המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 4.5.2009
4/5/2009

מה חדש? סיכום יומי 4.5.2009

 

בתקציר: פתוא בדובאי: מלקות למפיצי תמונות נשים באינטרנט * האסלמיסטים בכווית: נשים פסולות למשרה ציבורית * חזבאללה: מדינות העולם ישתפו פעולה עם ממשלה בראשותנו * מחריפה ההתמודדות על נשיאות איראן * עיראק: המתאבד שנלכד בכרכוכ ממוצא סורי * התחזקות הקיצונים בלשכה המדינית של חמאס

 

חזבאללה: מדינות העולם ישתפו פעולה עם ממשלה בראשותנו

יו"ר סיעת חזבאללה בפרלמנט, מחמד רעד, אמר כי שגרירי מדינות בלבנון הודיעו לארגון כי מדינותיהם ישתפו פעולה עם ממשלה בראשות האופוזיציה הלבנונית, אם זו תזכה בבחירות לפרלמנט בחודש הבא.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 4.5.09 

 

יומון איראני: הבטחת אובמה לשינוי - שקרית

היומון האיראני כיהאן, המקורב למנהיג ח'אמנאי, טען כי מאה הימים הראשונים לנשיאותו של אובמה מלמדים שהבטחתו לשינוי היתה שקרית וגוברת ההערכה שנשיא שחור ראשון לא יגשים את חזונו של מרטין לותר קינג, אלא את "הסיוט" של קונדוליסה רייס. יו"ר המג'לס, עלי לאריג'אני, אמר כי איראן אינה פועלת לכינון סהר שיעי או אימפריה פרסית וכי האמריקאים לא הוכיחו שינוי במדיניותם כלפי הפלסטינים, בעיראק ובאפגניסטן.

כיהאן (איראן), 3.5.09; איסנא (איראן), 1.5.09 

 

מנכ"ל אל-ערביה: מוסאווי מסוכן יותר מאחמדי-נז'אד

עבד אל-רחמן אל-ראשד, מנכ"ל ערוץ אל-ערביה, כתב (4.5.09) בטורו כי חוסיין מוסאווי, כנשיא איראן, יהיה מסוכן יותר מאחמדי-נז'אד משום שתחת מוסאווי, המוצג כמתון, תפעיל איראן דיפלומטיה רכה כדי לחפות על המשך קידום תכניתה הגרעינית הצבאית, והדבר יקשה על גיוס תמיכה לעימות עמה. לדבריו, בחירת אחמדי-נז'אד לנשיא תהיה מעין הכרזת מלחמה, ותלמד שהתנגשות צבאית עם איראן היא כמעט  בלתי נמנעת.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 4.5.09

 

חמאס: התחזקות הקיצונים בלשכה המדינית

ח'אלד משעל, נבחר בפעם הרביעית לתפקיד ראש הלשכה המדינית של החמאס. ללשכה המדינית נבחרו שלושה חברים חדשים: מחמוד אל-זהאר, ח'ליל אל-חיה, וניזאר עווצ'אללה ובחירתם נחשבת להתחזקות הזרם הקיצוני בחמאס המקורב לאגף הצבאי של התנועה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 4.5.09 

 

מאה ימים לנשיאותו (הסיזיפית) של אובמה

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 3.5.09/ אמג'ד רסמי 

 

עיראק: המתאבד שנלכד בכרכוכ ממוצא סורי

מפקד כוחות  משטרת תתי המחוזות במחוז כרכוכ, בריגדיר סרחד קאדר, אמר כי המתאבד שנלכד (1.5.09) בבואו לבצע פיגוע בבית תפילה שיעי בכרכוכ, הוא עפיף חמאדה, בן 19, סורי במוצאו וחבר בארגון "מדינת עיראק האסלאמית" (המזוהה עם אל-קאעדה). לדבריו, חמאדה הגיע לעיראק לפני יותר משנתיים ובחצי השנה האחרונה כיהן כמופתי השרעי של "מדינת עיראק האסלאמית" בדיאלא, ועסק בענייני תקשורת ואינטרנט.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 3.5.09                  

 

המופתי של דובאי: מלקות למפיצי תמונות נשים באינטרנט 

המופתי של דובאי, ד"ר אחמד אל-חדאד, פרסם פתוא הקובעת שיש להטיל עונש מלקות על מי שמצלם נשים במצלמות של טלפונים ניידים ומפיץ את תמונותיהן באינטרנט.

www.alarabiya.net, 4.5.09

 

אסלאמיסטים בכווית: אסור לנשים להתמנות למשרות ציבוריות

התנועה הסלפית בכווית פרסמה גילוי דעת הקובע כי חברות בפרלמנט היא משרה ציבורית שאסור לנשים להתמנות אליה, ולכן הצבעה למועמדות לבחירות לפרלמנט נחשבת לחטא גדול.

www.alarabiya.net, 3.5.09

 

דיווח: איראן נוקמת בטייסים עיראקיים לשעבר

מפקד טייסת בצבא עיראק לשעבר, בריגדיר גנרל עקיל נג'ם עבד, אמר כי מאז פירוק צבא סדאם חוסיין, רצחו חוליות מזוינות של המודיעין האיראני בשיטתיות כ- 200 טייסים עיראקים בבגדאד ובערים אחרות. לדבריו, יתר הטייסים היגרו מעיראק ורק מיעוט קטן מהם חזר לשירות, אולם הטייסים לא מעזים לצאת מה- green zone (האזור המאובטח בבגדאד בו מצויה ממשלת עיראק). עבד גינה את מאמציהם של כמה חברי פרלמנט לסכל מתן פנסיה לקציני הצבא לשעבר והזהיר כי הדבר עלול לדחוף אותם לחיק הטרור.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 2.5.09              

 

חייל עיראקי רצח ופצע חיילים אמריקאיים במוצול

הצבא האמריקאי הודיע כי חייל עיראקי במדים פתח באש (2.5.09) על חיילים אמריקאים בבסיס צבאי בדרום מוצול, הרג שניים מהם ופצע שלושה. חיילי הבסיס השיבו אש והרגו את היורה. מקור ביטחוני עיראקי אישר כי היורה הוא חייל עיראקי בשם חסן אל-דולימי מאל-צ'לועיה וכי הוא שימש כאימאם ודרשן של יחידתו הצבאית.

www.alrafidayn.com , 3.5.09             

 

כיצד מטפלים בשפעת החזירים וכיצד מטפלים בחופש הביטוי...

אל-שרוק (אלג'יריה), 3.5.09/ באקי בוח'אלפה 

 

איראן נערכת לסנקציות נפט

מנהל בחברת הנפט הלאומית של איראן, עלי אסע'ר ערשי, אמר כי איראן נערכת לסנקציות בתחום הנפט שאישר הקונגרס האמריקאי להטיל על חברות נפט הסוחרות עימה, וציין שאת החסר ימלאו חברות אחרות בשוק הנפט העולמי. יצוין כי אחמדי-נז'אד ספג ביקורת במג'לס וממשרד הנפט על סירובו לקצץ בהקצבת הדלק לאזרחים, ככל הנראה בשל הבחירות הקרבות לנשיאות.

רוז (איראן), 3.5.09; איסנא (איראן), 1.5.09

 

הידברות בריטית-איראנית בנושא ביטחון עיראק

דובר ממשלת בריטניה במזה"ת מסר על מגעים ישירים בין ארצו לאיראן בנוגע לביטחון עיראק. לדבריו בריטניה שואפת לחתום על הסכם עם בגדאד להשארת כוח בריטי מוגבל בעיראק, לאחר נסיגת כוחותיה  ממנה, לצורך הדרכה ואימון של הכוחות העיראקים.

אל-צבאח (עיראק), 3.5.09

 

ממשלת עיראק: איראן מזהמת את מימי שט אל-ערב

ממשלת עיראק הזהירה מפני זיהום ושיעור מליחות גבוה במי נהר שט אל-ערב (נהר שבו נפגשים הפרת והחידקל, הזורם לאורך גבול עיראק-איראן ונשפך למפרץ הפרסי) וייחסה זאת לכך שאיראן ניתקה לחלוטין את מי הנהרות והנחלים הזורמים אליו משטחה. 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 4.5.09