המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 28.5.2009
28/5/2009

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 28.5.2009

 

בתקציר: השגריר הסורי הראשון הגיע ללבנון * שה"ח הרוסי: נסייע לצבא לבנון לאחר הבחירות * דיווח: קצינים ממשמרות המהפכה נהרגו בוונצואלה * איראן מוחה נגד פתיחת הבסיס הצרפתי באמירויות * הסכם סעודי-גרמני ללוחמה בטרור * אובמה ועבדאללה ידונו על תהליך השלום ועל איראן

 

הסכם סעודי-גרמני ללוחמה בטרור

שר הפנים הסעודי, הנסיך נאיף בן עבד אל-עזיז, ועמיתו הגרמני, וולפגאנג שוייבלה, יחתמו מחר (27.5.09) בריאץ' על הסכם ללוחמה בטרור, בפשע המאורגן ובסחר בסמים.

עוכאט' (סעודיה), 26.5.09

 

איראן, פקיסטן ואפגניסטן יגבירו השת"פ ביניהן

בפגישת הפסגה המשולשת בטהראן (24.5.09) הודיעו נשיאי איראן, אפגניסטן ופקיסטן על הרחבת השת"פ בין המדינות, ובמיוחד במאבק בטאליבן. אחמדי-נז'אד הציג את האינטרסים הייחודיים של המשולש האיראני-אפגני-פקיסטני, נוכח אויביו המשותפים. מנהיג איראן ח'אמנאי טען כי מוקד הבעיות באזור היא ארה"ב ונוכחותה הצבאית, והדגיש את החשיבות שרואה איראן ביציבותן של שתי שכנותיה. נשיא פקיסטן קרא להיאבק במשותף בטאליבן ובאיום שלו על ארצו ועל האזור. כן דווח על הסכם להעברת גז מאיראן לפקיסטן בהיקף של שמונה מיליארד מטרים מעוקבים לשנה – שתחל עם השלמת התשתיות לכך, בעוד כשלוש שנים.

טהראן טיימס, פרס. טי.וי. (איראן), 25.5.09; אילנא (איראן), 24.5.09

 

בימ"ש במצרים קיבל את ערעורו של סעד אל-דין אבראהים

בית משפט לערעורים במצרים קיבל את ערעורו של האופוזיציונר ד"ר סעד אל-דין אבראהים, וביטל את העונש שקיבל שנתיים מאסר וקנס של 10,000 לי"מ (נפסק לפני כחצי שנה) - בגין "הפצת ידיעות כוזבות ופגיעה בשמה של מצרים". אבראהים, השוהה מחוץ למצרים מאז הגשת התביעה נגדו, אמר כי ישוב לארצו בהקדם.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 26.5.09       

 

איראן שיגרה שש אוניות מלחמה למפרץ עדן

מפקד חיל הים בצבא איראן, חביבאללה סיארי, אמר (.0925.5) כי איראן שיגרה שש ספינות מלחמה למפרץ עדן וכי הדבר מלמד על יכולתה ונכונותה להתמודד מול כל איום חיצוני על חופי איראן.

פארס (איראן), 25.5.09

 

איראן מתקדמת בצל ניסוייה הגרעיניים של צי קוריאה

אל-מסתקבל (לבנון), 27.5.09/ חסן בלייבל

 

איראן ועומאן חתמו על הסכם ביטחוני

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי איראן ועומאן חתמו במוסקט על הסכם בטחוני שעיקרו הגברת השת"פ והתיאום הבטחוני, מלחמה בפשע ובטרור. עפ"י דיווח בטהראן טיימס, נחתם מזכר הבנה להקמת חברת השקעות משותפת בתחומי התעשיה, המסחר, האנרגיה והתחבורה והיא בעלת הון של 50 מליון דולר.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), טהראן טיימס (איראן), 26.5.09

 

שה"ח הרוסי: נסייע לצבא לבנון לאחר הבחירות

שה"ח הרוסי, סרגיי לברוב, אמר (25.5.09) בתום פגישותיו בלבנון עם הנשיא מישל סולימאן ובכירים נוספים, כי הבחירות לפרלמנט הלבנוני (ב-7.6.09) הן עניין לבנוני פנימי ועל הקהילה הבינ"ל לאפשר לעם הלבנוני לבחור כרצונו ולכבד את החלטתו. הוא הדגיש  שרוסיה תכבד כל תוצאה שתתקבל והיא תחל בהעברת הסיוע הצבאי שהובטח לצבא לבנון לאחר הבחירות לפרלמנט והקמת הממשלה החדשה. על דיווחי העיתון הגרמני דר שפיגל בדבר מעורבות חזבאללה ברצח אל-חרירי אמר לברוב כי זו פרובוקציה וסוג של משחק פוליטי. 

אל-מסתקבל (לבנון), 26.5.09; אל-חיאת (לונדון), 26.5.09

 

דיווח: קצינים ממשמרות המהפכה נהרגו בוונצואלה

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי ארבעה קצינים ממשמרות המהפכה האיראניים, שהיו במשלחתו של שר ההגנה האיראני מוצטפא מוחמד נג'אר - נהרגו בוונצואלה בהתרסקות מסוק צבאי ב-3.5.09.  מקורבים למשמרות המהפכה הכחישו את הידיעה.

תאבנאק (איראן), 24.5.09 אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 21.5.09

 

סעודיה: ירי על רכב ובו זרים

סמוך לעיר ג'ובייל שבמזרח סעודיה נורו (.0926.5) מרכב חולף יריות אל רכב שהסיע אזרחים זרים, בהם שלושה בריטים. לא היו נפגעים בתקרית. כוחות הביטחון הסעודים העריכו שהרקע לאירוע - פלילי.

אל-ערביה, 27.5.2009

 

הערבי צועק "לתקוף!!!" [את ישראל ביוני שלום]

אל-סביל (ירדן), 27.5.09/ יזיד עליאן

 

העיתונאי שדיווח על מעורבות חזבאללה ברצח אל-חרירי: הכל אמין

אריק פולאת', העיתונאי שדיווח ב"דר שפיגל" על מעורבות חזבאללה ברצח רפיק אל-חרירי, אמר כי פרסם את כתבתו לאחר שקרא מסמכים מקוריים רבים בנושא ווידא את אמיתותם ולכן הוא משוכנע לחלוטין באמינות הכתבה. פולאת' העיד על עצמו שהוא עיתונאי חופשי הפועל לפי מצפונו המקצועי ואינו עובד עבור שום גורם מודיעיני. לדבריו, הוא ציפה למתקפה של נאסרללה נגדו והוא שמח עליה כי היא הוסיפה לו כבוד.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון) 27.5.09

 

בכיר בחזבאללה: הבחירות בלבנון – חלק מהמערכה הג'יהאדיסטית

יו"ר המועצה המדינית של חזבאללה, אבראהים אמין אל-סיד אמר כי הבחירות לפרלמנט הלבנוני -7.6.09) הן "חלק מהמערכה הג'יהאדיסטית והמדינית שלנו בלבנון" ומהוות הזדמנות להשגת תמיכה בקו ההתנגדות. נשיא איראן אחמדי-נז'אד אמר כי ניצחון חזבאללה בבחירות יאפשר הקמת חזית אזורית חדשה. לדבריו, רצח חרירי הוא מזימה של אויבי לבנון ולהאשמת חזבאללה ואיראן במעשה לא יהיו השלכות פוליטיות.

www.moqawama.org,  אירנא (איראן), 25.5.09  

 

השגריר הסורי הראשון הגיע ללבנון

השגריר הסורי הראשון בלבנון, עלי עבד אל-כרים, הגיע אתמול (27.5.09) לבירות ואמר בבואו כי הוא שמח לפעול למען "העמקת יחסי האחווה החמים בין שתי המדינות". עבד אל-כרים צפוי להיפגש מחר עם נשיא לבנון, מישל סולימאן ולמסור לו את כתב האמנתו. יצוין כי השגריר הלבנוני הראשון בסוריה, מישל אל-ח'ורי, הגיע לדמשק ב-20.4.09.

אל-מסתקבל (לבנון), 28.5.09  

 

השגריר הסורי (משמאל),  עם נציג משה"ח הלבנוני

 

איראן מוחה נגד פתיחת הבסיס הצרפתי באמירויות

דובר משה"ח האיראני, חסן קשקאוי, אמר כי החלטת איחוד האמירויות הערביות לאפשר לצרפת להקים בסיס צבאי באבו ט'בי מערערת את הביטחון והיציבות ותוביל למרוץ חימוש אזורי. מנגד, טען מאמר שפרסם מכון המחקר איראן דיפלומסי כי המדיניות המאיימת של ממשלת איראן מעודדת את מדינות האזור לפתח טכנולוגיה גרעינית ולהישען על כוחות זרים. המאמר קרא לנשיא אחמדי-נז'אד לפתור את סוגית הגרעין מול המערב באמצעות דיאלוג ותקף את התלות הכלכלית חסרת התקדים שפיתחה ממשלת איראן בסין.

טהראן טיימס (איראן), 27.5.09; איראן דיפלומסי (איראן), 26.5.09

 

אובמה ועבדאללה ידונו על תהליך השלום ועל איראן

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי בביקורו בסעודיה ביום ד' (3.6.09) ידון הנשיא אובמה עם המלך עבדאללה בתהליך השלום במזה"ת וביוזמת השלום הערבית; בתיק האיראני; בהתמודדות עם הקיצוניות ובניצול הניסיון  של סעודיה בנושא זה. לדברי מקורות אמריקאיים, ההתקדמות בתהליך השלום ובנושא האיראני מחייבת קיומו של תיאום אמריקאי-סעודי-מצרי.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 28.5.09

 

איראן יורה מבעד לחומת המגן של חמאס וחזבאללה

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 27.5.09/ אמג'ד רסמי