המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
יומון סודאני: המחאות באיראן – מזימה מערבית
28/6/2009

 

יומון סודאני: המחאות באיראן – מזימה מערבית

 

בתגובה למהומות בעקבות הבחירות באיראן, פרסם עורך היומון הסודאני, אל-ראי אל-עאם, כמאל חסן בח'ית, מאמר מערכת התומך בנשיא אחמדי-נז'אד, וקובע כי בחירתו היא מכה למערב ולארה"ב. לדברי בחית', המחאות נגד תוצאות הבחירות הן מזימה מערבית שתכליתה -  הפלת המשטר האיראני.

להלן קטעים מן המאמר:

 

המחאות נגד תוצאות הבחירות – מזימה מערבית

 "אחרי שכל ניסיונותיהם להכשיל את [מערכת] הבחירות באיראן נחלו כישלון חרוץ, החלו שירותי המודיעין האמריקאיים, יחד עם שירותי המודיעין של כל מדינות המערב ושל ישראל, בת טיפוחיהן, להטמין פצצות באתרי ההצבעה כדי להכשיל את הליך הבחירות. כאשר משרד המודיעין האיראני חשף את הפצצות הללו ואת המזימה הזו, פנו קושרי הקשר להטלת ספק ב[טוהר] הבחירות ובתוצאותיהן, ע"י הפעלת פעיליהם הגלויים והסמויים. אלה ניסו להתסיס את הרחוב האיראני כדי ליצור אנרכיה ולאחר מכן להתערב, כפי שקרה בעיראק.

 

אולם, המדריך העליון של המהפכה האיראנית, כבוד איתאללה עלי ח'אמנאי, פתר את העניין בצורה חותכת כשחשף את התפקיד האפל שמנגנוני המודיעין המערביים ניסו למלא באמצעות גורמים מבפנים. ניצחון אחמדי-נז'אד הוא מכה קשה למערב האירופי ולארה"ב, משום שהוא הפך להיות דחליל מפחיד עבורם, ומשום שתכנית הגרעין שלו – הגם שהוא הצהיר שהיא למטרות שלום – מטרידה אותם.

פעולות ההסתה והחבלה שמנגנוני המודיעין האמריקאיים והמערביים מבצעים לצורך גרימת "הרס יצירתי" שתערער את יסודות המשטר האיראני, הן בגדר ניסיון נואש שנידון לכישלון, בעיקר לנוכח העובדה שהמנהיג העליון קרא להפסקת ההפגנות והכריז על תמיכתו המוחלטת באחמדי-נז'אד. [ח'אמנאי גם] אישר שלא היו כל זיופים בבחירות, והאשים בצורה ישירה את מנגנוני המודיעין הזרים בהסתת האופוזיציה האיראנית...

 

ההמונים שיצאו כדי להטיל ספק בתוצאות הבחירות, הם ציבור [פרו] ממשלתי השייך למיר חוסיין מוסאוי, או למהדי כרובי - שניהם מעמודי המשטר האיראני הנוכחי, ושניהם מחויבים לעיקרון שלטון חכם ההלכה. ארה"ב נכשלה בעצירת תכנית הגרעין האיראנית, ואחמדי-נז'אד אתגר אותה, לכן היא פנתה לביצוע פעולות שנועדו לערער את יסודות המשטר ולגרימת הרס יצירתי שתפיל את המשטר.

 

פרויקט הגרעין – סיבה לתמיכה במשטר האיראני

אני אומר זאת, למרות שאיני מסכים לחלוטין עם המשטר האיראני. אדרבה, אני חולק על הרבה מהנחות היסוד שלו ועל דרך החשיבה שלו. אולם די בהיותו משטר שחותר להקמת פרויקט גרעיני שמפחיד את ארה"ב וישראל, כדי שאתייחס אליו בחיוב. על כך יש להוסיף את עמדתו לגבי העניין הפלסטיני, את תמיכתו בסוריה הערבית ובעמדותיה הלאומיות בשעה שהיא מאוימת מצד הישות הציונית ומצד ארה"ב.

יש דברים שהכרחי לומר לגביהם את האמת, תוך התעלמות מן העמדה הכללית לגבי המשטר. ובכן, ההפגנות הללו אינן למען הדמוקרטיה, משום שהן מייצגות את הצד השני של המטבע, כלומר של המשטר. הן [מייצגות] נוסח אחר של המשטר האיראני. אם מי שעומד מאחוריהן יעלה לשלטון הוא לא יחולל תהליך דמוקרטיזציה ולא יקים דמוקרטיה אמיתית. מי שמניע אותן שואף לכס השלטון ולא להשגת דמוקרטיה לעם האיראני.

 

למול ההצהרה שהפנה הנשיא אובמה (ב-19.6.2009) להנהגה האיראנית ואמירתו [שארה"ב] עוקבת אחר ההתרחשויות באיראן ושהיא מתעניינת בגורל העם האיראני, עולה השאלה: ממתי מתעניינת ארה"ב בעם האיראני או בכל עם ערבי או אסלאמי אחר? האם היא לא הגדירה את כולם כטרוריסטים? ארה"ב הצליחה להסתנן לשורות המולות המתאווים לשלטון כדי לבצע את מזימותיהם נגד ארצם. היא מעוניינת ליישם באופנים שונים את הניסיון שלה מעיראק באיראן, ובמרבית המדינות הערביות והאסלאמיות הדוחות את מדיניותה. אם כל העניין היה מחאה ודחייה של תוצאות הבחירות, העניינים לא היו מתנהלים בדרך הזו. הראיה לכך היא שתגובת המועמדים שהפסידו ביומיים שלאחר הכרזת התוצאות הייתה שגרתית. אולם, מיד לאחר מכן החלו הידיים החיצוניות להתערב."[1]

 

 [1] אל-ראי אל-עאם (סודאן), 21.6.2009

תגיות