המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
יומון ממשלתי סורי: ארה"ב מאחורי מהומות האויגורים בסין
16/8/2009

 

יומון ממשלתי סורי: ארה"ב מאחורי מהומות האויגורים בסין

 

במאמר שפורסם ב-29 ביולי 2009 ביומון הסורי הממשלתי אל-ת'ורה, טען הפובליציסט הסורי ד"ר פריד חאתם אל-שחף כי ארה"ב היא זו שדחפה את האויגורים במחוז שינג'יאנג להתעמת עם הממשלה הסינית, כדי  ללחוץ על ממשלת סין להציל את כלכלת ארה"ב באמצעות קניית איגרות חוב. במאמר שכותרתו "תגובתו של הדרקון הסיני לא תאחר לבוא" טען אל-שחף כי ארה"ב לא תשיג את מטרתה וכי סין נחושה בדעתה לנצל את המשבר הכלכלי בו נמצאת ארה"ב ולחזק את מעמדה בעולם על חשבונה. להלן תרגום המאמר:

 

"בשעה שמדינות ה-G8 התכוננו לכינוס ועידתן באיטליה, כשהן סומכות על סין שתסייע בפתרון המשבר הכלכלי בו הן נמצאות וערב בואו של אובמה למוסקבה, החלה ארה"ב להפעיל את אמצעי הלחץ המסורתיים, הישנים והמטונפים [שלה] נגד סין, וגרמה למהומות באזור שינג'יאנג האויגורי.

 

הפרדוקס המוזר הוא שאלה המגנים על זכויות המוסלמים ברחבי העולם לא גילו שום עניין ולא דרשו כינוס של מועצת הביטחון כשראו את מעשי הטבח היומיומיים שמבצעים הכוחות האמריקאים באפגניסטן ובעיראק ולא הנידו עפעף למול השמדת המוסלמים הפלסטינים ברצועת עזה שהתרחשה ומתרחשת כל יום. אך ראו זה פלא, הם התחילו לקונן על מוסלמי שינג'יאנג שנפלו קורבן למהומות שארגנו החוגים החשודים בארה"ב ובמערב. אמצעי התקשורת שהעלימו ומעלימים עין ממעשיהם של ארה"ב ובני בריתה נגד המוסלמים בכל רחבי העולם הוזעקו לסקר את האירועים והם מתעלמים מכך שמה שנעשה בעבר ובהווה נגד המוסלמים בסין ובמדינות אחרות הוא בבירור יציר כפיהם של האמריקאים.

 

ארה"ב מודאגת מכך שסין משהה את תשובתה לדרישותיה לקנות איגרות חוב אמריקאיות כדי להציל את כלכלתה. ארה"ב יודעת היטב שרק סין מסוגלת לסייע לה לצאת מהמשבר ולדעת הממשל האמריקאי סין מעוניינת יותר מכל מדינה אחרת להציל את כלכלת ארה"ב כדי להבטיח לעצמה את החזרת החובות [הקודמים של ארה"ב], שהגיעו בתקופת בוש הבן לכ-700 מיליארד דולר. ידוע גם שכאשר אובמה הציג את תוכניתו להצלת הכלכלה האמריקאית הוא סמך על סין.

 

ואולם נוכח המשבר הכלכלי העולמי הנוכחי, יש לסין תוכניות ואסטרטגיה מיוחדת משלה. היא החלה להתמקד באופן משמעותי בארגון שנחאי [לשת"פ], שהחל לצבור השפעה בינלאומית, להשתתף במציאת פתרונות לכמה בעיות בינלאומיות והפכה לשחקן פעיל בפוליטיקה הבינלאומית. המשקיפים רואים [בארגון] חלופה ל'ברית ורשה' והוא הוקם כדי שרוסיה וסין ישמרו על השפעתן באזור אירו-אסיה ואסיה התיכונה, בעקבות מאמציה של ארה"ב לכפות את שליטתה על האזור בעל החשיבות האסטרטגית לשתי הענקיות, סין ורוסיה. תמרוני הצבא הרוסים-סינים בקיץ 2007 מאששים זאת.

 

פסגת שנחאי האחרונה, שהתכנסה ביקטרינבורג ב-15 ביוני 2009, הראתה שההשפעה האמריקאית באזור אירו-אסיה ואסיה התיכונה התחילה להתפוגג. הפסגה התמקדה בצורך לחפש מטבע חלופי לדולר, ופירוש הדבר התמוטטותה הקרובה של ארה"ב...

 

עוד כשהופל אחד ממטוסי הקרב האמריקאים שחדר לתחום האווירי הסיני וכשאולץ אחד ממטוסי הסיור שלה לנחות והוחזר מפורק לבסיסו בתחילת המאה, כאשר [ארה"ב] עוד היתה בשיא כוחה והיוותה את הכוח היחיד השולט בעולם, היה עליה להבין שישנם קווים אדומים ביחסיה עם סין שלא ניתן לחצותם. זה בוודאי נכון [גם] היום כשגורלה [של ארה"ב] תלוי בצעדים הבאים של ההנהגה הסינית.

 

הפעלת לחץ על סין באמצעות יצירת מהומות על בסיס עדתי, רק תגביר את נחישותה של סין להתמודד עם האתגרים ולהמשיך להחליש את ההגמוניה האמריקאית, לא רק באזור אירו-אסיה ואסיה התיכונה, אלא בעולם כולו. זאת במיוחד לאור העובדה שארה"ב סובלת ממשבר כלכלי קשה ביותר ושקועה בביצות רבות בעולם. וכך, כל מה שביכולתה לעשות הוא להצית מלחמות אזרחים ומהפכות 'צבעוניות' בכמה מדינות, בסיוען של הכנופיות שלה שעדיין יש להן קשרים במדינות שונות. כל אלו יבואו לסיומן רק עם העלמות ההגמוניה האמריקאית בעולם."