המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 3.8.2009
3/8/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 3.8.2009

 

בתקציר: סוריה: סנקציות על ערוץ לוויין וכתב עת * בכיר בפת"ח: עלינו לגבש ברית אסטרטגית עם איראן * מוסוי: הודאותיהם של מקורביי באחריות למהומות ניגבו בעינויים *  אולטימטום עיראקי למוג'אהדין ח'לק * תארים אקדמאיים מטעם ישראל לאסירים פלסטיניים * מורדי דארפור: השליח האמריקאי לסודאן חד צדדי

 

אתרים ערביים: ניסיון הפיכה כושל בקטר

אתרים ערביים שונים דיווחו על פיטורי פתע של בכירים בצבא הקטרי בעקבות ניסיון הפיכה כושל מצדם. על פי דיווח באתר הליברלי הסעודי "אל-סיאסי" יתכן וגם הרמטכ"ל הקטרי, חמד בן עלי אל-עטיה היה מעורב בניסיון ההפיכה. היומון האלקטרוני הירדני "אל-חקיקה אל-דוליה" ציין כי בעקבות ניסיון ההפיכה שוקל אמיר קטר לצמצם את סמכויותיהם של בכירים בשלטון הקטרי ביניהם ראש הממשלה ושר החוץ חמד בן ג'אסם אאל ת'אני. יצוין כי לאחר ביקורו של הרמטכ"ל הקטרי באיראן, בתחילת יולי, דיווח אתר אילאף על חילוקי דעות בצמרת הקטרית סביב ניהול מדיניות החוץ של המדינה. 

www.elaph.com 30.9.2009 13.7.2009; www.alssiyasi.com  8.2.2009; www.factjo.com  3.8.2009

 

הלוואה סעודית להשלמת האוטוסטראדה בין בירות לדמשק

שגריר סעודיה בלבנון, עלי עואצ' עסירי, הודיע אתמול לשר האוצר הלבנוני, מחמד שטח, כי סעודיה תעניק ללבנון הלוואה בתנאים מועדפים לצורך השלמת סלילת האוטוסטראדה שבין בירות לדמשק. לדברי שטח, מדובר בהלוואה בסך 50 מיליון דולר בריבית של 2% למשך 20 שנה.

אל-מסתקבל (לבנון), 31.7.09     

 

סוריה: סנקציות על ערוץ לוויין וכתב עת

שלטונות סוריה סגרו (29.7.09) את המשרדים בדמשק של ערוץ הלוויין הסורי אל-משרק, המשדר מדובאי, בעקבות צילומים ללא אישור מראש בשוק בדמשק ובעקבות ביקורת שמתח בעל הערוץ על "האליטה התקשורתית והפוליטית בסוריה"; משרד התקשורת הסורי מנע בפעם הרביעית ברציפות את הפצת הגיליון של כתב העת הסורי "שבאב לכ" משום שהוא עסק בנושא חסימת האתר "פייס בוק" בסוריה.

 www.thisissyria.net, 30.7.09   

 

השיחות בין פת"ח לחמאס

אל-חיאת (לונדון), 31.7.09/ חביב חדאד  

 

שיח' סעודי בכיר: אסור להרוג אנשי צבא עיראקיים

השיח' הסעודי סלמאן אל-עודה אמר לערוץ mbc כי אין להרוג שוטרים ואנשי צבא עיראקיים, משום שעם נסיגת הכוחות האמריקאים מעיראק, המשטרה והצבא בעיראק הפכו לחלק לגיטימי מן האוכלוסייה ואין לפגוע בחפים מפשע.

www.islamtoday.net, 1.8.09 

 

ויכוח בחמאס לגבי יציאת אנשי הפת"ח לוועידתם

ויכוח בחמאס על אישור יציאתם של אנשי פת"ח מעזה לוועידת התנועה בבית לחם. אנשי הזרוע הצבאית בראשות אחמד אל-ג'עברי שוללים מתן היתר יציאה כל עוד אנשי חמאס עצורים בידי הרש"פ בגדמ"ע; אנשי ההנהגה הפוליטית מסתפקים בהתחייבות של הרש"פ לה ערבה סוריה - לשחרור עצורים בתום הוועידה. אתר הפת"ח דיווח כי אל-ג'עברי איים על ר"מ חמאס בעזה, אסמאעיל הנייה: "אם יהיה צורך נירה באנשי הפת"ח שאמורים להשתתף בוועידה".

אל-דוסתור (ירדן), www.palvoice.com 31.7.09

 

בכיר בפת"ח: לגבש ברית אסטרטגית בין פת"ח לאיראן

בכיר בפת"ח במזרח ירושלים, חאתם עבד אל-קאדר, קרא לגבש ברית אסטרטגית בין תנועת הפת"ח לבין משטר המהפכה האיראנית על רקע המבוי הסתום במו"מ בין הרש"פ לישראל והסכנות לירושלים. הוא הדגיש כי דבריו נאמרים בשם תנועת הפת"ח ולא בשם הרש"פ.

אל-קדס (ירושלים), 2.8.09 

 

בכיר בחמאס: איננו קרובים להכרה בישראל

אחמד יוסוף, יועץ במשרד החוץ בממשל החמאס בעזה, שלל הכרה קרובה של חמאס בישראל משום שלדבריו הכרה כזאת סותרת את החוק הבין-לאומי.

www.alqassam.ps , 2.8.09

 

תארים אקדמאים לאסירים פלסטיניים מטעם האוניברסיטה הפתוחה בישראל

תושב מחנה הפליטים אל-עאידה בבית לחם, מחמוד אבו סרור, המרצה עונש מאסר עולם בכלא בישראל, קיבל תואר MA במדע המדינה מהאוניברסיטה הפתוחה בישראל. אתר גדודי עז אל-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס, דיווח כי עד היום קיבלו כמאה אסירים תואר אקדמי מן האוניברסיטה הפתוחה בישראל.

www.alqassam.ps,  31.7.09

 

התפטר יועץ התקשורת של נשיא איראן

יועץ התקשורת של אחמדי-נז'אד, עלי אכבר ג'ואנפכר, הגיש לו את התפטרותו לפני שבועיים ואמר כי יסרב למלא כל תפקיד חלופי. הוא ציין כי טרם ידוע לו אם אחמדי-נז'אד קיבל את התפטרותו.

אילנא (איראן), 2.8.09 

 

השמרנים באיראן מנסים להחריש את רתיחת הרחוב האיראני

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 1.8.09/ אמג'ד רסמי   

 

מוסוי: הודאותיהם של מקורביי באחריות למהומות ניגבו בעינויים

מחמד עלי אבטחי, סגן הנשיא לשעבר בתקופת ח'אתמי, מסר במשפטו "הודאה" לפיה רפסנג'אני ניסה לנקום במנהיג העליון של איראן, ח'אמנאי, ובנשיא אחמדי-נז'אד והאשים את ח'אתמי בבגידה במולדת. מוסוי טען כי הודאות מקורביו באחריותם למהומות אינן חוקיות כיוון שנגבו תוך עינויים וכפר בסמכותו של בית המשפט לדון אותם. לדבריו,  בקרוב יזהה העם את החוקרים והמענים שגבו הודאות אלו וישפוט אותם.

אירנא (איראן), 1-2.8.09; קלם ניוז (איראן), 2.8.09

 

מקורבי אחמדי-נז'אד: להעמיד לדין את ראשי המהומות

בימים אלה החל משפטם של כמאה בכירי הזרם הרפורמיסטי, מקורבי רפסנג'אני וח'אתמי, על חלקם במהומות, ביניהם מחמד עלי אבטחי; סגן שה"ח לשעבר מוחסין אמינזאדה; סגן שר הפנים לשעבר, מוצטפא תאג'זאדה, וחברי המג'לס השישי הרפורמיסטי ובהם דובר הממשלה לשעבר, עבדאללה רמזאנזאדה; חבר המג'לס ויו"ר ועדת בטחון לאומי, מוחסין מיר-דמאדי; וסיו"ר המג'לס בהזאד נבוי. עורך היומון כיהאן, חוסין שריעתמדארי, ואתר האינטרנט ג'האן ניוז, המקורב לנשיא אחמדי-נז'אד, קראו להעמיד לדין את מנהיגי מלחמת האחים - רפסנג'אני, ח'אתמי, מוסוי וכרובי.

כיהאן, באראן, ג'האן ניוז, פארס (איראן), 2.8.09; אפתאב (איראן), 1.8.09

 

קריקטורה באיראן: לעג לסיסמת השינוי של אובמה

איראן דיילי (איראן), 2.8.09 / מחמד עלי רג'בי

 

שר המדע האיראני: סיכלנו תכנית לפיגועים בתוך איראן

בכנס בסיג' (1.8.09) אמר שר המדע והטכנולוגיה האיראני, מחמד מהדי זאהדי, כי כוחות הביטחון של ארצו סיכלו תוכנית של ארגונים עוינים פנימיים לפוצץ עשר פצצות כימיות בערים שונות במדינה לאחר הבחירות. לדבריו, אויבי איראן הקצו 400 מיליון דולר לערעור יציבותה ונפגשו לשם כך עם גורמים איראניים במדינות אירופאיות וערביות.

אירנא (איראן), 1.8.09 

 

ח'אמנאי: אחמדי-נז'אד נשיא אמיץ חרוץ ונבון

בטקס השבעתו של אחמדי-נז'אד אמר מנהיג איראן עלי ח'אמנאי כי הוא ממנה לנשיא "איש אמיץ, חרוץ ונבון."

אירנא (איראן), 3.8.09

 

איחוד הסופרים המצריים שולל נורמליזציה עם ישראל

מועצת איחוד הסופרים המצריים הודיעה כי תרחיק חברים המנהלים קשרים כלשהם עם "האויב הישראלי". חברי האיחוד הצהירו כי הם דבקים בהתנגדותם לכל צורות הנורמליזציה התרבותית עם ישראל, וזאת מאחר שלא מסתמנת התקדמות לקראת פתרון הבעיה הפלסטינית.

www.islamouna.info, 3.8.09

 

בימ"ש במצרים: ילד שהוריו הפכו לבהאים יועבר למשמורת סבו

בית משפט לענייני משפחה במצרים נענה לדרישתו של סב לקבל משמורת ואפוטרופסות על נכדו בן השבע, בעקבות הפיכת הוריו לבהאים. בית המשפט פסק כי בשל חזרתם מן האסלאם, הם אינם ראויים לגדל את בנם המוסלמי. הסב סיפר כי בתחילת הפרשה פנה למופתי של מצרים עלי גומעה, וזה יעץ לו להתייחס אל בתו כאל מתה ולתבוע משמורת על נכדו. 

אל-שרוק (מצרים), 31.7.09  

 

דינה של הבעיה הפלסטינית נגזר בסכסוך בין פת"ח לחמאס 

אל-ג'זירה (סעודיה), 2.8.09/ עבדאללה ג'אבר 

 

מורדי דארפור: השליח האמריקאי לסודאן מקפח אותנו

מנהיג ארגון המורדים הדארפורי התנועה לצדק ושוויון, ח'ליל אבראהים, כינה את השליח האמריקאי לסודאן, סקוט גריישון, "פתי" וטען כי קריאתו בקונגרס (30.7.09) לביטול הסנקציות על סודאן, מעידה שהוא מצדד בממשלת סודאן ומקפח את אנשי דארפור. אבראהים תבע מארה"ב להחליף את גריישון, ואיים להפסיק את שיתוף הפעולה עמו.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 3.8.09

 

ג'ונבלאט: הברית עם "כוחות ה-14 במרץ" לא צריכה להימשך

המנהיג הדרוזי, וליד ג'ונבלאט, אמר כי הברית הפוליטית שלו עם "כוחות ה-14 במרץ" נבעה מתוך הכרח וכעת אין להמשיכה. לדבריו, מאבקם של "כוחות ה-14" במרץ היה משולל כל תוכן פוליטי והתבסס כולו על שלילת האחר. זרם אל-מסתקבל בראשות סעד אל-חרירי פרסם גילוי דעת נגדי חריף.

אל-מסתקבל, אל-אח'באר, אל-ספיר (לבנון), 3.8.09

 

אלג'יריה: התקפה על ספר סוּפי חדש

עולמאא מאל-אזהר ומאלג'יריה תקפו בחריפות את ספרו החדש של ראש המסדר הסוּפי העלווי באלג'יריה ח'אלד בן תונס. הספר, אשר נכתב בצרפתית תחת הכותרת "הסוּפיות: המורשת המשותפת", כולל ציורים של הנביא מחמד, חבריו, ומלאכים, דבר האסור, לטענתם, עפ"י האסלאם. בספר יש גם תמונה של גיבור המאבק האלג'יראי במאה ה-19, שיח' עבד אל-קאדר, בתוך מגן דוד, וטקסטים הדוגלים באחדות של כל הדתות.

אל-וטן (סעודיה), 31.7.09             

 

היהודים על גב הקונגרס החוסם את מסע השלום של אובמה

אל-דסתור (ירדן), 2.8.09/ ג'לאל אל-רפאעי