המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
היומון אל-קדס אל-ערבי: המלחמה באל-קאעדה - כישלון
2/10/2009

 

"אל-קדס אל-ערבי": המשך קיומו של אל-קאעדה - עדות לכשלון המלחמה בטרור

 

לרגל יום השנה השמיני לפיגועי ה-11.9 כתב עורך היומון הלונדוני אל-קדס אל-ערבי, עבד אל-בארי עטואן, הידוע באהדתו לאל-קאעדה, מאמר בשם "ארגון אל-קאעדה בשנתו העשרים", בו בחן את מצבו של הארגון במלאת שמונה שנים להכרזת המערב על מלחמה בטרור. לדבריו, אל-קאעדה חזק היום מאי פעם ולו סניפים חדשים רבים ברחבי העולם -  אולי חזקים ומסוכנים ממנו - והגם שהוא נפגע קשות באפגניסטן ובעיראק, הרי ההכרזה האמריקאית על חיסולו היתה מוקדמת והארגון שב לפעול בזירות אלה ביתר שאת.

 

אל-בארי עטואן טוען כי אל-קאעדה - שהחל את דרכו כארגון אזורי ששם לו ליעד להוציא את הכוחות האמריקאיים מחצי האי ערב - הפך לארגון עולמי "תודות לטמטום האמריקאי ולמלחמותיו הכושלות באפגניסטן ובעיראק". לדבריו, פיגועים גדולים במערב אינם עומדים עוד בראש סדר עדיפויותיו של ארגון אל-קאעדה, שכן בזירות הג'יהאד השונות ישנם מאות אלפי חיילים מערביים המהווים יעד לפגיעה עבורו.

 

להלן תרגום קטעים מן המאמר[1]:

 

אל-קאעדה חזק מכפי שהיה בעבר

הדעות באשר למצבו של ארגון אל-קאעדה ומידת מסוכנותו בחלוף שמונה שנים ל"התקפת ניו-יורק" [ב- 11.9] -  אשר שחררה את ניצוץ המלחמה בטרור, החל מהפלישה לאפגניסטן וכלה בכיבוש עיראק - שונות... מה שבטוח הוא שאלו שמדברים על חולשתו של הארגון [פשוט] מבטאים את משאלות לבם ומנסים להמשיך את האיפול וההטעיה שאותם שיווקו בהצטיינות בתכניות הטלוויזיה ובמאמרי העיתונות שלהם. [אולם], העובדה שהארגון הזה עדיין קיים והוא חוגג עשרים שנה לייסודו, היא הוכחה ברורה לכישלון המלחמה בטרור...

 

לפני שמונה שנים הייתה כתובת אחת [בלבד] לארגון אל-קאעדה והיא מערות טורה בורה באפגניסטן. כיום, ישנן כמה כתובות של סניפים חדשים [של ארגון אל-קאעדה], אולי יותר חזקים ויותר מסוכנים [מארגון האב עצמו], כמו: ארגון אל-קאעדה בחצי האי ערב ובמגרב הערבי, סניפי הארגון בעיראק ובאזורי גבול פקיסטן-אפגניסטן, ו[הסניף] בסומליה, אשר הוקם מחדש כך שהיום הוא חזק יותר מכפי שהיה בעבר. ארגון אל-קאעדה נעשה דומה לדרקון המיתולוגי רב הראשים, המצמיח כמה ראשים [חדשים] במקום אלה שנקטעים.

 

בעוד שרבים סברו שהכיבוש האמריקאי באפגניסטן חיסל את הארגון כליל, שכן רוב אנשיו ומפקדיו נהרגו, נעצרו או הונסו, הנה הוא שב אל מבצרו האפגני הבטוח מחדש, ומקים [בו] את מחנות אימונים, ומושך אליו מאות מתנדבים. הוא הדין לגבי עיראק, לאחר שהגנרל האמריקאי פטריוס חגג את שבירת עמוד השדרה של הארגון במה שכונה בעבר 'המשולש הסוני' (אל-אנבאר וסביבותיה) - בעקבות תגבור הכוחות האמריקאיים והקמת 'כוחות אל-צחואת' - הנה כעת הארגון משקם את שורותיו ... ונוטל אחריות לסדרת התקפות הדמים [ב- 19.8.09] נגד שישה מיניסטריונים עיראקיים ונגד בניין הפרלמנט, בלב ה- Green Zone..[2].

 

מלחמה שלא ניתן לנצח בה

[כמה] פרדוקסלי הוא שארגון אל-קאעדה, שהחל את הפעולה הצבאית הראשונה שלו נגד כוחות ארה"ב בהפלת מטוס בלאק הוק במוגדישו (ב-1984) והרג 18 מנוסעיו, שב לסומליה מחדש באמצעות ארגון "שבאב אל-אסלאם"[3]  והחל להפיל רבים ממתנדבי המדינות השכנות ומאירופה והוא מהווה מקור לדאגה רבה לממשלות המערב ולמנגנוני הביטחון שלהן.

 

ארגון אל-קאעדה [ש]החל כארגון אזורי ששם לו ליעד להגשים מטרות מוגבלות וצנועות, ובראשן וצאת הכוחות האמריקאיים מחצי האי ערב, לאחר שהשלימו את המשימה המוצהרת שלשמה באו, קרי 'שחרור כוית', הפך לאחר מכן לארגון עולמי, תודות לטמטום האמריקאי ומלחמותיו הכושלות באפגניסטן ובעיראק, ו[עקב] כוונתו של הממשל הקודם שלו להשפיל את הערבים והמוסלמים.

 

ארה"ב ובעלי בריתה המערביים עוברים כעת מלחמת התשה שעלותה - בנפש ובכסף - היא הגבוהה ביותר בהיסטוריה של כל המלחמות, ומה שחשוב מכך הוא שמדובר במלחמה שלא ניתן לנצח בה בשום אופן. תנועת טאלבאן, אשר הופלה [מהשלטון] לפני שמונה שנים, שולטת כעת על שני שליש משטח אפגניסטן ולא עובר יום שאין בו אבידות רבות [בנפש] בשורות כוחות ברית נאט"ו...

 

הטעויות של האמריקאיים מסייעות לאל-קאעדה

התכניות האמריקאיות החלופיות להתמודדות עם קריסה צבאית ומוראלית זו אינן טובות יותר... הטעויות שעושים הכוחות האמריקאיים והמערביים באפגניסטן, כמו השימוש במל"טים כדי להפגיז יעדים שלדעתם נמצאים בהם חמושים של טאלבאן ושל אל-קאעדה בשעה שלאחר מכן מתברר שרוב הנפגעים הם אזרחים... הן השי הגדול ביותר שניתן לטאלבאן ולאל-קאעדה, המסייע להם לגייס עוד תומכים ומתאבדים  לשורותיהם.

 

ארגון אל-קאעדה לא ביצע פעולות גדולות במערב, משום שדבר זה אינו עוד בראש סדר עדיפויותיו, כפי שהיה הדבר בימי 'הרפובליקה שלו' בטורה בורה האפגנית; אין לו עוד צורך לשלוח מתאבדים לניו-יורק או לונדון או מדריד, שכן ישנם מאה אלף חיילים מערביים – חצי מהם אמריקאיים – באפגניסטן, ו-140 אלף חיילים אמריקאיים בעיראק...

 

יש להצביע על מומחיותו של המערב, בפרט של ארה"ב, להפוך את המזה"ת ל[אזור של] 'מדינות כושלות',  כך שארגונים אסלאמיים קיצוניים כאל-קאעדה מוצאים בהן מקלט בטוח. עיראק היא אחת ממדינות [כושלות] אלה, אפגניסטן, סומליה, פקיסטן, סודאן ותימן על סף הצטרפות לרשימה זו ורצועת עזה ולבנון בדרך [לשם].

 

ההתפתחות החשובה ביותר בשמונה השנים שחלפו בצל הפלישה האמריקאית לעיראק ולאפגניסטן , היא הגידול ביכולות של טאלבאן ושל אל-קאעדה בפקיסטן, בתימן ובמגרב האסלאמי. [יש לזכור כי] בפקיסטן יש פרויקט גרעיני מושלם; הפיכת תימן למקום מושבו של ארגון אל-קאעדה בחצי האי ערב פירושה איום על תעשיית הנפט במפרץ [הפרסי] שהיא עמוד התווך ועורק החיים המערבי;  אשר לקיומו של סניף ארגון [אל-קאעדה] במגרב האסלאמי, משמעות הדבר היא התקרבות לעתודה אסלאמית המונה 30  מיליון מוסלמים באירופה שחלק מהם מתמודדים עם איום גזעני, עם אבטלה ועם דחיקתם לשוליים.

 

חולשת המשטרים הערביים מסייעת לאל-קאעדה

ארגון אל-קאעדה הפך לכוח החדש במזה"ת, נוכח הנסיגה [במעמדם] של הכוחות הערבים והאסלאמים המסורתיים, חולשתם ושחיתותם... ביצוע פעולה אחת גדולה של [ארגון] אל-קאעדה נגד ישראל עשוי להעלות את הפופולאריות שלו לשיאה, לאור התסכול העממי הגואה בשל אוזלת ידם של המשטרים ושחיתותם... נכון שהנהגת אל-קאעדה המסורתית מתבגרת... אולם אפשר שהדור הצעיר החדש של מפקדי אל-קאעדה יהיה מסוכן וקיצוני יותר וייטול את ההנהגה בשטח בפועל.

 

[האידיאולוגיה של] ארגון אל-קאעדה היום הפכה לאידיאולוגיה עולמית הנהנית מעצמאות רבה ביותר ומסוגלת להגיע למקסימום סקטורים של תומכים ושל אוהדים ולגייס רבים מהם, תודות לאמצעי התקשורת המתקדמים, כמו האינטרנט הפייסבוק, יוטיוב ואחרים. את זה לא מבינים מי שמכונים 'המומחים'  אשר מנסחים את הדו"חות ואת ניירות העמדה שלהם באופן שנועד לרצות את הממשלות ואינו משקף את העובדות בשטח."

 

 [1] אל-קדס אל-ערבי 14.9.2009

[3]מתכוון כפי הנראה ל"ארגון אל-שבאב אל-מוג'אהדין".