המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 30.7.2009
30/7/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 30.7.2009

 

בתקציר: איתאללה מונתזרי: להעניש את מעני העצירים * דיווחים בלבנון: סוריה מעורבת בהרכבת הממשלה * פעילות בינ"ל ליציאת אנשי פת"ח מעזה לוועידת התנועה *  כיהאן: ארה"ב דוחפת אותנו לנשק גרעיני * אל-חיאת: פגישות בז'נבה בין בכירים מערביים לבכירי חמאס * ר"ע טהראן: ח'אמנאי מנע הדחת אחמדי-נז'אד

 

דיווחים בלבנון: סוריה מעורבת בהרכבת הממשלה

דיווחים בלבנון על פעילות סורית סביב הרכבת הממשלה החדשה. היומון אל-נהאר מסר כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד ונשיא לבנון, מישל סולימאן, שוחחו (27.7.09) בטלפון וכי השיחה הביאה לקידום הרכבת הממשלה בלבנון ולפתיחות רבה יותר אצל האופוזיציה. היומון אל-אח'באר, המקורב לאופוזיציה ולסוריה, דיווח כי בכירים לבנוניים ביקרו לאחרונה בסוריה במסגרת המגעים להקמת הממשלה ואף התקיימה שיחת טלפון בנושא בין הנשיא אסד לסולימאן פרנג'יה, בכיר באופוזיצה הלבנונית. יצוין כי לאחרונה אמר שה"ח הסורי שארצו איננה מתערבת בהרכבת הממשלה בלבנון.

אל-נהאר (לבנון), 29.7.09, אל-אח'באר (לבנון), 30.7.09

 

בכיר בפת"ח, שהחרים את הסכמי אוסלו, הגיע לשטחי הרש"פ

אבו מאהר ע'נים, הממונה על הגיוס והארגון בפת"ח ומי שסרב להגיע לשטחי הרש"פ עקב התנגדותו להסכמי אוסלו, הגיע ב-29.7.09 לרמאללה, שם הצהיר כי המאבק יימשך עד לניצחון. היומון אל-חיאת העריך כי הגעתו של ע'נים מרמזת על תמיכתו במחמוד עבאס מול פארוק אל-קדומי, אשר טען לאחרונה כי עבאס כי היה שותף ל"חיסול ערפאת".

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), אל-חיאת (לונדון), 30.7.09  

 

אחמדי-נז'אד מנסה למחות את עקבותיו העקובות מדם

רוז (איראן), 30.7.09/ ניקאהאנג כות'ר  

 

אל-חיאת: פגישות בז'נבה בין בכירים אירופאיים ואמריקאיים לבכירי חמאס

היומון אל-חיאת דיווח מפי מקורות פלסטינים כי בכירים בחמאס - בהם מחמוד אל-זהאר ואוסמה חמדאן - קיימו סדרת פגישות עם בכירים אירופאיים ואמריקאיים בז'נבה ב-16-17 ליוני. בפגישות, שמומנו ע"י ממשלת שוויץ, השתתף שליח שה"ח השוויצרי למזה"ת, ז'אן דניאל רוח' והן נועדו לבחון את עמדת חמאס לגבי פתרון שתי המדינות וביחס לתנאי הקוורטט. נציגי החמאס שבו וסירבו להכיר בישראל, ואמרו כי חמאס, כתנועת שחרור לאומית, איננה יכולה לקבל את יוזמת השלום הערבית.

אל-חיאת (לונדון), 28.7.09

 

חוקרי חוליית חזבאללה: נאסרללה הורה לבצע פיגועים בתוך מצרים

היומון אל-חיאת דיווח כי מחקירות חברי חוליית חזבאללה, שנתפסה במצרים בחודש אפריל, עולה כי מזכ"ל חזבאללה חסן נאסרללה הורה למפקדה, מחמד קבלאן, שהצליח לברוח ממצרים, לבצע פיגועים בתוך מצרים. היומון הוסיף מפי מקורות משפטיים כי לחלק מהחשודים, שמשפטם יחל בקרוב, צפויים עונשי מוות. היומון אל-מצרי אל-יום מסר כי פרקליטי החשודים ביקשו להתחשב ב"כוונותיהם הטובות" לסייע לאחיהם בעזה.

אל-מצרי אל-יום (מצרים); אל-חיאת (לונדון), 28.7.09     

 

פעילות בינ"ל למען יציאת אנשי פת"ח מעזה לוועידת התנועה

מקורות פלסטיניים מסרו כי מדינות בעלות קשרים טובים עם החמאס, דוגמת טורקיה ורוסיה, פועלות כדי לאפשר את יציאת אנשי פת"ח מעזה לוועידה השישית של התנועה בבית לחם. במקביל, קוראים בכירים בפת"ח להיענות לתנאי שהציבה חמאס ליציאה עמיתיהם לוועידה – ולשחרר את עצירי החמאס בגדמ"ע.

אל-חיאת (לונדון), 29.7.09, אל-וטן (סעודיה), 29.7.09, www.paltoday.com 27.7.09  

איתאללה מונתזרי: להעניש את מעני העצירים

איתאללה חוסין עלי מונתזרי, בכיר אנשי הדת המתנגדים למשטר האיראני ומפלגות מושרכאת ומוג'אהדין- אנקלאב-י אסלאמי הרפורמיסטיות, גינו את עינויים והריגתם של עצורים בכלא וקראו להעניש את מבצעי הפשעים. לטענת מושרכאת, הפלת ממשלת ההפיכה של אחמדי-נז'אד, היא תנאי לשיקום אמון העם. דובר ועדת המג'לס, הבוחנת את מצב עצורי המהומות, כאט'ם ג'לאלי, אמר כי נאסר על הוועדה להיפגש עם 50 עצירים בכלא אווין. לדברי התובע הכללי בטהראן, משפטה של קבוצת עצורים ראשונה יחל בעוד חודש. איתאללה קורבאן-עלי דורי נג'פאבאדי, התובע הכללי של איראן אמר שרוב עצורי המהומות ישוחררו תוך שבוע.

טהראן טיימס' נו רוז ניוז (איראן), 30.7.09; פארס, ג'אמ-י ג'ם, אתר לשכת מונתזרי (איראן), 29.7.09; אתר מפלגת מוג'אהדין-י א נקלאב (איראן), 28.7.09

 

איראן: המשך צעדי פיוס עם פעילי המחאה; הקשחה עם מנהיגיהם

נשיא איראן אחמדי-נז'אד, ביקש מראש הרשות השופטת איתאללה שאהרודי לשחרר לכבוד חג הולדתו של האמאם הנעלם, בשבוע הבא, כמה עצורים שהוסתו ע"י קבוצות פוליטיות פנימיות; מנהל כלא אוין הודיע על שחרורם של תשעים אסירים; כאט'ם ג'לאלי, דובר ועדת המג'לס הבוחנת את מצב העצורים במהומות אמר כי עד ה-4.8.09 אמורים להשתחרר 140 עצורים; משרד הפנים דחה את בקשתם של מוסוי וכרובי לקיים עצרת זיכרון להרוגי המהומות בטענה כי הבקשה באה ממניעים פוליטיים.

פארס, איסנא (איראן), 29.7.09;  איסנא, פרס טי וי (איראן), 28.7.09

 

ראש עיריית טהראן: ח'אמנאי מנע הדחת אחמדי-נז'אד

ראש עיריית טהראן, מחמד באקר קאליבאף, אמר כי אלמלא תמיכתו של המנהיג העליון, ח'אמנאי, בנשיא אחמדי-נז'אד, היה האחרון מודח ע"י המג'לס. לדבריו, אחמדי-נז'אד איננו משתייך לכוחות המהפכניים, איננו מציית למנהיג העליון וכל קריאותיו למאבק בארה"ב הן שקריות, כיוון שבה בעת הוא נפגש עם הושנג אמיר-אחמדי, היועץ האמריקאי-איראני, שאמור היה לפתוח משרד אינטרסים אמריקאיים בטהראן.

רוז (איראן), 29.7.09

 

הלחץ האמריקאי על ישראל

אל-חיאת (לונדון), 30.7.09/ חביב חדאד 

 

חבר ועדת המג'לס: מתקפת עיראק על מוג'האדין ח'לק- מבורכת

חבר ועדת המג'לס האיראני לביטחון לאומי, חוסין נקוי חוסיני, ברך על מתקפת צבא עיראק (28.7.09) על מחנה אשרף של ארגון האופוזיציה האיראני מוג'אהדין ח'לק, וציין כי זהו סימן לפרק חדש ביחסי איראן-עיראק. ארגון מוג'אהדין ח'לק טען כי המתקפה עליו בוצעה לבקשת מנהיג איראן, ח'אמנאי, והשתתפו בה כוחות "קודס" של משמרות המהפכה האיראניים ומיליצית "בדר" הכפופה לארגון השיעי 'המועצה האסלאמית העליונה בעיראק'. מקורות איראניים אישרו כי מתנהלים מגעים להעברת אנשי מוג'אהדין ח'לק ממחנה אשרף לפקיסטן. חוסיני העריך כי בעקבות המגעים בין ראשי הארגון לבכירי ארגון ג'ונדאללה, הפועל נגד המשטר האיראני משטח פקיסטן, ישתקע ארגון המג'אהדין בפקיסטן ולא באירופה.

alarabiya.net, 30.7.09; מהר (איראן), www.mojahedin.org, 29.7.09

  

רמטכ"ל איראן מזהיר את מדינות המפרץ מפני הסיוע האמריקאי

הרמטכ"ל האיראני, חסן פירוזאבאדי, הזהיר את מדינות המפרץ מפני הסיוע הצבאי האמריקאי, שנועד לכאורה לאפשר להן להתמודד מול איראן גרעינית. לדבריו, מטרת הסיוע היא לחלץ את ארה"ב מן המשבר הכלכלי ולהביא להשתלטותה על מדינות האסלאם, בעוד איראן איננה רואה בשכנותיה אויב.

פרס טי וי (איראן), 25.7.09

 

שגריר איראן בקטר: היחסים הכלכליים בין המדינות ישודרגו

לקראת ביקורו באיראן של יורש העצר הקטרי, השיח' תמים בן חמד אאל תא'ני, אמר השגריר האיראני החדש  בקטר, עבדאללה סוהרבי, כי אאל ת'אני מונה רשמית ע"י אמיר קטר כאחראי על הידוק הקשרים בין המדינות, וכצעד ראשון יפותחו קשרי הכלכלה ביניהן. לדברי היומון אל-ראיה, איראן וקטר עתידות להקים מרכזיים מסחריים זו אצל זו. סוהראבי אמר כי איראן חותרת להעלאת רמת המסחר עם קטר לרמה הקיימת בינה לבין סעודיה.

אל-חיאת (לונדון), אל-ראיה (קטר), 28.7.09

 

ה-FBI תופס רשת שחיתות יהודית באמריקה

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 27.7.09/ אמג'ד רסמי  

 

כיהאן: ארה"ב דוחפת אותנו לפתח נשק גרעיני

היומון כיהאן, המקורב למנהיג איראן עלי ח'אמנאי, רמז כי כוונתה של ארה"ב לצייד את מדינות ערב בנשק לא קונבנציונאלי, עלולה לגרום לאיראן לשנות את תוכניתה הגרעינית, מאזרחית לצבאית. היומון דן באסטרטגיה האמריקאית-ישראלית ליצור משברי פנים באיראן, כדרך לבלום את מאבקה של איראן ביוזמת השלום הסעודית. 

כיהאן (איראן), 28.7.09

 

אחמדי-נז'אד: נקשיח עמדותינו מול המערב

נשיא איראן אחמדי-נז'אד קרא (26.7.09) לשגרירי איראן באירופה להציג למערב את הפתרונות שמציעה איראן לבעיות העולמיות וציין שאיראן מתכוונת להקשיח את עמדותיה בדיאלוג עתידי עם המערב, שפניו נחשפו בבחירות לנשיאות איראן. הממונה על יחסי החוץ באיחוד האירופאי, חוויאר סולאנה, העריך כי בשל האירועים האחרונים באיראן לא יתקיימו עימה שיחות בקרוב.

אילנא (איראן), 28.7.09; אתר מוסד הנשיאות (איראן), 27.7.09

  

ההבטחות האמריקאיות

אל-סביל (ירדן), 29.7.09/ יזיד עליאן  

 

איראן: 8,000 דולר לכל משפחת נפגעים בעזה

קרן השהיד של איראן, החלה להעביר, באמצעות מוסד הצדקה העזתי אנצאר,  8,000 דולר לכל משפחה שאיבדה את יקיריה או את ביתה במבצע "עופרת יצוקה" בעזה, בינואר 2009.

פרס טי וי (איראן), 29.7.09