המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 7.5.2009
7/5/2009

מה חדש? סיכום יומי 7.5.2009

 

בתקציר: בכיר סעודי: אחמדי-נז'אד פועל להכשלת הפיוס הערבי * אינטלקטואלים סעודיים: למנוע פגיעה במוסדות תרבות במדינה * עמר מוסא: אין שינוי ביוזמת השלום הערבית * הזרם הצדרי: על תורכיה ליטול חלק בייצוב האזור * דיווח: סוריה מסרבת להסגיר לבנונים שתקפו את צבא לבנון

 

בכיר סעודי: אחמדי-נז'אד פועל להכשלת הפיוס הערבי

חבר מועצת השורא הסעודי, ד"ר זוהיר אל-חארת'י, אמר כי ביקורו בסוריה של נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, הוא ניסיון להכשיל את ההתקרבות בין סעודיה לסוריה ואת הפיוס הערבי-סורי.

www.qudspress.com, 6.5.09 

 

דיווח: סוריה מסרבת להסגיר ללבנון לבנונים שתקפו את צבא לבנון

היומון אל-נהאר דיווח כי סוריה מסרבת להסגיר ללבנון שלושה אזרחים לבנוניים [שיעים] המואשמים בתקיפת הצבא הלבנוני בבעלבכ לפני כחודש, אשר במהלכה נהרגו ארבעה חיילים לבנוניים. לדברי היומון, שלטונות סוריה חזרו בהם מהתחייבותם להסגיר את השלושה ללבנון, לאחר התערבות של גורמים לבנוניים מסוימים. היומון אל-מסתקבל דיווח כי "כוחות ה-14 במרץ" אמרו כי האופוזיציה הלבנונית סייעה למבוקשים אלה לברוח לסוריה.

אל-נהאר (לבנון), 6.5.09, אל-מסתקבל (לבנון), 7.5.09

 

התנגדות בפרלמנט המצרי להגבלת הפוליגמיה

הוועדה הדתית בפרלמנט המצרי התנגדה להצעת חוק מטעם משרד המשפטים בדבר הגבלת הפוליגמיה, בטענה כי היא סותרת את השריעה. הסעיפים מעוררי המחלוקת בהצעת החוק, שטרם פורסמה רשמית,  קובעים כי גבר יזדקק לאישור של אשתו הראשונה כדי לשאת אישה נוספת, וכי גבר לא יוכל לגרש את אשתו בע"פ אלא רק בפני שופט ובנוכחות עדים.

www.alarabiya.net, 5.5.09; www.islammemo.cc, 6.5.09   

 

השלום של נתניהו

אל-וטן (קטר), 6.5.09/ אילי צליבא

 

עמר מוסא: אין שינוי ביוזמת השלום הערבית

מזכ"ל הליגה הערבית, עמר מוסא, הכחיש קיומן של הצעות לחולל שינויים ביוזמת השלום הערבית, בעקבות בקשה מצד ארה"ב. הוא ציין כי אין שום שינוי ביוזמת השלום הערבית וכי ההצעה עומדת בעינה.

אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות), 7.5.09

 

אינטלקטואלים סעודיים: למנוע פגיעה במוסדות תרבות במדינה

בעקבות הצתה, של מועדון תרבות בסעודיה, שארעה לאחרונה, דרשו אינטלקטואלים סעודים מאגודת חכמי הדת הבכירים, המוסד הדתי הרשמי בסעודיה, לפרסם פתוא האוסרת פגיעה במוסדות תרבות במדינה. 

www.islamonline.net, 5.5.09

 

הזרם הצדרי: על תורכיה ליטול חלק בייצוב האזור

דובר הזרם הצדרי, שיח' צלאח אל-עובידי, אמר כי מנהיג הזרם, מוקתדא אל-צדר, קרא לתורכיה בביקורו שם, למלא תפקיד בייצוב האזור לאחר יציאת הכוחות האמריקאיים מעיראק. לדבריו, הביקור בתורכיה הסונית, נועד להוכיח שאל-צדר אינו כפוף לשום גורם אזורי, ושהוא נוקט קו של פתיחות כלפי כל מדינות האזור ומתנגד למגמות העדתיות.

אל-צבאח (עיראק), 6.5.09   

                        

מקורות סוריים: סוריה מוכנה לתווך בין איראן וארה"ב

מקורות סוריים רשמיים אמרו ליומון הסעודי אל-וטן שסוריה מוכנה לתווך בין איראן לבין ארה"ב והמערב. לדבריהם, מדיניות אזורית נכונה אינה יכולה להתעלם משני הכוחות האזוריים החשובים באזור - איראן ותורכיה - ויחסי סוריה-איראן אינם חלופה ליחסי סוריה עם המערב ולהפך.

אל-וטן (סעודיה), 7.5.09

דיווח: הסכמות בשיחות בין איראן לארה"ב

אתר אינטרנט לבנוני דיווח מפי מקורות איראניים, כי בשיחות חשאיות שהיו באירופה בין משלחת איראנית למשלחת אמריקאית, הושגו הסכמות בנושאים חשובים, שיישומן צפוי לאחר הבחירות לנשיאות באיראן ביוני 2009.

www.nowlebanon.com, 6.5.09

 

התאבנות הפיוס הפנים-פלסטיני

פלסטין (רש"פ), 7.5.09/ עלאא' אל-לקטה