המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
דטלב מהליס: רפיק אל חרירי קיבל איומים מבכירים סורים
24/5/2009

 

היו"ר לשעבר של ועדת החקירה לרצח אל-חרירי מפנה אצבע מאשימה כלפי סוריה

 

היו"ר הראשון של ועדת החקירה הבינ"ל לרצח רפיק אל-חרירי, דטלב מהליס, טען בראיון ליומון הלבנוני אל-מסתקבל כי ועדת החקירה בראשותו מצאה שר"מ לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, קיבל "איומים רציניים" מבכירים במשטר הסורי. להלן עיקרי דבריו בראיון:[1]

 

רפיק אל-חרירי קיבל איומים מהמשטר הסורי

מהליס דחה את הטענות של האופוזיציה הלבנונית בראשות חזבאללה כי ועדת החקירה בראשותו העדיפה כיווני חקירה המאשימים את המשטר הסורי ובעלי בריתו בלבנון ודחתה כיוונים אחרים: "הוועדה בדקה בראשית החקירה את כל הכיוונים, אך בהמשך, בסיוע עדים וראיות, היא קבעה את המניע לרצח, לאחר שהתברר כי ראש הממשלה לשעבר, רפיק אל-חרירי, קיבל איומים רציניים מן המשטר הסורי ווליד אל-מועלם חזר על איומים אלה בביתו של אל-חרירי בקורייטם."

 

סוריה התעלמה מבקשה לגבות עדות מבות'ינה שעבאן

מהליס חשף גם כי כאשר קרא בבירות ראיון עם השרה הסורית בות'ינה שעבאן, בו טענה כי ברשותה מידע לפיו ישראל היא שרצחה את אל-חרירי, הוא מיהר לבקש סיוע משפטי מן הרשויות בסוריה כך שיאפשרו לועדת החקירה לשמוע ישירות משעבאן את עדותה ולקבל את המידע שברשותה לגבי מעורבותה של ישראל בפשע, כדי לחקור זאת. אולם הסורים לא השיבו על בקשתו.   

 

מעצר הקצינים על סמך עדויות מוצקות

מהליס טען כי המלצתו לעצור את ארבעת הקצינים הלבנוניים [אלוף ג'מיל אל-סיד, תא"ל מצטפא חמדאן, אלוף עלי אל-חאג' ותא"ל רימון עאזאר], שהיו עצורים בלבנון מ-2005 בחשד למעורבות ברצח ושוחררו לא מזמן בהוראת ביה"ד הבינ"ל, "לא התבססה רק על עדותו של העד [הסורי] זוהיר מחמד אל-צדיק[2]  אלא גם על עדויות אחרות דוגמת עדותו של הגנרל ח. או עדותו של עד מהימן שהביא מדבריו של [אחד מארבעת הקצינים שנעצרו תא"ל] מוצטפא חמדאן לגבי הכוונה 'לשלוח את רפיק אל-חרירי לטיול'..."

לדבריו, המעצר בוצע נוכח המידע שנחשף בפשיטות על בתי הגנרלים, במהלכן נתגלה בביתו של האלוף ג'מיל אל-סייד סכום של 50 אלף דולרים ותריסר דרכונים, בעת שתא"ל מוצטפא חמדאן התכוון לנסוע לארה"ב. מהליס טען: "אילו נסע אל-סיד לסוריה וחמדאן לארה"ב - שבינה לבין לבנון אין הסכם משפטי - וכעבור שבועיים היו נחשפות העדויות של זוהיר מחמד אל-צדיק ושל עדים אחרים, מה הייתי משיב לשואלים מדוע שחררת אותם ואפשרת להם לעזוב את הארץ כשבידך היה מידע כזה?..." 

 

סוריה סירבה לאפשר חקירת עד ששינה גרסתו

בהתייחסו לפרשת העד הסורי, חוסאם חוסאם, שהאשים בתחילה את סוריה ברצח ואח"כ חזר בו מעדותו בפני הטלוויזיה הסורית, אמר מהליס: "כאשר הופיע [העד הסורי] חוסאם חוסאם בטלוויזיה ביקשתי מסוריה סיוע משפטי בחקירתו על דבריו החדשים והבלתי רשמיים, אך לא נעניתי. רציתי לדעת האם דיבר אמת כאשר היה בלבנון או כאשר שב לסוריה ואם לא דיבר אמת בלבנון רציתי לדעת מדוע העיד כפי שהעיד ומי שלח אותו לחקירה אצלנו? רציתי לדעת מי סייע לו לשוב לסוריה ובאיזו דרך? אולי הקיץ משנתו וגילה שהוא אוהב את ארצו, נסע אליה ושם אימצו אותו אל חיקם וביקשו ממנו לדבר אל דעת הקהל באמצעות הטלוויזיה."[3][1] ל-מסתקבל (לבנון), 8.5.2009

[2] מחמד זוהיר אל-צדיק שהיה במשך זמן מה עד מרכזי בחקירה, הוא קצין לשעבר במודיעין הסורי, שאמר לוועדה בעדותו בשנת 2005, כי המודיעין הסורי אחראי לרצח וכי הוא עצמו היה מעורב בתכנונו. באותה שנה ברח אל-צדיק לצרפת, שם נעצר ע"י השלטונות. אמצעי תקשורת לבנוניים פרו-סוריים דיווחו כי אל-צדיק אמר לצרפתים שעדותו נגד המשטר הסורי היתה שקרית וגובשה בתיאום עם גורמים ב"כוחות ה-14 במרץ". במרץ 2008 דווח כי אל-צדיק נעלם מצרפת, אולם כעבור שנה, באפריל 2009, נמסר על מעצרו בידי שלטונות אל-שארקה שבאיחוד האמירויות.

[3] חוסאם חוסאם הוא אזרח סורי שהעיד בפני ועדת החקירה הבינ"ל וטען בעדותו כי המשטר הסורי עומד מאחורי רצח רפיק אל-חרירי, אולם בנובמבר 2005 כשחזר חוסאם לסוריה הוא הופיע בטלוויזיה הסורית וטען שסעד אל-חרירי ומקורביו שילמו לו כדי שימסור עדות שקר זו בפני ועדת החקירה.

תגיות