המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 4.10.2009
4/10/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 4.10.2009

 

בתקציר: מקור פלסטיני: בחירות לרש"פ ביוני 2010  * הרש"פ: מי אחראי לנסיגה מדו"ח גודלסטון * אל סיאסה: פת"ח מבקשת לחדש פעילותה בסוריה * אל-ת'ורה רומז: אנשי נתניהו הפיצו סקר באינטרנט הדן ברצח אובמה * תמרונים משותפים לסעודיה וצרפת *  אתר איראני: מדען גרעין נמלט מאיראן לסעודיה

 

הרש"פ: ועדה תחקור מי אחראי לנסיגה מדו"ח גודלסטון

בעקבות הביקורת הקשה על החלטת הרש"פ לסגת מאימוץ  דו"ח גולדסטון, שעמד להידון במועצה הבינ"ל לזכויות האדם, מינה יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, ועדת חקירה שתבדוק מי אחראי למעשה.

www.alaahd.com , 4.10.09

 

משעל מאיים לחטוף חיילים ישראלים

ראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל, איים בנאומו בדמשק (2.10.09), כי ההתנגדות שחטפה את גלעד שליט מסוגלת לחטוף עוד חיילים ישראלים כדי להחליפם באסירים הפלסטינים והצהיר כי ההתנגדות, העם והאומה לא יתפשרו על השטחים, על ירושלים והמקומות הקדושים ועל זכות השיבה. 

אל-חיאת (לונדון), 4.10.09

 

מקור פלסטיני: מצרים וחמאס הסכימו על בחירות ביוני 2010

מקור פלסטיני בדמשק אמר כי הסכם הפיוס הלאומי בין הפלגים הפלסטיניים ייחתם ב-22.10.09 בקהיר בנוכחות מזכירי הפלגים הפלסטיניים וכמה שרי חוץ ערביים. לדברי המקור, הסכימו ראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל, וראש המודיעין המצרי, עומר סולימאן לקיים את הבחירות לרש"פ ב-25.6.2010 והסיכום יובא לאישורו של מחמוד עבאס.

אל-חיאת (לונדון), 4.10.09

 

אל סיאסה: פת"ח מבקשת לחדש פעילותה בסוריה

היומון אל-סיאסה דיווח כי יו"ר הרש"פ ומנהיג הפת"ח, מחמוד עבאס, פנה אל בכירים סוריים בבקשה לפתוח בדמשק את משרדי התנועה שנסגרו ב-1983 בעקבות סכסוך בין ערפאת לסוריה, ולחדש את פעילות התנועה במחנות הפליטים במדינה. נמסר כי הסורים ביקשו לעכב את תשובתם עד לחתימת הסכם הפיוס הפנים-פלסטיני, וזאת בהתחשב במעמדה של חמאס בסוריה. עוד נאמר כי מינויו של סולטאן אבו אל-עינין, מזכיר פת"ח בלבנון לאחראי על התנועה בסוריה ולבנון הוא חלק מהכנותיו של עבאס לחידוש הפעילות בסוריה.

אל-סיאסה (כווית), 2.10.09

 

הילרי: כעת הכדור במגרש העיראקי

אל-נדוה (סעודיה), עאדל סעיד  3.10.09

 

ספרד תעביר לרש"פ 25 מיליון יורו

רה"מ הפלסטיני, סלאם פיאד, והקונסול הספרדי הכללי בירושלים, ראמון אנסויין, חתמו (1.10.2009) על הסכם שבמסגרתו ספרד תעביר סכום של 25 מליון יורו למימון משכורותיהם של פקידי הרש"פ.

אל-חיאת אל-ג'דידה (הרש"פ), 2.10.09 

 

מאמר באל-ת'ורה רומז: אנשי נתניהו הפיצו סקר בנושא רצח אובמה

עלי נאסרללה, בעל טור ביומון הסורי הממסדי אל-ת'ורה, רמז במאמרו, כי אנשיו של בנימין נתניהו בארה"ב אחראים לסקר שהופץ בשבוע שעבר באתר פייסבוק בו נשאלו הגולשים האם יש לרצוח את הנשיא אובמה.

אל-ת'ורה (סוריה), 2.10.09

 

מצרים: פתוא רשמית אוסרת פיגועי התאבדות

בתשובה לשאלה "האם מותר להרוג תיירים לא מוסלמים במדינות מוסלמיות, במסגרת הג'יהאד?", פרסם דאר אל-אפתאא' [המוסד המצרי הרשמי להוצאת פתוות] פתווא האוסרת זאת מכל וכל ומבהירה שמעשה כזה הוא חטא חמור, משום שהשריעה מחייבת לשמור על גופם ורכושם של התיירים. הפתווא אף אוסרת כל פיגועי התאבדות מכיוון שהם פגעו ביותר מוסלמים מלא מוסלמים ולא הובילו לניצחון על האויב.

www.dar-alifta.org , 29.9.09; אל-מצריון (מצרים), 1.10.09

 

בעלי הפתוות הטועות סוללים את הדרך לטרור

אל-וטן (סעודיה), 2.10.09/ מחמד מסעוד 

 

דיווחים בלבנון: החרפה בעמדת ארה"ב כלפי סוריה

ביומונים הלבנונים המזוהים עם האופוזיציה, הופיעו דיווחים על החרפה בעמדת ארה"ב כלפי סוריה. היומון אל-ספיר טען כי שגרירת ארה"ב בלבנון, מישל סיסון, הביעה התנגדות באוזני בכירים לבנונים לביקורו הקרוב של המלך הסעודי בדמשק משום שסוריה אינה משתפת פעולה עם ארה"ב בעיראק; סיסון גם שללה את הסכמתו של סעד אל-חרירי להעניק לאופוזיציה עשרה תפקידי שרים והתנגדה לתת לה 'שליש חוסם' בממשלה. היומון אל-אח'באר דיווח כי סיסון הביעה בפני בכירים ב"14 במרץ" את אכזבת הממשל מכניעתם לאופוזיציה ואמרה שהממשל לא יברך על הבנות בין אל-חרירי לחזבאללה, אשר יקפחו את בעלי בריתה הנוצרים של ארה"ב.  היומון הסורי אל-וטן ושני היומונים הלבנוניים טענו כי סיסון פועלת להכשיל את הרכבת הממשלה בלבנון ואת הפסגה הסורית-סעודית הצפויה בקרוב.

אל-וטן (סוריה), 4.10.09; אל-ספיר, אל-אח'באר (לבנון), 3.10.09

 

מקור בדמשק: עבדאללה יבקר בסוריה ביום ג'

מקור ערבי דיפלומטי בדמשק דיווח (3.10.09) כי מלך סעודיה עבדאללה בן עבד אל-עזיז צפוי לבקר בסוריה  ב-6.10.09, וכי מועד זה נקבע כדי לאפשר את השתתפותו באירועי יום השנה ה-36 למלחמת יום הכיפורים.

סבק (סעודיה), 4.10.09

 

ועידת השיח הבין דתי בז'נבה: להקים מרכז שיח בין דתי עולמי

הודעת הסיכום של ועידת השיח הבין דתי בז'נבה, הגדירה את יוזמת השיח של עבדאללה מלך סעודיה  "היסטורית" וקראה להקים מרכז שיח עולמי בין הדתות; ההודעה קראה להנהגות הדתות בעולם להיענות ליוזמת השיח, ולאמצעי התקשורת להפיץ את תרבות השיח ולהימנע מתקיפת דתות אחרות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 2.10.09

 

תמרונים משותפים לסעודיה וצרפת

חיל האוויר הסעודי וחיל האוויר הצרפתי ערכו (1.10.09) תמרונים משותפים בבסיס חיל אוויר בצרפת. תמרונים דומים נערכו בסעודיה לפני כשנתיים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 2.10.09

 

מרוקו:  מניעת הפצת עיתון בגלל קריקטורה

משרד הפנים המרוקאי אסר לפרסם את היומון "אח'באר אל-יום" בגין פרסום קריקטורה העוסקת בנישואיו של בן דודו של מלך מרוקו. בקריקטורה נראה בן הדוד כשהוא מצדיע במועל יד ומאחוריו דגל מרוקו, עם מגן דוויד. "מועצת העדה היהודית" במרוקו גינתה את פרסום הקריקטורה וטענה כי היא אנטישמית ומעודדת גזענות.

אל-חיאת (לונדון), 2.10.09

http://www.alssiyasi.com

 

מנכ"ל סבא"א: איראן הפרה תקנות סבא"א

מנכ"ל סבא"א, מוחמד אל-בראדעי, אמר בביקורו באיראן, כי איראן הפרה את תקנות סבא"א החדשות, המחייבות אותה לעדכן את סבא"א מיד עם קבלת ההחלטה לבנות את המתקן הגרעיני בקום. לדבריו, הוסכם שהאוראניום שבידי איראן, המועשר ברמה של 3.5%, יועבר למדינה אחרת להעשרה עד רמה של 20% ויוחזר אליה. הוא קרא לאיראן לאשרר את הפרוטוקול הנוסף, המאפשר ביקורי פתע במתקניה הגרעיניים.

אילנא (איראן), 4.10.09

 

יומון איראני: ביקור מותכי בארה"ב – מזיק לאיראן

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי, המזוהה עם האשמי רפסנג'אני, יו"ר המועצה לקביעת האינטרס של המשטר ויריבו של הנשיא אחמדי-נז'אד, טען כי ביקורו של שר החוץ, מנוצ'הר מותכי, בוושינגטון, לצורך קיום מגעים עם ארה"ב, מנוגד לאינטרסים הלאומיים של איראן.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 3.10.09

 

מפקד משה"מ: לא תהיה אחדות לאומית עם מפירי חוק

בכנס בסיג' בטהראן, התנגד מפקד משמרות המהפכה, מוחמד ג'עפרי, לתוכנית האחדות הלאומית שמגבש יו"ר המועצה לקביעת האינטרס של המשטר, האשמי רפסנג'אני, וקרא לתנועת המחאה לקבל את תוצאות הבחירות כעובדה מוגמרת. לדבריו, המהומות האחרונות הציבו את הסכנה הגדולה ביותר למשטר מאז הוקם, ויעברו שנים עד שהמשטר יתגבר על השלכותיהן השליליות.

פארס (איראן), 3.10.09 

 

אתר איראני: מדען גרעין נמלט מאיראן לסעודיה

אתר האינטרנט האיראני ג'האן ניוז, המקורב לחוגי מודיעין במדינה, טען עפ"י דיווחים סעודיים, כי מדען גרעין איראני, שעבד במתקן הגרעיני בקום, מצא מקלט מדיני בסעודיה לאחר שהגיע לשם כעולה רגל. האתר ציין כי סעודיה פועלת במרץ רב נגד תיק הגרעין של איראן.

ג'האן ניוז (איראן), 4.10.09 

 

אתר איראני: לסעודיה תפקיד מרכזי בחרם נפט על איראן

אתר האינטרנט האיראני עסר-י איראן טען כי ארה"ב מייחסת לסעודיה תפקיד מפתח בהטלת סנקציות על איראן בתחום הנפט ולשם כך עליה להגביר את תפוקת הנפט וללחוץ על סין להסכים לסנקציות על איראן.

עסר-י איראן (איראן), 1.10.09 

 

אחמדי-נז'אד מוציא ממעבה האדמה את השטן הנאצי

אל-ג'רידה (כווית), 2.10.09 (קריקטוריסט לא ידוע)

 

בכיר איראני: הוואהבים אינם מוסלמים

חבר מועצת המומחים באיראן, עבד אל-נביא נמאזי, אמר כי הוואהביה היא כת מזויפת ובורה המנוגדת לאסלאם, שהוקמה ע"י שרות הביון הבריטי כדי  לזרוע פילוג ושנאה באסלאם. לדבריו, הרס קברי קדושים שיעים ע"י הוואהבים בסעודיה מוכיח כי הוואהבים אינם מוסלמים. 

פארס (איראן), 3.10.09