המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 1.5.2009
1/5/2009

                                   מה חדש? סיכום יומי 1.5.2009

 

בתקציר: מקור סורי: התמרונים המשותפים עם תורכיה רבי משמעות *  יומון סעודי: ישראל עלולה להשתמש בשפעת החזירים נגד שכנותיה * שלטונות עיראק: הבעת' ואל-קאעדה אחראים לפיגועים בבגדאד * יומון איראני: ארה"ב הונתה את צפון קוריאה * ירדן: זוכה עיתונאי שפרסם ביקורת על הממסד

 

מקור סורי: לתמרונים המשותפים עם תורכיה יש משמעויות מרחיקות לכת

מקור סורי אמר ליומון אל-קדס אל-ערבי, כי לתמרונים הצבאיים המשותפים לסוריה ולתורכיה יש מסרים מדיניים וצבאיים רבים ומשמעויות מרחיקות לכת. יצוין כי נשיא תורכיה, עבדאללה גול, צפוי לבקר בסוריה באמצע החודש בלוויית בכירים בממשלה התורכית כדי לדון בקידום השת"פ בין המדינות.

אל-קדס אל-ערבי, אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 1.5.09

 

יומון סעודי: ישראל עלולה להשתמש בשפעת החזירים נגד שכנותיה

מאמר מערכת ביומון הסעודי "אל-ריאץ'" טען כי ישראל עלולה להפיץ את שפעת החזירים בקרב שכנותיה וכי במלחמותיה בעבר עם לבנון והפלסטינים היא השתמשה בחזירי בר להשחתת יבוליהם. עוד נכתב כי ישראל היא המדינה הראשונה באזור בה התגלתה המחלה, וככזו היא מסוגלת להשתמש בה כנשק קטלני נגד שכנותיה.

אל-ריאץ' (סעודיה), 30.4.09

 

בימ"ש בסעודיה התיר לילדה בת תשע להתגרש מבעלה

בית משפט בסעודיה התיר גירושים של גבר בן חמישים מילדה בת תשע שאביה השיאה לו לפני כשנה. הפרשה עוררה סערה בסעודיה, בפרט לאחר שהאם הגישה תביעה לגירושי בתה מבעלה.

www.alarabiya.net, 30.4.09

 

עיראק: בוטלה משרת היועץ לביטחון לאומי

ממשלת עיראק ביטלה את משרת היועץ לביטחון לאומי והעבירה את סמכויותיו למזכירות הממשלה. יצוין כי משרה זו נוסדה על ידי כוחות הברית ב- 2003, ומאז כיהן בה מופק אל-רוביעי.

www.alrafidayn.com , 1.5.09 

 

אמריקה נותנת לאיראן ארכה עד סוף השנה

אל-ג'רידה (כווית), 30.4.09/ עבד אל-קאדר איוב

 

שלטונות עיראק: הבעת' ואל-קאעדה אחראים לפיגועים בבגדאד

שלטונות עיראק האשימו את מפלגת הבעת' ואת אל-קאעדה בפיגועי התופת שהיו בשלושה שווקים בשכונה השיעית צדר סיטי בבגדאד ( 29.4.09), בהם נהרגו כ- 50 איש וכ- 100 נפצעו. דובר מפקדת המבצעים של בגדאד, גנרל קאסם עטא, אמר כי הפיגועים נועדו להתבצע יום קודם לכן, ביום הולדתו של סדאם חוסיין, אך הדבר לא עלה בידי המבצעים, בשל צעדי הביטחון שננקטו במקום.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 1.5.09

                            

דרישה בעיראק: לשפוט חיילים אמריקאיים

חבר ועדת הביטחון וההגנה בפרלמנט העיראקי, חסן אל-סונייד, אמר כי הממשלה הגישה לאמריקאים בקשה רשמית לדון את החיילים האמריקאיים האחראים להריגתה של משפחה עיראקית בעיר אל-כּות שבמחוז אל-ואסט (26.4.09) בפני מערכת המשפט העיראקית, שכן שהפשיטה לאל-כות לא תואמה עם ממשלת עיראק.

www.aswataliraq.info , 29.4.09                  

 

ירדן: זוכה עיתונאי שפרסם ביקורת על הממסד

בית משפט ירדני זיכה עיתונאי שכתב דברי ביקורת על פוליטיקאים מאשמת פגיעה בכבודו של הפרלמנט.  מדובר בהחלטה תקדימית העשויה להגביר את חופש הביטוי בירדן.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 1.5.09

 

יומון איראני: ארה"ב הונתה את צפון קוריאה

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי ארה"ב אחראית למשבר עם צפון קוריאה כיוון שלא מילאה את הבטחותיה לסייע לה כלכלית, להוציאה מרשימת המדינות התומכות בטרור ולסייע לה לבנות כורים גרעיניים באדמתה, בתמורה לפירוקה מנשק גרעיני. לטענת היומון, ארה"ב בקשה להקפיא את פעילות הגרעין של צפון קוריאה מבלי לתת לה תמריץ משמעותי, ונוכח הונאה זו, סילוק פקחי סבא"א מצפון קוריאה הוא מעשה מובן.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 30.4.09

 

תהליך השלום בין הערבים לישראל

אל-וטן (קטר), 29.4.09/ אילי צליבא

 

איראן: לא הותקפה ספינה איראנית לחופי סודאן

בכיר בצבא איראן הכחיש את דיווח העיתון המצרי אל-אוסבוע על מתקפת טילים אמריקאית או ישראלית על ספינת נשק איראנית ליד חופי סודאן וציין כי זוהי לוחמה פסיכולוגית נגד איראן.

פארס (איראן), 28.4.09