המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 17.9.2009
17/9/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 17.9.2009

 

בתקציר: הרש"פ תמנע פעילות לא דתית במסגדים * נאסרללה: ח'אמנאי דובר את מילות האל * הניה: הכרה בישות הציונית היא פשע * אוניברסיטה באלג'יריה תלמד עברית * יומון קטרי: לפתוח בהליך פלילי נגד ישראל * ביטול הצנזורה על העיתונות בסודאן *  מועצת שת"פ אסטרטגי סורית-תורכית

 

אוניברסיטה באלג'יריה תחל בלימוד השפה העברית

האוניברסיטה ע"ש האמיר עבד אל-קאדר למדעים אסלאמיים בעיר קונסטנטין שבאלג'יריה תחל בלימוד השפה העברית במסגרת החוג להשוואת דתות בשנת הלימודים הקרובה. מנהל  האוניברסיטה, עבדאללה בוח'לח'אל, אמר כי לימוד העברית הכרחי לקיום דיאלוג בין תרבויות ודתות והדבר נעשה במסגרת הפתיחות כלפי האחר, הכרת דרך החשיבה שלו והכרת התרבות הישראלית. לדבריו, כ-200 סטודנטים יחלו השנה ללמוד עברית וצפוי שמספר זה יגדל בשנים הבאות.

כונא, סוכנות הידיעות הכוויתית, 16.9.09 

 

הרש"פ תמנע פעילות לא דתית במסגדים

שר ההקדשים ברש"פ, ד"ר מחמוד אל-הבאש, אמר כי הרש"פ נקטה בצעדים שנועדו להבטיח שהמסגדים לא ישמשו במה לפעילות מפלגתית או להפצת אידיאולוגיות, הם יוכפפו למשרד ההקדשים והמסר הדתי בהם יאוחד באמצעות הגדרת נושא הדרשה.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 17.9.09

 

הרש"פ תשחרר עצורי חמאס; חמאס תשחרר עצורים סלפים

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, הורה לשחרר עשרות עצורי חמאס מן הכלא, לרגל עיד אל-פטר. ראש ממשל החמאס בעזה, אסמאעיל הניה, נקט במחווה דומה והורה לשחרר עשרות עצורים מן התנועה הסלפית.

אל-איאם (רש"פ), 17.9.09

 

עריקאת בראש משלחת הרש"פ למו"מ על הסדר הקבע

מקורות פלסטיניים מסרו כי יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, מינה את צאאב עריקאת ליו"ר המשלחת הפלסטינית להסדר הקבע במקום אחמד קריע (אבו עלא).

אל-מסתקבל (לבנון), 17.9.09

 

הניה: הכרה בישות הציונית היא פשע

ראש ממשל החמאס, אסמאעיל הניה, הצהיר (15.9.09) כי ההכרה בישות הציונית היא פשע על פי ההלכה המוסלמית, ונורמליזציה עם האויב היא בגידה באל, בשליחו, במאמינים ובמורשת האומה.

www.palestine-info.info, 15.9.09

 

צלאח: אין לנהל מו"מ עם ישראל ללא הקפאת בניה בי-ם

מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל, ראא'ד צלאח, קבע שאין לנהל מו"מ עם ישראל לאחר שזו הודיעה שירושלים אינה נכללת בתוכנית הקפאת ההתנחלויות, וקרא להקמת גוף שיהווה סמכות דתית, חברתית ופוליטית עבור תושבי ירושלים ויעסוק בהגנה על המקומות הקדושים בעיר.

http://felesteen.ps, 16.9.09  

 

פגישת מיטשל - נתניהו

אל-מסתקבל (לבנון), 17.9.09/ חסן בלייבל 

 

אל-מסתקבל: חשש מפני חידוש גל הרציחות בלבנון

היומון אל-מסתקבל טען כי כ-200 טרוריסטים אנשי אל-קאעדה נכנסו ללבנון דרך סוריה והתפזרו ברחבי המדינה וכי קיים מידע לפיו חזבאללה הורה לארגונים פונדמנטליסטים לבצע פיגועים בעיקר בצפון לבנון. עוד טען היומון כי ישנו  מידע לפיו "החטיבה השנייה" של הצבא הסורי ערכה תמרונים לאורך  הגבול עם לבנון וכי יש חשש לחידוש גל הרציחות במדינה בקרוב.

אל-מסתקבל (לבנון), 17.9.09

 

שה"פ הסעודי: צר לי שרוב המפגעים בעיראק הם סעודים

שר הפנים הסעודי, הנסיך נאיף בן עבד אל-עזיז, הביע צער על כך שרוב מבצעי הפיגועים בעיראק הם סעודים, ושסעודים רבים ממשפחות מכובדות מצטרפים לשורות הטרור.

עוכאז (סעודיה), 17.9.09

 

המלך עבדאללה: להרחיק את הנוער מן הזרמים התועים

עבדאללה מלך סעודיה אמר שנחוצה אסטרטגיה לאומית שתגרום לנוער לדבוק בערכי האסלאם ותרחיקו  מן הזרמים האידיאולוגיים התועים; שה"פ נאיף בן עבד אל-עזיז הודיע כי משרדו שוקד על תכנית חדשה להתמודדות עם האידיאולוגיה הסוטה.

עוכאז, אל-וטן (סעודיה), 17.9.09

 

איש דת סעודי לזואהירי: התנער מהאידיאולוגיה הקיצונית

בתכנית לרגל יום השנה לפיגועי ה-11.9 בערוץ MBC, קרא איש הדת הסעודי הבכיר, סלמאן אל-עודה, לאיש מס' 2 באל-קאעדה, אימן אל-זואהירי, לבחון מחדש את האידיאולוגיה של הארגון, מאחר ואל-קאעדה גרם למותם של יותר מוסלמים מלא מוסלמים ומשום שפיגועיו במערב מנוצלים להסתה אנטי מוסלמית. לדברי אל-עודה, הלחימה שהארגון מנהל מעידה על ייאוש מול יכולת ההתגוננות של המערב..

www.islamonline.net , 13.9.09 

 

מועצת שת"פ אסטרטגי סורית-תורכית

סוריה ותורכיה הודיעו על הקמת מועצת שת"פ אסטרטגי, בראשות ראשי הממשלה של שתי המדינות שתתכנס פעם בשנה, לכל הפחות, ותדון בנושאים מדיניים, כלכליים וכן בנוגע למקורות המים.

תשרין (סוריה), 17.9.09  

 

אל-אח'באר: סוריה הגישה לאו"ם תלונה נגד דטלב מהליס

היומון אל-אח'באר, המקורב לסוריה, דיווח כי סוריה הגישה למזכ"ל האו"ם תלונה נגד היו"ר לשעבר של ועדת החקירה הבינ"ל לרצח אל-חרירי, דטלב מהליס, ונגד עוזרו גרהארד לימאן וביקשה ממנו וממועה"ב לחקור את מעורבותם של השניים בהטיית החקירה וזיופה, כדי להביא בכל מחיר להפללתה של סוריה.

אל-אח'באר (לבנון), 17.9.09  

 

דגל ישראל נעוץ בגבו של הערבי ודמו משרטט צלב קרס

אל-אקתצאדיה (סעודיה), 17.9.09/ פהד אל-ח'מאיסי

 

יועץ ר"מ עיראק: נציג הוכחות שהפיגועים יצאו מסוריה

יאסין מג'יד, יועץ התקשורת של רמ"מ עיראק, אמר כי עיראק תציג בפני נשיא מצרים, חסני מובארכ, הוכחות למעורבות של מבוקשים עיראקים השוהים בסוריה, בפיגועים שהיו בעיראק ב-19.8.09.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 16.9.09

 

יומון קטרי: לפתוח בהליך פלילי נגד ישראל

היומון הקטרי אל-וטן שיבח את דוח גולדסטון הקובע שישראל ביצעה פשעי מלחמה ב"שואת עזה", וקורא לפתוח בהליך פלילי נגד הפושעים הישראלים בבית הדין הפלילי הבינ"ל או בבית דין בינ"ל מיוחד.

אל-וטן (קטר), 16.9.2009

 

ביטול הצנזורה על העיתונות בסודאן 

שירותי הביטחון של סודאן צפויים להכריז (17.9.09), בפגישה עם עורכי העיתונים, על ביטול הצנזורה על העיתונות בסודאן, לאחר שהעורכים חתמו על אמנה המחייבת לפעול במקצועיות ולכבד את מוסדות המדינה והקבוצות שבתוכה. מצטפא עת'מאן אסמאעיל, בכיר במפלגת הקונגרס הלאומי, בירך על הצעד ואמר כי מפלגתו מתנגדת לצנזורה, ומעדיפה ביקורת עצמית של העיתונאים וזיקה בינם למנגנוני המדינה.

אל-ראי אל-עאם (סודאן), 15-16.9.09 

 

נאסרללה: ח'אמנאי דובר את מילות האל

מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, אמר לשבועון האיראני פנג'רה, כי במלחמת לבנון 2006 הזהירו מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, שהמתקפה הישראלית רחבה ומתוכננת מראש ועודדו לעמוד מולה. לדברי נאסרללה,  הנחיות אלה מעידות כי מילותיו של האל הושמו בפי ח'אמנאי, כשם שקרה לאחר אירועי ה-11.9, כאשר ח'אמנאי אמר שזוהי תחילת שקיעתה של ארה"ב.

פנג'רה (איראן), 12.9.09

 

לאריג'אני למדינות ערב: אין לנרמל יחסים עם ישראל

יו"ר המג'לס האיראני, עלי לאריג'אני, הזהיר את ראשי מדינות ערב מפני נרמול היחסים עם ישראל תמורת הקפאת ההתנחלויות וטען שהדבר עלול לגרום ל"גירושין בינם לבין עמיהם." לדבריו, ההשתתפות ביום ירושלים היא חובה אנושית ואסלאמית המוטלת על כל מדינות האסלאם. 

מהר (איראן), 17.9.09

 

איראן: לא ננהל שיחות ישירות עם ארה"ב

שה"ח האיראני מנוצ'הר מותכי הודיע כי לא יתקיימו שיחות ישירות בין איראן לארה"ב, אלא שיחות בין ה-5+1 לבין איראן. מחלקת המדינה האמריקאית הודיעה כי תשלח לשיחות את תת מזכירת המדינה לעניינים פוליטיים, ריצ'רד ברנס.

פרס טי וי (איראן), 17.9.09

 

דובר משה"ח האיראני: טענות סרקוזי אינן נכונות

דובר משה"ח האיראני, חסן קשקאוי, דחה את דברי נשיא צרפת (16.9.09) ניקולא סרקוזי, לפיהם מפתחת איראן בחשאי תוכנית גרעינית צבאית ואמר כי הדברים נובעים מתוך עוינות וקיצוניות ומזכירים את גישתו של הנשיא בוש.

פרס טי.וי. (איראן), 16.9.09

 

ישראל מונעת מג'ורג' מישטל להתקדם בדרך השלום

אל-ג'רידה (כווית), 16.9.09/ ג'יימס  

 

המשטר האיראני עצר את נכדיו של איתאללה מונתזרי

בתגובה לקריאתו של איתאללה מונתזרי לאנשי הדת באיראן לצאת בגלוי נגד המשטר, עצרו (14.9.09) השלטונות שלושה מנכדיו של איתאללה מונתזרי והעבירו אותם למקום לא ידוע. נציגי המשטר פשטו על בית בנו, אחמד, עצרו את הנכדים והחרימו ציוד אישי ומחשב. כן דווח על פשיטות בבתי תומכיו בעיר קום.

http://www.khandaniha.eu/items.php?id=863,  15.9.09

 

לשכת אחמדי-נז'אד הגישה תלונה נגד האיתאללה צאנעי

סו"י פארס דיווחה כי נשיא איראן הגיש תלונה נגד חכם ההלכה איתאללה יוסף צאנעי בבית הדין של אנשי הדת לאחר שזה מתח עליו ביקורת בנאום שנשא. יועצו של אחמדי-נז'אד לענייני דת אמר כי התלונה הוגשה נגד האזרח צאנעי ולא נגד מעמדו של איתאללה צאנעי כאיש דת בכיר. יצוין כי תלונה נגד חכם הלכה במעמדו של צאנעי היא צעד חסר תקדים ונחשבת כאקט של חוסר כבוד.

פארס (איראן), 13-14.9.09

 

נציג איראן בסבא"א: אושרה הצעתנו לאסור תקיפת מתקני גרעין

נציג איראן בסבא"א, עלי אסגר סולטאניה, דיווח כי הצעת איראן בדבר האיסור לתקוף או לאיים בתקיפה של מתקני גרעין המצויים בבניה או בפעילות, אושרה בסבא"א.

פארס (איראן), 14.9.09

 

איראן

אל-וטן (כווית), 14.9.09/ עלי פרזאת 

 

מקורות סעודיים: שבעה פעילי אל-קאעדה נמצאים באיראן

היומון עוכאז פרסם את שמותיהם ותמונותיהם של שישה פעילי אל-קאעדה הנמצאים, על-פי מקורות ביטחוניים סעודיים, באיראן. השישה נמנים על רשימת 85 המבוקשים של משרד הפנים הסעודי. פעיל נוסף ששהה באיראן הסגיר עצמו לאחרונה לשלטונות סעודיה.

עוכאז (סעודיה), 15.9.09

 

איראן: רפסנג'אני לא יישא את הדרשה ביום י-ם

סו"י האיראנית פארס דיווחה כי הדרשן אחמדי ח'אתמי ינחה את דרשת יום השישי של 'יום ירושלים' ולפניו ינאם הנשיא אחמדי-נז'אד. נושא הדרשה המסורתי ביום ירושלים מזה שנים היה האשמי רפסנג'אני.

פארס (איראן), 15.9.09

 

דובר משה"ח האיראני תוקף את העיתונות הערבית

דובר משה"ח האיראני, חסן קשקאוי, אמר כי חלק מהעיתונים הערביים באזור הפכו לשלוחה של האופוזיציה האיראנית נגד המשטר.

מהר (איראן), 14.9.09

 

מומחה צבאי איראני: ישראל לא תעמוד מול מתקפה שלנו

המומחה הצבאי האיראני, אמיר מוסוי, אמר לאתר איראן דיפלומסי, כי מערכת ההגנה הטילית של ארה"ב - היכולה ליירט בו זמנית 20-30 טילים -  לא תגן על ישראל מפני כמות הטילים שאיראן תשגר אליה וישראל לא תעמוד מול מתקפה של איראן, המצוידת במערכת טילית מתוחכמת, וטילים כמו סג'יל 2. מפקד זרוע ההגנה האוירית של צבא איראן, אחמד מיקאני, אמר שלאיראן יש יכולת ליירט טילי שיוט.

אילנא (איראן), 15.9.09;  http://irdiplomacy.ir, 14.9.09

 

מפקד הבסיג' באיראן מקדם תעמולה אנטי-ישראלית

מפקד הבסיג', חוסיין טאיב, שהשתתף בטקס השקת משחק מחשב אנטי-ישראלי בשם "קן השטן" אמר שמי שיפתח משחקים כאלה יזכה בתמיכת הבסיג'.

פארס (איראן), 16.9.09