המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש: תקציר ידיעות מהמזה"ת 20.7.2009
20/7/2009

מה חדש: תקציר ידיעות מהמזה"ת 20.7.2009

 

בתקציר: סוהא ערפאת דוחה טענות אל-קדומי * יומון כוויתי: ירדן מקדמת נורמליזציה ערבית עם ישראל * בנו של מלך סעודיה: לא צפוי ביקור קרוב של המלך בדמשק * תומכי אחמדי-נז'אד תוקפים את מינוי מחותנו לסגנו * מצרים: אימן נור דורש משפט חוזר * שגריר איראן בלבנון: איראן מוכנה לסייע לסעד אל-חרירי

 

יומון כוויתי: ירדן מקדמת נורמליזציה עם ישראל

היומון אל-ג'רידה דיווח כי שר החוץ הירדני, נאצר ג'ודה, ערך מסע דילוגים חשאי בין מדינות ערב על מנת לקדם הצעה של אובמה בדבר נורמליזציה עם ישראל בתמורה להפסקת התנחלויות מצידה. עפ"י הדיווח, נפגש ג'ודה עם עמיתו הסעודי, סעוד אל-פיצל, אך זה אמר כי סעודיה מתנגדת בנחרצות לנורמליזציה כל עוד ישראל אינה מקבלת ומיישמת את יוזמת השלום הערבית. מאידך, איחוד האמירויות, בחריין וקטר הסכימו לנורמליזציה ולפתיחת המרחב האווירי שלהן למטוסים ישראליים.

אל-ג'רידה (כווית), 20.7.09    

 

בנו של מלך סעודיה: לא צפוי ביקור קרוב של המלך בדמשק

בנו של מלך סעודיה, האמיר מתעב, אינו סבור כי ביקורו של המלך בדמשק יתקיים בקרוב וגם לא נקבע מועד לביקור. השמועות על הביקור נפוצו בעקבות הידיעות על התחממות ביחסי סעודיה – סוריה.

 סוריה (אל-וטן), 16.7.2009

 

סוהא ערפאת דוחה טענות אל-קדומי

סוהא ערפאת, אלמנתו של יו"ר הרש"פ לשעבר, יאסר ערפאת, הכחישה דיווח בעיתון הטורקי "ג'מאהיריאת" כי היא ראתה מסמך אותו הזכיר ראש המחלקה המדינית של אש"פ, פארוק אל-קדומי, כעדות לכך שמחמוד עבאס היה שותף למזימה לחסל את ערפאת. היא גם גינתה את השימוש שעשה אל- קדומי במות ערפאת לשם קידום אינטרסים אישיים.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 20.7.09   

 

הבלתי מזדהות: הכרה באש"פ ובאבו מאזן; תמיכה ב - 194

בהודעת הסיכום של פסגת המדינות הבלתי מזדהות בשרם אל-שיח', הדגישו המנהיגים את המשך מאמציהם להשגת שלום צודק וכולל במזה"ת בהתבסס על החלטות מועה"ב, מקורות הסמכות של ועידת מדריד, עיקרון שטחים תמורת שלום ויוזמת השלום הערבית. הם גם הביעו תמיכה במדינה פלסטינית עצמאית שבירתה מזרח ירושלים ופתרון בעיית הפליטים בהסתמך על החלטה 194. בהצהרה מיוחדת בנושא הפלסטיני הובעה תמיכה מחודשת באש"פ, כנציג הלגיטימי היחיד של העם הפלסטיני, ברש"פ בהנהגת מחמוד עבאס ובכל המוסדות הלאומיים הפלסטיניים. בנושא הגרעין תמכו המנהיגים בעולם נקי מנשק גרעיני, במיוחד במזה"ת.

אל-חיאת (לונדון), 17.7.09

 

רש"פ: הופסקה השעיית אל-ג'זירה

ראש הממשלה הפלסטינית, סלאם פיאצ', הורה להפסיק את השעיית פעילות משרדי אל-ג'זירה ובמקביל לנקוט צעדים משפטיים נגד הערוץ בחשד להסתה.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 19.7.09

 

תשובת העולם הערבי לאתגרים העומדים מולו

אל-סביל (ירדן), 16.7.09/ יזיד עליאן  

 

יומון איראני: מובארכ מתעלם מזכות השיבה של הפלסטינים

היומון האיראני השמרני קודס תקף את דברי נשיא מצרים מובארכ לפיהם זכות השיבה של הפלסטינים היא זכות פסיכולוגית ואין בכוונתם לממשה, וטען כי דברים אלה סותרים את הכרת האו"ם בזכות זו ונובעים מעמידתו של מובארכ לצד ישראל ותומכיה.

קודס (איראן), 16.7.09

 

אימן נור דורש משפט חוזר

מנהיגה לשעבר של מפלגת "אל-ע'ד" האופוזיציונית, ד"ר אימן נור, פנה לתובע הכללי המצרי בבקשה לערוך לו משפט חוזר. לטענת נור, יש בידיו ראיות חדשות שיש בהן כדי להוכיח את חפותו מאשמת זיופים בבחירות, אשמה שבגינה נדון למאסר, ממנו שוחרר לאחרונה בשל מצבו הבריאותי.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 17.7.09

 

שגריר איראן בלבנון: איראן מוכנה לסייע לסעד אל-חרירי

שגריר איראן בלבנון, מחמד רזא שיבאני, אמר (16.7.09) כי בחירתו של סעד אל-חרירי לראשות הממשלה היא "דבר טוב" וכי אל-חרירי הוא אישיות מכובדת שאיראן מוכנה לסייע לו. היומון אל-אח'באר המקורב לחזבאללה פירש את הדברים כ"איתות חיובי מצד איראן" כלפי סעד אל-חרירי.

אל-אח'באר (לבנון), 17.7.09

 

דיפלומט סיני משבח את התקשורת הסורית

דיפלומט בשגרירות סין בסוריה הודה לתקשורת הסורית, שבניגוד למדינות אחרות, המנצלות את האירועים במחוז שינג'יאנג כדי להתערב בענייני הפנים של סין וכדי לגרום למתיחות בינה לבין מדינות האסלאם, הקפידה התקשורת הסורית על "סיקור אובייקטיבי של האירועים במחוז."

אל-ת'ורה (סוריה), 16.7.09

 

וליד ספור: אין שיפור במצב זכויות האדם בסוריה

וליד ספור, יו"ר הוועדה הסורית לזכויות אדם, אמר שהפתיחות הבינלאומית כלפי סוריה לא הובילה לשיפור מצב זכויות האדם במדינה. לדבריו חוקי החירום עדיין בתוקף והמעצרים השרירותיים נמשכים. 

www.qudspress.com, 16.7.09 

 

בגדאד לאחר יציאת האמריקאים

עכאט' (סעודיה), 18.7.09/אל-שפיע   al-shafi’

 

כוח יוניפי"ל הותקף על ידי תושבי דרום לבנון

פטרול של חיילי יוניפי"ל הותקף (18.7.09) על ידי תושבי הכפרים ח'רבת סלם ובאר אל-סלאסל שבדרום לבנון בעת שניסה לחקור את פיצוץ מחסן התחמושת של חזבאללה בכפר ח'רבת סלם שאירע בשבוע שעבר. על פי הדיווח התושבים יידו אבנים, הציתו צמיגים וגרמו לפגיעה של 14 חיילי יוניפי"ל ונזק לרכביהם. חכמי הדת של צור בראשות השיח' עלי יאסין, המקורב לחזבאללה, האשימו בגילוי דעת שהוציאו את יוניפי"ל בפעילות לטובת ישראל. יו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי ,שנפגש עם מפקד יוניפי"ל, קלאודיו גראציאנו, אמר כי ההתנגדות ממשיכה לייצג צורך לאומי לבנוני להגן על האדמה והאנשים.

אל-נהאר (לבנון) 19.07.09

 

אל-אח'באר: סוריה מוכנה לשלוח כוחות צבא לעיראק

היומון אל-אח'באר דיווח כי סוריה הביעה נכונות לשלוח כוחות ביטחון לעיראק, בתיאום עם תורכיה וארה"ב. היומון ציין כי נדרש תיאום גם עם סעודיה.

אל-אח'באר (לבנון), 18.7.07 

 

אל-סיאסה: הפיצוץ היה במוצב צבאי של חזבאללה וגרם להרוגים

היומון "אל-סיאסה", הידוע בביקורתו כלפי חזבאללה, דיווח כי הפיצוץ בשבוע שעבר (14.7.09) בכפר ח'רבת סלם שבדרום לבנון לא היה במחסן תחמושת של חזבאללה כפי שדווח, אלא במוצב צבאי קדמי של הארגון. עפ"י הדיווח במוצב התפוצצו טילים ומוקשים והדבר גרם להרוגים ופצועים בקרב פעילי הארגון.

אל-סיאסה (כווית), 18.7.09

 

יזדי תקף את דרשת רפסנג'אני; קריאות מוות לרוסיה וסוריה במהלך הדרשה

חבר מועצת המפקחים, איתאללה מחמד יזדי, תקף את דרשת יום השישי (17.7.09) שנשא רפסנג'אני, מתומכי מוסוי, וטען כי בדרשה הודגש רצונו של העם מבלי שהובהר כי מקור הלגיטימציה של המשטר הוא באל ולאחריו בשרשרת ההנהגה השיעית. מקורות איראניים דיווחו כי בתגובה לבקשת הדרשן לקרוא "מוות לאמריקה" ו"מוות לישראל" קרא הציבור  "מוות לרוסיה"' ו"'מוות לסוריה" ואף הניף כרזות נגד רוסיה. כן נשמעו קריאות נגד הדיכוי שמפעילה סין כלפי המוסלמים בעת שרפסנג'אני התייחס אליה. נימסר כי מהדי כרובי הוכה במהלך הדרשה, וכי מחמד ח'אתמי ואחמדי-נז'אד לא נכחו בה.

אירנא (איראן), 18.7.09; פארס (איראן), 17.7.09 http://www.youtube.com/watch?v=InKo75c-l1A

http://www.facebook.com/video/video.php?v=1092037741502&ref=nf

 

שריפת הדגל הרוסי בדרשת יום השישי בטהראן 17.7.09

 

 

איראן: הרוגים בהתקפת ארגון אופוזיציה כורדי

ארבעה אנשי כוחות ביטחון איראנים נהרגו בהתקפת הארגון הכורדי-הבדלני פ'זאק, הקשור לארגון ה-PKK, על תחנת משטרה באורמיה, בירת מחוז אזרביג'אן המערבית (צ' מערב איראן), הסמוכה לגבול איראן-תורכיה.  אינדה (איראן), 18.7.09

 

איראן: נסגרו אתרי אינטרנט התומכים במוסוי

כוחות הביטחון של איראן סגרו את אתרי האינטרנט אינדה ניוז וג'ומהורית, התומכים במוסוי, ועצרו את מנהליהם. שר המודיעין האיראני, מוחסני אז'אי, אמר תופעל יד קשה כלפי האתרים המתנגדים למשטר.

בוניאן, פארארו (איראן), 19.7.09;  ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 18.7.09

 

ארגון דתי איראני: רק משאל עם יפתור את משבר הבחירות

ארגון אנשי הדת האיראני מג'מע-י רוחאניון-י מובראז, התומך במוסוי, טען כי רק משאל עם בפיקוח מוסדות הזוכים לאמון העם יוציא את איראן מהמשבר אליו נקלעה לאחר הבחירות.

אתר המג'מע (איראן), 20.7.09  

 

המשטר האיראני: "הכל תחת שליטה"

אל-מסתקבל (לבנון), 20.7.09/ חסן בליבל

 

דובר בכנס "חזב אל-תחריר" בלבנון קורא לג'יהאד בקפריסין, בבלקן ובקווקז

בכנס השנתי של הארגון האסלאמיסטי "חזב אל-תחריר" בלבנון (19.7.09) שדן בנושא הג'יהאד, אמר השיח' החבר בארגון, עדנאן מזיאן, כי נוכח העובדה שמדינות רבות של המוסלמים, כדבריו, מצויות כיום תחת כיבוש, ובהן פלסטין, עיראק, קפריסין, הבלקאן, הקווקז, אפגניסטן וקשמיר חובה על האומה האסלאמית לממש את צעדי הגי'האד על מנת לשחרר את המדינות הללו.

אל-ספיר (לבנון), 20.7.09

 

זוג לבנוני כינה את הנחש שלו 'קונדוליסה רייס

סוכנות הידיעות אירנא דיווחה כי זוג לבנוני המתגורר בבירות כינה את אחד מנחשיו בשם 'קונדוליסה רייס' ע"ש אופייה הנחשי של מזכירת המדינה האמריקאית לשעבר.

אירנא (איראן), 19.7.09