד הדרום – היא ארץ פלסטינית-ערבית שצריכה לחזור אל אנשיה.

תשרין (סוריה), 12.10.09

 

מרוב רדיפה אחר השלום, מפקיר השוער אבו מאזן את השער

אל-סביל (ירדן) 14.10.09/ יזיד עליאן 

 

בכיר בחמאס: האינתיפאדה קרבה

חבר הלשכה המדינית של החמאס, מחמד נזאל, אמר כי תנועתו פועלת להשגת קונסנזוס כדי להביא לדין את האחראים לבגידה, שפעלו לדחיית הדיון בדו"ח גולדסטון. לדבריו ישנם גורמים ובהם מה שהתרחש במסגד אל-אקצא, דו"ח גולדסטון והתנהגותם של עבאס ופיאד, המצביעים על כך שהאינתיפאדה קרבה.

Almoslim.net 11.10.09

 

 לבנון: נעצרו שלושה פעילי פתח אל-אסלאם שתכננו לפגוע בצבא

צבא לבנון עצר לאחרונה שלושה פלסטינים פעילי "פתח אל-אסלאם", החברים בחוליה שעקבה אחר בסיסי הצבא הלבנוני ותכננה לפגוע בהם. נגד השלושה הוגשה תביעה באשמת חברות בארגון מזוין שתכנן פעולות טרור וביקש לפגוע בבסיסי הצבא ובגין רכישת חומרי חבלה בלא היתר. החוליה בה חברים השלושה כוללת עוד חמישה פעילים, בהם שניים סורים, ובראשה עומד אמיר הארגון במחנה עין אל-חלוה, אסאמה אל-שהאבי.

אל-מסתקבל (לבנון), 13.10.09 

 

מצרים: חברי פרלמנט מהאח"ס קוראים לפרוץ לשגרירויות ישראליות

בישיבת סיעת האח"ס בפרלמנט המצרי, קרא הציר צובחי צאלח לפרוץ לשגרירויות ישראל ברחבי העולם, בעקבות פריצת ישראלים למסגד אל-אקצא. צאלח אמר כי אם לשגרירויות ישראל יש חסינות דיפלומטית, הרי שלמקומות הקדושים למוסלמים יש חסינות אלוהית. יתר הצירים תמכו בקריאה זו, מלבד ראש הסיעה, סעד אל-כתאתני, שביקש לנקוט אמצעי פעולה פרלמנטאריים.

אל-מצריון (מצרים), אל-מצרי אל-יום (מצרים), 12.10.09

 

חמאס אוכפת האיסור על הסעת נשים על אופנועים

משטרת החמאס בעזה הודיעה (12.10.09) כי החלה באכיפת האיסור להסיע נשים על אופנועים. המשטרה הסבירה כי האיסור נועד לשמור על המנהגים, המסורת והאינטרסים הציבוריים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 13.10.09

 

הסכם הפיוס הפלסטיני: הצדדים מסכימים לנוסח, החתימה תתעכב

מצרים העבירה לנציגי הפלגים הפלסטיניים את נוסח הסכם הפיוס ביניהם והציעה שפת"ח וחמאס יחתמו על ההסכם בנפרד ב-15.10.09, אך טקס החתימה יתקיים לאחר חג הקורבן [סוף נובמבר]. בכיר בפת"ח מסר כי תנועתו קיבלה את הנוסח וכי חבר הוועד המרכזי של פת"ח, עזאם אל-אחמד, ייצא למצרים כדי לאשרו. בכיר חמאס, צלאח אל-ברדויל, מסר כי כל הפלגים קיבלו את ההסכם, אך  תנועתו שוקלת לדחות את החתימה עד לאחר שתהיה אפשרות להצביע על דו"ח גולדסטון באו"ם והרוחות יירגעו, דבר שייארך ימים או שבועות.

www.paltoday.com, אל-ספיר (לבנון), אל-חיאת (לונדון), 13.10.09

 

פה נקבר הפיוס הפלסטיני

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 14.10.09/ אמג'ד רסמי 

 

בעל טור סורי: שתה"פ עם אירופה יחזק את סוריה מול ישראל 

לרגל אישורו הצפוי של הסכם שתה"פ בין סוריה והאיחוד האירופאי ב-26.10.09, טען מאמר ביומון הממסדי אל-ת'ורה כי ההסכם יחזק את סוריה וניתן יהיה לנצל זאת בעת מו"מ עם ישראל או אם סוריה תבחר לשחרר את אדמותיה בכוח ההתנגדות, במקרה והמו"מ ייכשל.   

אל-ת'ורה (סוריה), 13.10.09

 

כינוס מועצת שתה"פ האסטרטגי התורכית-סורית

מועצת שתה"פ האסטרטגי העליונה התורכית-סורית, בראשות שרי החוץ של המדינות, מתכנסת לראשונה  (13.10.09) בתורכיה ובסוריה, כדי לדון בשתה"פ בתחומי האנרגיה, הכלכלה, המים והחינוך ולגבש את ההסכמים שייחתמו בעת ביקורו של ר"מ תורכיה, רג'פ טייב ארדואן, בסוריה, בחודש הבא. היומון אל-ספיר דיווח כי ערב הפגישה, שיבח שה"ח הסורי, וליד אל-מעלם, את החלטת תורכיה לבטל את התמרונים המשותפים עם ישראל והציג זאת כסימן לתמימות הדעים בממסד הצבאי והפוליטי התורכי בנוגע ליחסים האסטרטגיים עם סוריה. אל-מעלם הוסיף כי ב-16.10.09 צפויים תמרונים משותפים לסוריה ולתורכיה.

אל-ת'ורה (סוריה), אל-ספיר (לבנון), אל-חיאת (לונדון), 13.10.09

 

ח'אתמי מזהיר מפני התנגדות העם למשטר

בנאום בעיר יזד (מרכז איראן) הזהיר נשיא איראן לשעבר, מוחמד ח'אתמי, כי המשך הרדיפה של המשטר אחר נאמניו (מיר-חוסין מוסוי ומהדי כרובי), יביא לכך שהעם כולו יתנגד למשטר. לדבריו, זמנן של ממשלות דיקטטוריות חלף מן העולם ולא ניתן לשלוט על הציבור באמצעות כוח; בפגישה שקיימו (10.10.09) ביניהם  מחו כרובי ומוסוי, על כך שהמשטר מונע מהם גישה לתקשורת וטענו שהעם אינו שוכח את הזיופים בבחירות.

 Parlemannews.ir, באראן (איראן) 11.10.09 

 

ירידה בהכנסות הנפט של איראן

בעקבות ירידת מחיר הנפט והקטנת מכסות הפקת הנפט מצד אופ"ק, ירדו הכנסות הנפט של איראן מאז תחילת 2009 ב-24.5 מיליארד דולר. סו"י פארס טענה כי בתקופה המקבילה אשתקד היו הכנסותיה של איראן מנפט 61.5 מיליארד דולר. סך הכנסות הנפט של איראן בשנת 2008 היו 82 מיליארד דולר.

פארס (איראן), 11.10.09

 

בכירים סורים: אסד דחה ביקורתו של עבדאללה בנושא איראן

בכירים סורים שהשתתפו בשיחות בין המלך עבדאללה הסעודי לנשיא סוריה אסד בדמשק, דיווחו למקורות איראניים כי אסד דחה את השגותיו של מלך סעודיה לגבי עמדותיה של איראן ומדיניותה באזור. עפ"י הדיווח הגן אסד על עמדותיה של איראן והציגה כמדינה היחידה העומדת בכנות מאחורי האומה האסלאמית והערבית. עוד דווח כי המלך עבדאללה והמשלחת הסעודית הופתעו לראות תמונה של נאסרללה ושל אחמדי-נז'אד על שולחנו של אסד.

Inn.ir, 12.10.09

 

עורך שבועון איראני: מעצר מארגני המהומות – קודם לכל פיוס

עורך השבועון פרטו-י סוח'אן, קאסם רואנבח'ש, המקורב לנשיא אחמדי-נז'אד, טען כי לא יהיה פיוס עם מארגני המהומות בטרם ייעצרו מהדי כרובי, מיר-חוסין מוסוי ומוחמד ח'אתמי; התובע הכללי של טהראן מסר כי נפתחה חקירה נגד כרובי מאחר וטענותיו בנושא אונס עצורים נמצאו משוללות יסוד; התובע הכללי של איראן, מוחסני אז'אי, אמר שהרשות השופטת תנקוט צעדים נגד כרובי בזמן הראוי, ללא קשר ללחצים חיצוניים

כיהאן, האם מיהאן (איראן), 13.10.09; פארס (איראן), 12.10.09; פרדא (איראן), 11.10.09

 

פרס נובל לדיבורים

אל-ע'ד (ירדן), 12.10.09/ נידאל האשם