המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 10.9.2009
10/9/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 10.9.2009

 

בתקציר: איראן: בכירים מזהירים מפני חידוש המהומות * אתר אופוזיציה סורי: חזבאללה מסייע בהפצת השיעה בסוריה * לבנון: האופוזיציה נגד הממשלה שהציג אל-חרירי * היומון אל-ת'ורה ומזימת ה-11.9 * שר האסירים הפלסטיני: ישראל גזלה איברי חללים פלסטינים * קרדאוי: לחנך לדרך האמצע באסלאם

 

שיח' סעודי בכיר: מותר לקלל את ישראל

איש הדת הסעודי, השיח' סלמאן אל-עודה, הכחיש בראיון (9.9.09) בערוץ הסעודי mbc דיווחים לפיהם אסר לקלל את ישראל ובעלי בריתה וטען כי הקריאות [מצד אנשי דת] לא לקלל את הכופרים אינן כוללות את הרשעים, הכובשים והתוקפים, שישראל היא אחת מהם. יצוין כי אתר האינטרנט של ערוץ "אל-ערביה" דיווח (6.9.09) כי אל-עודה קרא בערוץ mbc  למוסלמים להתרחק  מהקריאות להשמיד לא מוסלמים.

www.islamtoday.net, 9.9.09, www.alarabiya.net, 6.9.09

 

שר האסירים הפלסטיני: ישראל גזלה איברים מחללים הקבורים בישראל

שר האסירים הפלסטיני, עיסא קראקע, טען שגופות החללים הפלסטינים הקבורים בבתי קברות בישראל, הן אלה שמהן ישראל גזלה איברים.

www.maannews.net, 8.9.09

 

מחמד ע'נים מונה לתפקיד סגן מנהיג תנועת הפת"ח

מחמד ע'נים, שהגיע לפני כחודש לשטחי הרש"פ, מונה כסגנו של מחמוד עבאס בתפקידו כמנהיג הפת"ח ולתפקיד מזכיר הוועד המרכזי של התנועה. ג'בריל אל-רג'וב, יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית, מונה לתפקיד סגן מזכיר הוועד המרכזי. לוועד המרכזי של התנועה מונו שני חברים נוספים: זכריא אל-אע'א וצח'ר בסיסו. צאאב עריקאת ימשיך לשמש כממונה על המו"מ ומחמד דחלאן על ההסברה.

אל-קדס (ירושלים), 10.9.09   

 

יוזמה: מושבים נוספים במל"פ לטובת חמאס והפלגים

בניסיון לפתור את המשבר הפנים פלסטיני הציע יו"ר המל"פ, סלים אל-זענון, להוסיף למל"פ מושבים עבור החמאס ושאר הפלגים הפלסטיניים, והזהיר כי זהו "הקלף האחרון" במו"מ על סיום הפילוג הפלסטיני. 

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 8.9.09

 

הג'יהאד האסלאמי בוחן שלב חדש במאבק בישראל

בכירי הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני קיימו בדמשק סדרת ישיבות שהוגדרו כ"חסרות תקדים" ו"החשובות ביותר בתולדות התנועה", בהן דנו בנושאים מדיניים, צבאיים וארגוניים וכן ביחסים עם החמאס. הפגישות עסקו גם בפתיחת שלב חדש במאבק מול ישראל ובשיפור יכולתה המבצעית של התנועה.

אל-חיאת (לונדון), 8.9.09 

 

מאלכי קורא "לשפוט את סוריה", בניסיון להיחלץ מהכיבוש האמריקאי

 

אח'באר אל-חליג' (בחריין), 10.9.09 / עבדאללה מחרקי

 

בכיר בפת"ח: אין כוונה לשחרר עצורים מהחמאס

עזאם אל-אחמד, חבר הועדה המרכזית של הפת"ח הכחיש את הדיווחים בדבר כוונתו של נשיא הרש"פ, מחמוד עבאס, לשחרר 400  עצורים מתנועת החמאס.

www.safanews.com  (רש"פ), 8.9.09

 

שיעור הבערות בקרב הפלסטינים – מהנמוכים בעולם

היו"ר בפועל של לשכת הסטטיסטיקה הפלסטינית, עלא עוד, דיווחה כי שיעור הבערות בקרב תושבי השטחים הפלסטיניים הוא מהנמוכים בעולם: בשנת 2008 5.9% מהבוגרים היו אנאלפביתים – 2.9% מהגברים ו-9.1% מהנשים. בעולם הערבי (2005-2007) שיעור הבערות, לפי דיווחי יונסק"ו הוא 28.9%.

www.wafa1.ps/arabic, 8.9.09

 

אתר אופוזיציה סורי: חזבאללה מסייע בהפצת השיעה בסוריה 

אתר אופוזיציה סורי דיווח על פעילות גוברת של חזבאללה בפרברי דמשק הכוללת ביקורים תכופים של מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, וסיוע בהקמת מקומות תפילה ומיזמי צדקה להפצת השיעה באזור.

www.sooryoon.net, 10.9.09 

 

היומון אל-ת'ורה וקונספירציית ה-11.9

מאמר ביומון הסורי הרשמי אל-ת'ורה, לרגל יום השנה לפיגועי ה-11.9, טען כי היסטוריונים אמריקאים מסוימים סבורים שבכירים בממשל האמריקאי ובמודיעין הישראלי ידעו מראש על כוונה לבצע את הפיגועים אך התעלמו מכך, משום שהבינו את התועלת שיש בפיגועים עבור ממשל בוש.

אל-ת'ורה (סוריה), 7.9.09

 

לבנון: האופוזיציה מתנגדת לממשלה שהציג אל-חרירי

רה"מ הלבנוני המיועד, סעד אל-חרירי, הציג (7.9.09) בפני נשיא לבנון, מישל סולימאן, את הצעתו להרכב ממשלת אחדות בת 30 שרים, 10 מהם מן האופוזיציה. ואולם האופוזיציה מתנגדת להצעה  משום שאל-חרירי סירב להעניק לבכיר האופוזיציה מישל עון את תיקי התקשורת והפנים ולמנות את חתנו לשר. האופוזיציה גם הודיעה כי לא תשתתף בממשלה שהרכבה מוצע ללא הסכמתה. היומון אל-אח'באר דיווח כי הנשיא מישל סולימאן אמר כי לא יאשר ממשלה שאינה מקובלת על כל הכוחות במדינה.

אל-מסתקבל, אל-אח'באר (לבנון), 8.9.08

 

קרדאוי חנך מרכז לחיזוק דרך האמצע באסלאם

בחנוכת "מרכז אל-קרדאוי לדרך האמצע באסלאם [וסטיה] ולחידוש" בקטר, אמר השיח' יוסף אל-קרדאוי,  כי המרכז נועד לחזק את דרך האמצע, המבטאת מתינות דתית והתרחקות מהקיצוניות השולטת במגזרים רבים בחברות האסלאמיות, וכי המרכז ישמש גשר בין העולם האסלאמי למדינות המערב והמזרח.

אל-ראיה (קטר), 8.9.09 

 

"70 שנה לפרוץ מלחמת העולם השנייה" (ולהולדת השטן היהודי)

אל-ג'זירה (סעודיה), 8.9.09/ עבדאללה ג'אבר 'Abdallah Jaber

 

עיתונאים מרוקניים לדין באשמת פרסום ידיעות כוזבות

התביעה הכללית במרוקו החליטה להעמיד לדין שני עיתונאים מרוקניים באשמת פרסום ידיעות כוזבות אודות מחלתו של מלך מרוקו מחמד השישי.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 9.9.09

 

מוסוי לתומכיו: הזהרו מצעדי המשטר

בעקבות מעצר מקורביו, פרסם מיר חוסין מוסוי קריאה לתומכיו להזהר ולא לתת למשטר הזדמנות לפעול נגדם. לדבריו, צעדי המשטר כגון כליאה ועינויים נגד האזרחים פועלים בסופו של דבר נגדו.

www.kaleme.com  (איראן), 9.9.09

 

ח'אמנאי לאליטות באיראן: השלימו עם תוצאות הבחירות

בפגישה עם חברי הממשלות היוצאת והנכנסת, קרא מנהיג איראן עלי ח'אמנאי להכיר בכך שנשיא איראן נבחר ע"י 25 מיליון מתוך 40 מליון מצביעים והוסיף כי קבלת מסר זה על-ידי האליטות באיראן תביא לפתרונן של בעיות רבות. לדבריו, על הממשלה להבחין בין ביקורת בונה לבין ביקורת מבית, הנתמכת ע"י התקשורת הזרה, שכוונתה רעה.

פרס טי.וי., אפתאב (איראן), 8.9.09

 

רפסנג'אני: לפתור המחלוקות עם סעודיה

יו"ר המועצה לאבטחת האינטרס של המשטר, האשמי רפסנג'אני, אמר בטקס פרידה מהשגריר הסעודי כי המחלוקות בין אנשי דת מאיראן וסעודיה מזיקות לעולם האסלאם וקרא להקים איגוד משותף של אנשי דת  כדי ליישב אותן. הוא קרא להסרת המכשולים לשת"פ בין המדינות והדגיש כי שת"פ ביטחוני ביניהן יצמצם את המעורבות הזרה באזור.

מהר (איראן), 8.9.09

 

איראן מזהירה את שכנותיה לים הכספי

שר החוץ האיראני, מנוצ'הר מותכי, הזהיר מפני השלכותיה של פגישה בלתי-פורמאלית שתיערך השבוע בין שכנותיה של איראן לים הכספי, אזרביג'ן, קזחסטן, תורכמניסטן ורוסיה, שתדון בשת"פ תת-אזורי. מותכי טען כי אי הכללת איראן בפגישה מנוגדת להסכמים קודמים ומנוגדת לאינטרסים של איראן.

פרס טי וי (איראן), 8.9.09

 

בכיר אמריקאי: המו"מ עם איראן חלשה קשה יותר

בכיר אמריקאי אמר ליומון אל-שרק אל-אוסט כי טרם הושגה הסכמה על מועד הפגישה עם נציגי איראן במהלך כינוס העצרת הכללית של האו"ם, החודש. בכיר אמריקאי, המקורב לתיק הגרעין, אמר כי היחלשותה של איראן, עקב משבר הבחירות, מקשה על המו"מ עימה. בכירים אירופאים גילו פתיחות לאפשרות של המשך העשרת אוראניום ע"י איראן, במסגרת פתרון כולל ותחת פיקוח מלא של סבא"א.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 9.9.09.

 

שולחן המו"מ בנושא הגרעין האיראני

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 9.9.09/ אמג'ד רסמי

 

סעד אל-חרירי: התקרבות בין איראן לסוריה - בעייתית

בראיון ליומון אל-מצרי אל-יום טען ר"מ לבנון המיועד, סעד אל-חרירי, כי ההתקרבות בין סוריה ואיראן בעייתית - בעיקר עבור לבנון - נוכח מעורבותה של איראן באזור ובלבנון במיוחד. אל-חרירי קרא  לערבים להתאחד כדי למלא תפקיד באזור השייך להם ולא לאף אחד אחר.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 9.9.09

 

נשיא תימן: איראן תומכת במורדים החות'ים בתימן

נשיא תימן, עלי עבדאללה צאלח, אמר (9.9.09) לערוץ אל-ג'זירה כי גורמים איראניים לא רשמיים והמנהיג העיראקי השיעי, מוקתדא אל-צדר, מקיימים קשר ישיר עם המורדים "החות'ים" בתימן ואף הציעו בחשאי לתווך בין החות'ים לבין ממשלת תימן. איראן דחתה את הטענות נגדה, אולם תומכי אל-צדר הודו כי ניסו לתווך בין החות'ים לממשלת תימן כדי לפתור את המשבר בדרכים דיפלומטיות.

אל-חיאת (לונדון), 10.9.09  

 

רפסנג'אני קורא לשת"פ עם לוב

ראש המועצה לאבטחת האינטרס של המשטר באיראן, האשמי רפסנג'אני, קרא בפגישתו עם השגריר הלובי, סעד מג'בר, להקים איחוד מדינות אסלאמיות נגד האויב המשותף וציין כי יש קרקע פוריה לשת"פ בין איראן ללוב בענייני אפריקה. לדבריו, שת"פ בין שתי המדינות ישרת גם את עניינם של הפלסטינים.

מהר (איראן), 9.9.09

 

איראן: בכירים בטחוניים מזהירים מפני חידוש המהומות

מפקד משטרת איראן אסמאעיל אחמדי-מקדם הבהיר כי ההפגנות המתוכננות ל'יום ירושלים' (18.9.09) קשורות אך ורק לפלסטין ולמחאה נגד המשטר הציוני ולא למטרות פוליטיות פנימיות. מפקד משמרות המהפכה של טהראן, עלי פזלי, אמר כי כוחות הביטחון נערכים לפתיחת שנת הלימודים באוניברסיטאות (23.9.09), והגדיר את הנעשה בהן כ"אש מתחת לאפר".

אפתאב (איראן), 9.9.09; אעתמאד (איראן), 8.9.09 

 

"איך לברוח מעיראק ואפגניסטן"

אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות), 7.9.2009/ עלי ח'ליל 'Ali Khalil