המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש: תקציר ידיעות מהמזה"ת 29.6.2009
29/6/2009

מה חדש: תקציר ידיעות מהמזה"ת 29.6.2009


בתקציר: דיווחים סותרים על מגעי סוריה – סעודיה * מזכ"ל סבא"א: הסכם בין איראן לארה"ב – אפשרי * אישור סודאני ראשון: השיירה שהופצצה נשאה נשק לחמאס * גרמניה רוצה בהידוק הקשרים עם סוריה * משה"ח האיראני: הבחירות באיראן חופשיות יותר מאשר במערב * בכיר בחמאס מבקר באירופה


חמאס מכינה מסמך מדיני המיועד לאובמה

בכיר בחמאס, צלאח אל-ברדויל, אמר כי במענה לבקשת נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ימי קרטר, מכינה תנועתו מסמך המפרט את עמדתה לגבי הסכסוך, אותו אמור קרטר להעביר לידי הנשיא אובמה. המסמך דן בסוגיות כגון מדינה פלסטינית בגבולות 1967, זכות השיבה, הודנה ארוכת טווח והפסקת הפיגועים בישראל.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 26.6.09


ח'אמנאי מנסה לשלוף את צבעם של תומכי מוסאוי מהדגל האיראני

אל-וטן (סעודיה), 26.6.09/ ג'יהאד עוורתאני


"אל-מסתקבל": אסד ביקש מארה"ב לפעול לחידוש המומ עם ישראל

היומון אל-מסתקבל דיווח על מסר שהעביר נשיא סוריה אסד לנשיא ארה"ב אובמה באמצעות אבו-מאזן הכולל ארבע דרישות: החזרת השגריר האמריקאי לדמשק; הוצאת סוריה מרשימת המדינות התומכות בטרור; חידוש התיאום הביטחוני האמריקאי-סורי-עיראקי ופעולה אמריקאית לחידוש המו"מ הסורי-ישראלי. נמסר כי הנשיא אובמה הבטיח לבחון בחיוב את הבקשות וכבר נענה, כידוע, בנושא השבת השגריר.

אל-מסתקבל (לבנון), 28.6.09


דיווחים סותרים על מגעי סוריה – סעודיה

היומון אל-וטן דיווח כי סוריה נערכת לביקור קרוב של "מנהיג ערבי גדול" בדמשק וכי העיתונות הערבית מרמזת לעבדאללה מלך סעודיה; בינתיים דיווחה סוכנות הידיעות הסורית סאנא, כי הנשיא אסד, נועד (28.6.09) עם האמיר עבד אל-עזיז, בנו של מלך סעודיה, ודן עימו בהתפתחויות בלבנון. בפגישה נכחו גם שר ההסברה הסעודי, עבד אל-עזיז אל-ח'וג'ה ושה"ח הסורי, וליד אל-מועלם; ואילו היומון הלבנוני אל-אח'באר, המקורב לחזבאללה ולסוריה, דיווח כי נכשל המו"מ בין סוריה לסעודיה על השגת הסדר בלבנון, בשל שלוש דרישות סעודיות: התוויית הגבול בין סוריה ללבנון תחל באזור חוות שבעא; שחרור החוות ייעשה באמצעים דיפלומטיים בלבד; ביטול המועצה העליונה הלבנונית-סורית. היומון גם דיווח כי נכשלה הפגישה (26.6.09) בין סעד אל-חרירי לחסן נאסרללה, שדנה בהרכב הממשלה החדשה ובחלקה של האופוזיציה בממשלה זו.

סאנא (סוריה), 29.6.09; אל-אח'באר (לבנון), 27.6.09; אל-וטן (סעודיה), 26.6.09,


בכיר חמאס מבקר באירופה

אוסאמה אל-מוזיני, בכיר בחמאס, חשף כי אחד ממנהיגי החמאס מבקר בימים אלה באירופה עפ"י הזמנת כמה מדינות שביקשו לשמוע ממנו על השקפות התנועה.

אל-איאם (רש"פ), 29.6.09


מזכ"ל סבא"א: הסכם בין איראן לארה"ב - אפשרי

מזכ"ל סבא"א, אחמד אל-בראדעי, אמר כי נחוץ הסכם בין ממשל אובמה לטהראן, והעריך כי השגתו אפשרית. לדבריו, ייתכן שלאיראנים יש את הידע והטכנולוגיה הדרושים לייצור נשק גרעיני, אולם להערכתו, איראן אינה רוצה לייצר פצצה גרעינית, אלא רק להשיג ערבויות לביטחונה והכרה באינטרסים שלה במפרץ ובמזה"ת מצד אירופה וארה"ב. עוד טען כי גם אם איראן תייצר פצצה אחת, היא לא תהפוך למעצמה גרעינית מרתיעה.

אל-אהראם (מצרים), 27.6.09


אישור סודאני ראשון: השיירה שהופצצה נשאה נשק לחמאס

ע'אזי צלאח אל-דין, יועץ בכיר לנשיא סודאן, אישר במסיבת עיתונאים בוושינגטון (27.6.09) כי שיירת המשאיות שהופצצה במזרח סודאן לפני כחצי שנה, נשאה נשק מאיראן לחמאס. הוא העריך כי ישראל אחראית להפצצת השיירה, אך טען שאין בידי סודאן אמצעים לברר כיצד היא בוצעה.

אל-צחאפה (סודאן), 28.6.09


סודאן: שינוי בעמדת ארה"ב כלפינו

מצטפא עת'מאן אסמאעיל, יועץ בכיר לנשיא סודאן, אמר בכנס בעמאן (26.6.09) שיש שינוי אמיתי ביחס הממשל האמריקאי לסודאן, המתבטא בין היתר בדבקותו של הממשל בשמירה על אחדותה של סודאן. לדבריו, השיחות בין הצדדים יתחדשו כאשר הממשל יתרגם את מסר השינוי של אובמה למעשים.

אל-צחאפה (סודאן), 28.6.09


ניסיונותיה של איראן למנוע את סיקור המהומות

משולים לניסיון לחסום את השמש עם מסננת

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 27.6.09/ אמג'ד רסמי


גרמניה רוצה בהידוק הקשרים עם סוריה

השר לענייני אירופה בממשלת גרמניה, גונטר גלוזר, אמר כי ממשלת גרמניה החליטה להדק את קשריה עם סוריה ולתמוך בחתימת הסכם השותפות בינה לבין האיחוד האירופי וכי לסוריה יש תפקיד מרכזי בתהליך השלום. מקורות סוריים יודעי דבר מסרו כי קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, החליטה להעלות את רמת הדיאלוג עם סוריה וכי במסגרת זאת יבקר שה"ח הגרמני בסוריה ב-7 ביולי 2009.

אל-וטן (סוריה), 28.6.09


משה"ח האיראני: הבחירות באיראן חופשיות יותר מאשר במערב

דובר משרד החוץ האיראני, חסן קשקאוי, דחה (27.6.09) את הודעת הגינוי של שרי החוץ של ה-G8 כלפי דיכוי המפגינים באיראן וטען כי בחברות המערביות, המתיימרות להיות דמוקרטיות, לא נערכות בחירות חופשיות כפי שהיו באיראן. לדבריו, לו דאגו שרי החוץ של ה-G8 בכנות לנושא זכויות האדם, היה עליהם לתמוך בפלסטינים המדוכאים בעזה. הממונה על מדיניות החוץ באיחוד האירופי, חוויאר סולאנה, אמר כי למרות הביקורת על דיכוי ההפגנות, יש לחדש את שיחות הגרעין עם איראן.

איסנא (איראן), 27.6.09


לבנון: עימותים קשים בין אנשי נביה ברי לאנשי סעד אל-חרירי

אישה אחת נהרגה וכמה נוספים נפצעו בעקבות עימותים אלימים שפרצו (28.6.09) באחת השכונות בבירות בין פעילים חמושים של תנועת "אמל" שבראשה עומד נביה ברי לפעילים חמושים של "זרם אל-מסתקבל" שראשו הוא סעד אל-חרירי. על פי הדיווח הפעילים עשו שימוש בירי מקלעים ופגזים.

אל-מסתקבל, אל-נהאר (לבנון), 29.6.09


משחקי הסולידריות האסלאמית: סעודיה תשתתף, איחוד האמירויות - לא

מירזא אקאביב, ממארגני משחקי הסולידאריות האסלאמית, שיתקיימו באיראן באוקטובר 2009, אמר כי מסעודיה תגיע למשחקים משלחת בת 328 ספורטאים, וכי איחוד האמירויות הערביות הודיע על החרמתם בשל התנגדותה להטבעת הכיתוב 'המפרץ הפרסי' על המדליות.

ח'בר און ליין (איראן), 29.6.09

 

מצרים: נעצרו בכירים במערך הפיננסי של האח"ס

בכיר בתנועת האחים המוסלמים ומזכ"ל איחוד הרופאים הערביים, ד"ר עבד אל-מונעם אבו אל-פתוח, נעצרו בחשד לניהול פעילות בינ"ל ופתיחת ערוצי תקשורת עם תנועות קיצוניות בחו"ל. כן נעצרו ארבעה מבכירי המערך הפיננסי של התנועה בחשד להעברת כספים מלבנון למצרים, ונסגרו מספר חברות של התנועה, צעד המהווה פגיעה בזרוע הכלכלית של התנועה. דוברי התנועה גינו את המעצרים, וטענו כי מטרתם ללחוץ על חמאס בשיחות הפיוס הפלסטיני.

אל-אהראם, אל-מצרי אל-יום, אל-מצריון (מצרים), 29.6.09

 

כותרת: "מייקל ג'קסון מת"; הערבי שואל את חברו:

מייקל ג'קסון הוא מהחבר'ה של מוסאוי או של נז'אד?

אל-דסתור (ירדן), 28.6.09/ ג'לאל אל-רפאעי


אל-קרדאוי מאשר שימוש בסימני פיסוק בציטוט הקוראן

ראש איחוד חכמי הדת המוסלמים, השיח' יוסף אל-קרדאוי, פרסם פתוא המתירה שימוש בסימני פיסוק מודרניים, כמו פסיק, סימן שאלה וסימן קריאה, בעת ציטוט מפסוקי קוראן במחקרים מדעיים. הוא נימק את החלטתו בכך שסימני פיסוק אלה מועילים להבנת הטקסט הקוראני. מספר חכמי דת מאל-אזהר התנגדו לפתוא בטענה כי יש לשמור על הכתב העות'מאני המסורתי של הקוראן.

www.alarabiya.net , 26.6.09


רפסנג'אני: המהומות - מזימה לפגוע במשטר; יומון איראני: בריטניה ורוס אחראים

האשמי רפסנג'אני, מבכירי השלטון באיראן, טען (28.6.09) כי המהומות שפרצו לאחר הבחירות, הן תוצאת מזימה של גורמים חשאיים שחתרו להפריד בין העם למשטר ולבטל את אמונו במשטר. הוא שיבח את הארכה שהעניק מנהיג איראן ח'אמנאי למועצת המפקחים לבדיקת תלונות המועמדים, וקרא למועצה לטפל בתלונות תוך שת"פ עם המועמדים המוחים; היומון וטן-י אמרוז, המזוהה עם ממשלת אחמדי-נז'אד, טען כי שגרירות בריטניה בטהראן הפכה למוקד הדרכה במהומות ושמונה מעובדיה שנעצרו (27.6.09) היו ממארגניהן. עוד טען היומון כי יועצו של אובמה למפרץ הפרסי, דניס רוס, הורה בראשית יוני 2009 למחוללי המהומות לפעול מייד לאחר הבחירות ללא קשר לתוצאותיהן, כדי למוטט את המשטר.

אילנא (איראן), 28.6.09; וטן-י אמרוז (איראן), 29.6.09


המשטר האיראני נערך להענשת המפגינים

גורמים במשרד הפנים האיראני דרשו להוציא אל מחוץ לחוק את מפלגת מושרכאת ואת הארגון הדתי מג'מע-י רוחאניון-י מובארז, התומכים במיר חוסין מוסוי; מפקד כוחות הבסיג', חוסין טאיב, אמר (28.6.09) כי במהלך המהומות נעצרו פורעי חוק שלבשו מדי בסיג' ומדי משטרה; הנשיא אחמדי-נז'אד ביקש מראש הרשות השופטת, איתאללה מחמוד האשמי שאהרודי, להעניש את הגורמים שהביאו למותה של נדא סולטאן;

אמיר חוסין מהדוי, בכיר במטה הבחירות של מיר חוסין מוסוי, שנעצר לאחרונה ע"י המשטר, הודה בשידור טלוויזיה כי הטענה לזיופים בבחירות תוכננה מראש במטה מוסוי וכי בנו של רפסנג'אני מימן אתר אינטרנט של תומכי מוסוי שפרסם התקפות על אחמדי-נז'אד. בתגובה אמרו תומכי מוסוי במג'לס כי ההודאות ניגבו בכפייה, באופן המזכיר את תקופת השאה.

ג'ואן, תאבנאק (איראן), 29.6.09; כיהאן, איסנא (איראן), 28.6.09; פרלמן ניוז (איראן), 28.6.09; איסנא (איראן), 27.6.09


אל-חיאת: מדינות אירופה התכוננו לנורמליזציה עם חזבאללה

היומון אל-חיאת דיווח כי רוב השגרירים האירופאים בלבנון הופתעו מהניצחון של "כוחות ה-14 במרץ" בבחירות בלבנון. לדברי היומון, השגרירים צפו ניצחון בטוח של האופוזיציה, וכיוצא מכך קראו להגברת שתה"פ בין חזבאללה ליוניפי"ל כדי להשלים את יישום החלטה 1701. עוד טענו השגרירים בדיווחיהם כי ניצחון האופוזיציה בראשות חזבאללה, יאפשר לקדם נורמליזציה בינה לבין אירופה.

אל-חיאת (לונדון), 29.6.09