המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 30.4.2009
30/4/2009

מה חדש? סיכום יומי 30.4.2009

 

בתקציר: בכיר סודאני: ההתקרבות לארה"ב הודות לשינוי במדיניותה * מלך ירדן עדכן את מלך סעודיה על פגישתו עם אובמה *  בכיר פלסטיני: דין חיפה כדין רמאללה * יומון סורי: עידן חדש במדיניות ארה"ב כלפי לבנון * חזבאללה קורא להתכונן לאפשרות של מלחמה עם  ישראל * אל-אזהר: העדה הבהאית משרתת את הציונים

 

בכיר סודאני: ההתקרבות לארה"ב הודות לשינוי במדיניותה

בכיר סודאני אמר כי יש לזקוף את ההתקרבות הסודאנית-אמריקאית לשינוי במדיניות הממשל האמריקאי החדש. לדבריו, קיימים תחומי שת"פ בין שתי המדינות שאינם גלויים לתקשורת, בפרט התחום הביטחוני, הזוכה, מצידן, לעדיפות על הנושאים המדיניים והדיפלומטיים.

אל-וטן (סעודיה), 30.4.09

 

בכיר פלסטיני: דין חיפה כדין רמאללה

יו"ר פקדא"ר (המועצה הכלכלית הפלסטינית לפיתוח ולבנייה), מחמד אשתיה, אמר כי אם ישראל אינה מבחינה בין מעלה אדומים לבין תל-אביב, הפלסטינים אינם מבחינים בין רמאללה לבין חיפה.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 30.4.09

 

מעצר חברי אל-קאעדה במחוז שיעי בעיראק

דובר משרד הפנים העיראקי הודיע על מעצרם של כמה חברי אל-קאעדה, שלושה מהם ממחוז אל-דיאוניה השיעי. חברי הארגון שנעצרו ביצעו עשרות פיגועים ברחבי בגדאד.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 29.4.09

 

לבנון: תגובות לשחרור הקצינים שנחשדו בפרשת רצח אל-חרירי

בתגובה להחלטת ביה"ד הבינ"ל לרצח אל-חרירי, לשחרר את ארבעת הקצינים הלבנוניים שהיו עצורים בחשד למעורבות בחיסולו, הודיע יו"ר סיעת אל-מסתקבל, סעד אל-חרירי, כי הוא מקבל את ההחלטה, המחזקת את מהימנות ביה"ד ומפריכה טענות על פוליטיזציה שלו. דברים דומים אמר הנשיא מישל סולימאן; חזבאללה בירך על שחרור הקצינים מ"המעצר העושק" שנכפה ע"י השלטון של "כוחות ה-14 במרץ" וקרא לבוא חשבון עם האחראים למעצר. כמה מבכירי הארגון אמרו כי זו "הודעת פטירה" למערכת המשפט בלבנון. היומון אל-ספיר, המקורב לאופוזיציה בלבנון, טען כי ההחלטה פוגעת באמינותה של מערכת המשפט הלבנונית. היומון הסורי אל-וטן טען כי ההחלטה היא ניצחון להתנגדות וצפוי שהכוחות הפוליטיים שקראו עליה תיגר ישלמו מחיר כבד בבחירות לפרלמנט. אחד הקצינים המשוחררים, מצטפא חמדאן, הודה לנאסרללה על תמיכתו בקצינים.

www.hizbollah.tv , 29.4.09 ; אל-מסתקבל, אל-ספיר, (לבנון); אל-וטן (סוריה), אל-חיאת (לונדון), 30.4.09

 

למעלה: ארבעת הקצינים המשוחררים; למטה, המבוקשים:

וליד ג'ונבלאט, סמיר ג'עג'ע, סעד אל-חרירי ופואד אל-סניורה

אל-וטן (סוריה), 30.4.09/ פארס קרהבית

 

חזבאללה קורא להתכונן לאפשרות של מלחמה עם  ישראל

יו"ר סיעת חזבאללה בפרלמנט, מחמד רעד, הגיש לישיבת הדיאלוג הלאומי (28.4.09) מסמך הטוען כי לבנון אינה יכולה לשבת בחיבוק ידיים נוכח התמרונים הצבאיים שישראל מתכננת לבצע ביוני הקרוב ועליה להתכונן לגרוע מכל ולגבש מכניזמים להרתעתה. המסמך קרא להתכונן לאפשרות של מתקפת פתע ישראלית בכמה רמות ודרש להעלות את המודעות והמוכנות של המוסדות האזרחיים במדינה, בהם בתי החולים בנק הדם וההגנה האזרחית ולפעול לשילוב יכולות הלחימה וההגנה של חזבאללה והצבא ולפתוח בקמפיין מדיני רחב.

www.elaph.com , 29.4.09

 

יומון סורי: עידן חדש במדיניות ארה"ב כלפי לבנון

בעקבות ביקורה של מזכירת המדינה האמריקאית, הילרי קלינטון, בבירות (26.4.09) טען היומון הסורי "אל-וטן", המקורב למשטר (27.4.09), כי קלינטון חורגת מהמדיניות הניטרלית שהתווה הנשיא אובמה כלפי לבנון ומגלה נטייה ברורה לטובת "כוחות ה-14 במרץ." ואולם, כעבור יום חזר בו העיתון מביקורתו כלפי קלינטון וטען כי תם "עידן הפינוק האמריקאי" של "כוחות ה-14 במרץ" והפציע עידן חדש של "נטייה אמריקאית" ברורה לעבר נשיא לבנון, מישל סולימאן.     

אל-וטן (סוריה), 27-28.04.09

 

הטאלבאן באפגניסטן: פותחים בפעולה צבאית לגירוש הזרים

בגילוי דעת שפרסמה תנועת הטאלבאן האפגאנית, בחתימתו של אל-מולא בראדר, סגן אמיר "אמירות אפגניסטאן האסלאמית", נאמר כי התנועה מתעתדת להתחיל מראשית חודש מאי בפעולות צבאיות תחת הכותרת "אל-נצר" ("הניצחון") נגד הנוכחות הצבאית, הדיפלומטית והלוגיסטית הזרה במדינה ונגד משתפי הפעולה עימה. התנועה קראה לכל אנשי הצבא והמינהל להצטרף לשורותיה או לחילופין לפתוח במרי אזרחי.

www.islamouna.info, 29.04.09

 

מלך ירדן עדכן את מלך סעודיה בעקבות פגישתו עם אובמה

עבדאללה מלך ירדן ביקר בריאצ' (29.4.09) ועדכן את עבדאללה מלך סעודיה בפרטי פגישתו עם אובמה שעסקה בקידום יוזמת השלום הערבית. שני המלכים דנו במאמצים לפתרון הסכסוך הפלסטיני-ישראלי ובמסגרת לשלום אזורי.

אל-חיאת (לונדון), 30.4.09

 

אירנא: הוועידה בגרמניה על דמוקרטיה באיראן - מזימה

סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית אירנא הזהירה כי הוועידה בנושא "קבוצות אתניות ודמוקרטיה באיראן" שתתקיים בפרנקפורט ב-20.6.09, הינה שלב חדש במדיניות הפילוג שהמערב מבקש לזרוע בין קבוצות אתניות באיראן והיא משקפת ניסיון של הלובי הציוני באירופה לערער את "השלווה והחופש המלאים" מהם נהנים המיעוטים באיראן.

אירנא (איראן), 28.4.09

 

דיאלוג הפלגים בין פת"ח לחמאס

אל-ערב אל-יום (ירדן), 29.4.09/ נאצר אל-ג'עפרי 

 

מתיחות סעודיה-איראן לקראת משחקי הסולידאריות האסלאמית

סעודיה הודיעה (26.4.09) כי היא מתנה את השתתפותה במשחקי הסולידאריות האסלאמית שייערכו באיראן באוקטובר 2009 בכך שאיראן תשתמש במינוח "המפרץ הערבי" במקום "המפרץ הפרסי," בכלל התייחסותה  למשחקים. עלי אכבר ולאיתי, יועצו לעניינים בינ"ל של מנהיג איראן ח'אמנאי, אמר כי הבריטים היו הראשונים שהשתמשו ב"שם המזויף: המפרץ הערבי." יו"ר המג'לס האיראני, עלי לאריג'אני, דחה כל דרישה לשנות את שם המפרץ ואמר כי מדינות צריכות "לפעול באופן אינטליגנטי כדי לשמור על בטחון האזור." אתר האינטרנט האיראני עסר-י איראן גרס כי אין להיענות לדרישה "החצופה" אפילו במחיר ביטול המשחקים.

איסנא (איראן), 29.4.09; פארס, עסר-י איראן, פרס טי וי, (איראן), 28.4.09; תאבנאק (איראן), 27.4.09

 

מפקד חדש לזרוע היבשה במשמרות המהפכה

המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, מינה את מחמד פאקפור למפקד זרוע היבשה במשמרות המהפכה, ולסגנו של מפקד משמרות המהפכה, מוחמד ג'עפרי. פאקפור שימש בעבר קצין התיאום בזרוע היבשה וקצין המבצעים במטה משמרות המהפכה.

איסנא, פארס (איראן), 29.4.09

 

מועמד שמרני נוסף לבחירות לנשיאות באיראן

מזכיר המועצה לקביעת האינטרס של המשטר, מוחסין רזאי, המשתייך למחנה השמרני, הודיע על מועמדותו לנשיאות איראן. הוא מתח ביקורת קשה על מדיניות אחמדי-נז'אד והזהיר מפני השארת השלטון בידי הזרם השמרני-מהפכני שמוביל אחמדי-נז'אד. עם זאת, העריך חוסין שריעתמדארי, המקורב למנהיג איראן ח'אמנאי, כי חרף הכרזתו, לא יתמודד רזאי בבחירות, וכי יושג במחנה השמרני קונצנזוס לגבי מועמדות אחמדי-נז'אד.

פארס (איראן), 30.4.09; תאבנאק (איראן), 29.4.09

 

אל-אזהר: העדה הבהאית משרתת את הציונים

דו"ח שהגישה ועדת המעקב באקדמיה למחקרים אסלאמיים באל-אזהר לשיח' אל-אזהר, הד"ר מחמד סיד טנטאוי, טוען כי העדה הבהאית משרתת את הציונים ואת האימפריאליזם המערבי בעולם האסלאם והיא שואפת להפיץ מלחמת אחים בקרב העמים הערביים והאסלאמיים, בייחוד במזה"ת; בישיבה משותפת (28.4.09) לוועדת ההגנה והביטחון הלאומי ולוועדת העניינים הדתיים בפרלמנט המצרי, קראו חברי פרלמנט מהקואליציה ומהאופוזיציה להוציא אל מחוץ לחוק את העדה הבהאית ולהעמיד לדין את מי שמשתייך אליה.

עקידתי (מצרים), 28.4.09; אל-מצריון (מצרים), 30.4.09     

 

סודאן: דחינו הצעה צרפתית ל"עסקה" בנושא בשיר

נאפע עלי נאפע, יועצו המדיני של נשיא סודאן, בשיר, אמר שממשלתו דחתה הצעה של ממשלת צרפת להפסקת ההליכים נגד בשיר בביה"ד הבינ"ל, בתמורה לאי-התמודדותו בבחירות הקרובות.

אל-חיאת (לונדון), 29.4.09

 

מימין לשמאל: הפרה המשוגעת, שפעת העופות

 ושפעת החזירים – נתניהו  וליברמן

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 30.4.09/ עמאד חג'אג'