המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 7.9.2009
7/9/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 7.9.2009

 

בתקציר: אל-אח'באר: פיאצ' מיישם את תוכניתו באופן עצמאי * בכיר אירופי מציג את עיקרי תוכנית אובמה * שיח' סעודי בכיר: להסיר ספרים קיצוניים מהמדפים * מקורות פלסטינים: ברגותי - חלק מעסקת שליט * בכיר בחזבאללה: תכנית אובמה - סכנה לעניין הפלסטיני * אל-גומהוריה: קטר ואיראן מעכבות את "עסקת שליט" 

 

מקורות פלסטינים: ברגותי - חלק מעסקת שליט; העסקה - בסוף החודש

מקורות פלסטינים דיווחו כי עסקת שליט תושלם עד סוף החודש ותכלול שחרור של  450 אסירי חמאס ו-550 אסירים מארגונים אחרים תמורת שליט. לדבריהם, נתניהו צפוי להודיע על כך ליו"ר הרש"פ אבו-מאזן בפגישה  ביניהם בשולי עצרת האו"ם (23.9.09). המקורות הוסיפו כי הקבינט הישראלי החליט (2.9.09) לשחרר את מרואן ברגותי בשלב השני של העסקה, וכי שר הביטחון ברק יידע את רה"מ הפלסטיני סלאם פיאץ' על כך.

עכאט' (סעודיה), 5.9.2009

 

הניה: תוכנית מאוחדת לפלסטינים אפשרית בשלב הנוכחי

ראש ממשל החמאס, אסמאעיל הניה, אמר שניתן להגיע בשלב הנוכחי לתוכנית מדינית מאוחדת לכל הגורמים הפלסטיניים, אשר במסגרתה יוכל כל צד לשמור על עמדותיו האסטרטגיות. לדבריו, תוכנית כזו תכלול הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67' שבירתה ירושלים וזכות שיבה לפליטים. בארוחת שבירת הצום עם משפחות חללים ואסירים אמר הניה כי לציונים אין עתיד בשטחי פלסטין.

www.palestine-info, 3.9.09, 4.9.09

 

אל-אח'באר: פיאצ' מיישם את תוכניתו באופן עצמאי

היומון הלבנוני אל-אח'באר המקורב לחזבאללה, טען כי רה"מ הפלסטיני, סלאם פיאצ', פועל עצמאית ליישום  תוכנית ממשלתו להקים מדינה פלסטינית עצמאית, ואף ביקש משריו להיפגש עם עמיתיהם הישראליים כדי שאלו יקלו על התושבים הפלסטיניים ויסירו מכשולים בדרך לפיתוח המשק הפלסטיני.

אל-אח'באר (לבנון), 6.9.09

 

אופוזיציה בעולם השלישי לעומת אופוזיציה במערב

אל-ג'רידה (כווית), 3.9.09/ עבד אל-קאדר איוב

 

אבו מאזן: תיק העצורים ייסגר עד סבב השיחות הקרוב

מקור מצרי מהימן מסר שאבו מאזן אישר שבימים הקרובים ישוחררו 400 עצורים מחמאס, וכן שתיק העצורים ייסגר לפני סבב השיחות הקרוב בין פת"ח לחמאס.

אל-מדינה (סעודיה), 6.9.09.

 

חמאס: עורכות דין לא תחוייבנה להופיע בלבוש אסלאמי

המועצה העליונה לצדק בממשל החמאס בעזה ביטלה את החלטתה לחייב את עורכות הדין להופיע בבתי המשפט בלבוש מסורתי אסלאמי.

אל-איאם (רש"פ),  6.9.09  

 

בכיר אירופי מדווח על עקרונות תוכנית אובמה

בכיר אירופי שהשתתף בדיונים על תכנית השלום של הנשיא אובמה מסר ליומון אל-חיאת את עיקריה: השגת הסכם בתוך שנתיים; זכויות הפליטים יוכרו ללא זכות שיבה; פליטים שאיבדו את רכושם יפוצו וייושבו מחדש במדינות אחרות תוך קבלת דרכון פלסטיני ואפשרות לשוב למדינה הפלסטינית שתוקם; המדינה הפלסטינית תשתרע על 22% משטחה של פלסטין המנדטורית תוך חילופי שטחים על בסיס שוויוני; המתנחלים ממזרח לגבול שייקבע יפונו והנשארים ייחשבו לחלק מהמדינה הפלסטינית; המקומות הקדושים בירושלים יימסרו לירדנים ולפלסטינים והיהודיים לישראל. לדברי המקור, כוח בינ"ל, ככל הנראה ירדני, יפקח על ההסכם. 

אל-חיאת (לונדון), 5.9.09

 

בכיר בחזבאללה: תכנית אובמה נועדה לחסל את הנושא הפלסטיני

יו"ר סיעת חזבאללה בפרלמנט הלבנוני, מחמד רעד, טען כי תכניתו של אובמה להסדר אזורי במזה"ת נועדה לחסל את הנושא הפלסטיני והיא תיכשל בזכות לוחמי ההתנגדות הפלסטינית. רעד האשים את מדינות ערב בנכונות לוותר ע"ח פלסטין וזכויות האומה, וטען כי אין זה הגיוני ומוסרי לנהל מו"מ על "מדינונת פלסטינית" שגבולותיה לא ברורים והיא חסרת ריבונות ונשק, בתמורה להכרה בישראל כמדינה יהודית ונורמליזציה עימה.

www.nowlebanon.com, 3.9.09

 

שיח' סעודי: אסור לקרוא להשמדת לא מוסלמים

איש הדת הסעודי, השיח' סלמאן אל-עודה, אמר בראיון לערוץ הסעודי MBC, כי על המוסלמים להתרחק מהקריאות להשמיד לא מוסלמים, כיוון שקריאה כזו מפרה את חוקיו של אללה המורים לנקוט בדרך הישר.

www.alarabiya.net, 6.9.09  

 

שיח' סעודי בכיר: להסיר ספרים קיצוניים מהמדפים

איש הדת הסעודי, ד"ר צאלח בן סעד אל-סחימי אל-חרבי, גינה את ניסיון ההתנקשות (בחודש  שעבר) של מחבל מתאבד בבנו של שר הפנים, מחמד בן נאיף. אל-חרבי טען כי כדי להילחם בקיצוניות יש להסיר מן המדפים ספרים המכילים אידיאולוגיות קיצוניות, דוגמת ספריהם של סיד קוטוב ואל-מקדסי. עוד טען כי יש להיפטר גם מפרסומים של תנועת האחים המוסלמים ומקלטות שמע וצפייה המסיתות לג'יהאד.

אל-ריאץ' (סעודיה), 7.9.09

 

ארה"ב וישראל תוקעות טריז בין עיראק לסוריה

אל-סביל (ירדן), 5.9.09 [קריקטוריסט לא ידוע] 

 

אמין אל-ג'ומיל: ההתנגדות ומות הקדושים  - אמצעי לשלום

נשיא לבנון לשעבר וראש מפלגת הפלנגות בלבנון, אמין אל-ג'ומיל, אמר (6.9.09) בחנוכת מטה חדש של מפלגתו, כי על ההתנגדות ומות הקדושים להיות אמצעי להשגת שלום ופתרונות פוליטיים וכי דרכה של מפלגתו היא דרך השלום והאהבה, אך היא מבצעת התנגדות ומות קדושים [אסתשהאד] כשהדבר נחוץ. 

אל-נהאר (לבנון), 7.9.09

 

אל-אח'באר: אל-קאעדה מתכונן להכות בלבנון

מאמר ביומון הלבנוני אל-אח'באר, המקורב לחזבאללה, טען כי ארגון אל-קאעדה מתכונן להכות בלבנון וכי כוחות הג'יהאד מרחיבים בה את פעילותם בנצלם את המשבר הפוליטי הנוכחי. עוד נאמר כי מטרת כוחות הגי'האד היא לפגוע באנשי יוניפי"ל, בצבא לבנון, בפוליטיקאים ובמוסדות המדינה.

אל-אח'באר (לבנון), 7.9.09

 

יומון לבנוני: איחוד האמירויות מגרשת מאות לבנונים ופלסטינים

היומון אל-אח'באר טען כי מדינת איחוד האמירויות גירשה לאחרונה עשרות אזרחים לבנוניים ממוצא שיעי, לאחר שסירבו למסור למנגנוני המודיעין שלה מידע על חזבאללה, וכן כמה מאות פלסטינים יוצאי עזה ותומכי חמאס. עפ"י הדיווח גירוש הלבנונים מאיחוד האמירויות החלה כבר ב-2006 והגיע לשיאו בחודשים האחרונים והוא נובע מלחצי ארה"ב על מדינות ערב המתונות לפעול נגד תנועות ההתנגדות ומקורות המימון שלהן.

אל-אח'באר (לבנון), 4.9.09

 

         גביית הודאות בכפייה מעצורי המהומות באיראן

              www.persiancartoon.com ,3.9.09/ מוחסין איזדי

 

עורך אל-גומהוריה: קטר ואיראן מעכבות את "עסקת שליט" 

מחמד עלי אבראהים, עורך היומון הממסדי אל-גומהוריה וחבר הפרלמנט המצרי, טען במאמרו כי איראן וקטר מנסות לעכב את "עסקת שליט" ולדחוק את רגליה של מצרים כמתווכת, כדי להחליש את מעמדה באזור. לדבריו, איראן רוצה בתיווך גרמניה מול החמאס, כדי לשפר את מעמדה הבינ"ל של התנועה, אך הוא הכחיש דיווחים לפיהם צעד כזה יסיג את מצרים מהמו"מ. לטענתו, הרש"פ וארה"ב גוררות רגליים בקידום העסקה מחשש שהיא תניב רווח פוליטי לחמאס. עוד כתב, כי מצרים קושרת בין עסקת שליט להסרת המצור מעל עזה.

אל-גומהוריה (מצרים), 6.9.09   

 

בתו של רפסנג'אני: מהפכת קטיפה אינה נגד המשטר

פאיזה האשמי, בתו של יו"ר המועצה לקביעת האינטרס של המשטר, האשמי רפסנג'אני, אמרה כי מהפכת קטיפה חותרת ליישום רפורמות במסגרת המשטר ואינה קוראת לחיסולו, ולכן איננה רעיון רע. לדבריה, תמיכתן של מדינות זרות במהומות לא מעידה שהן יזמו אותן, כיוון שאותן מדינות תמכו בשעתו באיתאללה ח'ומיני ובמהפכה האסלאמית. היא קראה לחקור את הפשעים שבוצעו נגד עצורי המהומות.

Javanefarda.com (איראן), 2.9.09

 

מצרים: אתר אינטרנט לגמאל מובארכ, בחסות הממשלה

היומון "אל-מצריון" דיווח כי תחת מעטה של סודיות מוחלטת, פועלים שר ההסברה המצרי, אנס אל-פקי, ושר התקשורת, טארק כאמל, כדי להקים אתר אינטרנט עבור גמאל מובארכ - בנו של הנשיא חוסני מובארכ ואחד המועמדים הבולטים לרשת את תפקידו של אביו.

אל-מצריון (מצרים), 6.9.09    

 

צ'אווז לאחמדי-נז'אד: ישו והמהדי יגיעו בקרוב

נשיא וונצואלה הוגו צ'אווז שביקר בעיר הקדושה משהד בצפון איראן, בלוויית הנשיא אחמדי-נז'אד אמר כי ישו והמהדי (מעין משיח בשיעה) יופיעו בקרוב וישכינו בעולם צדק. צ'אווז ציין עוד כי וונצואלה תייצא לאיראן מאוקטובר 2009, עשרים אלף חביות נפט מזוקק ליום בשווי של 800 מליון דולר. קודם לכן, אמר אחמדי-נז'אד לצ'אווז, כי על שתי המדינות להרחיב את חזית ההתנגדות לאמפריאליזם בעולם; בכיר ברשות השידור האיראנית אמר כי בכוונת איראן להשיק ערוץ טלוויזיה בספרדית להפצת מסר המהפכה האסלאמית באמל"ט.

מהר, אעתמאד (איראן), 6.9.09; אילנא (איראן), 5.9.09; פארס, 4.9.09

 

אחמדי-נז'אד: זכותנו לגרעין לא נתונה למו"מ

נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, אמר (7.9.09) במסיבת עיתונאים כי ארצו מוכנה לדיאלוג "הגיוני והוגן" עם המערב, אולם הדגיש את זכותה של איראן לפתח גרעין כזכות שאיננה נתונה למו"מ. לדבריו, נושא תיק הגרעין האיראני סגור והטיפול בו צריך להיעשות ע"י סבא"א. הוא הזמין את נציגי ה-5+1 לטהראן לקבל את חבילת ההצעות החדשה שלה בעניין הגרעין והסוגיות הבינ"ל.

מהר, פארס (איראן), 7.9.09

 

תומכי מוסוי: לתמוך בפלסטינים ב'יום ירושלים'

האתר האיראני מיר חוסין.נט, מתומכי מוסוי ותנועת המחאה הירוקה, פרסם כרוזים המזמינים את הציבור האיראני להשתתף בתהלוכות 'יום ירושלים', יום שישי האחרון של חודש הרמדאן, ב-18.9.2009, להזדהות ולהגן על זכויות האומה הפלסטינית והאומה האיראנית המדוכאות.

mirhusein.net (איראן), 3.9.09

mirhusein.net, 3.9.09

 

סוכנות אירנא: שרת הבריאות אינה אשת שריעתמדרי

סו"י האיראנית הרשמית אירנא הכחישה דיווח ביומון הצרפתי למונד (4.9.09) לפיו שרת הבריאות - הראשונה בתולדות משטר המהפכה האסלאמית - מרזיה ואחיד דאסתג'רדי, היא אשתו של עורך כיהאן, חוסין שריעתמדארי, מקורבו של המנהיג ח'אמנאי.

אירנא (איראן), 5.9.09 

 

בכיר איראני: בכוחנו להשמיד טילי שיוט

בכיר בצבא איראן, אחמד מיקאני, אמר כי איראן הצליחה לייצר מערכות טילים ומכ"ם המסוגלות לזהות ולהשמיד טילי שיוט.

פארס (איראן), 6.9.09

 

איראן מוחה על הדלפת מידע מסווג ע"י סבא"א

במכתב למזכ"ל סבא"א, מחמד אל-בראדעי, הצר נציג איראן בסבא"א, עלי אסע'ר סולטאניה, על הדלפת נושאים מסווגים לגבי מתקן המים הכבדים באראכ ומתקן ההעשרה בנטנז מתוך דו"ח סבא"א.

מהר (איראן), 5.9.09  

 

איאתללה מונתזרי: ח'אמנאי רומס את האסלאם

בפגישה עם ראשי תנועת הסטודנטים תחכים-י וחדת, אמר איתאללה עלי מונתזרי כי כדי לשמור על שלטון היחיד שלו רומס ח'אמנאי את הוראות דת האסלאם וכי המעצרים וההודאות בכפייה מנוגדים לאסלאם. מנגד קרא איתאללה אמאמי-כאשאני לסיים את המשבר הפוליטי ולהתרכז בייצוא המהפכה האסלאמית.

אתר לשכת מונתזרי (איראן), אל-שרק אל-אוסט (לונדון) 5.9.09

 

הרכב הממשלה האיראנית

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 6.9.09/ אמג'ד רסמי