המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 16.7.2009
16/7/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 16.7.2009

 

בתקציר: סוריה מרוצה מריכוך עמדת ארה"ב כלפיה * נאסרה רשמית פתיחת בתי קולנוע בסעודיה * רמטכ"ל קטר: המאיים על איראן, מאיים עלינו * הרש"פ נגד אל-קדומי ואל-ג'זירה * יומון איראני: מצרים בוגדת בעניין הפלסטיני * תורכיה: לכלול את איראן בפרויקט הגז נבוקו *  סעודיה: אושר תקנון למאבק בסחר באנשים

 

הרש"פ נגד אל-קדומי ואל-ג'זירה

בכירים בפת"ח מתחו ביקורת חריפה על ראש המחלקה המדינית של אש"פ, פארוק אל-קדומי, בעקבות האשמתו את יו"ר הרש"פ במעורבות בחיסול ערפאת. חלקם קראו להעמיד את אל-קדומי לדין. פרסום דבריו של אל-קדומי בערוץ אל-ג'זירה העכיר עוד יותר את היחסים בין הערוץ לרש"פ וזו החליטה להפסיק את שידוריו בשטחה.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 16.7.09;  www.palvoice.com 15.7.09, 16.7.09

 

דיווח בלבנון: פיצוץ מחסן תחמושת של חזבאללה

האתר www.nowlebanon.com דיווח על פיצוץ מחסן תחמושת של חזבאללה בוואדי ח'רבת סלם שבדרום לבנון, באזור המשקיף על נהר הליטאני. על פי הדיווח, במחסן היו פגזי ארטילריה, רקטות ומקלעים. אל המקום הגיעו פעילי חזבאללה שכיתרו את האזור וכן חיילים של הצבא הלבנוני וכוחות ביטחון הפנים.

www.nowlebanon.com , 14.7.09 

 

סעודיה: אושר תקנון ללוחמה בסחר באנשים

ממשלת סעודיה אישרה (13.7.09) תקנון ללוחמה בסחר באנשים והכינה צו מלכותי בנושא. שר הפנים הסעודי, הנסיך נאיף בן עבד אל-עזיז, אמר כי התקנון מממש את עקרונות השריעה האוסרת תקיפת אנשים.

אל-וטן (סעודיה), 14.7.09

 

סוריה מרוצה מריכוך העמדה האמריקאית כלפיה

בראיון ליומון אל-שרק אל-אוסט אמר ג'פרי פלטמן, עוזר שה"ח האמריקאית, כי ארה"ב סבורה שיש עדיין זמן לקיום מגעים דיפלומטיים עם איראן, אך יתכן ונחוצה עמדה תקיפה יותר. עוד אמר כי לארצו ולסוריה יש אינטרסים משותפים כגון המצב הביטחוני בעיראק ואולם סוריה עדיין תומכת בארגוני טרור דוגמת חזבאללה, ולכן צריך היה לחדש את הסנקציות האמריקאיות נגדה. היומון גם דיווח מפי מקורות צרפתיים כי למרות ביקורתו של ממשל אובמה עליה והשארתה ברשימת המדינות התומכות בטרור, סוריה מרוצה מהצלחתה 'לשבור את הקרח' ביחסיה עם ארה"ב, ומכך שהנשיא אובמה אינו נוטה לצד ישראל.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 16.7.09

 

סין מדכאת את המיעוט המוסלמי ובזה לגינוי העולמי

אל-קדס (רש"פ), 13.7.09/ אמג'ד רסמי   

 

נאסרה רשמית פתיחת בתי קולנוע בסעודיה

שר הפנים הסעודי, הנסיך נאיף בן עבד אל-עזיז, אסר רשמית לפתוח בתי קולנוע בסעודיה, לאחר שתושבים סעודיים פנו למופתי, השיח' עבד אל-עזיז אל-שיח', בדרישה לאסור הקרנות סרטים במדינה. לאחרונה התנהל בסעודיה ויכוח בנושא זה, בעקבות ההיתר שניתן להקרנה של הסרט הערבי הראשון במדינה.

סבק (סעודיה), 13.7.09;   www.islammemo.cc, 13.7.09

 

מלך בחריין: סעודיה היא העומק האסטרטגי של מדינות המפרץ

מלך בחריין, חמד אאל ח'ליפה, אמר בביקורו בסעודיה (14.7.09) כי סעודיה מהווה את עומק ההגנתי האסטרטגי של מדינות המפרץ והוסיף כי שתי המדינות יעמדו יד ביד מול כל איום על ביטחונן הלאומי ויציבותן.

www.elaph.com, 14.7.09

 

איראן: יו"ר חדש לארגון לאנרגיה אטומית; מחותנו של הנשיא יכהן כסגנו הבכיר

נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, הודיע על מינוי מקורבו עלי אכבר צאלחי כיו"ר הארגון האיראני לאנרגיה אטומית במקומו של ע'ולאם רזא אקאזאדה שהתפטר. צאלחי שימש בעבר נציג איראן לסבא"א ודיקן אונ' בטהראן. כמו כן דווח על שדרוג תפקידו של רחים משאאי, מחותנו של הנשיא, לסגן נשיא בכיר לאחמדי-נז'אד.

אירנא (איראן), 17.7.09

איראן ממתינה להבהרת מדיניות ארה"ב כלפיה

מקורות איראניים מסרו ליומון אל-חיאת כי איראן תפרסם את חבילת ההצעות שלה למערב רק לאחר שתדע מהי האסטרטגיה האמריקאית כלפיה, או במסגרת המו"מ הבילטראלי.

אל-חיאת (לונדון), 13.7.09

 

רמטכ"ל קטר: המאיים על איראן, מאיים על קטר

בפגישה בטהראן עם מפקד משמרות המהפכה, מחמד ג'עפרי (7.7.09), אמר רמטכ"ל צבא קטר, עלי בן חמד אל-עטיה, כי מי שמאיים על איראן מאיים גם על קטר. לדבריו, קטר רוצה ללמוד מהניסיון הצבאי האיראני ובמסגרת זו ייתכנו תמרונים ימיים משותפים עם איראן.

צבח-י צאדק (איראן), 13.7.09  

 

יומון איראני: מצרים בוגדת בעניין הפלסטיני

היומון ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי מצרים בוגדת בעניין הפלסטיני ומשרתת את המעצמות ולכן איננה ראויה לעמוד בראש ארגון המדינות הבלתי מזדהות ומינויה לעמוד בראש הארגון מסמן את קיצו. היומון תקף את כינוס הארגון בשרם אל-שיח' (15-16.7.09), מקום המשמש אכסניה לוועידות התפייסות ממיטות חרפה; עורך היומון אל-קדס אל-ערבי, עבד אל-בארי עטואן, תהה במאמר המערכת כיצד משה"ח המצרי, שהיה נאמן לאינטרסים הערביים והמוסלמיים, מתיר כיום למשחתות ישראליות לעבור בשטח מצרים. לדבריו, מעבר הספינות הוא לצורך התקפה על איראן ונעשה מתוקף הסכם חשאי בין ישראל למצרים;  אתר האינטרנט האיראני תאבנאק טען כי מעבר הספינות הישראליות בתעלת סואץ מלמד כי למצרים אין עניין בנורמליזציה עם איראן וכי שלוש הפגישות שהיו בין שה"ח המצרי, אבו אל-ע'יט, ושה"ח האיראני מותכי, בוועידה בשרם אל-שיח',  אינן מעידות על שינוי בעמדה המצרית

תאבנאק (איראן), 16.7.09; אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 15.7.09; ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 14.7.09

 

איראן וצפון קוריאה תקועות בגרונו של אובמה

אל-ראי (ירדן), 15.7.09/ אוסאמה חג'אג'

 

אתר איראני: רוסיה מנצלת את סוגית הגרעין האיראני לטובתה

אתר האינטרנט תאבנאק טען כי רוסיה מעכבת את המשך בניית הכור בבושהר, כדי להעלות את מחיר עבודתה בו, והיא גם נמנעת מלמכור לאיראן את טילי ה-s-300 להגנה מפני התקפה אמריקאית-ישראלית אפשרית. האתר העריך כי אם תותקף איראן, רוסיה תוכל להכפיל את הכנסותיה מנפט בשל עליית מחירו.

תאבנאק (איראן), 14.7.09

 

תורכיה: לכלול את איראן בפרוייקט הגז נבוקו

מדינות האיחוד האירופי חתמו באנקרה על הסכם צינור הגז נבוקו, שיעביר גז ממרכז אסיה לאירופה. ר"מ תורכיה, ארדואן, קרא לכלול את איראן בפרויקט, על אף התנגדותה של ארה"ב.

פרס. טי וי (איראן), 13.7.09 

 

נשיא לבנון: התייעצויותנו עם איראן לתועלת האזור

בפגישה (14.7.09) עם שגריר איראן בלבנון, מחמד רזא שיבאני, בירך נשיא לבנון, מישל סלימאן, את אחמדי-נז'אד לרגל נצחונו בבחירות, הודה לו על תמיכתו העקבית בלבנון והדגיש כי ההתייעצויות השוטפות בין שתי המדינות מועילות להן ולאזור כולו. שגריר איראן חזר על מחויבותה של איראן לתמוך בלבנון.

אירנא, פרס טי וי (איראן), אל-נהאר (לבנון), 15.7.09  

 

ג'נדאללה: המשטר האיראני דכאני יותר מישראל

בעקבות הוצאתם להורג של 13 מפעיליו ע"י המשטר האיראני, טען ארגון האופוזיציה הסוני בלוצ'י, ג'נדאללה, כי ישראל ואויבי האסלאם הגדולים ביותר נוהגים באויביהם טוב יותר מאשר ממשלת איראן באויביה. בכיר במשרד המשפטים האיראני הסביר כי דחיית הוצאתו להורג של עבד אל-חמיד ריגי, אחיו של מנהיג הארגון ג'נדאללה, היא בשל הצורך להשלים את חקירתו.

איסנא (איראן), אתר ג'נדאללה, 14.7.09 

 

הערבים הולכים שולל אחר נאום אובמה והמדיניות האמריקאית

פלסטין (רש"פ), 16.7.09/ עלאא' אל-לקטה 

 

עיכובים בפעילות הכור בבושהר

שר האנרגיה האיראני, פרויז פתאח, הודיע כי בניגוד להערכות קודמות, לא תעמוד איראן ביעד של הפקת  500,000 מגה וואט חשמל מהכור בבושהר כבר בקיץ זה.

מהר (איראן), 15.7.09

 

שבועון איראני: איטליה ובריטניה ריככו ביקורתן מסיבות כלכליות

מאמר בשבועון משמרות המהפכה קבע כי בריטניה ואיטליה ריככו את ביקורתן על הפרות זכויות האדם באיראן וקראו לקיים דיאלוג עימה בשל החשש מפגיעה ביחסיהן הכלכליים עם איראן.

צבח-י צאדק (איראן), 13.7.09

 

שבועון איראני: פירוק חזבאללה מנשקו יפגע בסוריה

מאמר בשבועון משמרות המהפכה האיראני, צבח-י צאדק, טען כי אם סוריה תפרק את חזבאללה מנשקו בתמורה לנסיגה ישראלית מרמת הגולן ומחוות שבעא, היא תאבד את המגן הטוב ביותר שלה מפני ישראל.

צבח-י צאדק (איראן), 13.7.09

בגדאד הכוחות האמריקאים עוזבים ומלאך המוות נכנס

אל-וטן (קטר), 14.7.09/ אילי צליבא