המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
המחנה הערבי המתון מגן על אבו מאזן מול התקפות חמאס
17/6/2009

 

המחנה המתון בעולם הערבי מגן על מחמוד עבאס מול התקפות חמאס

 

נציגים מן המחנה המתון בעולם הערבי (סעודיה ומצרים) יצאו להגנתו של יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, מול הניסיון של איראן והחמאס לערער על מעמדו ולהציב את מנהיג חמאס, ח'אלד משעל, במעמד שווה לשלו. הם טענו כי חמאס ניצלה את הסכמי אוסלו (שהיא התנגדה להם) כאמצעי להשגת השלטון ואחר כך החלה להפעיל נשק נגד פלסטינים תומכי אש"פ ולהתעלל בתושבי עזה, בעודה מדברת גבוהה-גבוהה על ההתנגדות. לדבריהם, התנגדות זו מדומה ולחמאס אין כל תכנית מדינית. מנגד הם חלקו שבחים לעבאס על דבקותו במפעל השלום ועל סובלנותו כלפי יריביו.

להלן תרגום מאמרים המייצגים את המחנה המתון:

ניסיון איראני-חמאסי לערער על מעמדו של עבאס

מחמד עלי אבראהים, חבר פרלמנט מצרי ועורך היומון המצרי הממסדי אל-גומהוריה, כתב: "איראן מתערבת בדיאלוג הפלסטיני בניסיון לטרפדו, באמצעות יצירת מחלוקות ביחס למעמדו של  מחמוד עבאס, נשיא הרש"פ, [כשיוצרים] הקבלה בינו לבין מנהיג החמאס, ח'אלד משעל. איראן הביעה את מורת רוחה מן הוועידה הכללית שכינס הפת"ח שבה נבחרה ממשלת סלאם פיאצ'. האיראנים, כפי שאומרים מומחי הפוליטיקה, מקצוענים בתעשיית השטיחים והם בעלי נשימה ארוכה וסבלנות להגשים את רצונם. הם טווים את קווי המדיניות באותה סבלנות שבה הם טווים את חוטי השטיחים.

 

התוכנית שהאיראנים מנסים לרקום עם החמאס היא שלהמשיך בדיאלוג [הפנים פלסטיני] בקהיר  ובה בעת לדחוק את מחמוד עבאס לשוליים. בקרוב תטען חמאס כי אבו מאזן לא ראוי עוד להנהיג את העם הפלסטיני."

 

חמאס השתמשה בנשק נגד פלסטינים

"סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק טען כי 'תנועת הפת"ח מכירה רק את המו"מ, וכל העת נמשכות השיחות [להשגת] הסדר בינה לבין הכיבוש. הדיאלוג בתוך הפת"ח [במטרה] לאחד את התנועה נמשך אף הוא מבלי שהניב תוצאות. לעומת זאת, אנו בחמאס רוצים לפתור בעיות ומעוניינים כי הדיאלוג יהיה אמצעי להשגת תוצאות ולא [פורום שבו הם מתפארים] במו"מ שניהלו בימי חייהם'.

 

אלה דברים מוזרים מפי מספר שתיים בתנועת החמאס לאחר משעל. אני מבין מדבריו שחמאס יכולה להכריע ואילו פת"ח מסוגל רק לדבר. אני חייב לשאול את אבו מרזוק: 'מה השגתם עבור הפלסטינים ומה השיג עבאס'. חמאס זוכה לתמיכת איראן, סוריה והמפרץ ותקציבה גדול משל פת"ח בהרבה. אין לחמאס פרויקט לאומי, אדרבה, היא השתמשה בנשק נגד פלסטינים, רצחה בהם וגירשה חלק מהם."

 

משעל מעדיף שלטון על-פני מדינה מאוחדת

"אבו מאזן ומשעל מסכימים על המחויבות [להסכמי] אוסלו, אך חלוקים לגבי אופן היישום. אבו מאזן מיישם את ההסכמים במובנם המלא ולכן הוא הציג פרויקט של שלום ואילו משעל מתייחס אליהם כאמצעי שהוביל את תנועתו אל השלטון. המדובר בבחירות שנקבעו בהסכם אוסלו שבהן זכתה חמאס לפני למעלה משלוש שנים והגיעה לשלטון. ואולם, לאחר שזכתה בבחירות, התעלמה חמאס [מהסכמי] אוסלו, ביצעה הפיכה חמושה בעזה נגד אבו מאזן, גירשה את אנשי הפת"ח מעזה [וסגרה] את המשרדים והמיניסטריונים של הפת"ח.

 

אבו מאזן משוחח בפומבי עם ארה"ב והוא יבקר בה בקרוב; משעל מחזר אחריה בסתר ומגדף אותה בפומבי כאומר לאמריקנים: 'דברו איתנו' ישירות. זו הוכחה חדה שהוא אינו רוצה מדינה מאוחדת אלא שלטון מוחלט."

 

ירי הטילים מעזה פועל נגד תושביה

"למרות כל התלאות של אבו מאזן בעבר ובהווה, הוא ממשיך לפעול למען אחדות עם החמאס בדרך [להקמת] מדינה ואילו חמאס פועלת בדרך אחרת... היא מתעללת בתושבי עזה. טילי הפח שלה, אותם התחייבה לא לשגרם, גרמו למותם של 12 ישראלים בלבד בעוד שבמלחמה בעזה נהרגו 1200 פלסטינים, רובם נשים וילדים כאשר מקרב המשתייכים לחמאס נהרגו 42 איש. האין זו ההשוואה [הראויה] בין אבו מאזן ומשעל.

 

תנועת הפת"ח היא מימוש של תולדות המאבק הפלסטיני. מדברים בגנות חולשתו של אבו מאזן. קל לחסל יריבים, אלא שהדבר איננו מעיד על חוזק. כך גם לא ניתוק קשרים עם ארה"ב, אירופה והקהילה הבין-לאומית כולה, כשמאוחר יותר נפגשים עימם בחשאי. האם פת"ח תתחזק, אם תודיע על התנגדות ותדחה את הדיאלוג וההסדר. האם ניהול מו"מ הפך לעניין מגונה שיש עימו קלון? ..."

 

השלום של עבאס חשוב מפעילותם של "גיבורי ההתנגדות"

"בעייתו האמיתית של אבו מאזן היא שהשוואתו לח'אלד משעל, מסתירה מצעירים פלסטינים [את העובדות] על התפקיד הלוחמני האדיר שמילא אבו מאזן. הצעירים סבורים כי פת"ח [מסמלת] כניעה בעוד שחמאס היא [סמל] הגבורה, בעוד אני תוהה האם השמעת סיסמאות היא הגבורה או העשייה? השלום הוא מפעל גדול של גבורה שמולו מתגמדים טילי הפח, ההתקפות הילדותיות והכיבושים הפיקטיביים של גיבורי ההתנגדות.

 

פת"ח אינו צריך להתבייש במו"מ, והדיאלוג עם הפלגים אין פירושו שלפת"ח אין [אופציות] אחרות. אולם, המשמעות של כל זה, היא שקיים מפעל שפת"ח שוקד עליו ורוצה לבצעו. את השלום יוצרים גיבורים כפי שאמר הנשיא מובארכ בנאומו בחג הפועלים... הבידוד [של החמאס] בעולם אין פירושו שהיא ובעלי בריתה הם מוקדי הכוח; הנפת אצבעות בסימן V אין פירושה שפלסטין שוחררה."[1]

 

בניגוד למשעל, עבאס סובלני ליריביו

עורך היומון הסעודי היוצא לאור בלונדון אל-שרק אל-אוסט, טארק אל-חומיד, כתב: "חמאס מקבלת סיוע כספי ונשק מאיראן ומבעלי בריתה שחלקם נמצאים במפרץ. היא גם זוכה לגיבוי סורי ופועלת בתיאום עם סוריה, דבר שגרם להכתרתו של משעל כמלך שאיש מן החמאס אינו מעז להתנצח עימו, בהיותו מודע לתוצאות מעשה כזה. אבו מאזן לעומת זאת אינו מדכא את יריביו ואינו מחפש לכך גיבוי בין-לאומי...

 

אבו מאזן שקוע במערכה של הדור הישן נגד הדור החדש בפת"ח, לא כדי לחסל חשבונות, אלא כדי לרענן את שורות הארגון... האם אנו רוצים שאבו מאזן ישלים את פרויקט בניית המולדת הפלסטינית ויכונן קשרים עם העולם לטובת הבעיה [הפלסטינית] או שאנו דורשים ממנו לדכא, כמו החמאס, את החולקים עליו כדי שיאמרו שהוא חזק? בעייתו של אבו מאזן בכך שהוא מדינאי מכובד באזור שבו עדיין [שמורה] הערכה לגברתנים."[2]         

 [1] אל-גומהוריה (מצרים), 22.5.2009

[2] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 21.5.2009