המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 23.7.2009
23/7/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 23.7.2009

 

בתקציר: מקורב לאחמדי-נז'אד איים על רפסנג'אני בהדחה *  חמאס מתנערת מהפיגוע בחתונת בן למשפחת דחלאן * סעודיה: פעילות למניעת התפשטות שפעת החזירים בחג' * ארדואן: תורכיה רוצה בחידוש התיווך בין סוריה וישראל  * שיח' אל-אזהר: שפרס ילך לעזאזל * סגן שה"ח הסורי: סוריה מרוצה מממשל אובמה

 

מקורב לאחמדי-נז'אד איים על רפסנג'אני בהדחה

מקורבו של הנשיא אחמדי-נז'אד, קאסם רואנבח'ש, איים על רפסנג'אני בהדחה מפעילותו הפוליטיות אם ימשיך רפסנג'אני להתנגד ללגיטימיות ממשלת אחמדי-נז'אד.

ח'בר און ליין (איראן), 22.7.09   

 

תומכי מוסוי: הפגינו נגד 'ממשלת ההפיכה' ב-25.7

'התנועה העממית הירוקה' התומכת במוסוי, קראה בכרוז שהפיצה בטהראן לבוא להפגנה (ב-25.7.09) שכותרתה "נהפוך את טקס השבעת ממשלת ההפיכה לטקס שלילת הלגיטימיות הלאומית." יצוין כי עשרות אנשים נעצרו בהפגנת המונים של תומכי מוסוי בטהראן (21.7.09) בה נשמעו הקריאות "מוות לדיקטטור" ו"אחמדי-נז'אד, התפטר!"

אל-שרק אל-אוסט (לונדון),  22.7.09; khandaniha.eu, 21.7.09

 

חמאס מתנערת מן הפיגוע בחתונת בן למשפחת דחלאן

תנועת החמאס התנערה מן הפיצוץ בחתונת משפחת דחלאן בח'אן יונס (21.7.09) ואף עצרה פעילים מן הארגון הסלפי "ג'נד אנצאר אללה" בחשד שביצעו את הפיגוע. אתר אינטרנט המזוהה עם הפת"ח עמד על כך שפעילי עז אל-דין אל-קסאם (חמאס) הודו בביצוע הפיגוע.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 23.7.09 ; www.palvoice.com, 22.7.09  

 

סעודיה: פעילות למניעת התפשטות שפעת החזירים בחג'

שרי הבריאות של 22 מדינות במזה"ת המליצו בפגישה שנערכה בקהיר (22.7.09) להטיל הגבלות על החג' והעמרה (עלייה לרגל שלא במועד החג') כדי למנוע את התפשטות שפעת החזירים. שר הבריאות הסעודי אמר כי משרדו הצטייד בכמות מספקת של חיסונים נגד המחלה.

www.alarabiya.net , 22.7.09

 

מדיניותו הכפולה של בנימין נתניהו כלפי הערבים

אל-ע'ד (ירדן), 23.7.09/ עמאד חג'אג'

 

ארדואן: תורכיה רוצה בחידוש התיווך בין סוריה וישראל

בטקס הענקת ד"ר לשם כבוד שנערך לכבודו באוניברסיטת חלב שבסוריה אמר ר"מ תורכיה רג'פ ארדואן כי ארצו רוצה בחידוש התיווך בין סוריה וישראל. בביקורו בסוריה נפגש ארדואן עם הנשיא אסד והשניים דנו בתהליך השלום באזור.

אל-וטן (סוריה), 23.7.09 

 

שיח' אל-אזהר: שפרס ילך לעזאזל

בשל ביקורת שנמתחה על השתתפותו בכנס הדיאלוג בין הדתות בקזחסטאן לפני שבועיים, לצידו של הנשיא שמעון פרס, קילל שיח' אל-אזהר, ד"ר מחמד סייד טנטאוי, את פרס ואמר: "שפרס ילך לעזאזל וכל מי שמכיר אותו מקולל יהיה עד יום הדין." טנטאוי טען כי לא ידע שפרס ישתתף בכנס ולכן לא ראה לנכון לעזבו.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 20.7.09

 

בכיר בחמאס: אונר"א משחיתה את הצעירים

בכיר בחמאס, ד"ר יונס אל-אסטל, טען כי מחנות הקיץ מטעם אונר"א הם חלק מתוכנית להשחית את הדור הצעיר ולהכשירו לנורמליזציה עם ישראל. קארן אבו זיד, מפכ"ל אונר"א, דחתה האשמות אלה.

www.alarabiya.net  , 20.7.09   

 

נאסרללה: ההתנגדות סילקה את האמריקאים מעיראק 

מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, אמר (20.7.09) בטקס אזכרה למטיף הדת האסאלמי הלבנוני, פתחי יכן, כי "ההתנגדות העיראקית האצילה" הנלחמת בכיבוש, שומרת על אחדות המוסלמים ועיראק, על המקומות הקדושים ועל דם אנשיה. לדבריו, הכיבוש האמריקאי לא היה יוצא מערי עיראק לולא ההתנגדות העיראקית ולוחמיה שמתו מות קדושים. הוא הבטיח כי בזכות דמם של לוחמים אלה ייצא הכיבוש האמריקאי מכל עיראק.

www.alintiqad.com , 20.7.09 

 

סגן שה"ח הסורי: סוריה מרוצה מממשל אובמה

סגן שה"ח הסורי, פיצל אל-מקדאד, אמר בהרצאה באוניברסיטה בעיר דרעא, כי סוריה מרוצה ממדיניותו של הממשל האמריקאי. לדבריו, התנגדות לכיבוש זר איננה טרור ומה שמונע שלום צודק וכולל, הם התנאים הגזעניים שמציבה ישראל.

תשרין (סוריה), 21.7.09   

 

אובמה אומר: "מצטער מאוד" לאיראנים המנסים להחיות את הדמוקרטיה 

אל-ג'רידה (כווית), 23.7.09

 

ארגון בינ"ל לשיפור תדמית הערבים במערב

המועצה לקשרים בינלאומיים של מדינות המפרץ ("קוגר") החליטה להקים מועצה לקשרים ערביים בינלאומיים שתפעל לשיפור התדמית השלילית על הערבים בדעת הקהל במערב וליצירת שת"פ בין העולם הערבי לעולם המערבי.

אל-ראיה (קטר), 21.7.09    

 

מרואן אל-ברע'ות'י: ההתנגדות תימשך עד שיסתיים הכיבוש

מרואן אל-ברע'ות'י, בכיר בפת"ח הכלוא בישראל, אמר כי ארגונו מאמין בשילוב של כל צורות המאבק וכל עוד שוהה חייל או מתנחל אחד על אדמה פלסטינית שנכבשה בשנת 1967, פת"ח לא יוותר על אופציית ההתנגדות. לדבריו, הפעילות המדינית משלימה את ההתנגדות וקוטפת את פירותיה.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 21.7.09  

 

לבנון: נעצרה חוליית טרור שתכננה לפגוע ביוניפי"ל

צבא לבנון דיווח על מעצרה של רשת טרור הקשורה לאל-קאעדה, אשר תכננה לבצע פיגועים נגד יוניפי"ל וצבא לבנון. היומון אל-חיאת דיווח כי החוליה המורכבת מסורים, לבנונים ופלסטינים, התכוונה גם לחטוף אזרחים זרים על מנת להחליפם בעצורים של הארגון. היומון אל-אח'באר, המקורב לחזבאללה, מסר כי רוב העצורים משתייכים לארגון "פתח אל-אסלאם".

אל-חיאת (לונדון), 21.7.09, אל-אח'באר (לבנון), 22.7.09

 

מובארכ לא צופה שינוי בהתנהלות סוריה בלבנון

מקורות בנשיאות צרפת דיווחו ליומון אל-שרק אל-אוסט כי הנשיא מובארכ והנשיא סרקוזי הסכימו בפגישתם כי נחוצה יוזמה מדינית רצינית במזה"ת כדי להשיב את הצדדים למו"מ. היומון אל-חיאת דיווח כי בפגישתו עם ר"מ צרפת, אמר מובארכ שסוריה עדיין עושה שימוש בקלף של חזבאללה, וכי לא צפוי שהיא תשנה את התנהגותה בלבנון.

אל-שרק אל-אוסט, אל-חיאת (לונדון), 22.7.09

 

התסבוכת של פת"ח וחמאס

אח'באר אל-ערב (איחוד האמירויות), 22.7.09/ עאמר אל-זועבי