המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 1.10.2009
1/10/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 1.10.2009

 

בתקציר: דחלאן: ההתנחלויות  הן טרור, כמו הפיגועים באוטובוסים * כינוס נוסף בנושא השיח בין הדתות – בז'נבה * שר סורי לשעבר מונה לשגריר בסעודיה * בכיר בממשל החמאס: להמשיך לחטוף ציונים * אכזבה בסודאן מתנאי ארה"ב לנורמליזציה עימה * איראן: פריסת כוחות שיטור בטהראן למניעת הפגנות

 

הנייה: חמאס תומכת ביוזמת השלום הערבית "למרות כמה הסתייגויות"

ראש ממשל החמאס בעזה, אסמאעיל הנייה, הצהיר כי למרות כמה הסתייגויות, תנועת החמאס תומכת ביוזמת השלום הערבית, מאחר והיא אינה יכולה לעמוד נגד המאמץ הערבי התומך בזכויות הפלסטינים.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 30.9.09

 

דחלאן: ההתנחלויות – טרור כמו פיגועים באוטובוסים

הוועד המרכזי של הפת"ח קבע בישיבתו מיום 29 בספטמבר 2009 שני תנאים לחידוש המו"מ עם ישראל: הגדרת מקור הסמכות לתהליך השלום והפסקת הבנייה בהתנחלויות. חבר הוועד המרכזי, מוחמד דחלאן, אמר כי ההתנחלויות הן טרור כמו הפיגועים באוטובוסים ובבתי הקפה.

אל-חיאת (לונדון), 1.10.09

 

הרש"פ פיטרה את מועצת נחאלין המזוהה עם חמאס

הרש"פ פיטרה את מועצת הכפר נחאלין המזוהה עם תנועת החמאס. חברים במועצה המחוקקת מטעם חמאס, גינו את הצעד וקראו לסיעות השונות למנוע "מעשי טבח המבוצעים נגד הדמוקרטיה הפלסטינית".

http://www.palestine-info.info,  30.9.2009 

 

בכיר בממשל החמאס: להמשיך לחטוף ציונים

סגן שר האסירים והמשוחררים בממשל החמאס, מוחמד אל-כתרי, קרא להתנגדות להמשיך לחטוף ציונים,  משום שהדרך היחידה לשחרר אסירים מהכלא הציוני היא לחטוף חיילים ציונים לצורך עסקאות חילופי שבויים.

www.palestine-info.info, 30.9.2009 

כינוס נוסף בנושא השיח בין הדתות – בז'נבה

בז'נבה נפתח (30.9.09) כנס המשך ליוזמת השיח הבין דתי של עבדאללה מלך סעודיה, בהשתתפות אנשי דת ואקדמאים מכ-40 מדינות, בהם נוצרים, מוסלמים, יהודים, בודהיסטים, הינדים ואף נציג שיעי מאיראן. בכינוס נוכח גם ויליאם בייקר, נשיא הארגון האמריקאי "נוצרים ומוסלמים למען שלום".

Arab News  (סעודיה), 1.10.09 

 

העולם הערבי נרדם בין הטיל האיראני לטיל הישראלי

אל-ערב אל-יום (ירדן), 29.9.09/ נאצר אל-ג'עפרי 

 

שה"ח הסורי: ביטחון המפרץ הוא קו אדום

סוכנות הידיעות הכוויתית כונא דיווחה כי שה"ח הסורי, וליד אל-מעלם, אמר בהרצאה בפריז, שארצו רואה בביטחון מדינות המפרץ קו אדום והיא לא תאפשר לתקוף אותן.

כונא (כווית), 30.9.09

 

שר סורי לשעבר – מונה לשגריר בסעודיה

מהדי דח'לאללה, שר ההסברה לשעבר ובכיר במשטר הסורי, מונה לשגריר סוריה בסעודיה. המינוי מלמד על המשך ההתחממות ביחסי המדינות, לאחר ביקורו המפתיע של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, בסעודיה בשבוע שעבר וביקורו הצפוי של עבדאללה, מלך סעודיה, בדמשק בשבוע הבא. 

www.syria-news.com , 30.9.09

 

בוטלה הצנזורה בסודאן; הנשיא קורא לעיתונים להפעיל צנזורה עצמית

נשיא סודאן בשיר הורה (27.9.09) לשירותי הביטחון להסיר את הצנזורה על העיתונים. בד בבד אמר בשיר כי הסרת הצנזורה מותנית בהפעלת צנזורה עצמית בידי עורכי העיתונים וקרא להם לפעול מתוך אחריות מקצועית כדי למנוע פרסומים שפוגעים באומה, בריבונותה או בערכיה. לדבריו, כל עיתון שלא ידבק בכללי אמנת הכבוד העיתונאית ייענש בחומרה.

אל-ראי אל-עאם (סודאן), 28.9.09

 

אכזבה בסודאן מתנאי ארה"ב לנורמליזציה עימה

גורם המקורב לנשיא סודאן, עומר אל-בשיר, הביע את אכזבת ממשלתו מכך שארה"ב מתנה את הנורמליזציה עם סודאן בהתקדמות לקראת שלום בדארפור וביישום הסכם השלום בדרום סודאן. הגורם טען כי מזכירת המדינה קלינטון ואת השגרירה באו"ם רייס סיכלו את ההתקרבות בין המדינות, וציין כי סודאן פועלת בסבלנות מול וושינגטון מתוך רצון להתגבר על כל המכשולים שזו מציבה לפניה.

אל-חיאת (לונדון), 1.10.09

 

פצ'לאללה: תוקפנות נגד איראן תגרור מלחמה אזורית רחבה

חכם הדת השיעי הלבנוני, מוחמד חוסין פדלאללה, אמר לאחר פגישתו עם שגריר איראן בבירות, כי איראן מעולם לא היתה חזקה ומוכנה יותר להגיב על כל תוקפנות נגדה וכי הדבר יוביל למלחמה אזורית שהעולם כולו ישלם את מחירה. לדבריו, לתוקפנות כזו תהיינה השלכות ישירות על ביטחונה של ישראל והשפעות הרסניות על הכלכלה של מדינות המערב. היומון אל-מסתקבל מסר מפי יו"ר חזבאללה בפרלמנט הלבנוני, מוחמד רעד, כי ישראל נמנעת היום מלפתוח במלחמה נגד לבנון או איראן עקב תחושתה שהיא לא תוכל להתמודד עם התגובה של חזבאללה או איראן ועם השלכותיה.

אל-חיאת (לונדון), 30.9.09 , אל-מסתקבל (לבנון), 28.9.09 

 

היהודי מנסה לשווא לבלוע את מסגד אל-אקצא

אל-וטן (סעודיה), 29.9.09/ ג'יהאד עוורתאני

 

כרובי תוקף את מנהיגותו הכושלת של רפסנג'אני
במכתב להאשמי רפסנג'אני, יו"ר מועצת המומחים באיראן, התלונן מהדי כרובי שתלונתו על אונס עצורי המהומות לא טופלה ע"י המשטר ולא נידונה במועצת המומחים. לדברי כרובי, המועצה בהנהגת רפסנג'אני הפכה לחסרת תועלת משום שאיננה מתמודדת עם עריצותה וכשליה של ממשלת אחמדי-נז'אד. כרובי תהה כיצד רפסנג'אני, שגילה בעבר מנהיגות מול מייסד המשטר איתאללה רוחאללה ח'ומיני, מועל כעת בתפקידו.
אתר המג'מע-י רוחאניון-י מובארז (איראן), 28.9.09   
  

איראן: פריסת כוחות שיטור בטהראן למניעת הפגנות

אתר אינטרנט רפורמיסטי באיראן דיווח כי המשטר פרס כוחות משטרה רבים בטהראן כדי למנוע את התפשטותן של הפגנות סטודנטים בכמה אוניברסיטאות בעיר, בהן נשמעו הקריאות "מוות לדיקטטור"; תיאורטיקן תנועת הרפורמות באיראן, סעיד חג'ריאן, שוחרר מהכלא לאחר 109 ימים.

נו רוז ניוז (איראן), 30.9.09

 

מוגאהדין ח'לק: לאיראן שני מתקני גרעין צבאיים

במסיבת עיתונאים בפריז (24.9.09) טען ארגון האופוזיציה האיראני מוג'אהדין ח'לק כי לאיראן יש שני מרכזים חשאיים במזרח טהראן לייצור ראשי קרב גרעיניים, בהם מתבצעים ניסוי וייצור חומר בקיע, וכן מחקר וייצור של מנגנוני פיצוץ לפצצות גרעין, תחת מרכז המחקרים הטכניים -  'מפתאז', השייך למשרד ההגנה. לטענת הארגון, בכיר במשמרות המהפכה, ג'ואד אל-י יאסין, הוא מנהל המרכז, עליו ממונה מוחסין פח'ריזאדה, האחראי על תוכנית ייצור הנשק הגרעיני. הארגון הציג תצלומי אוויר של המתקנים, אחד מהם מכוסה בטון.

אתר המוג'האדין ח'לק, 26.9.09 , 

 

המערב ופרויקט הגרעין האיראני

אל-איאם (בחריין), 29.9.09/ עלי אל-בזאז