המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 8.5.2009
8/5/2009

 

מה חדש? סיכום יומי 8.5.2009

 

בתקציר: אחמדי-נז'אד: איראן שותפה בתהליך קבה"ח העולמי * שרי החוץ הערבים: דבקים ביוזמת השלום הערבית * סעודיה: מנענו פיגוע בשגרירות הסעודית בשטוקהולם * דיווח: סוריה ואיראן מציבות תנאים לתמיכתן בחמאס ובג'יהאד * אסד קיבל את כתב האמנה של השגריר הלבנוני הראשון בסוריה

 

אחמדי-נז'אד: איראן שותפה בתהליך קבה"ח העולמי

נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, אמר בכנס של משפחות שהידים בקזוין, כי איראן, כמעצמה מרכזית, ממלאת תפקיד מוביל בתהליך קבלת ההחלטות העולמי וכי היא המנצחת הסופית בכל הנושאים שעל הפרק. לדבריו, כל עוד האומה האיראנית מצייתת לאסלאם ולהלכה האסלאמית היא תשיג את מטרותיה.

סוכנות הידיעות פארס (איראן), 7.5.09  

 

שרי החוץ הערבים: דבקים ביוזמת השלום הערבית

בפגישת חירום שקיימו כמחצית משה"ח הערבים במטה הליע"ר בקהיר (7.5.09), הם הדגישו את מחויבותם ליוזמת השלום הערבית ללא כל תיקון. השאם יוסף, מנהל לשכתו של מזכ"ל הליע"ר, אמר ליומון אל-חיאת, כי כל יוזמת שלום חדשה שתסתור את זו הקיימת - תידחה. שה"ח הסורי, וליד אל-מועלם, שנעדר מן הפגישה,  אמר בדמשק (7.5.09) כי אין לעשות שינויים ביוזמה וכל שצריך הוא ליישם את החלטות מועה"ב הקיימות.

אל-חיאת (לונדון), 8.5.09, אל-ת'ורה (סוריה), 8.5.09

 

יוזמת השלום הערבית

אל-ערב אל-יום (ירדן), 8.5.09/ נאצר אל-ג'עפרי

 

סעודיה: מנענו פיגוע בשגרירות הסעודית בשטוקהולם

שגריר סעודיה בשוודיה מסר כי ניסיון ההצתה בשגרירות ארצו בשטוקהולם (6.5.09) נעשה במסגרת תכנית לפיגוע ולא אירוע מקרי כפי שסברה המשטרה בתחילה. לדבריו, אנשי הביטחון של השגרירות הבחינו באדם מזוקן, בעל חזות ערבית – שאיננו מוכר להם - שופך דלק בכניסה לבניין ומבקש להצית מכונית שחנתה במקום, תפסו אותו והעבירוהו לידי המשטרה. 

אל-וטן (סעודיה), 8.5.09

 

דיווח: סוריה ואיראן מציבות תנאים לתמיכתן בחמאס ובג'יהאד

בדו"ח של גופי הביטחון של הרש"פ נמסר כי נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, אמר בפגישה עם ראשי החמאס והג'יהאד האסלאמי בדמשק (6.5.09) כי תמיכת סוריה ואיראן בהם מותנית בהמשך דחייתם את יוזמות השלום עם ישראל.

אל-מדינה (סעודיה), 8.5.09

 

אסד קיבל את כתב האמנה של השגריר הלבנוני הראשון בסוריה

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, קיבל (7.5.09) את כתב האמנה של השגריר הלבנוני הראשון בסוריה, מישל אל-ח'ורי ואיחל לו הצלחה. יצוין כי במרץ 2009 דווח על מינויו של השגריר הסורי בלבנון, עלי עבד אל-כרים, אולם זה טרם הגיע ללבנון.

אל-ת'ורה (סוריה),8.5.09  

הצילום מתוך: אל-ספיר (לבנון), 8.5.09

 

עוזר שה"ח האמריקאית בסוריה: יש התקדמות ביחס לביקור הקודם

שה"ח הסורי, וליד אל-מועלם, נועד (7.5.09) בדמשק עם עוזר שה"ח האמריקאית, ג'פרי פלטמן ועם אחראי המזה"ת במועצה לביטחון לאומי, דניאל שפירו ודן עימם בהידוק יחסי המדינות ובטיפול במחלוקות ביניהן. פלטמן אמר כי חש התקדמות ביחס לביקורו הקודם בדמשק, וכי לצד מחלוקות מהותיות, לסוריה ולארה"ב יש אינטרסים משותפים. לדבריו, הוא מסר לאל-מועלם שהנשיא אובמה נחוש לקדם את השלום בכל הערוצים, כולל הערוץ הסורי.

אל-ת'ורה (סוריה), 8.5.09  

 

העולם בין שפעת העופות לשפעת החזירים

אח'באר אל-ח'ליג' (בחריין), 7.5.09