המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 20.8.2009
20/8/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 20.8.2009

 

בתקציר: שבחים הדדיים בין אסד לראשי איראן * סעודיה: נתפסה חוליית טרור הקשורה לאל-קאעדה * גורמים פלסטינים: ישראל גונבת איברים מגופות פלסטינים * חמאס משתלטת על כלי רכב המשמשים נכים * יומון סעודי: להקים כוח צבאי מפרצי * אל וטן: האמריקאים מימנו את ועידת הפת"ח * כינוס המל"פ בסוף החודש

 

אסד בטהראן: המערב חושש מנצחונותיהן של איראן וסוריה

בפגישה בטהראן (19.8.09) בין נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, לבין מנהיג איראן ח'אמנאי ונשיאהּ אחמדי-נז'אד, תמך ח'אמנאי בהצעת אסד לכונן ברית בין איראן, סוריה, תורכיה ועיראק. הוא שיבח את עמידתה האיתנה של סוריה ודבקותה בהתנגדות, וקרא לחזית ההתנגדות לחזק את שתה"פ, נוכח היחלשותה של ארה"ב באזור. אסד ברך את אחמדי-נז'אד לרגל היבחרו לנשיא וטען כי מעורבותו של המערב בענייני איראן נובעת מחששו מפני המשך ניצחונותיהן של איראן ושל סוריה. עוד אמר כי הפגישות בין ראשי שתי המדינות מהוות מסר למדינות האזור ולקהילה הבינ"ל הצפויה לפתוח את שעריה בפניהן. אחמדי-נז'אד אמר כי המערב איבד את דרכו והעולם זקוק לסיוען של סוריה ואיראן.  

אל-וטן (סוריה), אתר המנהיג, אתר מוסד הנשיאות (איראן), 19.8.09

 

אל וטן הסורי: האמריקאים מימנו את ועידת הפת"ח

היומון הסורי אל-וטן דיווח כי הממשל האמריקאי העניק לתנועת פת"ח חמישים מיליון דולר לכיסוי הוצאות ועידתה שהתכנסה בתחילת אוגוסט, במטרה לחזק את מעמדו של אבו מאזן. במקביל, כך נטען, דחה הממשל את בקשתו של אבו מאזן לקבל אור ירוק לפטר את ראש הממשלה, סלאם פיאצ'.   

אל-וטן (סוריה), 18.8.09

 

מועצת שת"פ אסטרטגי לסוריה ועיראק

בפגישה בין ר"מ עיראק, נורי אל-מאלכי לבכירים סורים (18.8.09) בדמשק, הוחלט על הקמת מועצת שת"פ אסטרטגי בראשות ראשי הממשלה; על הידוק שתה"פ הביטחוני בין המדינות, במיוחד במאבק בטרור; ועל הידוק שתה"פ בנושא צרכי המים של המדינות. בסיום פגישתם אמר ראש ממשלת סוריה, נאג'י אל-עטרי, כי מה שפוגע בעיראק פוגע בסוריה ולכן סוריה פועלת למען ביטחונה ויציבותה של עיראק. 

אל-ת'ורה (סוריה), 19.8.09

 

סעודיה: נתפסה חוליית טרור הקשורה לאל-קאעדה

שלטונות סעודיה עצרו (19.8.09) חוליית טרור ובה 44 מבוקשים, ביניהם סעודים. דובר משרד הפנים הסעודי דיווח כי החוליה שנתפסה קשורה למנהיגי ארגון אל-קאעדה ברמזו על בן לאדן ואל-ט'ואהרי.

אל-וטן (סעודיה), 20.8.09

 

תפיסת חוליית הטרור בסעודיה

אל-וטן (סעודיה), 20.8.09/ ג'יהאד עוורתאני 

 

יומון סעודי: להקים כוח צבאי מפרצי

מאמר המערכת של היומון אל-ריאץ' קרא להקים כוח צבאי משותף למדינות המפרץ, כמענה לאיום האיראני וטען שרק יצירת מאזן כוחות ביטחוני יסכל את שאיפות ההתפשטות של איראן.

אל-ריאץ' (סעודיה), 17.8.09

 

יומון לבנוני: חודשו מאמצי התיווך הסעודים בלבנון

היומון אל-אח'באר מסר כי שר ההסברה הסעודי, עבד אל-עזיז ח'וג'ה, נפגש בבירות (17.8.09) עם ר"מ לבנון המיועד, סעד אל-חרירי, ועם וליד ג'ונבלאט, מנהיג הדרוזים במדינה, במסגרת מאמצי סעודיה להביא להרכבת ממשלה בלבנון. באותו נושא קיים האמיר עבד אל-עזיז, בנו של מלך סעודיה, שיחות עם שלטונות סוריה. דווח כי עד כה לא הושגה התקדמות בנושא.

אל-אח'באר (לבנון), 19.8.09  

 

גורמים פלסטינים: ישראל גונבת איברים מגופות של פלסטינים

אישים פלסטיניים המופקדים על תחום האסירים הכלואים בישראל ובהם בכיר במשרד האסירים של הרש"פ, טענו שישראל מקדמת סחר באיברים ובגופות של פלסטינים שהרגה. לדברי נשאת אל-וחידי, מתאם התנועה העממית להגנה על האסירים, ישראל עורכת ניסויים בגופות וגונבת איברים כדי להשתילם בגופם של מתנחלים חולים.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 20.8.09  

 

כינוס של המל"פ בסוף החודש

המועצה הלאומית הפלסטינית (מל"פ) תתכנס בימים 26 – 27 באוגוסט ולפיכך ביקשה תנועת הפת"ח לדחות את סבב השיחות הבא של הדיאלוג הפלסטיני האמור להתקיים ב-25 באוגוסט.

אל-חיאת (לונדון), 20.8.09

 

חמאס משתלטת על כלי רכב המשמשים נכים

מיליציות של תנועת החמאס פשטו על משרדי האגודה לנכים בעזה והשתלטו על כלי הרכב המיועדים להעברת נכים, לצורך שימושם האישי.

www.alaahd.com,  19.8.09

 

מדיניות החוץ האמריקאית – גזר לישראל ומקל לערבים

אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות), 19.8.09/ עלי ח'ליל 

 

שבועון מצרי: האח"ס דרשו מהחמאס לחסל את "ג'נד אנצאר אללה"

שבועון המפל"ד במצרים, "אל-וטני אל-יום", דיווח כי בכירים בלשכת המדריך הכללי של האחים המוסלמים, דרשו מהחמאס לחסל את הארגון הסלפי "ג'נד אנצאר אללה" בעזה, שאימץ, לדבריהם, את השקפות אל-קאעדה. הדרישה הועברה לראשי החמאס ע"י מזכ"ל האח"ס, הד"ר מחמוד עזת, בעקבות דיון בנושא (12.8.09) בלשכת המדריך הכללי של האח"ס. בדיון הוחלט להעניק לחמאס 250 אלף דולר לביצוע המשימה ולתגבר אותה בלוחמים במקרה של קשיים בהשגתה.

אל-וטני אל-יום (מצרים), 18.9.09  

 

נביל עמר ביקש להשתחרר מתפקידיו ברש"פ

נביל עמר ממקורבי יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, שסיים את כהונתו כשגריר פלסטין במצרים וכנציגה בליגה הערבית, ביקש מעבאס, לשחררו מן המשימה להקים תחנת טלוויזיה פלסטינית. ההערכה היא שהדבר קשור לאכזבתו של עמר מאי בחירתו למועצה המרכזית של פת"ח.

אל-קדס (ירושלים), 18.8.09   

 

מאמר באיראן: סעודיה מאחורי הטרור בעיראק

מאמר בשבועון משמרות המהפכה צבח-י צאדק טען כי סעודיה עומדת מאחורי פעולות הטרור נגד השיעים בעיראק במסגרת תכניתה לטיהור מוצול ובגדאד מנוכחות שיעית ולשינוי המאזן הפוליטי במדינה לטובתה. לטענת המאמר, התוכנית האנטי-שיעית, לה חברו ארה"ב, מפלגת הבעת' בעיראק, תנועות סלפיות וקיצוניות וישראל, היא המשמעות האמיתית של נרמול יחסי הערבים עם ישראל עליו עמלים אובמה ומנהיגיה.

צבח-י צאדק (איראן), 17.8.09

 

אחמדי-נז'אד הגיש למג'לס רשימת מומלציו לשרים

אחמדי-נז'אד הגיש לאישור המג'לס רשימה הכוללת את 21 מועמדיו לתפקידי שר בממשלתו. לשר החוץ מוצע מנוצ'ר מותכי, לשר הפנים – מוצטפא מוחמד נג'אר, לשר ההגנה – אחמד וחידי, סגן שר ההגנה (המבוקש ע"י האינטרפול בגין הפיגוע בארגנטינה ב-1994); לשר המודיעין – חידר מצלחי, לשעבר נציג ח'אמנאי במשמרות המהפכה ובבסיג' ויועץ לאחמדי-נז'אד. הצבעת האמון בשרים צפויה להתקיים במג'לס ב-30.8.09.

פארס, פרס טי וי (איראן), 20.8.09

 

יומון איראני: הבחירות באפגניסטן חסרות תוקף

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי הבחירות לנשיאות אפגניסטן המתקיימות היום (20.8.09) חסרות תוקף משום שהן מפוקחות ע"י האמריקאים השולטים על מוסד הנשיאות במדינה וכי לא יהיו יציבות ושקט  באפגניסטן כל עוד תימשך בה הנוכחות הזרה. 

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 20.8.09

 

הבחירות באפגניסטן

אל-מסתקבל (לבנון), 19.8.09/ חסן בלייבל 

 

בכיר איראני: לא צפויות פגישות עם נציגי פת"ח

דובר משה"ח האיראני, חסן קשקאוי, אמר כי לא צפויות פגישות בין נציגי פת"ח לבכירים איראניים. האתר האיראני ח'בר און ליין, המקורב ליו"ר המג'לס, עלי לאריג'אני, הסיק מכך שאיראן תמשיך לתמוך בחמאס.

ח'בר און ליין (איראן), 18.8.09

 

איתאללה איראני: הלחצים על העם מרחיקים אותו מן המשטר

איתאללה יוסף צאנעי, ממבקרי המשטר באיראן, תקף את האיסור שמטיל המשטר על קיום טקסי אבל להרוגי המהומות והזהיר כי הפעלת לחצים על העם תחזק את מודעותו הפוליטית ותגביר את סלידתו מן המשטר.

Khandaniha.eu, 18.8.09

 

כרובי: אציג הוכחות לאונס עצורים

מהדי כרובי ביקש (19.8.09) מיו"ר המג'לס, עלי לאריג'אני, לכנס ישיבה בהשתתפות הנשיא אחמדי-נז'אד, ראש הרשות השופטת, צאדק לאריג'אני, יו"ר המועצה לקביעת האינטרס של המשטר, האשמי רפסנג'אני, והתובע הכללי דורי נג'פאבאדי, כדי להוכיח את הטענות בדבר אונס עצורים בבתי הכלא. מוסוי שיבח את אומץ ליבו של כרובי בחשיפת היחס הקשה לעצורים, וקרא לאנשי הדת למלא את שליחותם האלוהית ולהידרש לנושא בלא חשש. עלי רזא בהשתי, יועצו של מוסוי, אמר כי ח'אתמי וכרובי יהיו חברים בהנהגת הארגון "דרך התקווה הירוקה" שמקים מוסוי, וכי הארגון יפעל למען זכויות העם עפ"י החוקה.

סהאם ניוז (איראן), 19.8.09; parlemannews.ir, אילנא (איראן), 18.8.09

 

מובארכ ואובמה מנסים להניע את תהליך השלום במזה"ת

 אל-ג'רידה (כווית), 19.8.09/ ג'יימס