המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 6.7.2009
6/7/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 6.7.2009

 

בתקציר: תגובה איראנית לדברי ביידן: נפעל בעצמה * הפצת יומון באמירויות הוקפאה לעשרים יום * יומון לבנוני: נאסרללה ביקר בסוריה בחשאי * חמאס הכחישה כי פעלה כדי לפגוע ברש"פ בגדמ"ע * קדומי מאיים לכנס ועידה מקבילה לוועידת פת"ח בבית לחם * כווית: לא הסכמנו למעבר מטוסים ישראלים בשטחנו

 

יומון לבנוני: נאסרללה ביקר בסוריה בחשאי

היומון אל-לואא' דיווח כי מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, ביקר לאחרונה בסוריה בחשאי וביקש ממנה ערבויות למקרה שיתברר כי עמדת בית הדין הבינ"ל לרצח רפיק אל-חרירי, אכן תואמת את הדיווח שהופיע לפני כחודשיים בעיתון הגרמני דר שפיגל, ולפיו פעילים של חזבאללה היו מעורבים ברצח.

אל-לואא' (לבנון), 6.7.09

 

אל-אח'באר: אסד דרש מסעודיה להחזיר את שגרירה לדמשק

היומון אל-אח'באר דיווח כי בפגישותיו עם שליחי מלך סעודיה, התנה נשיא סוריה אסד, את שתה"פ בין המדינות בהחזרת השגריר הסעודי לדמשק ובשיפור ביחסי סוריה-סעודיה. לדברי היומון, טען אסד כי לא ייתכן שארה"ב תחזיר את שגרירה לדמשק וסעודיה לא. היומון אל-וטן דיווח מפי מקורות סוריים רשמיים שסעודיה תמנה בקרוב שגריר בדמשק, אך טרם נמסרה הודעה רשמית על כך.

אל-אח'באר (לבנון), 3.7.09; אל-וטן (סוריה), 2.7.09

 

סוריה: חילופי גברי במודיעין הצבאי

אלוף עבד אל-פתאח קדסיה, שכיהן כראש המודיעין האווירי בסוריה, מונה לראש המודיעין הצבאי במקומו של אאסף שוכת, גיסו של הנשיא אסד. היומון אל-נהאר דיווח מפי מקורות סוריים, כי שוכת מונה לסגן הרמטכ"ל. חילופים אלה נעשים במסגרת סבב שינויים בצמרת המודיעין הסורי.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 3.7.09, אל-נהאר (לבנון), 4.7.09

קריקטורה: לא לנורמליזציה חקלאית עם ישראל

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 6.7.09.

 

אל-מסתקבל: סוריה תגברה כוחותיה בגבול לבנון

היומון אל-מסתקבל דיווח על תגבור של כוחות צבאיים סורים בגבול לבנון באזור כפר-קוק שבמחוז ראשיא.

אל-מסתקבל (לבנון), 4.7.09 

 

חמאס הכחישה כי התכוונה לפגוע ברש"פ בגדמ"ע

דובר מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, עדנאן אל-צ'מירי, גילה כי הרש"פ החרימה מאנשי חמאס 8.5 מיליון דולר שיועדו למימון הקמת מנגנון ביטחוני של החמאס בגדמ"ע, וכן כמויות גדולות של נשק וחומרי נפץ. לדבריו, נחשפו גם דירות שחמאס רכשה לצורך הקמת חדרי מבצעים לקבלת הנחיות מעזה בדבר חטיפה של בכירי רש"פ בגדמ"ע ופגיעה בחוק ובביטחון של הרש"פ. תנועת החמאס הכחישה כוונה לפגוע בביטחון הרש"פ וטענה כי הכסף שהוחרם היה שייך לאגודות צדקה ונועד למשפחות שהידים, אסירים, יתומים וחלשים. 

 www.palvoice.com 6.7.09 ; www.paltoday.com , 5.7.09

 

קדומי מאיים לכנס ועידה מקבילה לוועידת פת"ח בבית לחם

ראש המחלקה המדינית של אש"פ, פארוק אל-קדומי, איים כי אם הוועידה הכללית (השישית) של הפת"ח תכונס בבית לחם ולא מחוץ לשטחי הרש"פ כדרישתו, הוא יכנס ועידה מקבילה בחו"ל, באותו זמן ובאותו שם.

אל-קדס (ירושלים), 3.7.09

 

מפקד עז אל-דין אל קסאם:  לא נהיה מחויבים להסכם פת"ח-חמאס

אתר האינטרנט של הפת"ח דיווח כי מפקד גדודי עז אל-דין אל-קסאם, אחמד אל-ג'עברי, אמר כי לא יכיר בהסכם שייחתם בין פת"ח לבין חמאס ולא יסכים להחזיר לאנשי הפת"ח את המשרדים בהם ישבו לפני ההפיכה בעזה ב-2007. לדברי האתר, היה אל-ג'עברי מעורב בחיסול מתחריו בזרוע הצבאית של חמאס.

www.palvoice.com 3.7.09 

 

דחיית המשך הדיאלוג הפלסטיני

אל-ביאן (איחוד האמירויות), 3.7.09/ חסן אידלבי  

 

סעודיה: ערוץ טלוויזיה לקידום השיח הלאומי

שר ההסברה והתרבות הסעודי, עבד אל-עזיז ח'וג'ה, הודיע על כוונת משרדו להקים ערוץ טלוויזיה חדש שיעסוק בקידום השיח הלאומי בין חלקי החברה.

אל-וטן (סעודיה), 5.7.2009  

הפצת יומון באמירויות הוקפאה למשך עשרים יום

בית המשפט העליון באיחוד האמירויות הורה להקפיא (החל מה-6.7.09) למשך עשרים יום את הוצאתו לאור של היומון "אל-אמראת אל-יום" המתפרסם במדינה וקנס את העורך והמו"ל. העונש הוטל בגין תביעת דיבה שהגישו נגד היומון בעלי אורוות 'ורסאן', השייכות לבני משפחת המלוכה באבו דבי, לאחר שהעיתון טען, בתחקיר שפרסם בשנת 2006, כי נעשה שימוש בסמי מרץ במרוצים בהם השתתפו סוסי האורוות.

אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 6.7.09  

 

תגובה איראנית לדברי ביידן: נפעל בעצמה 

בתגובה לדברי סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, כי זכותה של ישראל לפעול מול איראן כרצונה, אמר (בטוקיו) יו"ר הוועדה הפרלמנטרית האיראנית לביטחון לאומי ומדיניות חוץ, עלא אל-דין בורוג'רדי, כי איראן תגיב בנחרצות על כל מתקפה נגדה וכי ארה"ב וישראל מודעות להשלכות של החלטה מוטעית שלהן כלפי איראן.

קודסנא (איראן), 6.7.09 

 

איראן: בתי משפט מיוחדים לעברייני אינטרנט

ראש הרשות השופטת באיראן, איתאללה מחמוד האשמי שאהרודי, הורה על הקמת בתי דין מיוחדים לשפיטת משתפי פעולה עם שידורי לווין ואתרי אינטרנט, הפועלים נגד המשטר.

פארס (איראן), 5.7.09  

 

לבנון לפני ואחרי הבחירות

אל-קדס (רש"פ), 5.7.09/ עמאד חג'אג'  

 

דו"ח של מטה מוסוי: בוחרים ואנשי ציבור שוחדו

דו"ח מטעם מטה מוסוי, אודות הזיופים בבחירות, מאשים את מקורבי אחמדי-נז'אד במתן שוחד; חלוקת מזון; העלאת שכר לעובדי ציבור; מינוי מקורבו של אחמדי-נז'אד, מחסולי, לשר הפנים האחראי על הבחירות וספירת הקולות; הדפסת מיליוני טפסים עודפים ושימוש פסול בראש מועצת המפקחים ובמשמרות המהפכה בקמפיין.

קלם ניוז (איראן), 4.7.09 

 

בכיר במשמרות המהפכה: צפינו את ניסיון ההפיכה

בכנס משמרות המהפכה, טען ראש המחלקה המדינית במשמרות המהפכה, ידאללה ג'ואני, כי המשמרות  ידעו והזהירו טרם הבחירות מפני התארגנות נגד המשטר וניסיון להפיכת קטיפה. לדבריו, כעת מתחלק המרחב הפוליטי באיראן לתומכי המשטר ומתנגדיו בלבד.

אירנא (איראן), 5.7.09 

 

התובע הכללי של איראן: ראשי ישראל – כלבי פרא

התובע הכללי של איראן, איתאללה קורבאן-עלי דורי נג'פאבאדי, אמר כי ראשי ישראל הם "כלבי פרא פושעים", הגרועים מהיטלר ומג'ינגס ח'אן. הוא הצדיק את גירוש הדיפלומטים הבריטים מאיראן בשל מעורבותם במהומות.

אילנא (איראן), 4.7.09

 

כיהאן: מוסוי וח'אתמי - לדין

בשני מאמרי מערכת כינה היומון האיראני כיהאן את מוסוי, ח'אתמי ואנשיהם "אופוזיציה מסוכנת" וקרא להעמידם לדין בגין בגידה, שת"פ עם זרים ואחריות לרצח אזרחים במהומות.

כיהאן (איראן), 4-5.7.09

 

בכיר במשה"מ: השתמשנו רק ב-30 אחוז מכוחות הבסיג'

בכיר במשמרות המהפכה האיראניים, עבדאללה עראקי, אמר כי המשטר השתמש רק ב-30% מכוחות הבסיג' בטהראן לריסון המהומות האחרונות. לדבריו, בקיץ הקרוב יוכשרו עוד 200,000 אנשי בסיג' בתוכנית שתקציבה חמישה מליארד תומאן (כ-חמישה מליון דולר).

פארס (איראן), 5.7.09 

 

דיונים על הקמת ממשלה אפריקאית מאוחדת

ועידת האיחוד האפריקאי שהתכנסה בלוב (2-4.7.09) החליטה להפוך את הארגון לאחדות אפריקה מפורום של נציגויות לרשות בעלת סמכויות, שתעסוק במדיניות משותפת בתחומי ההגנה, הפוליטיקה, החוץ והמסחר. למדינות האיחוד ניתנו שש שנים להתייעצויות פרלמנטאריות בטרם יאושר מהלך זה, המהווה שלב מעבר בדרך לממשלה אפריקאית מאוחדת. עוד הוחלט כי מדינות האיחוד לא ישתפו פעולה עם ביה"ד הפלילי הבינ"ל בנושא מעצרו של נשיא סודאן, עומר אל-בשיר, דבר שיקנה לו חופש תנועה בתוך מדינות אלה. דווח כי חלק מן מהמדינות האפריקאיות הביעו חשש שהקמת הרשות החדשה תאיים על ריבונותן.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 5.7.09

 

כווית מכחישה כי הסכימה למעבר מטוסים ישראלים בשטחה

בתגובה לידיעה שפורסמה בישראל, לפיה קיבלה ארה"ב הסכמה ממדינות ערביות למעבר מטוסים ישראלים בשטחן, טענה כווית כי היא לא תתיר לאף מטוס ישראלי לעבור מעל אדמתה. מקור בכיר בהנהלת התעופה האזרחית הכוויתית מסר ליומון אל-וטן כי כווית לא תאפשר בשום אופן להפר את כללי המעבר האוויריים מעל לשטחה.

אל-וטן (כווית), 4.7.09

 

איגרת תודה מאובמה למלך מרוקו

סוכנות הידיעות המרוקאית הרשמית דיווחה כי נשיא ארה"ב, אובמה, שלח איגרת למלך מרוקו, מחמד השישי, ובה הודה לו על מאמציו לשיפור היחסים בין ארה"ב לעולם המוסלמי, וכן על מאמציו במחלוקות בנושאי ירושלים ומדבר הסהרה, וזאת מתוקף תפקידו כראש וועדת ירושלים (המסונפת לארגון הוועידה האסלאמית). צוין כי לפני כמה שבועות העביר מלך מרוקו לאובמה מסר בנושאים אלה.

 http://www.map.ma,  5.7.09

 

מפגין איארני מתבוסס בדמו ולידו השלט: "היכן קולותינו?"

אל-ג'זירה (סעודיה), 5.7.09/ עבדאללה ג'אבר